Alsas Şarap Yolu

      FRANSA’NIN  GİZLİ  CENNETİ  ALSACE  ŞARAP YOLU

                                                                     

ALSACE BÖLGESİ GEZİSİ

Alsace Bölgesi Gezi Rehberi

Alsace Bölgesi nerede? Alsace  bölgesi , Fransa’nın İsviçre ve Almanya’ya komşusu olan ,üzüm bağları ,şarapları ve leylekleri ile ünlenmiş bir bölgedir. Bu muhteşem şarap yolu Mulhose’dan başlayıp Strasbourg’da biten toplam 170 km uzunluğunda muhteşem manzaralara ,renkli köy ve kasabalara ev sahipliği yapan bir bölgedir. Alsace şarap yolu doğayı ,yeşili ,ormanları ,üzüm bağlarını ,çiçekleri,iki katlı evleri ,köy ve kasaba yaşamını ,şarabı,sakinliği sevenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Alsace  bölgesinde 100’e yakın köy ve kasabada ,dünyanın en lezzetli şaraplarının üreticiliği yapılıyor. Bölgenin  sembolü olan leylekler ise Alsace  evlerinin ön cephelerinin süslemesinde görülüyor.

                                       

ALSACE BÖLGESİNE NEDEN GİTMELİYİZ

-Muhteşem üzüm bağlarını görmek için,

-Yeşilin her tonunu görmek için,

-Çiçeğin her çeşidini görmek için,

-Birbirinden güzel Alsace  kasaba ve köylerini görmek için,

-Lezzetli şaraplarının tadına bakmak için,

                                    

ALSACE BÖLGESİNDE KAÇ GÜN KALINIR

Alsace Bölgesi Konaklama .Sadece Alsas şarap yolunu gezmek istiyorsanız 2 gece 3 gün yeterli olacaktır. Fakat ,Strasbourg ve Colmar da konaklamak isterseniz (bence mutlaka 1’er gece konaklamalı) 4 gece 5 gün bu bölgeyi gezmek için ayırmalısınız.

                           

ALSACE BÖLGESİNE NE ZAMAN GİDİLMELİ

Alsace  bölgesinde karasal iklim görüldüğü için yılın büyük bir kısmı soğuk ve yağmurlu geçer . Bölgeyi gezmek için en güzel dönem yaz aylarıdır. Yazın bu bölgede üzüm bağlarını , rengarenk köyleri , yeşilin her tonunu görme şansını bulabilirsiniz. Kışın gitmek isterseniz yeni yılın Strasbourg’da çok güzel kutlandığını okumuştum. Yaz mevsiminde gidecek olursanız bölge sıcak olsa bile her an yağmur yağabileceği için yanınızdan şemsiyenizi ayırmamalısınız.

                                      

ALSACE BÖLGESİNDE NEREDE KALINIR

Alsace  şarap yolu çok popüler olduğu için konaklama işini ne kadar önce ayarlarsanız hem yer bulma konusunda sıkıntı yaşamazsınız ,hem de daha iyi otellerde daha uygun fiyatlar ile konaklama şansınız olur. Alsace Şarap yolu Strasbourg ve Colmar arasında kaldığı için , konaklamanızı bu iki şehirden birinde veya 1 gece Strasbourg ,1 gece Colmar olarak ayarlamalısınız. Hem köyleri günübirlik gezebilirsiniz. Böylece  Strasbourg ve Colmar’ın gece ve gündüzünü de yaşamış olursunuz.

                                           

ALSACE BÖLGESİNE NASIL GİDİLİR

Alsace  bölgesine ulaşmanın en kolay yolu Strasbourg ya da Basel şehirlerine uçmak olacaktır. Türkiye’den Strasbourg’a sadece yaz döneminde “Sunexpress” hava yollarının İzmir’den haftanın  2 günü uçuşu bulunmaktadır. İstanbul-Strasbourg uçuşu maalesef yok. Diğer bir seçenek ise İstanbul’dan Basel’e uçmaktır. Yılın her günü THY ve Pegasus havayollarının günde 2 seferi bulunmaktadır. Basel Havalimanı ,İsviçre , Almanya ve Fransa olmak üzere bu üç ülkeye çıkış kapısı olan bir havaalanıdır. Alsace  Şarap yoluna bu 3 çıkış kapısını kullanarak ulaşabilirsiniz. Fransa çıkışını kullanırsanız; 11 nolu otobüse binerek 5 dakika uzaklıktaki ,St.Lousie Tren Garına ,buradan Strasbourg’a bilet alarak (yaklaşık 20-25 € ) Alsace  bölgesinde nerede kalacaksanız o durakta inebilirsiniz. İsviçre kapısını kullanarak çıkış yapmak isterseniz,50 numaralı otobüse binerek Basel’de bulunan SBB Tren istasyonuna giderek buradan Alsace  Bölgesinde gitmek istediğiniz şehre biletinizi alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gererken şey ise ,İsviçre’de İsviçre Frangı geçiyor. Yanınızda İsviçre Frangı yok ise biletinizi biletinizi kredi kartınız ile alabilirsiniz.Diğer bir seçenek ise Basel havaalanın’dan çıkar çıkmaz Almanya istikametine giden iki katlı otobüslere binerek Colmar’da inebilirsiniz. (yaklaşık 15 €)Paris’ten gelmek isterseniz hızlı trenler ile 2,5 saat içinde Colmar yada Strasbourg’a ulaşabilirsiniz.

                                                      

ALSACE ŞARAP YOLU

Bu rota Colmar’dan başlayıp Strasbourg’a kadar olan mutlaka görülmesi gereken köylerdir.

COLMAR

 Colmar, şarap yolunun en güzel ve en canlı yeridir. Colmar’da 1 gece konaklayarak Colmar’ın hem gündüzünü hemde gecesini yaşamamız gerekir. Colmar’da Petit Venise’de tekne turu yaparak (6€) Colmar’ın renkli ve birbirinden güzel evlerini gezerken ,kendinizi bu masalsı şehirde büyülenmiş hissedeceksiniz.

EQUISHEIM

Güzel köy anlamına gelen Equisheim ,2013 yılında Avrupa’nın en güzel köyü seçilmiştir. Colmar’a en yakın olan Equisheim ,Alsace köyleri içindeki en güzel köylerdendir. Köyün tepesinin tamamı üzüm bağları ile kaplı olan Equisheim’de  çok sayıda şarap imalathaneleri bulunmaktadır. Dünya çapında ünlü olan bu şarapların tadına bakıp ,satın alabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları ,birbirinden güzel restorantları ile bu köyü 2 saat içinde gezebilirsiniz. Colmar’a 7 km uzaklıktaki bu köye 15 dakika içinde ulaşmanız mümkün. Otobüs ile gidecekseniz Gare de Colmar’ın önünden sadece hafta içi kalkan 145 nolu  otobüs ile 4,5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Taksi ise yaklaşık 11 € karşılığında sizi köye götürür.

RIQUEWIHR

Alsace  köyleri içinde en güzel 2.köy Riquewihr. Yokuş yukarı olan bu köyde ,diğer köylere nazaran daha fazla alışveriş ve hediyelik mağazalarının bulunması. Alsace  bölgesinin en ünlü şarabı olan Reesling bu köyde üretilmektedir. Köyün içindeki kafelerde oturup bu şarabın tadına mutlaka bakmalısınız. Ayrıca köyün girişinde bulunan imalathanelerden Reesling şarabını yaklaşık 6-7 € ‘ya satın alabilirsiniz. Colmar’a 16 km uzaklıktaki bu köye otobüs ile gelmek isterseniz Colmar Tren Garı’nın önünden 106 numaralı otobüse binerek (6.40€) 20 dakika içinde köye ulaşabilirsiniz. Taksi ise yaklaşık 25€.

RIBEAVILLE 

Ribeaville köyü Riquewihr’e 2 km uzaklıkta olup , yolun güzelliğinden dolayı üzüm bağları ve çiçeklerle kaplı yoldan giderek ulaşabilirsiniz. Ribeaville ,rengarenk pastel renklerde boyanmış evleri ile sizi karşılar. Şarap’ın yanı sıra el işi  ve masa örtüleri ile de ünlüdür. Alsace köyleri arasında hem Fransa hemde Almanya’nın etkisini yoğun bir şekilde görebileceğiniz bu köyde ,şarap fiyatları diğer köylere nazaran daha ucuzdur. Bu köye ulaşım aynı Riquewihr’e gider gibi Colmar Tren istasyonunun önünden kalkan 106 numaralı otobüs ile gidiş dönüş 6.40€ ödeyerek ulaşmanız mümkün.Dikkat etmeniz gereken şey ; son otobüs 18:22 de.Taksi ise 25€.

KAYSBERG

“İmparatorun Dağı” anlamına gelen Kaysberg ,ortaçağdan kalma surları , ahşap evleri ,sardunyaları ve üzüm bağları ile kaplı muhteşem bir Alsace  köyü.2700 kişinin yaşadığı bu köy, şaraplarının  yanı sıra cam ustaları ile de ünlüdür. 2017 yılında Fransa’da her yıl yapılan “Fransızların tercih ettiği köy” yarışmasında 1. olmuştur. Colmar’dan 13 km uzaklıkta bulunan bu köye ulaşım otobüs ile yapmak isterseniz ,Colmar tren istasyonunun önünden kalkan 145 nolu otobüsler ile 6.40€ ödeyerek ulaşabilirsiniz. Taksi ise 20-25 €.

OBERNIA

Colmar’a en uzak Strasbourg’a ise en yakın olan köydür. Colmar’a 49 km ,Strasbourg’a ise 29 km uzaklıktadır. Şarap rotasının en güzel köylerinden bir diğeri ise Obernia köyüdür. Diğer köyler kadar popüler olmadığı için kalabalık değildir. Tren ile ulaşabileceğiniz tek köydür. Strasbourg’dan tren ile 30 dakikada 9 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Obernia, şarapları ile olduğu kadar bölgeye ait bisküvileri ve nougatları ile de ünlüdür. Diğer köyler içinde en büyük olanıdır. Yörenin en ünlü “Schenkenberg Bağları” da buradadır.

                                                              ALSACE    ŞARAPLARI

Alsace şarapları ismini üzümün cinsinden alırmış. Alsace bölgesinde şarapların %95 ‘i beyaz şaraptır. Bölgede 7 farklı üzümden şarap üretiliyor.

Sylavaner

 Özellikle deniz ürünlerinin yanında çok tercih edilen Sylavaner ,hafif olduğu için içimi rahattır.

Pinot Blanc

Deniz ürünlerinin veya tavuk yemeklerinin yanında tercih edilen hafif bir şaraptır. 

Reisling

En iyi beyaz üzüm çeşidi olmasından dolayı ,dünya çapında ünlü bir şaraptır. Sadece Dünya’da değil Alsace  bölgesinin de en iyi şaraplarındandır.

Muscat: Meyveli bir aroması olan bu şarap’ın tatlımsı çeşitleri de vardır.

Pinot Gris  

Aroması yoğun olan bir şarap çeşididir. Bölge’nin en iyi şarabı olarak geçiyor.

Pinot Noir 

Bölgenin tek kırmızı şarabıdır.

Gewürztraminer

 Tatlı , meyve  aromalı ve çok güçlü bir şaraptır. Genelde akşam yemeği sonrası peynir tabağının yanında tercih edilir.

                         

ALSACE BÖLGESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bölgede market dahil her yer pazar günleri kapalıdır.

-Bölgeyi , en güzel ve en keyifli gezmenin yolu araba kiralamaktır.

-Köyler arası ulaşımı otobüsler ile yapacaksanız , Fransada ki grevlere dikkat edin.

-Köyler de restorantlar saat 9 da kapanır.

-Bölge özellikle yazın çok popüler olduğu için ,konaklamanızı en az 3 ay önce planlamalısınız.

-Kışın gidecekseniz mutlaka Noel zamanında gitmelisiniz.

                                         

ALSACE BÖLGESİNDE YAPMADAN DÖNME

Köyleri gezerken en azından en yakın köyleri yürüyerek gezmeden,

-Dünyaca ünlü şaraplarının tadına bakmadan,

-Colmar’da Petit Venise bölgesindeki kanalları kayıklar ile gezmeden,

-Riquewihr köyünde üretilen Reesiling şarabını almadan,

-Bölgenin ünlü yemeği olan Tarte Flambe’nin tadına bakmadan,DÖNME

(Visited 439 times, 1 visits today)