Amalfi Sahilleri

                               

CAMPANIA BÖLGESİ   VE  AMALFİ  KIYILARI

CAMPANIA BÖLGESİ VE AMALFİ KIYILARI GEZİSİ

Campania Bölgesi ve Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi

Campani Bölgesi ve Amalfi Kıyıları nerede? Campania , İtalya’nın güney bölgesinde bulunan özerklik verilmiş 20 bölgesinden biridir. Başkenti Napolidir. Bu bölge Napoli , Amalfi kıyıları , Capri Adası ,  Ischia Adası ve Procida Adasını içine  alan bölgedir.

CAMPANIA BÖLGESİNE VE AMALFİ KIYILARINA NASIL GİDİLİR                                              

Amalfi kıyılarına ulaşmanın iki yolu vardır. Birincisi , Napoliye uçmak buradan da otobüs veya tren ile Amalfi kasabalarına geçmektir. İstanbul’dan Napoliye THY’ larının her gün 2 seferi vardır. Alitalia, Air Berlin , KLM ve diğer bazı havayolları da aktarmalı olarak Napoliye uçuyor. İstanbul – Napoli arası 800-900 TL’ altında uçak bileti bulmak zordur. Bunun yerine 2. seçenek olarak Roma’ya uçup buradan hızlı trenler ile(yaklaşık 2 saat) Amalfi’nin başkenti olan Salerno iline  10-15 € ödeyerek  ulaşabilirsiniz.Yada Roma’dan Napoliye hızlı tren ile geçip Napoli’den otobüs veya yerel trenler ile Amalfi kasabalarından birine ulaşabilirsiniz. Ama en hızlı ve ucuz yol Roma-Salerno arasıdır.

NAPOLİ HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM                    

Haftaiçi her 20 dakikada bir , haftasonları ise her 30 dakikada bir sabah 6.30’dan gece 23.40’a kadar NaplesAlibus Airport Bus firması ile havaalanından Napoli Merkez tren istasyonuna ve Nolo Beverello Port’a transfer yapıyor.Biletleri otobüsün içerisinden 4 € ‘ya veya havaalanında ki tobacco shop’lardan 3€’ya alabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise en ucuzu olan 35 nolu otobüsler ile 1.10 € ya Napoli merkezine 25 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Taxi ise 20-25 € civarındadır.

CAMPANIA BÖLGESİ VE AMALFİ KIYILARIN DA NEREDE KALINIR                           

Amalfi Kıyılarında Konaklama Gitmişken Napoliyide göreyim diyorsanız 1 gece Napoli nin liman bölgesinde konaklayabilirsiniz.Burası Napolinin en güvenli bölgesidir. Amalfi bölgesinde ise en ucuza konaklayabileceğiniz ve ulaşım konusunda sorun yaşamayacağınız yer Salerno ilidir. Amalfi’nin diğer kasabaları daha turistik ve küçük olduğundan dolayı konaklama konusunda daha pahalıdır. Bunun yerine Salerno da kalıp buradan diğer Amalfi kasabalarına tekne veya otobüsler ile günübirlik gezmenizdir. Amalfi kasabalarını gezerken çok virajlı olduğundan dolayı , otobüsü çok tavsiye etmiyorum .Otobüs yerine feribotları tavsiye ediyorum. Amalfi kasabaları arası feribot tarifelerini travelmar.it adresinden bulabilirsiniz.

CAMPANIA BÖLGESİ VE AMALFİ KIYILARI

KAÇ GÜNDE GEZİLİR

                                

Campani bölgesi , İtalyanın güneyini içine alan bölgedir. Napoli bir gün ,Amalfi Kasabaları 4 gün ,Capri Adası bir gün ,Ischia ve Procida Adası bir gün dersek en az 7 gün kalmanız gereken bir bölgedir.

                     

CAMPANIA BÖLGESİ VE AMALFİ KIYILARI

HANGİ MEVSİMDE GEZİLİR

Bu bölge İtalyanın güneyin de kaldığı için yazın çok sıcak, kışları ise serindir. En iyi zaman, ilkbahar ve sonbahardır. Ama denize de girmek istiyorsanız yazın Haziran ayını geçirmemelisiniz .Özellikle de Ağustos ayında kesinlikle gitmeyin hem aşırı sıcak hem de insan kalabalığından gezemeyip birde üzerine gereksiz pahalı bir tatil yapmış olursunuz.

                                                                                                                                                    

CAMPANIA BÖLGESİ VE AMALFİ KIYILARI GEZİLECEK YERLER

NAPOLİ

Napoli körfezinin kıyısında yer alan ve İtalya’nın en büyük 3.şehri olan Napoli, İtalya’nın en hareketli ve kalabalık şehridir. Napoli aynı zamanda bir liman şehri olup maalesef güvenli bir şehir değildir. Napoli , mafyanın çok yoğun hissedildiği ve pis bir  şehirdir. Özelliklede mafya devlet savaşı çöp toplama ihaleleri üzerinde sorunlar yaşıyor. Burayı ünlü yapan ise Amalfi kıyılarına ve Capri Adasının hemen karşısında oluşudur.Bir nevi geçiş noktasıdır. Napoli şehri bu kadar olumsuzluğa rağmen bir gece konaklamayı hak ediyor.

Gezilecek yerler: Napoli Katedrali: Neo-Gotik dış cephesi ,kubbesi ve tavanları ile dikkat çeken bir yapıdır.

Kraliyet Sarayı: 17. yüzyılda inşa edilen ve 1946 yılına kadar Kraliyet konutu olarak kullanılan heykelleri , freskleri ve salonları ile görülmeye değer.

San Carlo Tiyatrosu : İtalya’nın ve Dünya’nın en tanınan opera binalarından olan bu tiyatro UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Avrupa’nın hala kullanılan binalarından biri olma özelliğini taşımaktadır.

Pompei Antik Kenti : Burası Napoli’ye gelipde görmeden dönülmemesi gereken bir antik kenttir. UNESCO Dünya Mirası Listesindeki antik kent Vezüv Yanardağı eteğinde, Napoliye yaklaşık 25 km uzaklıktadır.

Vezüv Yanardağı : 1281 metre yüksekliğinde aktif bir yanardağ dır. Avrupa anakarasında ki son yüzyılı içinde aktive gösteren tek yanardağıdır.

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi : Dünyadaki en iyi Yunan ve Roma Antik eserlerinin bulunduğu bir müzedir.

AMALFİ  KASABALARI

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve sorrento yarımadasından Salerno’ya kadar uzanan  40 kilometrelik muhteşem manzaralarla karşılaşacağınız bir kıyı şerididir.Denize paralel uzanan renkli, sevimli köyleri , kıvrımlı dar yolları ,limon ağaçlarının süslediği ,turkuaz denizi , yeşil dağların yamacındaki nefis kesici manzaralarıyla insanı büyülenmemesi mümkün değil. Ölmeden önce herkesin görmesi gereken bir bölgedir. Napoli’den Salerno’ya kadar sırasıyla anlatmak gerekirse ;

SORRENTO KASABASI

Sorrento , bu bölgenin en büyük kasabasıdır. Sorrento,ulaşım açısından Amalfi Kıyıları’nın en avantajlı ve kolay olanıdır. Sorrento, Napoli’ye ve Pompei’ye yakınlığı ive Capri Adasına en yakın noktada olması ile ,Amalfi kıyılarında konaklama için tercih edilen bölgelerdendir. Sorreton’nun ara sokaklarında kaybolmayı unutmayın. Piazza Vittoria’dan uçsuz bucaksız Akdenizi seyredebilirsiniz. Liman bölgesine inip , kafelerinde limencello içebilirsiniz. Buradan Capri Adası ,feribot ile 30 dakika uzaklıkta(17 €). Feribot biletinizi yoğun talepten dolayı bir gün öncesinde almayı unutmayın . Sorrento’dan 2 kilometre uzaklıktaki Bagni della Regina Giovanna da denize girmenizi öneririm. Burası yerel halkın denize girdiği bir koy ve giriş ücretsizdir. Sorrento’nun merkezinde denize girmek hem çok pahalı    hem de çok kalabalıktır.

-Sorrento’ya Napoliden gelecek iseniz ; Napoli tren istasyonundan Circumvesuvianatrenleri ile 75 dakikada 4,5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

-Diğer bir seçenek ise ; Napoli limanından kalkan vapurlar ile 12,5 € ödeyerek sorrento’ya ulaşabilirsin(günde 6 sefer var).

-Sorrento ,Amalfi kıyılarında tren istasyonu bulunan tek kasabasıdır. Salerno iline kadar başka tren istasyonu yoktur .Buradan sonra tüm sahil şeridini Salerno iline kadar sahil şeridini dolaşan SITA otobüsleri ile yada tekneler ile ulaşabilirsiniz.Kasabalar arası ya otobüs yada tekneler ile gezebilirsiniz.

POSITANO

“Kartpostallar için yapılmış Kasaba ” dersek yalan olmaz . Hayatımda gördüğüm en güzel yer ve Amalfi kıyılarının bence en güzel kasabası. Bu güzel kasabaya tam bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim .Aynı zamanda Amalfi  bölgesininde en lüks bölgesi Positano dır.  Jet sosyetenin , ünlülerin ve zengin yat sahiplerinin uğrak yerlerinden birisi olması sebebiyle konaklama burada çok pahalı. Positano’da yapmanız gereken tek şey sokaklarında dolaşmak , dolaşırken de burası gerçek mi? diye sorabilirsiniz kendinize .Sokaklarında gezinirken galerileri gezip , butik mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz yorulduğunuzda da birbirinden güzel kafelerin de birbirinden güzel pastalarının tadına bakabilirsiniz. Positano’da denize girmek için iki plaj var.Biri koyun ortasındaki ana sahil, Spiaggia Grande. Burası Positanonun merkezi olduğu için çok kalabalıktır. Kalabalıktan kaçıp denize girmek istiyorum derseniz Spiaggia del Fornillo. Positanoya Sorrento yada Salerno ili yönünden geleceksiniz SITA otobüsleri veya tekneler ile ulaşmanız mümkün .Positano, Sorrento ve Amalfi kasabalarının tam ortasında yer alır

AMALFİ  

Tüm bölgeye adını veren Amalfi kasabası tarihi, kiliseleri , renkli ve sıradışı mimarisi , labirent gibi dar sokakları ile diğer kasabalara göre daha büyük bir kasabadır. Dağların arasında kurulmuştur ve bu bölgeye göre geniş bir sahile sahiptir.Bölgenin en büyük yerleşim yeri olsa da o kadar küçük ki yürüyerek bir kaç saat içinde her yeri gezebilirsiniz. Amalfi de Piazza Doumo , St. Andrew Katedrali ve Via Lorenzo di Amalfi’yi mutlaka görün derim. Amalfi, bölgenin tam ortasındadır bu yüzden ana otobüs durağı da buradadır. Amalfiden diğer amalfi kasabalarına ulaşım çok kolaydır. Bu yüzden konaklama olarak en doğru yer burası olabilir.

ATRANI

 Sadece Amalfi kıyılarının değil tüm Güney İtalya’nın en küçük yerleşim yeridir. Beyaz evleri, balkonlardan sarkan rengarenk çiçekleri, daracık sokakları ve o meşhur plajı ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Amalfi’den yürüyerek 5 dakikada ulaşabileceğiniz bu küçük yerleşim yerinde mutlaka denize girmelisiniz.

RAVELLO

Denizden yaklaşık 350 metre yükseklikte bir tepeye kurulan ve sadece 2500 kişinin yaşadığı Ravello kasabası mutlaka görülmesi gereken bir diğer kasabadır. Bu kasabaya Amalfi’nin merkezinden kalkan SITA otobüsleri ile çok virajlı yollardan geçerek muhteşem bir manzara eşliğinde 15 dakikada çıkılıyor. Ravello, Amalfi kıyılarının en güzel deniz manzarasını sunuyor. Bu manzaranın en iyi olduğu iki tane bölge; Villa Cimbrone,bu villanın bahçesi hem günlük ziyarete açık ,hemde otel olarak hizmet veriyor. Ünlü Terrazzo dell Infinito (sonsuzluk terası) hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaralardan birini sunuyor. Giriş ücreti 7€. çocuk ücretsiz. Diğer villa ise, Villa Rufolo,Gene çok güzel manzarası olan bu villa II. yüzyılda yapılmış ve her sene önemli bir müzik festivali gerçekleştirilmektedir bu villada. Giriş ücreti 5 €.çocuk ücretsiz.

RAVELLO MÜZİK FESTİVALİ 

Ravello’nun ünlü olmasının en önemli sebebi ,1952 yılından beri her sene yapılan ve Haziran’dan Eylül’e kadar süren bu müzik festivalidir. Villa Rufolada ki açık hava sahnesinde inanılmaz bir manzara eşliğinde yapılıyor.

MINORI

Minori , Amalfiden sonra gelen Amalfiye tekne ile 15 dakika mesafede olan küçücük, bir diğer güzel kasabalardan dır. Burada mutlaka denize girmek gerekiyor.Plaj olarak hem ücretli hemde ücretsiz halk  plajı var . Burası Positano ve Amalfi kadar kalabalık değil Minori  Ravello’nun hemen altında olduğu için limon bahçeleri yada güzel evler arasından Ravello’ya çıkan farklı yürüyüş rotaları var. Eğer ilkbahar veya sonbaharda giderseniz buradan Ravello’ya tırmanmak çok güzel olabilir. Minori’nin hemen meydanında ” sol de Riso” adında çok ünlü ve muhteşem pastaların olduğu bir pastanesi var. Bu büyük pastane’nin  dekoru, tabağı ayrı , tatlısı , pastası, dondurması , el yapımı limonatası çok güzeldir. Mutlaka görmeniz gerekiyor.

MAORI

Minori kasabasından hemen sonra gelir araları tekne ile 5 dakikadır. Diğer kasabalardan farkı ,en büyük sahil şeridine sahip olmasıdır. Maori de araç yolu ile sahil arasında kalan geniş bir yürüyüş yolu var. Dev çam ağaçlarının altında , rengarenk çiçeklerin arasından ister yürüyün, ister banklara oturarak sahili keyfini çıkarabilirsiniz.

CETARA

Ufak bir balıkçı kasabasıdır. Bu kasaba, deniz mahsülleri ile çok ünlüdür. Özellikle de Japonlar buraya kırmızı tuna ve ançuez sosu(sardalya ve hamsi balığından yapılan bir balık ezmesi) yemek için geliyorlar. Cetara da deniz çok rüzgarlı olduğu için Cetara’nın denizi  sörf  yapanlar için uygun . Cetara’ya çok yakın olan Erchie denize girmek için daha uygun.

VIETRA SUL MARE

Dünyada seramik üretiminde en ünlü yerlerden birisiymiş. El boyaması seramik tabaklar ve çeşit çeşit mutfak eşyaları Vietri Sul Mare’nin  ana caddesinde karşılıklı dizilmiş küçük dükkanlarda satılıyor.

SALERNO

Salerno ili Amalfi sahil şeridinin liman şehridir. “lungomare” yani sahil , çok renkli ve hareketlidir. Burası aynı zamanda öğrenci şehri olduğu için sahilinde sürekli konserlere dek gelebilirsiniz. Salerno’nun ara sokaklarına girin birbirinden güzel tasarım mağazaları ve restorantlar var . Salerno’yu diğer kasabalardan ayıran, her bütçeye uygun yemek ve otel  bulabiliyor olmanız.

CAPRI ADASI

Yunan mitolojisinde” denizkızı “adası olarak bilinen , Roma imparatorlarının bile en favori tatil yeri olan , adı sosyetenin tatil cenneti olarak bilinen ve pahalılığı ile ünlenen küçük bir adadır. Bu adadan Napoliden , Sorrentodan , Salernodan yada Amalfi kasabasından kalkan tekneler ile ulaşabilirsiniz. Capri adası 3 kısımdan oluşuyor. Ana Capri , Capri ve Marina Grande . Capri daha kozmopolit , lüks moda markalarının bulunduğu pahalı butikleri ve gece hayatının daha hareketli olduğu bir yer. Ana Capri , Capri’den daha sakin , doğal güzellikler açısından daha zengin , Marine Grande ise, teknelerin yanaştığı yer olmasından dolayı capri gibi kalabalık bir bölgedir. Capri’de Faraglioni kayalıklarını , Via Krupp adı verilen kıvrımlı yolu , Capri adasının en lüks caddesi olan via le botteghe ve via Roma’da yürümeden , Marina Piccola adındaki adanın en güzel plajında yüzmeden Ana Capride ki Solara dağına teleferikle çıkmadan (11 €) ,deniz mahsüllü makarnalarını yemeden adayı görmüş olmazsınız derim.

ISCHIA ADASI

Napoli körfezinin kuzeyinde bulunan volkanik bir adadır. Bu adaya sadece Napoliden feribot ile ulaşabilirsiniz. yada Capriye gidip oradan adaya ulaşabilirsiniz. Diğer Amalfi kasabalarından maalesef direk ulaşım yok. Capri adası kadar ünlü olmadığı için capri adasına göre daha ucuz olduğu gibi Capri kadar da güzeldir. Yemyeşil doğası termal havuzları, yanardağı, çamur banyoları ve birbirinden güzel plajları ile ünlüdür. Ischa adasında Negombo plajında bulunan dev termal parka gidebilirsiniz. Burada farklı derecelerde termal havuzlar var ve hepsi birbirinden güzeldir. (Giriş 35€) Bu adadan tekne ile 25 dakika mesafe uzaklıkta olan “Procida” adasını ziyaret edebilirsiniz. Procida adası UNESCO tarafından korunduğu için adaya bir çivi bile çakılmamıştır.Görülmeye değer.

                                                    

AMALFİ KIYILARINDA YAPMADAN DÖNME

Pizzanın anavatanı olan Napolide pizza yemeden,

-Pompei yanardağına çıkmadan,

-Positano’da gün batımını izlemeden,

-Furore ” fiorde di furore” fiyordunu görmeden ,

-Capri yada Ischia adalarından birine gitmeden ,

-Procida adasına günübirlik gitmeden,

Minoride ” Sal de Riso ”  pastahanesinde tatlı yemeden,

-Ravello köyüne çıkmadan ,

-SITA otobüsleri ile mutlaka bir kez bile olsa Amalfi kasabalarını yukarıdan görmeden (tehlikeli ve bol virajlı bile olsa),

-Bol bol deniz mahsüllü pizza ve kalamarlarından yemeden

DÖNMEYİN.

(Visited 335 times, 1 visits today)

Amalfi Sahilleri” üzerine bir yorum

 1. We absolutely love your blog and find almost
  all of your post’s to be exactly I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content available for you?

  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write related to here.

  Again, awesome web log!

  My web blog: bitumen company

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir