Amsterdam

                                                         ÖZGÜRLÜKLER   ÜLKESİ  HOLLANDA  

                                                                           AMSTERDAM

AMSTERDAM GEZİSİ

Amsterdam Gezi Rehberi

Amsterdam Nerede ? Amsterdam Kuzey Avrupa da bulunan doğuda Almanya ,güneyde Belçika ile komşu olan bir Avrupa şehridir. Dünya’nın en kendine özgü şehirlerinden biri olan Amsterdam ,Hollanda’nın başkenti olup,ülkenin en turistik şehridir. Amsterdam , 1275 yılında iki balıkçı ve köpekleri tarafından balıkçı kasabası olarak kurulmuş olup 1.Dünya Savaşı sonrasında ülke,sanayi merkezi olarak kalmıştır. 250 km’lik bir alana kurulmuş olan Amsterdam, düz yolları ile bisiklet sevenlerin şehri olmuştur. Amsterdam da insandan çok bisiklet bulunmaktadır. Amsterdam denilince ilk akla gelen şeyler,özgürlük ,gece hayatı ,kanalları , kültür ve sanattır. Amsterdam da 180 farklı ülkeden insan yaşamaktadır.Bundan dolayı hoşgörülü bir toplum olarak yaşar. Amsterdam’ın büyük bir kısmı deniz seviyesinin altındadır. Bundan dolayı kanalların üzerinde evlere dönüştürülmüş 2.500 adet bot evler bulunmaktadır. Amsterdam, sahip olduğu 1500’den fazla köprüsü ile kuzey’in Venedik’i olarak geçer. Amsterdam UNESCO Dünya Mirasları arasındadır. Eşcinsel evliliğinin yasallaştığı tek ülkedir.

                                          AMSTERDAM’A  NEDEN  GİDİLİR

-Amsterdam’daki kanalların üzerinde yaşayan tekne evlerini görmek için,

-Bu güzel şehrin tamamını bisiklet ile gezebilme zevkini alabilmek için,

-Birbirinden lezzetli kahve çeşitlerinin tadına bakmak için,

-Sanata doymak için,

-“Red Light District ” yani Kırmızı Fener Mahallesi başta olmak üzere gece hayatını yaşamak için,

                                             AMSTERDAM’A  NASIL  GİDİLİR

Amsterdam’a her gün İstanbul’dan  THY ,Pegasus , KLM , ve Onur Air gibi firmaların 3,5 saat süren direkt  uçuşları  bulunmakta. Bilet ararken Amsterdam’a 78 km uzaklıktaki Rotterdam’a da bakabilirsiniz. Bazen Rotterdam  biletleri çok daha ucuz olabiliyor. Roterdam Havaalanın’dan Amsterdam’a yaklaşık 15 € ödeyerek tren ile 1 saat içinde ulaşabilirsiniz.

                  AMSTERDAM  HAVAALANIN’DAN  ŞEHİR  MERKEZİNE  ULAŞIM

Amsterdam Schiphol Havaalanı .Amsterdam’ın 15 km güneybatısında bulunmaktadır. Tren ile ulaşmak isterseniz MS Dutch Railways tarafından işletilen tren yolları şehir merkezine ulaşmanın en hızlı yoludur. Platform 1 ve 2 ‘den hareket eden bu trenler 10 dakika ara ile saat 06:00 ‘dan gece 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Gece yarısından sabah saat 6’ya kadar ise saat başı sefer düzenleniyor. Tek yön bilet fiyatı ise 4.20 €.4-11 yaş arası 2,50 €.4 yaşından küçükler ise ücretsizdir. Havaalanın’dan şehir merkezine shuttle ile gitmek isterseniz ise “Connexxion” her 30 dakikada bir sefer düzenliyor. Bilet fiyatları tek kişi 17,gidiş-dönüş 27 €. Taksi ile ulaşmak isterseniz 40-50 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsleri ile ulaşmak isterseniz de platform B9’dan 15 dakikada bir kalkan 197 ve 370 numaralı otobüsler ile 30-40 dakika içinde 4 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Gece otobüsleri ile ulaşmak isterseniz  ise platform  B9’dan kalkan  97 ve 358 numaralı otobüslere binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

                                                AMSTERDAM’A  NE ZAMAN  GİDİLİR

Yılın her döneminin ayrı güzel olduğu Amsterdam ,Özellikle Mayıs ayında ayrı bir güzeldir. Yılın 8 ayı’nın soğuk olduğu Amsterdam’da kış ayları oldukça soğuk geçer. Yaz aylarında ise çok kalabalık ve pahalıdır. Ocak ve şubat ayları ise en soğuk olduğu dönemdir. Tabiki fiyatların da en düşük olduğu dönemdir.

                                               AMSTERDAM’DA  KONAKLAMA

Amsterdam da Nerede Kalınır

Amsterdam da konaklayabileceğiniz 5 bölge bulunmaktadır.

Tren İstasyonu ve Çevresi : İlk olarak tavsiye edeceğim bölge ,tren bölgesi ve çevresidir. Kolay ulaşım ve ucuz olduğu için bu bölgede her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Ayrıca havaalanı ve diğer Avrupa şehirlerine ulaşım konusunda da çok avantajlıdır. Şehri yürüyerek gezmek istemezseniz ,tren istasyonu’nun önünde bulunan tramvaylar ile gezebilirsiniz.

Dam Meydanı Çevresi : Şehrin kalbi olan Dam Meydanı ulaşım, kafe ve restoranlara  yakınlığı ile çok avantajlıdır. Burada konaklayarak şehrin her yerine yürüyerek gidebilirsiniz. Tren garına uzaklığı da tramvay ile 10 dakika. Fakat bu bölgedeki oteller çok pahalıdır.

Rembrandtplein Bölgesi : Merkezin güneyinde bulunan bu bölge hareketli ve Amsterdam ‘ın en önemli meydanlarındandır. Adını  Hollandalı ünlü ressam  Rembrandt ‘dan almıştır. Bu meydanın çevresinde çok sayıda kafe , restoran ve caffeeshop vardır. Dam meydanı ve çevresine yürüyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Çiçek pazarı ve müzelere en yakın bölgedir. Otel fiyatları ise uygundur.

Jordaan Bölgesi : Amsterdam’ın sanat merkezi olan Jordaan Bölgesinde her bütçeye göre otel bulmanız mümkün.

                                   AMSTERDAM DA  GEZİLECEK  YERLER

Amsterdam Kanalları : Amsterdam ,”Kuzey’in Venedik’i” olarak geçer. Şehrin büyüleyici kanalları Amsterdamı gezmek için ilk sırada yer alır. Ortaçağ da yapımı başlamış olan bu kanallar ,şehrin % 25’ini kaplamaktadır. 100 kilometre uzunluğa ,90 adaya ve 1500 köprüye sahiptir. Kanalları, en güzel 1 saat süren üstü kapalı tekneler ile kanal turu yaparak gezebilirsiniz. Bu turlar 23 Mart -30 Ekim arasında sabah saat 09:00’dan akşam 22.00’ye kadar her 15 dakikada bir ,31 Ekim ‘den -22 Mart’a kadar ki dönemde ise 09:00 -21:00 saatleri arasında  30 dakika ara ile kalkan “Lovers” firması ile 16 €,4-12 yaşındaki çocuklar ise 10 €  ödeyerek katılabilirler.

Dam Meydanı : Şehrin kalbi olan Dam Meydanı ,Amsterdam’ın tarihi bölgesinde bulunuyor. Şehrin simgesel yapıları ve önemli aktiviteleri bu meydanda bulunuyor. Ünlü Balmumu heykel müzesi Madame Tussauds da bu meydan da yer alıyor.

Bloemenmarkt ( Amsterdam Çiçek Pazarı) : Signal Kanalı üzerinde bulunan ve 1862 yılından beri kurulan Amsterdam Çiçek Pazarı , Dünya’nın tek yüzen  çiçek pazarıdır. Hergün 09:00 -17:00 saatleri arasında kurulan Bloemenmarkt , Hollandalıların kendi arazilerinde ürettikleri ,çiçekleri ,özellikle lale ve çiçek soğanları ve yöresel hediyelik ürünlerinin de sergilendiği bir pazardır.

Van Gogh Müzesi : Dünya’nın en popüler müzelerindendir. Müze’de 200 den fazla sayıda tablo bulunmaktadır. Hollanda’da en çok ziyaret edilen müzedir. Müze’de Van Gogh’un yaşamı anlatılmaktadır.

Anne Frank Müzesi :

Amsterdamın en tanınmış sakinlerinden biri olan Anne Frank 2. Dünya Savaşı sırasında iki yıldan daha fazla bir süre saklandığı ve bu süre boyunca yahudilere uygulanan zulüm ve ayrımcılığın anlatıldığı bu ev Amsterdam’ın merkezindedir.Anne Frank Evin de savaş döneminde saklanmakta olanlara yardımcı olanlara ait belgeler, fotoğraflar film resimleri  ve Anne’nin orjinal günlüğü sergileniyor.

Red Light District : Her yıl  Amsterdam’a sadece bu caddeyi görmek için milyonlarca turist gelmektedir. Avrupa’nın en  ünlü eğlence merkezlerindendir. Red Light District Amsterdam da sıra dışı yaşayacağınız bir yerdir. Red Light District sokaklarında yasal olarak işletilen çok sayıda sex shop , randevu evi , gay bar ve erotik şovların yapıldığı tiyatrolar bulunuyor. Aynı zamanda bu bölgede bir de Sex Müzesi bulunuyor. Bu mağazalar  gece saat 22:00 dan sonra açılmaktadır.

                             AMSTERDAM  ÇEVRESİNDE GEZİLECEK  YERLER

Zaanse  Schans  Yel Değirmenleri: Hollanda’nın meşhur yel değirmenlerini yakından görmek isterseniz Zaanse Schans’a gitmek gerekiyor. Zaanse Schans , 35 adet tarihi evden ve 13 adet aktif olarak çalışan yel değirmenlerinden oluşan bir açık hava müzesi gibidir. Hollanda , bu yel değirmenlerini su seviyesinin altında bulunan bölgelerde suyun dışarı pompalanmasında ve kullanılabilir tarım arazileri elde etmek için göletlerdeki suyun çekilmesi için kullanıyorlar. Bu yel değirmenlerinin günümüzde birkaçı boya üretiminde , birkaçı bıçkı tezgahı ve yağ fabrikası olarak kullanılıyor.Bu yel değirmenlerinin içini 4 € ödeyerek gezebiliyorsunuz. Günümüzde hardal üretimi yapan “De Huisman” değirmeninin içini ise ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Bu kasaba yel değirmenlerinin dışında peynir fabrikaları “Clogs” adı verilen tahta ayakkabıların bulunduğu ayakkabı atölyesi ve hediyelik eşya mağazalarınada ev sahipliği yapmaktadır. Amsterdamdan buraya ulaşmak için ,Dam Meydanı’ndan kalkan 391 nolu otobüsler ile 45 dakika içinde gidiş dönüş 10 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Haarlem: Avrupa’nın en gizli 10 kasabası listesinde yer alan Haarlem ,Hollanda’nın en çok ziyaret edilen kasabalarındandır. Tarihi kasabaları ,arnavut kaldırımlı sokakları ve kanalları ile kendinizi bir ortaçağ kasabasında bulabilirsiniz. Amsterdam central tren istasyonun’dan kalkan trenler ile gidiş-dönüş 4.20 € ödeyerek 15 dakika da Harlem’e ulaşabilirsiniz.

Scheveningen : Hollanda’nın en ünlü deniz kasabası olan Scheveningen bembeyaz ve upuzun kumsalı ile  Amsterdam’a 65 km uzaklıktadır. Hollandalılar yılbaşını dondurucu soğuğa rağmen çoluk çocuk hep beraber bu plajda denize koşarak giriyorlar.Hollandalılar bu yılbaşı dalışına “Nieuwjaarsdulk” adını veriyorlar. Bu güzel sahil ,otellere ayrılmamış olup tüm hollandalılara ve turistlere açıktır. Amsterdam central tren istasyonun’dan 15 dakikada bir kalkan trenler ile gidiş dönüş 12 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Delft:Hollanda’nın küçük bir şehri olan DelftLahey ve Rotterdam arasında bulunan bu masal şehir  kanalları ve tarihi yapılarıyla ünlüdür.Delft porseleni ile de çok ünlüdür. Amsterdam’dan 67 km uzaklıktaki bu şehre, Amsterdam central tren istasyonun’dan kalkan trenler ile 40 dakika içinde gidiş dönüş 13 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Marken and VolendamBu birbirinden şirin iki balıkçı kasabası Amsterdam’a 22 km uzaklıktadır. Marken bir adanın üzerine kurulmuş olup ,Volendam ise deniz kıyısında kurulmuştur. Hollanda’nın meşhur tahta ayakkabılarının üretildiği müze ise Marken kasabasında .Vollendam ,Marken’e göre daha büyük olup çok sayıda kafe , mağaza ve balık restorantları vardır. Ünlü cheese factory de buradadır. Peynir fiyatları ortalama 10 € civarındadır. Amsterdam central tren istasyonun’dan yaklaşık 45 dakika içinde 5,50 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Yada 315 nolu otobüslere  3 € ödeyerek bu güzel balıkçı kasabalarına ulaşabilirsiniz.

Rotterdam : Rotterdam , dünyanın en büyük liman şehirlerindendir. Köprüleri ,sokakları , tasarım binaları ile ilginç bir Hollanda şehridir. Rotterdam aynı zamanda tersaneleri ilede çok ünlüdür. Rotterdam ikinci dünya savaşı sonrasında tamamen yıkılıp tekrardan yapıldığı için şehirdeki neredeyse tüm yapılar modern’dir. Amsterdam’dan 78 km uzaklıkta bulunan bu liman şehire Amsterdam tren ile 15 € ödeyerek 45 dakika içinde ulaşabilirsiniz.Otobüs ile ise 3 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

                                                            YAPMADAN  DÖNME

-Bisiklet kiralayarak şehri gezmeden ,

-Kanal Turu yapmadan

-Meşhur Hollanda biralarının tadına bakmadan

-Müzeler Bölgesini gezmeden

-Red Light District’i görmeden

-Çiçek pazarından lale tohumları almadan

-Peynirlerinin tadına bakmadan

-Meşhur Yel değirmenlerini görmeden

DÖNME

(Visited 96 times, 1 visits today)