Atina

ATİNA GEZİ REHBERİ

Yunanistan’ın başkenti neresi sorusunun cevabı tabiki Atina’nın 4 milyona yaklaşan nüfusu ile Yunanistan’ın en kalabalık , Avrupa’nın ise en büyük 4. büyük başkentidir. Eski Yunan Medeniyeti’nin merkezi olan Atina ,etrafı tepelerle çevrili olup 7 kilometre uzaklıkta bulunan Pire Limanı ile her yıl milyonlarca turisti ağırlar.Dünyanın en eski şehirlerinden olan Atina ,UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Atina Akropolisi ve Dafni Manastırı ile ünlüdür. 7000 yıl boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan Atina , dünyanın en eski şehirlerinden biridir.

ATİNA’YA NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Atina’ya hava yolu , kara yolu , deniz ve demir yolu ile ulaşmak çok kolaydır. Hava yolu ile ulaşmak isterseniz, İstanbul Atina arası çalışan yaklaşık 1,5 saat süren , İstanbul’dan haftanın her günü Atina’ya direkt uçan seferler bulabilirsiniz. Atina İstanbul uçak bileti alırken ne kadar erken alırsanız biletinizi o kadar ucuza alma şansınız olacaktır. Atina’ya en ucuz ise kara yolu ile gitmektir. İster kendi aracınız ile ,ister İstanbul’dan kalkan otobüsler ile Atina’ya ulaşabilirsiniz. Demir yolu ile ise önce Selanik daha sonra tekrar trene binerek Atina’ya ulaşabilirsiniz. Tren , yaklaşık 24 saat sürebildiği için içlerinde en uzun zaman alan ulaşım aracıdır. Deniz yolu ile ulaşmak içinde önce Türkiye’ye yakın Yunan Adalarından birine gidip,feribot ile bu adalardan Atina’ya geçebilirsiniz. Bu içlerinde en pahalı olan seçenektir. (Türkiye’den Bodrum ve Marmaris’e ,Çeşmeden Sakız ,Kos veya Bodrum’a geçmeniz gerekiyor.

ATİNA HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Atina Havaalanı ,Atina’ya 30 km uzaklıktaki “Eleftherios Venezelos” havaalanından ,şehir merkezine metro , 3 numaralı hat ile yaklaşık 50 dakika içinde ,yaklaşık 10€ ödeyerek ,otobüs ile X95 numaralı otobüsler ile 6 € ödeyerek 30 dakika içinde ,Tren ile 10 € ödeyerek 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

PİRE LİMANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Pire Limanı’nın çıkışında kırmızı ve mavi otobüsler ile 13€ ödeyerek Atina’ya ulaşabilirsiniz.İkinci tercih ise Havaalanın’dan gelen X95 , X96 , X93 numaralı Havaalanı otobüsleri ile yada 610 numaralı belediye otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Son tercih ise 15-20 € ödeyerek 20 dakika içinde Atina’ya ulaşabilirsiniz.

ATİNA’DA KONAKLAMA

Atina’da nerede konaklanır?,Atina’da nerede kalınır?,Atina’da kalınacak yerler? Atina’da otel fiyatları ne kadar?

Plaka Semti: Atina Plaka Bölgesi ,Atina’nın en eski ve en güzel bölgesidir. Birbirinden güzel evlere ,restorantlara ve barlara sahip olduğu için gece gündüz canlı bir bölgedir. En iyi müzeler ve arkeolojik yerler bu bölgede olduğu için ,turistlerin en fazla konaklamak istediği bölgelerin başında gelir.Her bütçeye ait oteli Plaka bölgesinde bulabilirsiniz.

Monostiraki &Psirri Bölgesi : Bu yan yana olan iki semt , Atina gece hayatı özellikle Psirri bölgesinde yaygındır. Atina taverna ve gece hayatının kalbidir. Çok hareketli bir bölge olduğu için turistlerin konaklama konusundaki tercihlerindendir.

Syntagma : Merkez meydanı olarak geçer. Genellikle Atinalı halkın buluşma noktası olarak kabul edilir. Modern bir bölgedir ve çok sayıda otel bulunduğu için her bütçeye ait otel bulabilirsiniz.

Kolonaki : Lükse düşkünlerin yeridir. Tasarım mağazaları ile dikkat çeker. Lüks ve sakinlik arayanların yeridir. Otel fiyatları diğer bölgelere nazaran daha yüksektir.

ATİNA’DA GEZİLECEK YERLER

Atina’da nereler gezilir?,Atina’da gezilecek görülecek yerlere nasıl gidilir?,

AKRAPOLİS

Atina denilince ilk akla gelen , “Akropolis Atina” hatta bazı insanların sadece burayı görmek için geldiğide oluyor. UNESCO tarafından korumaya alınan bu antik şehir ,Atina’nın tarihinin başladığı yerdir. Atina’nın şehir merkezinde bulunan Akropolis Athena , Athena Nike Tapınağı , Parthenon ve Erechtheion olmak üzere bir dizi anıt ve kalıntıya sahip yüksek bir tepededir. Yunanca da yukarıda bulunan şehir anlamına gelen Akropolis tapınağı millattan önce 5.yy ‘dan günümüze kadar korunmuştur. Olası saldırılara karşı savunmanın kolay olması için şehrin en tepesine kurulmuştur. Demokrasinin doğuşu da Atina Akropolis’inde olmuştur.

PARTHENON TAPINAĞI

Akropolis’in en büyük tapınağı olan Parthenon ,Şehrin koruyucusu olarak Atina’ya ithaf edilmiştir. Hazinelerin ,altınların ve değerli eşyaların burada saklanarak zarar görmeleri engellenmiş. Osmanlı İmparatorluğu’nun fethinden sonra Panthenon içine cami yapılarak ibadethane olarak kullanılmıştır. Türklerin burayı cephanelik olarak kullanmasından sonra yaşanan patlamayla zarar görmüştür.

ERECHTEİON TAPINAĞI

Poseidon ve Athena için yapılmış ve yarışmaların yapıldığı alandır. Bizans döneminde kilise ,Osmanlı döneminde konut olarak kullanılmıştır.

ZAFER TANRISI NİKE TAPINAĞI

Atina’nın Pers’e karşı olan savaşı kazanmasının ardından yapılmıştır. Yapılan restorasyon çalışmaları ile güzel bir hale getirilmiştir.

ODEON OF HERODOS ATTİCUS

Akropolis ‘in en büyük tiyatrosudur. Günümüzde konserler bu tiyatroda yapılıyor.

AGORA ANTİK KENTİ

“toplanmak ve konuşmak” anlamına gelen Agora ,yönetim ,ticaretin ve sivil kararların alındığıyermiş.Tarihte spor etkinlikleri ve tiyatro gösterileri de burada düzenlenirmiş.

ZEUS TAPINAĞI “OLYMPİEİON”

Antik Yunanistan’ın en büyük tapınağıdır. Yüzlerce mermer sütun tarafından desteklenen tapınak günümüzde sadece 15 sütun ile ayakta .Yunanlıların en güçlü tanrısı Zeus için yapılan bu tapınağa saat 08.00-20.00 saatleri arasında 6 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

MONASTİRAKİ MEYDANI

Meydanın’da Osmanlı döneminden kalma cami’nin bulunduğu meydan Atina’nın en turistik yerlerindendir. Bu cami günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Meydan’ın çevresinde birbirinden güzel tavernalar ve restorantlar bulunmakta. Bu güzel meydandan hediyelik eşyalar alıp ,Akropolis manzaralı tavernalarda yemeyi unutmayın.

PLAKA VE ANAFİOTİKA

Plaka semti ,Akropolis’in hemen altında bulunan bir mahalledir. Dar sokakları ,küçük meydanları,çiçeklerle süslenmiş pastel boyalı evleri ile fotoğraflık bir mahalle. Metamorfosis kilisesi ve Kapnikarea kilisesi de bu mahallede yer alıyor. Çok sayıda birbirinden güzel geleneksel yunan kafeleri ve restorantları ile Atina’da mutlaka görülmesi gereken bir mahalle.

LİTTLE KOOK CAFE

Atina’nın en güzel cafesi olan ,Korsan temalı bu kafe Atina’ya gidildiğinde mutlaka gidilmesi gereken bir mekan..Ermou caddesinde bulunan bu korsan temalı kafe’nin menüsü ve içerisinin güzelliği çok başarılı.

ATİNA’DA GECE HAYATI

Atina , Yunanistan’ın en hareketli gece hayatına sahip şehridir. Avrupa’nın diğer şehirlerine nazaran daha çeşitli bir gece hayatı sunar. Atina ,pubları , gece kulüpleri , tavernaları ve şarap evleri Antik tiyatrolarında Klasik müzikten Caz müziğine kadar dünyaca ünlü orkestraları , müzikalleri sınırsız eğlence sunan kulüpleri ile Atina da gece hayatı sonsuz yaşanır. Atina’nın en büyük gece kulübü ise LOHAN .2016 ylında Amerikalı aktrist tarafından Atina’da açıldı. IERO ODOS ise bir diğer ünlü gece kulübüdür. 2018 Aralık ayından itibaren Vasillis Karros ile birlikte toplam 5 sanatçı daha sahne alıyor. ACRO ise daha genç kesime hitap eden bir gece kulübüdür. Hilton Atina’nın terasında bulunan GALAXY BAR ise Akropolisin ışıklandırılmış göz kamaştırıcı manzarası ile mutlaka görülmeye değer bir mekandır. 18 yy.tarzı dekarasyonu ile bir diğer sıradışı mekan ise Bretogre oteli’nin içinde yer alan ALEXANDER’S BAR .Atina’nın en popüler kokteyl mekanlarından olan A for Athens ,Monostraki metrosunun hemen yanında bulunan A for Athens otelinin terasında aynı isim ile işletilen bu barda muhteşem Akropolis manzarası eşliğinde kokteyinizi içebilirsiniz.

ATİNA’DA YAPMADAN DÖNME

  • Akropolis’i gezmeden,
  • Plaka ve Anafiotika semtlerinde bol bol resim çekilmeden ,
  • Monostiraki Meydanın’da bulunan Akropolis manzaralı yunan tavernalarında yemek yemeden,
  • Atinaya kadar gidipte yunan yemeklerini ve pita ekmeğini yemeden,
  • Uzo(ouzo) içmeden
  • Birbirinden güzel gece kulüplerine gitmeden Dönme

(Visited 127 times, 1 visits today)