ATOMİUM BRÜKSEL

BRÜKSEL’İN SİMGESİ ATOMİUM

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 1958 yılında Belçikalı mühendis Andre Waterkeyn tarafından Dünya fuarı için inşa edilen 102 metre yüksekliğindeki bu yapı ,Brüksel’in sembollerinden biri olmuştur. Dünyadaki en modern yapılar arasında bulunan Atomium paslanmaz çelikten ve demirin kristal kafes yapısının 165 milyar kez büyütülmesinden esinlenerek yapılmış olup , 12 boru ile birbirine bağlanarak ,18 metrelik çapa sahip ,9 adet çelik küre ile her yıl milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. “Brüksel Gezilecek Yerler” listesinde de ilk sıralarda bulunmaktadır. 1958 yılında Brüksel fuarı için gerçekleştirilen bu sıra dışı yapı 9 küreden oluşmasına rağmen Brüksel Belediyesi tarafından 3 tanesini ziyaretçilere kapatılmıştır. En iyi şehir manzarası da en üst bölümdeki kürede bulunmaktadır. Ziyaret etmek istediğiniz 6 küreyi asansör ile çıkabilirsiniz.Asansör ile çıkmak istemez iseniz merdivenlerden de çıkabilirsiniz. En üst katta bulunan kürede şehri 360 derece ile gören birde restoran bulunmaktadır. Bu restoranda hem yemek yiyebilirseniz hemde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yapının diğer üç katı ise kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır. 2013 yılında CNN tarafından Avrupa’nın en sıra dışı yapısı olarak seçilen Atomium ,Brüksel’e farklı bir hava katmıştır. The Atomium’a gündüz gidemez iseniz üzülmeyin,geceleri de ışıklandırılan bu yapı ayrı bir güzelliğe sahip olduğu için günün her saati ziyaret edilebilir.

Atomium ‘a Nasıl Gidilir

Brüksel şehrinin kuzeyinde biraz dışında bulunan Atomium 6 numaralı metro hattının son istasyonu olan “Heysel” durağında inerek kısa bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Adres : Avenue de I’ Atomium , 1020 Brüxelles

Ziyaret Bilgileri : Atomium’a giriş Pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00 -18.00 arası girebilirsiniz. Pazartesi günleri değişebiliyor.

Atomium Giriş Ücreti

  • Yetişkin 15€
  • öğrenci ve 17 yaş üzeri 8 €
  • 65 yaş üzeri 13 €
  • 6 yaşına kadar çocuk ücretsiz.
  • Biletinizi internet üzerinden almak isterseniz atomium . be sayfasından alabilirsiniz.

Atomium Restoran Bilgileri

Bar : Pazartesi -Pazar günleri arası saat 10.00 ‘dan 15.00 ‘ a kadar açık.

Öğlen yemeği: Pazertesi -Cumartesi arası saat 12.00-15.00 arası Pazar günleri ise 12.00-18.00 arası açık.

Akşam Yemeği : Pazartesi -Cumartesi arası 19.00-21.30 arası açık ,Pazar günleri kapalıdır.

Telefon: +32 02 479 58 50

Website: www.belgiumtaste.be

(Visited 34 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir