Avrupada Euro Kullanılmayan şehirler

ARNAVUTLUK

Arnavutluk , “dağlar ülkesi ” diye geçer. Adriyatik ve İyonya denizine kıyısı olmasına rağmen ülkenin % 70’i dağlıktır. En önemli şehirleri ; Tiran , Diraç , Elbasan , Görünce ,Avlanya’dır.Para Birimi :Arnavutluk Lekesi’dir. 10tl = 286,56 ALL ‘dır.


AZERBEYCAN

Azerbeycan , zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Para Birim :Azerbeycan Manatı’dır. 10 TL = 4,46 AZN’ dır.En önemli şehirleri; Bakü ,Gence , Gobustan , Khacmaz ‘dır


BULGARİSTAN
Bulgaristan , doğası ,zengin tarihi ve kültürüyle her yıl çok sayıda turist çeken bir ülkedir. Özelliklede Sofya , Plovdiv , Varna, Burgaz , Bansko , Gül Vadisi önemli şehirleri arasındadır. Para birimi ise “Leva” dir. 10 TL = 10,21 BGN ‘dır.


BEYAZ RUSYA

Diğer bir adıyla Belarus, insanların mutluluğu ve güvenliği üzerine kurulmuş ,kültürünü ve medeniyetini koruyan ender ülkelerdir. En önemli şehirleri ise ;Minsk , Brest , Gomel , Grondo , Mogilev , Vitebsk ‘dır. Para Birimi :Belarus Rublesi ‘dır. 10 TL = 5305,23 BYR ‘dır.


BOSNA HERSEK

Dalmaçya sahillerini 20 km uzunluğunda kıyısı bulunan ,kominizmin etkisinden kurtulmuş bir ülkedir. Önemli şehirleri Saraybosna , Mostar , Banjo , Luka ‘dır. Para Birimi ; Bosna Hersek Markı ‘dır. 10 TL = 4,21 BAM ‘dır.

ÇEK CUMHURİYETİ

Çek Cumhuriyeti denildiği zaman ilk akla çek halkının sanata olan düşkünlüğü gelir. Ayrıca , biranın en fazla tüketildiği ülkelerdendir.Önemli şehirleri ; Prag , Brno , Ostrava , Pilsen .  Para birimi ; Çek Korunası . 10 TL = 54,74 CZK ‘dır.


DANİMARKA

İskndinav ülkelerinin en küçüğü olan Danimarka , dünyanın en yeşil ülkelerindendir. “Lego” oyuncaklarının doğduğu yerdir. Önemli şehirleri ; Kopenhag, Bakken , Aarhus , Odense. Para birimi ; Danimarka Kronu . 10 TL = 16,02 DKK ‘dır.

 GÜRCİSTAN 

Küçük bir ülke olan Gürcistan , Karadeniz’in doğu kıyısında ,Güney kafkasyada bulunur.
Önemli şehirleri; Tiflis ,Batum , Kutaisi , Rustavi ‘dır. Para Birimi : Gürcistan Larisi’dır. 10 TL  = 6.66 GEL ‘dır.
             

İNGİLTERE

Britanya adası üzerinde bulunan  ingiltere, Dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerindendir.Önemli şehirleri ;Londra , Brighton , Cambridge , Oxford ‘dır. Para Birimi : İngiliz Sterlini’dır. 10 TL = 1.90 GBP’dır.


 İSKOÇYA 

Birleşik Krallık ülkesi İskoçya sahip olduğu kültürel ve tarihi mirası , yağmurlu iklimi , yemyeşil doğası ile ünlüdür. Önemli şehirleri ; Edinburg , Glasgow , Isle of Skye , Loch Ness , Shetland Adaları. Para Birimi ; İngiliz Sterlini . 10 TL 1.90 GBP ‘dır.

                 

İSVEÇ

İsveç , Finlandiya ile Norveç arasında yer alan Kuzey Avrupa ülkesidir.Kışları bembeyaz karlarla , yazın ise yemyeşil tabiatıyla görülmeye değer bir kuzey ülkesidir. Önemli şehirleri; Stockholm , Göteborg , Malmö. Para Birimi İsveç Kronu’dır. 10 TL = 21,12 SEK’dır.

 İZLANDA

Kuzey yarımkürenin en kuzeyinde bulynan İzlanda özellikle doğal güzellikleri , farklı şekilleriyle çok güzel bir ülkedir. Önemli şehirleri ; Reykjavik , Kopavogur , Akureyri. Para birimi İzlanda Kronu ‘dır. 10 TL = 270,28 ISK ‘dır.


LİHTENŞTAYN

İsviçre ve Avusturya arasında yer alan orta Avrupada bir Prenslik olan Lintenştayn dünyanın altıncı en küçük devletidir. Para birimi ; İsviçre Frangı’dır. 10 TL = 2.53 CHF ‘dır.


MACARİSTAN

Dünyanın en popüler  turistik ülkelerindendir. Gölleri ve nehirleri ve kaplıcalıyla ünlüdür. Önemli şehirleri Budapeşte , Pecs , Debrecen , Eger. Para birimi Macar Forinti . 10 TL = 663 HUF’dır.


MAKEDONYA

Güneydoğu Avrupada bulunan bir Balkan ülkesidir. Doğal güzelliği ile özellikle Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkelerdendir. Para birimi Mekedonya Denarı ‘dır. 10 TL = 2,53 MKD’dır.

MOLDOVA

Denize kıyısı olmayan ama verimli toprakları , şarapları , zengin tarihi , manastırları ile Moldova Avrupa’nın en az ziyaret edilen ülkelerindendir. Önemli şehirleri Kişinev , Gagavuzya , Soroca , Traspol. Para birimi Moldova Leyi ‘dır. 10 TL = 44,01 MDL’dır.


NORVEÇ

İskandinav yarımadasının batısında yer alan Norveç, doğal güzellikleri , ekonomik gücü , ve Fiyortları ile ünlüdür. Önemli şehirleri ; oslo , Bergen , Trandheim , Stravanger.Para birimi ; Norveç Kronu. 10 TL = 20,70 NOK ‘dır.


POLONYA

Avrupa’nın 9. büyük ülkesidir. Polonya’da irili ufaklı binlerce göl ve 23 ulusal park bulunmaktadır. Önemli şehirleri ; Varşova , Krakow , Ladz , Poznan ve Wrocklav.Para birimi Polonya zlotisi. 10 TL = 8,95 PLN ‘dır.


ROMANYA

Tarihi mekanları kadar doğal güzellikleri ile de büyüleyen Romanya , Avrupa Birliği’nin 9. büyük ülkesidir. Önemli şehirleri ; Bükreş , Moldovia , Transylvania , Banat. Para birimi ; Roman Leyi ‘dır. 10 TL = 9,99 RON ‘dır.

 SIRBİSTAN

Balkanlarda yer alan Sırbistan , köklü geçmişi ,tarihi yerleri , doğası ve gece hayatı ile ünlüdür. Önemli şehirleri ;Belgrad, Novi Sad , Sremski , Karlovci. Para birimi Sırp Dinarı. 10 TL = 253,02 RSD ‘dır.


UKRAYNA

Doğu Avrupa’da bulunan Ukrayna , Avrupa’nın en büyük topraklarına sahip ve doğal güzelliği ile ünlüdür. Para birimi Ukrayna Grivnası .10 TL = 1,33 UHA ‘dır.

 

 

 

 

 

 

(Visited 28 times, 1 visits today)