Bangkok

                                                            

MELEKLER ŞEHRİ

BANGKOK

                                                                 

BANGKOK GEZİSİ

Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok nerede ? Bangkok , Güney Asya da bulunan ve Taylandın en büyük şehri ve aynı zamanda da başkentidir. Tayca da şehrin ismi “Krung Thep ” , yani Melekler şehridir. Bangkok denilince ilk akla gelen şeyler, gece hayatı sıra sıra gökdelenler , aşırı sıcak oluşu ve yerel pazarlarıdır.Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak şehri seçilmiştir. Bangkok aynı zamanda, nüfusun çoğunluğunun açlık sınırında yaşandığı ve dünyaca ünlü firmaların ürünlerini ucuza mal etmek için fabrikalarını kurduğu yerlerden biridir.

                                                

BANGKOK ‘A  NEDEN  GİTMELİYİZ

-Ölmeden önce görülmesi gereken yerler listesinde yer aldığı için ,
-Dünya’nın en mutlu insanlarını görmek için,
-Muhteşem doğasında ve yağmur ormanlarında gezmek için,
-Çevresindeki tropikal adalarında yüzmek için,
-Dünyaca ünlü Thai masajını yaptırmak için,
-Bol ve ucuza tropik meyveler yemek için,
-Gece pazarların’dan çok ucuza alışveriş yapmak için,
-Dünyanın en renkli gece hayatlarından birinin yaşandığı bu şehri görmek için,
-Thai mutfağının lezzetli yemeklerini tatmak için,
-Çok ucuza tatil yapmak için,

                                                       

BANGKOK’A  NASIL  GİDİLİR


İstanbul’dan her gün QATAR , THY , EMİRATES ve SİNGAPUR Airlines gibi büyük hava yollarının 9 saat süren direkt uçuşları ile yaklaşık 1500_3000 Tl arasında mevsime göre değişiklik gösteren fiyatlar ile gidebilirsiniz.Asya’da yüksek sezon ocak, şubat ve mart aylarıdır. Bu dönemde uçuşlar pahalıdır. Aktarmalı gitmeyi tercih ederseniz bilet fiyatları daha düşük olacaktır . Özellikle QATAR Airlines dönem dönem Dubai aktarmalı promosyonlar düzenliyor. Bangkok’a aktarmalı gidecekseniz yaklaşık 13 _14 saat süren bir uçuş ile Bangkok’a ulaşabilirsiniz.

                                   

BANGKOK’A  NE ZAMAN GİDİLİLMELİ

Tropikal iklim kuşağında bulunan Bangkok da hava Muson yağmurlarına bağlı olarak değişir.
Kasım- Mart ayları arası seyahat için en ideal dönemdir. Sıcaklık 20-27 derecedir. Bu dönemde Muson yağmurları bitmiş olur ve bunaltıcı sıcaklar yerini ılıman bir havaya bırakır.
Mart- Haziran ayları arası en sıcak dönemdir . Sıcaklık 35 derecenin üzerindedir.
Temmuz-Ekim arası ise yağışlı dönemdir. Bu dönem de muson yağmurları etkisini göstermektedir. Hemen hemen her gün yağışlıdır. (Bu dönemde uçak biletleri ucuzdur).

                                               

BANGKOK PARA BİRİMİ VE DİLİ

Tayland para birimi Baht’ tır. Kısaltması THB’dir. Tüm paraların üzerinde Taylan Kralının resmi vardır.
1 USD = 30 Baht 1 EURO= 40 Baht 1 TL = 10 Baht
Hava alanlarında döviz kurları daha düşük olduğu için paranızı Baht’ta çevirme işlemini Bangkok’un her bölgesinde bulunan “Süper Rich” döviz bürolarında en iyi kurdan çevirebilirsiniz. Amerikan doları ve Euro’nuz 50 ve 100 banknotlar halinde olursa 10 ve 20 gibi küçük banknotlara göre daha yüksek kurdan çevirebilirsiniz.
Ülkenin resmi dili TAYCA’dır.İkinci dil ise ÇİNCE’dir. Halkın geneli ingilizce konuşabiliyor.

                                     

BANGKOK   VİZE

Tayland Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Tayland’a  hava yolu ile giriş yapan ve giriş tarihinden itibaren en az 6 ay süreyle geçerli bir pasaporta sahip olan Türk vatandaşları , 30 gün boyunca Tayland vizesi gerekmeden ülkede kalabilir.

                                                         

BANGKOK KAÇ GÜNDE GEZİLMELİ

Bangkok’u gerçek anlamda yaşamak ve çevresindeki yerleri de gezmek isterseniz en az 3-4 gün ayırmalısınız.

                                                       

                

BANGKOK DA NEREDE KALINIR                              

Bangkok da Konaklama

Bangkok da konaklayabileceğiniz dört bölge vardır.Birinci olarak ,
Siam Meydanı ; Burası şehrin merkezi sayılır.Bu bölgede akşamları kurulan minik sokak pazarları vardır. Gece ve gündüz çok hareketli bir bölgedir. Bu bölgeden otel seçecek iseniz oteliniz Siam BTS durağı ve çevresi olmalıdır. Hava alanından bu bölgeye BTS trenleri ile ulaşım kolay ve ucuzdur.

Silam Meydanı; Şehrin en hareketli bölgelerindendir. Çok sayıda fast food restorantları bulunur.ünlü patpong gece pazarı ve bazı ünlü AVM ler bu bölgededir. Konaklama için en iyi bölgelerdendir.

Çao Phraya Nehri Kıyısı ; Lüks otellerin bulunduğu bölgedir ve bu otellerin manzaraları , imkanları çok iyidir. Bu bölgede kalacak iseniz BTS duraklarına yakın olanlarını tercih etmelisiniz .Bu otellerin bazıları ücretsiz shuttle tekne servisi de sunmaktadır.Bu bölge ayrıca Wat Arun tapınağı ,Grand Palace , Wat pho ve Asya çiçek pazarına yakındır.
Sukhumvit; Bölgede bir çok AVM vardır. Hareketli bir bölgedir fakat gezilecek yerlere biraz uzaktır.  Otel fiyatları bu bölgede ucuzdur.

                     

BANGKOK HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Bangkok’ta iki büyük havaalanı vardır. Suvarnabhumi ve Don Muang havaalanları. Her ikisininde şehir merkezine olan uzaklığı 30 km’dir. İstanbul’dan THY, QATAR, SİNGAPUR Airlines Suvarnabhumi havaalanına uçuyor. Don Muang havaalanı ise daha çok iç hatlarda çalışmaktadır.
Tren, Bangkok havaalanından , şehir merkezine en hızlı ve en ucuz seçenektir. Tren ile gitmek isterseniz , ilk önce havaalanından Makkasan istasyonuna ( ilk katta) veya phaya Thai’ye gitmek gerekiyor. Bu iki istasyondan Bangkoktaki bir çok noktaya MRT veya BTS ile ulaşabilirsiniz. Aktarma yaptığınız için ek bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Tren bilet ücrerleri 45 Baht ve her 10-15 dakikada bir kalkar.Bu trenler 06:00 ile 00:00 arası çalışmaktadır.
Otobüs ile gitmek isterseniz ise , 25 Baht karşılığında 1-1,5 saatte şehir merkezine ulaşabilirsiniz..Bu otobüsler 06:00-21:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Diğer bir seçenek ise taksidir. Taksimetre açtırarak giderseniz yaklaşık 300-350 Baht ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.Taksi şoförleri genelde pazarlık yapmak isterler pazarlığınızı bu rakamları bilerek yapın.

                                           

BANGKOK DA GEZİLECEK YERLER

GRAND PALACE (BÜYÜK SARAY)

 Şehrin en ünlü simgelerindendir.Bu büyüleyici büyük sarayda Tayland halkının yaratıcılığı ve süsleme sanatındaki ve estetikteki ustalığını görebilirsiniz. 150 yıl Tayland Kraliyetine ,Kraliyet Mahkemesine ve Hükümetine ev sahipliği yapmıştır. Saray ,halen içindeki Savaş Bakanlığı ve Devlet Daireleri ile Tayland Krallığının en önemli yeridir.

WAT ARUN (ŞAFAK TAPINAĞI)

Büyük Saray’ın karşı kıyısında kurulmuş olan bu tapınak adını Hindu Şafak Tanrısı Arun’dan almıştır.Etrafı Çin porseleni ve seramiği ile kaplıdır. Kulenin yüksekliği 82 metredir.Çevresinde de 4 ayrı küçük kule var bunlar dört farklı rüzgarı , ama kulenin tepesindeki heykel ise rüzgar tanrısı Pai’yi temsil ediyormuş..

WAT TRAİMİT( ALTIN BUDA)

Çin mahallesinde bulunan , 5 metre yüksekliğindeki bu tapınak görenlerin gözlerini kamaştırıyor.5 ton saf altından yapılmış olan 700 yıldan daha eski olan heykel, dünyanın en büyük altın Buda Heykeli olarak bilinmektedir.

WAT PHO (YATAN BUDDHA TAPINAĞI

Buddha Tapınağının hemen arkasında bulunur. Burası hem Bangkok’un en büyük tapınaklarından hem de altın varak kaplı 46 metre uzunluğundaki dev Buddha Heykeli ile de dünyanın en ünlülerindendir. Büyük Saraya 10 dakika yürüme mesafesindedir. içeride isterseniz geleneksel Tayland masajı da yaptırabilirsiniz. Her gün 08:30-17:00 arası açıktır. Giriş ücreti 100 Baht’tır.

 

WAT PHRA KAEW (ZÜMRÜT BUDA TAPINAĞI)

Hem konumu , hem de içindeki zümrütten Buda heykeliyle ülkedeki en önemli ibadethanedir. yüzde 95’i Budist olan halk için 66 santimetrelik bu tarihi Buda heykeli ülkedeki en değerli dini eserdir.

SEA FOOD MARKET

Market’te bulunan deniz ürünlerini market arabanıza koyarak garsonlara veriyorsunuz, garsonlarda size seçtiğiniz ürünleri nasıl pişireceklerini sorarak masanıza getiriyorlar. 30 metreden uzun deniz ürünleri tezgahı ve 300 çalışanı ile mutlaka gidilmesi gereken bir restaurant’tır. Çok sayıda taklidi olduğu için adresini yazmak istedim. .Adres: 89, sukhumuit so: 24 tel: 66066112529)

CHİNA TOWN (ÇİN MAHALLESİ)

Bu mahalle geceleride gündüzleride çok hareketlidir. çin yemeklerini sevenler için tam bir cennet .Ayrıca buradan çok ucuza hediyelik eşya ve değerli taş bulma şansınızda var.

KHAO SAN ROAD

Dünya’nın her yerinden Bangkok’u gezmeye , kültürünü keşfetmeye gelen insanların yeridir. Bu bölgede geleneksel Tai yemekleri ile karnınızı doyurabilir, çok ucuza hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

JIM THOMPSON’IN EVİ

  Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir bu ev .Tay ipeğini dünya’ya tanıtan Amerikalı tüccar ve mimar Jim Thompson’a ait olan 6 farklı Tayland evi mimarisinde yapılmış tahtadan evler ve bahçesindeki bitki ve ağaçlar da görülmeye değerdir.

 CHAO PHRAYA RİVER

Bangkok ,Venedik’e benzer kanallar ile kurulu bir şehirdir. Bu nehir Bangkok’u ikiye bölmektedir.Bu nehrin üzerinde deniz taksileriyle kanallar arasında mutlaka dolaşmanız gerekli.Tekneden Kraliyet sarayı ve Wat Arun gibi tapınakları da nehirden görme şansını bulabilirsiniz.

CHATUCHAK WEEKEND MARKET

Bu pazarda ,alışveriş,antika ve ilginç eşyaların bulunduğu 9 binden fazla tezgah vardır. Cumartesi ve pazar günleri 07:00-18:00 arası açık olan bu pazarı günde 20 binden fazla kişi ziyaret ediyormuş.(pazarlık yapmayı unutmayın)

FLOATING MARKET  (YÜZEN PAZAR)

Bu pazarlarda her şey nehir üzerinde yerel halk tarafından satılıyor.Satıcıların bu minik kayıklarda tropikal meyve ve sebze, taze hindistan cevizi suyu ve teknede pişen yerel yiyecekleri satıyorlar. Sizde yine bir sandalın üzerinde gezerek alışverişinizi yapıyorsunuz.Yüzen pazarların en ünlüleri; Damnoen Saduak Market,Taling chan Market, Bang Ku Wiang Market, Tha Kha Market.

                               

BANGKOK ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER


AYUTTHAYA
 : Tayland’ın Bangkok’tan önceki başkentidir. Antik bir şehirdir. 1991’de UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilen Ayutthaya üç nehir tarafından çevrelenmiş bir ada konumundadır. Bangkok’a yaklaşık 80 km uzaklıktadır. Yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki bu antik kente tur ile gitmek isterseniz yaklaşık 100 baht ödemeniz gerekir. Kendiniz gitmek isterseniz ise Bangkok’un kuzey otobüs terminalinden (Mo Chit) Ayutthaya’ya 50 Baht ödeyerek gidebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Bangkokta Khao Road gibi turist merkezlerinden veya Victory Monument’ten kalkan minibüsler ile 100 Baht ödeyerek gidebilirsiniz. Ayutthaya’ya giriş ücreti 50 Baht.Tarihi park 08:00-18:00 arası açık.(Buraya bir tam gün ayırmanız gerektiğini unutmayın)

PATTAYA

Bangkok’un Güneydoğusunda dır. Pattaya gece hayatı ve eğlence denildiğinde dünyada akla gelen ilk beşte yer alan şehirlerden birisidir.Sadece gece hayatı ile değil, muhteşem doğası, bembeyaz kumsalları,mercan adası ile de görülmeye değerdir. Bangkok’tan pattaya’ya gitmenin en kolay ve ucuz yolu otobüstür. Bangkok Eastern Bus Terminalin’den her 30 dakikada bir 150 Baht ödeyerek 2 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

PHUKET ADASI

Andaman denizinde bulunan Phuket , Tayland’ın en büyük adasıdır. Phuket dünya’nın en büyük popüler tatil rotalarından biridir. Büyüleyici doğası, bembeyaz kumsalları , turkuaz denizi ve birbirinden farklı güzellikteki tropikal adaları ile görülmeye değerdir. Phuket’in çevresinde irili ufaklı 39 ada vardır. Her birine tekne ile 1-1,5 saatte ulaşılabiliniyor. Bunların en ünlü olanları ise “Altın Tabancalı Adam” adlı James Bond filminin çekimlerinin yapıldığı ada olarak ünlenen ve James Bond Adası olarak da bilinen Phang Nga Bay “kumsal” filminin çekildiği Maya plajına ev sahipliği yapan dünyaca ünlü Phi Phi adaları ,Similans , Kah Rocha Yai Adaları ve Mercan Adası Koh Hay mutlaka görülmelidir.
Phuket, Bangkok’un 860 km güneyinde yer alır. Phuket’e gitmenin en kolay yolu uçaktır. Air Asia ile 1 saat’de yaklaşık 1500 Baht karşılığında gidiş-dönüş bilet bulabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz ise yaklaşık 1000 Baht karşılığında 13 saat süren bir yolculuk ile adaya ulaşabilirsiniz.

KRABI

Bangkok’tan 782 km güneyde yer alır. Phuket adasının hemen karşısında kalır. Bangkok’tan Krabi adasına gitmenin en kolay yolu uçaktır. Air Asia ile 1 saat süren yaklaşık 1500 Baht ödeyerek bu adaya ulaşabilirsiniz.
Krabi, Tayland’ın en popüler adalarından biridir. Krabi, bu güzelliğini kaplıcalarına, deniz mağaralarına ,  mercan resiflerine ve turistlere yaşattığı egzotik deniz yaşamına borçludur. Ayrıca Milli Parkları ile de ünlüdür. Dağcılar için ise de kalkerli kayalıklara tırmanış deneyimi fırsatı sunar. Phi Phi adası ve Phuket adası hemen karşısındadır. Krabi, Phuket adasına göre daha az popüler olduğu için burada konaklama,yeme içme Phuket adasına göre daha ucuzdur.

KOH SAMUI

Tayland’ın güneyinde bulunan ve Surat Thani iline bağlı bir adadır. Koh Samui’ye uçak ile 1 saat’de yaklaşık 1500-2000 Baht ödeyerek ulaşabilirsiniz.Ya da otobüs ile Surat Thani şehrine ardından da feribot ile Koh Samui’ye kombine bilet ile 800 Baht civarında 13 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.Diğer bir seçenek ise tren -feribot kombine biletleri özellikle yataklı tren ile gitmek oldukça keyifli olabilir. Fakat bu çok tercih edildiği için biletler çok hızlı tükeniyor. Koh Samui adası , cennet adası olarak da biliniyor.Adanın her yanını sarmış olan hindistan cevizi ağaçları nedeniyle “coco island”olarak da bilinir. Çevresinde çok sayıda muhteşem plajlar ,tapınaklar ve hayvan çiftlikleri vardır. Tüm bu özelliklerinden dolayı Balayı rotası içindedir.

CHIANG MAI

Kuzey Tayland bölgesinin en büyük şehri ve Tayland’ın en önemli kültürel merkezlerinden biridir. Bangkok’un 700 km kuzeyindedir. Tayland daki en yüksek dağlara ev sahipliği yapar ve Bangkok’un içinden geçen Chao Phraya Nehri’nin bir kolu olan ping nehri kıyısına kurulmuş bir şehirdir. Bu şehir insana, büyüleyici tapınakları, fil sırtında çıkılan safarileri , Tayland’ın mistik yüzünü, tropik ormanlarını ve prestijli kültürünü yaşatır. Chiang Mai’ye Air Asia ile 1 saat’de gidiş dönüş 1000 Baht ödeyerek gidebilirsiniz. Yada Bangkok Kuzey otobüs Terminalinden yaklaşık 10 saat süren bir yolculuk ile 500-700 Baht ödeyerek ulaşabilirsiniz.

PAI

Tayland’ın kuzey bölgesinde bulunuyor. Burası Chiang Mai’den 80 km uzaklıkta bir “hippi” köyüdür. Şelaleleri ,spa ve kaplıcaları ile ünlüdür. Buraya Chiang Mai’den otobüsler ile 1,5 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

KOH LIPE

Tayland’ın maldivleri diye geçer. Tayland’ın en ıssız ,dokunulmamış kumsallarının bulunduğu en güzel adasıdır. Burası Tayland ana karasından 60 km uzaklıkta ve Malezya’nın en ünlü adası olan Langkawi’ye sadece 30 km uzaklıktadır. Burası Tayland’ın 2. büyük ulusal parkı Tarutao Milli parkının bir parçasıdır. Bu adada 800 metre uzaklıktaki Sunset Beach’te güneşin batısını izleyebilir,çevresindeki küçük adalara gidebilir,hızlı botlar ile Langkawi’ye geçebilirsiniz.Bu adaya ulaşım sadece uçak iledir.Bangkok’tan ya Langkawi’ye yada Had Yai’niye uçmak gerekiyor. Langkawi’ye uçacak olursanız 5 saat de  2000-2500 Baht’a uçup buradan Pak Bara rıhtımından tekne ile Koh Lipe adasına ulaşabilirsiniz.

KOH TAO

Dünyanın en iyi dalış noktalarından birkaçına sahiptir. Kaplumbağa Adası olarak da anılır. Dalış ehliyeti almak için dünyanın en ucuz rotasıdır.Buraya Koh Samui adasından tekneler ile 2 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

 KHAO SOK ULUSAL PARKI

Tayland’ın güneyindeki bu ulusal park dünyadaki en eski her daim yeşil tropik ormanına sahip bir yağmur ormanıdır.Bu yağmur ormanında yürüyerek yada araç kiralayarak safari yapabilirsiniz. Cheow Lan Gölü’nün etrafında kano ve tubing yapabilirsiniz. Gece konaklamak isterseniz bu göl üzerindeki yüzen bungalow’lardan birinde konaklayabilirsiniz. Buraya Bangkok’tan Surat Thani havaalanına gidip daha sonra minibüsler ile ulaşabilirsiniz. uçak+minibüs yaklaşık gidiş dönüş 1200-1300 Baht vererek ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Phuket’ten yaklaşık 4 saat süren otobüs yolculuğu ile 160 Baht ödeyerek ulaşabilirsiniz.

BANGKOK DA YAPMADAN  DÖNME

Dünyaca ünlü Thai masajı yaptırmadan,
Thai mutfağının tadına bakmadan,
Gece pazarlarından alışveriş yapmadan,
Damnoen Saduak” yüzen çarşısında hem alışverişin zevkine varıp hemde tropik meyvelerın tadına bakmadan ,
Bangkok’un muhteşem manzaralı teras barlarına gitmeden,
Bangkok’ta bulunan Seafood Market’in müthiş atmosferinde deniz ürünlerini yemeden,
Çevresinde bulunan Tropikal Adalardan en az birine gitmeden,
Yağmur ormanlarında fil safarisine katılmadan ,
Chao Phraya Nehrinde tekne turuna katılmadan,
DÖNMEYİN.

                                 

TAYLAND İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

-Tayland silahlı soygun ,tecavüz, taciz ve hırsızlık gibi olayların neredeyse hiç görülmediği son derece güvenli bir şehirdir.

-Kadın gezginlerin tek başına rahatça gezebilecekleri ender ülkelerden biridir.

-Pazarlık yapmadan hiçbir şey almayın
-Çok fazla sahte değerli taşların satıldığı bir ülkedir.Dikkatli olun

-Tren istasyonlarındaki bilet gişeleri trenin gelmesine yakın 20 dakika kala açılır.Paniklemeyin.

-Budizm dininin etkisinden dolayı bu ülkede sinirlenmek ve kavga etmek ayıp sayılıyor bundan dolayı kavga etmeyin. Derdinizi gülümseyerek çözün .

-Kral’a saygısız cümleler kurmayın .Kral’a yönelik en ufak eleştiri dahi başınızı belaya sokmak için yeterlidir. Bundan dolayı birçok turist Tayland hapishanelerini doldurmaktadır.

-Yan kesicilere dikkat edin.

-Kırmızı bayrak çekiliyken denize girmeyin.Bu akıntı uyarısıdır.

-Çocukların başını okşamayın ,baş kutsal kabul edildiği için bu davranış saygısızlık olarak kabul ediliyor .

-Bangkok’taki teras barlara terlik ve şort ile girmeyi kalkmayın. Kesinlikle almazlar.

(Visited 139 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir