Barcelona

GÜNEY SAHİLLERİ’NİN İNCİSİ BARCELONA

İSPANYA GEZİSİ

İspanya Gezi Rehberi

İspanya Nerede ? İspanya’nın kuzey kıyısında yer alan ,2000 yıllık tarihe sahip olan Barselona ,Madrid’ten sonraki en büyük şehirdir. Katalonya bölgesinin başkentidir. Barselona, sanata olan düşkünlüğü ,mimari eserleri ,iklimi , gece hayatı ,kendine özgü mutfağı , plajları ve dansı ile gezginler için tam bir cennettir. Ünlü sanatçı Gaudi’nin benzersiz eserleri ile Dünya’nın en güzel şehirleri arasındadır. Barselona sahip olduğu  mimari ve tarihi eserlerinden dolayı UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Barselona sadece mimari eserleri ile değil aynı zamanda plajları ile de yaz tatili sevenlerin tercihidir

BARSELONA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Barselona her mevsim gidebileceğiniz bir şehirdir. Ama Bersolana’nın en güzel dönemi İlkbahar ve Sonbahar dönemidir. Yaz mevsiminde gitmenin avantajlarından biri de Barselona’nın uçsuz bucaksız sahillerinde denize girme zevkidir. Tabi ki fiyatların en yüksek olduğu dönemde yaz dönemidir. Denize girmek gibi bir beklentiniz yok ise sadece şehri keşfetmek istiyorsanız ise kış mevsiminde de gidebilirsiniz.Ayrıca kışın hem sokaklar kalabalık olmaz hemde fiyatlar yaz döneminin neredeyse yarısına düşer.

BARSELONA’YA   NASIL  GİDİLİR

Barselona’ya İstanbul’dan haftanın 7 günü THY ve Pegasus Havayolları’nın direkt seferleri yaklaşık 3,5 saatlik bir uçuş ile ulaşabilirsiniz. Barselona uçak bilet fiyatları pahalı olduğu için biletinizi ne kadar erken alırsanız bilet fiyatları o kadar uygun olacaktır.Yada Avrupa’nın diğer şehirlerin’den tren ile geçebilirsiniz.

BARSELONA  HAVAALANIN’DAN  ŞEHİR  MERKEZİNE  ULAŞIM

Şehir merkezine 17 km uzaklıktaki El Plat  Havaalanı 2 terminalden oluşmaktadır. Türkiye’den giden THY Terminal1’e Pegasus Havayolları ise Terminal 2 ‘ye iniş yapmaktadır. İki terminal arası 4 km olup ulaşım ücretsizdir. Şehir merkezine ulaşmanın yollarından biri Aerobus otobüsleridir.Bu otobüsler ile şehir merkezine 5.90 € , 4 yaşındaki çocuklar ise ücretsiz olarak 40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. İkinci seçenek ise tren seçeneğidir. T2 terminelindeki  B binasında bulunan Aeropuerto isimli duraktan her 30 dakika da bir kalkan trenler ile 25 dakika içinde 4.10 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. 3. seçenek ise metro seçeneğidir. L9 Sud hattı ile her 7 dakikada bir kalkan metro ile 4.50 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Dördüncü seçenek ise shuttle ile yaklaşık 31 dakika içinde kişi başı 10,76 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.5.tercih ve en ekonomik olan belediye otobüsleri ile gitmek. 46 numaralı hat ile Terminal 1 ‘den kalkıp T2 terminaline uğrayarak 2.15 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Son tercihimiz ve en pahalı olanı ise taksi ile gitmek olacaktır. T1 ‘den 30 € ödeyerek 20-30 dakika içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

BARSELONA KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Barselona o kadar güzel bir şehir ki 10 gün bile kalsanız sıkılmazsınız bu şehirde. O kadar zamanınız yok ise en az 3 gün ayırarak en azından tarihi bölgeleri ,Gaudi’nin eserlerini ve ara sokaklarını görebilirsiniz.


BARSELONA’DA    KONAKLAMA

Barselona 10 ana bölgeye ayrılmaktadır. Fakat Barselona’yı en iyi şekilde gezebileceğiniz 4 bölge vardır

Katalunya Meydanı ve Çevresi :

Bu bölge merkezi konumda olup ,şehirdeki gezilip görülecek yerlere yürüyerek gitme imkanı sağlar. Havaaalanın’dan bu bölgeye ulaşım çok kolaydır. Fakat oteller bu bölgede diğer bölgelere nazaran biraz pahalıdır. 

Ciutat Vella Bölgesi : Barselona’nın en eski yerleşim yeridir. Çok merkezi bir konumdur. Şehrin en canlı bölgesidir. Bu bölgedeki oteller , Katalunya bölgesindeki oteller gibi pahalıdır.

Eixample Bölgesi : Bu bölge Barselona’nın yeni yerleşim bölgesidir. Katalunya meydanına yakın olup Gaudi’nin eserleri ,kafe ve alışveriş imkanı ile tercih edebileceğiniz bir bölgedir.Bu bölgedeki otel fiyatları diğer bölgelere göre daha uygundur.

Sant Marti Bölgesi : Barselona’ya deniz tatili yapmak içinde gidiyorsanız bu bölge plajları ile ünlüdür. Ayrıca daha sakin ve ucuz bir bölgedir.

BARSELONA’DA GEZİLECEK YERLER

Sagrada Familia Kilisesi

Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olan bu bazilika Barselona’nın simgesi haline gelmiştir. Gaudi’nin 1926 yılında ölmesi ile bazilikanın yapımı yarıda kalmış ve yapımı halen devam eden Sagrada Familia 2028 yılında tamamlanması planmaktadır. Gaudi bu bazilikayı yaparken Barselona’nın yakınındaki Montserrat Dağın’dan esinlenmiştir. Sagradia Familia her gün ziyarete açıktır. 20€ ödeyerek saat 09.00-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.’. Önünde çok uzun kuyruklar olmasından  dolayı biletinizi internet’ten alarak uzun kuyruklarda beklemeden içeriye girebilirsiniz.

Park Güell :

Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin eserlerinden olan park güell ,doğadan ilham alınarak yapılmıştır. Barselona’da Carmel Tepesin’de yer alan park Güell, 20. yüzyılın başlarında Barselona’nın önde gelen sanayicilerinden Eusebio Güell’in isteği üzerine Katalan modernizmini ve ihtişamını yansıtmak için yapımına başlanmış ve içinde 60 ev içeren bir site tasarlanmış.Ancak 14 yıl içinde toplam 2 ev tamamlanınca  proje parka dönüştürülmüş ve 1922 yılında halka açılmış.Parkın içinde aynı zamanda Gaudi’nin 20 yıl boyunca oturduğu ev bulunmakta.

Casa Mila

1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen Casa Mila Gaudi’nin Sagrada Familia ‘dan sonra 2. en değerli eseri olduğu söyleniyor. Bu ünlü konut ,dönemin ünlü iş adamı Pera Mila için Gaudi tarafından tasarlanmştır. Gaudi bu yapının ön cephesinde dalgalı bir deniz ile içerisinde salınan yosunların görüntüsünü vermek istemiş. Dökme demir ile yapılmış balkonları ve değişik bacası ile binanın içinde Caixa de Catalunya Galerisi bulunmaktadır. Saat 09.00-21.00 arasında 23€ ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. 

Casa Batllo

Kemiklerin Evi” anlamına gelen Antoni Gaudi’nin bir diğer eseri ise Barselona şehrine bıraktığı diğer miraslardandır. Dönemin iş adamlarından Joseph Battlo için tasarlanmıştır.Günümüzde ise müze olarak işletiliyor. Sabah saat 09.00-21.00 arasında 23 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.  

Poble Espanyol

Barselona’da Montjuic Tepesin’de yer alan bu açık hava müzesi şeklindeki köy , Katalan mimar Josep Puig’i Cadafalch tarafından Expo 1929 için tasarlanmıştır. Poble Espanyol’da yerel sanatçıların çalışma yaptıkları 40 atolye , kafeler, restorantlar ve birde Flamenko kulübü yer almakta. 42.000 metrekarelik bir alanı kaplayan bu köy 116 yapısı ile İspanyol kültürünü ve yaşam tarzını göstermektedir.Saat 09.00-20.00 arası 14€ ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Picasso Müzesi

 Barselona’nın Gotik Bölgesinde bulunan müze ,Picasso’nun en çok eserinin bulunduğu iki müzeden biridir. (Bir diğeri ise Paris’te )Müze’de Picasso’ya ait günümüzde 3.500’den fazla eseri yer almaktadır. Saat 09.00-19.00 arası 11 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi


Barselona’nın en gösterişli yapılarından olup Palau Nacional’ın içinde yer alan müze, Katalan Ulusal Sanat Müzesi, EXPO 1929’un öncesinde açılmıştır. İçinde İspanya’nın çeşitli bölgelerinden getirilmiş Gotik ,Rönesans ve Barok eserler sergileniyor. Saat 10.00-20.00 arasında 12€ ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. 

Camp Nou Stadyumu &Barselona FC Museum

Katalonya Özerk Bölgesi’nin gayri resmi Milli Takımı olan Barselona Futbol Klübü’nün maçlarının oynandığı görkemli Camp Nou Stadyumu ve FC Müzesi ,Katalan mimar Francesc Mitjans tarafından tasarlanmış ve 3 yıl içinde 55.000 metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan bu stadyum ,99 bin kapasiteye sahiptir. Müzesinde ise futbol kulübünün 100 yılın üzerindeki geçmişi görsel ve işitsel olarak sunulan ,tüm kupalar ve yerel sanatçıların bağışladıkları eserler bulunmakta.Saat 09.30-19.30 arasında 25 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Mercat de La Boqueria

La Rambla caddesi’nin üzerinde bulunan , taze sebze ve meyvaların ,çiftlik ürünlerinin ,et-balık ürünlerinin uygun fiyatlara satıldığı çok canlı bir pazardır. Bu pazarda Katalan mutfağına özgü lezzetli yemekleri deneme şansını da bulabilirsiniz. Sabah saat 08.00-20.30 arası açıktır.

Montjuic Tepesi

173 metre rakımlı Montjuic Tepesi Barselona’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin içindedir. Tepenin üzerinde Joan Miro Müzesi ,iki gözlem platformu ,Botanik Bahçesi ,Tropik Bahçe ,Mezarlık, Montjuic Kalesi ,Olimpiyat Alanı , Massen Cinto Parkı , Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ve Askeri Müze bulunmaktadır. Bu tepe’ye Barcelonata’dan kalkan teleferik ile çıkarsanız muhteşem bir Barselona manzarısı’nı seyretmiş olursunuz. Teleferik ‘e  12.70 € ödeyerek  saat 10.00-18.00 arası kullanabilirsiniz

La Ramblas Caddesi

La Rambla Caddesi , Katalonya Meydanı’dan başlayıp limana kadar uzanan Barselona’nın en ünlü ve canlı caddesidir. Etrafı restorant , kafe , alışveriş mağazaları ve sokak sanatçıları ile çevrilidir. Gecesi ve gündüzü her zaman kalabalık
olan bu caddenin sonu ünlü kaşif Kristof Kolomb’un heykeline çıkar.Heykel kaşifin 1492 ‘de Amerika’ya yaptığı ilk seyahatinden Barselona’ya dönüşünü simgelemektedir. İsterseniz asansör ile yukarıdaki platforma çıkarak çevreyi seyredebilirsiniz. Heykeli 09.00-20.30 arası ziyaret edebilirsiniz. Yukarı çıkmak isterseniz 3€ ödemek zorundasınız.

Parc de La Ciutedella

1982 yılında 14 hektarlık alan üzerine kurulmuş olan parkın içinde Barselona Hayvanat Bahçesine ayrılmıştır. Parkın içinde Gaudi’nin öğrencilik döneminden yaptığı Font Monumental ve Doğa Tarihi ile jeoloji müzeleri bulunmakta. Parkın içinde aynı zamanda yürüyüş yolları ve kafeler bulunmaktadır.   

Magic Fountain of Montjuic

Katalan Ulusal Müzesi’nin önünde akşamları gerçekleştirilen ışık ve su gösterisi La Font Magica ,1929 yılında düzenlenen Dünya Ticaret Fuarı’nın açılışında ilk kez gerçekleştirildi. 3 bin işçinin çalışması ile tamamlanan çeşme, ziyaretçilerine 30 müzikal eser eşliğinde muhteşem ışık oyunları ile bir su akrobasisi izleme şansını sunmakta.Gösteri saatleri değişkenlik gösterdiği için barcelona-tourist-guide.com sayfasından takip edebilirsiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Barselona’nın en gösterişli yapılarından olup Palau Nacional’ın içinde yer alan müze, Katalan Ulusal Sanat Müzesi, EXPO 1929’un öncesinde açılmıştır. İçinde İspanya’nın çeşitli bölgelerinden getirilmiş Gotik , Rönesans ve Barok eserler sergileniyor. Saat 10.00-20.00 arasında 12€ ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.


BARSELONA’DA YEME İÇME

Barselona özellikle deniz mahsullü yemekleri ile çok ünlüdür. En ünlü yemekleri ise Paella ,tortilla, Tapas ve churros’dır. Paella Katalan mutfağının en ünlü yemeğidir. Deniz ürünleri yada etle hazırlanan çok güzel bir yemektir. 4 kişilik bir paella yaklaşık olarak 12.15 € arasındadır. Tapas ise Endülüs kökenli bir yemek olup , Akdeniz türü bir çeşit meze olarak tüketilir. İspanyol halkının en çok tükettiği yiyecekler arasındadır. İspanya’da her köşede bir tapas restoranı bulabilirsiniz. Churres ,bizim tulumba tatlısına benzer bir çeşit kızartılmış hamurdur. İspanyolların genelde işe giderken kahvaltı yerine hızlıca tükettikleri bir yiyecektir. Tortilla ise sıcak sıcak servis yapılan patetesli yumurta çeşididir. İçinde soğan ,karabiber, yumurta ve tuz vardır. İçecek denilince İspanyada ilk akla Sangria gelir. Sangria,İspanya’nın en çok tüketilen alkollü içeceğidir. Kırmızı şarap ,kanyak  ,maden sodası ,şeker ve dilimlenmiş meyve ile sürahinin içinde hazırlanan çok güzel ve hafif bir içecektir.


BARSELONA’DA YAPMADAN DÖNME  

  • Gaudi’nin eserlerini görmeden,
  • Gotik mahallesini gezmeden,
  • La Font Magica (sihirli çeşme) ‘nin ışık ve su şovunu izlemeden 
  • La Rambla da bulunan La Boqueria açık yemek pazarına uğrayıp lezzetli yiyeceklerin tadına bakmadan
  • Barceloneta’daki Paella ve tapas restorantlarına gitmeden, 
  • Montjuic Tepesine teleferik ile çıkmadan, 
  • Flomenko gecesine katılmadan,
  • Picasso’nun Müzesini gezmeden , 
  • Olimpik Köyünü görmeden,
  • Çikolata Müzesine gitmeden DÖNME
(Visited 84 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir