Bern

İSVİÇRE’NİN BAŞKENTİ BERN

İsviçre’nin 4. büyük şehri olan Bern ,aynı zamanda da İsviçre’nin başkentidir. Avrupa kıtasında bulunan şehirler arasında Ortaçağ’dan günümüze kadar hiç bozulmadan geldiği için UNESCO Dünya Mirası listesi tarafından Bern şehrinin tamamı koruma altına alınmıştır. Almanca da “ayı” anlamına gelen şehrin ismini,1191 yılında Alman Zahringer Hanedanın’dan dük V. Berchthold tarafından kurulmuştur. Dünya’nın en zengin ülkeleri arasında olan İsviçre’nin Bern şehri kışı ve yazı farklı güzelliktedir. Alp dağlarının eteklerinde bulunan Bern ,İsviçre de çikolatanın en çok satıldığı şehirlerdendir. Albert Einstein’ın da yaşamış olduğu Bern , Dünyadaki yaşam kalitesinin en yüksek olduğu şehirdir. Almanca başta olmak üzere ,Fransızca ve İtalyanca konuşulmaktadır.

BERN’E NASIL GİDİLİR

Bern şehrine Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Bern şehrine en yakın şehirler ,Basel Zürih , Cenevre ve italya’nın Milano şehridir. İstanbul’dan Basel Havaalanına haftanın her günü 3 saat 15 dakika süren uçuşlar ile THY ve Pegasus Havayolları ile ulaşabilirsiniz. Basel’den Bern şehri 101 km uzaklıkta olup İsviçre Tren yolu olan SBB ‘ye ait hızlı trenler ile 1 saat içinde ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Zürih Havaalanına ise ise haftanın her günü 3 saat süren uçuşlar ile THY veya Pegasus havayolları ile ulaşabilirsiniz. Zürih Bern arası 125 km uzaklıkta olup gene İsviçre’ye ait SBB tren yollarına ait trenleri ile 1 saat içinde Bern şehrine ulaşabilirsiniz. 3. tercih ise İtalya’nın Milano şehrine haftanın her günü 2 saat 50 dakika süren uçuşları ile Milano’dan da İtalya’ya ait “Trenitaly” demir yollarının hızlı trenleri ile 3 saat içinde Bern ‘e ulaşabilirsiniz.

BERN HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

İstanbul’dan Bern ‘e direkt uçuş yok ama Avrupa’nın diğer şehirlerinden aktarmalı olarak geleceğiniz zaman kullanacağınız Bern Belp Havaalanın’dan şehir merkezine uzaklığı 20 kilometredir.Şehre ulaşmak için ilk tercih olarak “S-Bahn” adlı hafif raylı sisteme ait S3,S4,S44 trenleri ile 30 dakika içinde Bern şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise havaalanın’dan kalkan 334,160,331 ve 332 numaralı otobüsler ile yaklaşık 40 dakika içinde 2,5 isviçre frangı ödeyerek ulaşabilirsiniz. Taksi ile gitmek isterseniz ise yaklaşık 60 İsviçre frangı ödeyerek ulaşabilirsiniz.

BERN ‘E NE ZAMAN GİDİLİR

Bern her mevsim ayrı güzel olan bir şehirdir. Bern , İsviçre’de Alp dağlarının eteklerinde bulunur.Karasal iklimin görüldüğü Bern şehri her mevsim yağışlıdır. Kışları çok soğuk ,yazları ise ılık geçer. Ocak ayı kışın en soğuk ayıdır. Hava sıcaklığı -3 dereceye kadar düşer. Yazın ise en sıcak ay Temmuz ayıdır. Hava sıcaklığı 18-20 derece arasındadır.

Bern Festivalleri ile ünlü bir şehirdir. Bern’e eğer Mart ayında giderseniz “uluslararası Caz Festivali” , Haziran ayında giderseniz “Taktlos Müzik Festivali” ,Temmuz ayında giderseniz “Gurtenfestival” isimli açık hava müzik festivali ,Ağustos ayında ise “Buskers Bern ” sokak müzikleri festivali ,Ekim ayında “Uluslararası Kısa Film Festivali”, Kasım ayında ise “Queersicht LGBT” film festivalini görebilirsiniz.

BERN’DE NEREDE KALINIR

Spitalacker Bölgesi : Tarihi Ortaçağ’a kadar dayanan bu bölge şehir merkezine 2 km uzaklıkta olup popüler bir bölgedir. şehir merkezine yürüyerek 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Oteller ortalama 100-150 € civarındadır.

Sandrain Bölgesi : Şehrin güneyinde , Aare Nehri’nin kıyısında bulunan bu bölgeyi daha çok gençler tercih ediyor. Restorantların ve gece kulüplerinin yoğun olduğu bir bölgedir. Otel fiyatları 30 €-200 € ‘ya arasındadır.Şehre uzaklığı 1,4 kilometredir. Yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Gryphenhübeli Bölgesi : Şehrin güneydoğusunda ,Aare Nehri’nin kıyısındadır. Çok sayıda parkların , şık ve pahalı restorantların bulunduğu bölgedir. Otel fiyatları 60-320 Euro arasındadır. Şehre uzaklığı 1,5 kilometredir.Yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Bundesgasse Bölgesi : Şehrin en canlı bölgesi olan ve parlamento binasınında bulunduğu bölgedir. Çok sayıda restorant ,mağaza ve kafeler vardır. Otel fiyatları 100-400 € arasındadır.

Zytglogge Bölgesi : Konaklama için en avantajlı bölgedir. Şehrin simgelerinden olan Zytglogge Saat Kulesi’nin bulunduğu ,çok sayıda mağaza ,restorant , alışveriş merkezinin bulunduğu bir bölgedir. Şehirdeki en önemli gezilip görülecek yerlere yürüme mesafesindedir. 60-250€ arasında otel bulabilirsiniz.

BERN ‘DE NE YENİR

İsviçre denilince ilk akla çikolata ,peynir ve şarap gelir. En ünlü yemekleri ise “peynir fondü” eritilen peynire haşlanmış patates gibi yiyecekleri bandırarak yenilen bir yemektir. Diğer ünlü yemekleri ise rendelenmiş patateslerin kızartılmasıyla yapılan “rösti” yemeği .Ayrıca İsviçre’de et , sosis ve salam gibi yiyecekler çok tüketilmektedir.

BERN ‘DE ALIŞVERİŞ

Bern İsviçre’nin en büyük şehirlerinden olup ,alışveriş mağazaları ile ünlüdür. İsviçre’de genelde alışveriş yapmak için Bern’e gidilir. Şehirde her bütçeye uygun alışveriş yapabileceğiniz mağazalar var. Kentin sembolü olan Ayı figürlü anahtarlıklar ve magnetler şehrin her yerinde satılmaktadır. Dünyaca ünlü İsviçre çikolatalarını ve Alp dağlarından gelen sütler ile yapılmış peynirlerini ,İsviçre çakısı ve İsviçre saatleri çok ünlüdür.Bunların hepsini “Kemerli Yol ” ismindeki 6 km’lik caddede bulabilirsiniz.

BERN PARA BİRİMİ

İsviçre’nin resmi para birimi İsviçre Frangıdır. 1 İsviçre frangı yaklaşık 5.65 . Ülkede Euro ve Dolar kullanabilirsiniz fakat paranızın üstünü frank olarak ödüyorlar.

BERN GEZİLECEK YERLER

Altstadt (Eski Şehir Bölgesi): Bern şehrinde ilk gezmeniz gereken yerdir. Çoğunluğu 12.ve 15. yüzyıllar arasında inşa edilmiş yapıların bulunduğu Altstadt bölgesi UNESCO tarafından koruma altındadır. Özellikle de Bern Katedrali ,Bern Saat kulesi ,Parlamento binası , bu bölgede dikkat çeken yapıların başındadır. Büyüleyici bir atmosfere sahip olan Altstadt’ın dar sokaklarında birbirinden şık kafelerinde ,restorantlarında ,galerilerinde ve alışveriş mağazalarında vakit geçirebilirsiniz.

Kemerli Yol : 6 kilometrelik uzunluğu ile , Altstadt ‘ı ortadan ikiye ayırır. Caddenin sağında ve solunda kemerlerle çevrilidir. Kemerli yolun üzerinde 16. yüzyıla ait çeşmeler ve heykeller bulunmakta .Avrupa’nın en uzun caddeleri arasında bulunan Kemerli Yol ‘da birbirinden güzel mağazalardan alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Berner Münster (Bern Katedrali) : UNESCO tarafından korumaya alınan Berner Münster İsviçre’nin en büyük ve en görkemli katedrali olan Bern Katedrali ,100 metrelik kulesine 344 basamak çıkarak ulaşabilirsiniz. Kule’den Bern şehrinin ve Alp Dağları’nın mükemmel manzarasını seyredebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

Bundeshaus (Parlamento Binası) :Demokrasiyi en eski benimseyen ülkelerden biri olan İsviçre 1248 yılında özgür imparatorluğunu ilan etmiştir.Günümüzde doğrudan demokrasi ile yönetilen bir ülke olup ,Bern şehrinin Altstadt bölgesinin kalbinde bulunan ve İsviçreyi yöneten Bundeshaus’ın içinde birde kütüphane bulunmaktadır. 33 metre yüksekliğindeki kubbesi ve binanın önündeki 26 çeşmesi ile görülmeye değerdir. Binayı boş zamanlarda ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Rosen Garten (Gül Bahçesi ) : Bern’in en güzel parklarından olan Rosen Garten ‘ın içinde yaz mevsiminde 220 den fazla gül, 200 süsen ve 30 civarında orman gülü bulunmakta. Eski Şehir’i tam karşıdan görebileceğiniz bir konuma sahiptir. Parkın içinde bulunan ünlü Fizikçi Albert Einstein ‘ın bankta oturan heykelinin resmini de çekebilirsiniz. Şehir merkezine biraz uzakta bir tepede bulunan parkın içinde aynı isimli birde restoran bulunmaktadır.

Zytglogge (Saat Kulesi ) : Altstad (Eski şehir) bölgesinde bulunan Bern saat kulesi ,gotik mimarisi ve ahşap süslemeleri ile 800 yıldır ayakta. UNESCO tarafından koruma altına alınan saat ,her saat başı olmadan birkaç dakika önce içinden çıkan bir soytarı davulunu çalmaya başlıyor. Tam saat başında da kral ve ayıları temsil eden karakterler çıkıp kalabalığa karşı güzel bir şov yapıyorlar.

Albert Einstein Evi : Bern şehrinde 1903-1905 yıllarında ,eşi ve oğlu ile birlikte Eskişehir merkezinde Kramgasse 49 nolu binada yaşayan Einstein ,modern fiziğin başlangıcı sayılan “Mucize yıl” ismindeki çalışma bu evde sergileniyor. 2. kattaki dairesinde ,Einstein’ın yaşam tarzını 3. katta ise Einstein’ın biyografisini ve çalışmalarını görebilirsiniz. Giriş ücreti 6 CHF ,öğrenci 4.5 CHF.

Ayı Parkı (Bear Park) : Bern ismi ingilizce ayı kelimesinden türemiş. Ayı figürü kentin sembolü haline gelmiş. Aare nehrinin kıyısında 2009 yılında ziyaretçilere açılan Ayı Parkı ,kentin ve çevresindeki kantonların simgesi olan kahverengi ayıların bulunduğu tesiste hayvanlar doğal yaşamlarına yakın bir şekilde yaşamakta.

BERN’DE YAPMADAN DÖNME

  • Albert Einstein’ın müzesini ve evini gezmeden ,
  • Şehrin içinde bulunan ortaçağ’dan kalma 26 adet tarihi çeşmeleri görmeden ,
  • Şehrin ara sokaklarında kaybolmadan ,
  • Ünlü peynirlerinin ve çikolatalarının tadına bakmadan ,
  • Rosan Garten Parkına çıkıp şehri tepeden seyretmeden ,
  • Kemerli yolda alışveriş yapmadan.
  • İsviçre çikolatası yemeden DÖNME

(Visited 96 times, 1 visits today)