Bernina Express

AVRUPA’NIN EN GÜZEL TREN ROTALARINDAN

BERNİNA EXPRESS

BERNİNA EXPRESS NEDİR

Bernina Express ,İsviçre Demiryollarına ait olan ,Rhaetian Demiryolları’nın işlettiği , İsviçre’nin Chur şehrinden başlayıp , 55 tünelden , 196 köprüden ve çok sayıda viyadüklerden geçerek Heidi’nin yemyeşil yamaçlarından geçerek , Alp Dağları’nın muhteşem manzaraları eşliğinde İtalya’nın Tirano şehrinde son bulan bir tren hattıdır. 1898-1904 yılları arasında inşa edilen bu tren yolu , 2008 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmıştır. Saatte 45 km hızla giden bu kırmızı renkteki Bernina Express’nin tavana kadar uzanan cam bölümleri sayesinde inanılmaz doğa manzaraları eşliğinde yolculuk yapmanız sağlanıyor.

BERNİNA ROTASI

Bernina Express’i İsviçre’nin Chur şehrinden başlayıp İtalya’nın Tirano şehrine kadar giden,İsviçre İtalya arası çalışan bir tren rotasıdır. Bu rotayı tam tersine de yapmak mümkün .Buna konaklayacağınız yere göre karar vermelisiniz. Eğer konaklamanızı Chur’da yapacaksanız Chur-Tirano-Chur şeklinde yani round trip şeklinde, konaklamanızı Milano yada Tirano da yapacaksanız biletinizi Tirano-Chur-Tirano şeklinde almanız gerekiyor.. Tirano’dan başlayacak olursak 429 metre ile Tirano’dan başlayıp ,Brusio viyadüğü ,1014 metrede Poschiavo , 2091 metrede Alp Grüm ,Ospizio Bernina , Morteratsch ,1774 metrede Pontresina ,1775 metrede St.Moritz, Samedan , Bergün ,Filisur,Thusis ve Chur şeklinde sona eriyor.

BRUSİO

İtalya’nın Tirano şehrinden Alp dağlarına doğru çıkarken 30 dakika sonra karşılaşacağınız 360 derecelik bir açıyla dönen Brusio Viyadüğü ,Bernina Treni hattındaki en muhteşem yapı olarak kabul ediliyor.

ALP GRÜM

45 km hızla giden Bernina Expresi 1014 metredeki Poschiavo’yu geçtikten sonra 2091 metredeki Alp Grüm’a varıyor. Burada 15 dakika resim molası verildikten sonra Bernina Expresi’nin en yüksek tepesi olan 2253 metre ile Ospizio Bernina’ya doğru gidiliyor.

OSPİZİO BERNİNA (2253 METRE)

ST. MORİTZ (1775 METRE)

St.Moritz ,Doğu Alp’lerin en yüksek noktası olan Piz Bernina’nın hemen birkaç kilometre güneyinde yer almaktadır.St.Moritz,Dünya’nın en ünlü kayak merkezlerin’den birisi ve en güneşli kayak merkezi olarak ününü duyurmuştur. Yılın 322 günü güneşli olmasına rağmen dağların konumundan dolayı, kar yüksekliği ve kalitesi tüm sezon boyunca aynıdır.

LANDWASSER

St.Moritz’den Thusis’e giderken 1901- 1902 yılında inşa edilmiş olan ,136 metre uzunluğundaki bu viyadük, Dünyada olağanüstü bir mimari başarı olarak kabul ediliyor.

BERNİNA EXPRESS’İNE HANGİ MEVSİMDE GİDİLMELİ

Etrafı tamamen karlı kaplı görmek istiyorsanız kış aylarında ,etrafı yemyeşil ve dağlarda kar görmek istiyorsanız Mayıs-Haziran ayı arasında , etrafı yemyeşil ve sıcak bir havada gitmeyi tercih ediyorsanız ise Temmuz ve Ağustos aylarında gitmelisiniz. Mayıs-Ağustos ayları arasında giderseniz Tirano’dan Lugano’ya Bernina Tren hattının birde otobüs versiyonu var. Como gölünün çevresinden dolaşarak yaklaşık 3 saat süren muhteşem manzaralar eşliğinde İsviçrenin Lugano gölüne varıyorsunuz. Kışın ise bu yolculuk yapılmıyor.

BERNİNA EXPRES BİLETİ NASIL ALINIR

Bernina Express biletinizi ,rhaetion tren yolu ‘na ait “Rhaetian Railway’in resmi sitesinden alabilirsiniz. Tirano -Chur arası Panaromik trenini tercih ederseniz 55 € panaromik tren rezarvasyonu için de 9€ toplamda 64 € tek yön bileti ödemek zorundasınız. Ama bu yolculuğu gene İsviçre’nin yerel trenleri ile de yapabilirsiniz .Tek farkı Panoramik trenin üstü tamamen cam olması . Fiyatı ise 50 € civarında 16 yaşına kadar da %50 indirimli . Bu biletleri de sbb.ch sitesinden satın alabilirsiniz. Bu trene Tirano’dan binecek iseniz Milano’dan Tirano’ya olan yolu ise www.trainitalia.com sitesinden 11.50€ ödeyerek satın alabilirsiniz. Chur’dan binecek iseniz Zürih-Chur arasını ise 30 € ödeyerek Chur şehrine ulaşabilirsiniz.Yada round trip olarak yapabilirsiniz.

BERNİNA EXPRESS TRENİ’NE BİNMEK İÇİN HANGİ HAVAALANI’NA GİTMELİYİM

Bu tren rotasını Chur-Tirano arası yapmak istiyorsanız , gidiş Zürih Havaalanı, dönüş Milano Havaalanı olarak planlamanız gerekiyor. Yada tam tersi gidiş Milano , dönüş Zürih Havaalanı olarak planlarsanız bu tren rotasını Tirano’dan başlatıp Chur da bitirebilirsiniz. 3. seçenek ise sadece Milano’ya giderek ,Milano’dan günübirlik ister Milano’dan kalkan “Bernina Express” turları ile (çok pahalı oluyor) ister kendiniz tren biletlerini satın alarak ki çok daha ucuza geliyor bu tren yolculuğunu gerçekleştirebilirsiniz. Benim tavsiyem bu tren yolculuğunu Milano’da konaklayarak günübirlik yapmanız. Çünkü İsviçre konaklama, yeme içme , uçak bileti bakımından İtalya’ya göre çok daha pahalıdır. Ayrıca İsviçre’den vize almak İtalya’ya göre çok daha zor. Eğer Milano’dan başlatacaksanız biletinizi şu şekilde almanız gerekiyor.

Milano-Tirano-Chur (gidiş )

Chur -Tirano -Milano (dönüş) şeklinde

Milano -Tirano arasını trainitalia firmasından yaklaşık 11 € , Tirano -Chur arasını ise sbb.ch firmasından , panoramik tren ile 55 € normal trenler ile 50 € ödeyerek satın alabilirsiniz.

BERNİNA EXPRESS İLE İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Trende çok sıkı bir şekilde bilet kontrolü var.Biletlerinizin çıktısını almadan sakın gitmeyin.
 • Trende koltuk seçimini yaparken arka vagonlardan alırsanız çok daha güzel resimler yakalarsınız.
 • Trenin içi çok sıcak .Kışın gidecek olursanız kesinlikle üşümezsiniz.
 • Trende yiyecek ve içecek var fakat çok pahalı . Dışarıdan yiyecek getirilmesine izin veriliyor.
 • Trende tuvalet var.
 • Bernina Panaromik otobüsü sadece ilkbahar ve sonbahar mevsimleri arasında var. Bunun içinde Rhaetian Railways internet sitesinden rezarvasyon gerekiyor.
 • Biletlerinizi 3 ay öncesinde alırsanız en ucuz şekilde almış olursunuz.
 • Bernina rotası üzerinde bulunan birbirinden güzel kasabalarda konaklamak isterseniz rezarvasyonunuzu aylar öncesinden booking.com sitesinden yapmayı unutmayın.
 • İnterrail bileti ,Bernina Express biletinde geçerli değil.

BERNİNA EXPRESS’İNDE YAPMADAN DÖNME

 • Bernina Ekspressi’nin 1856 metre yüksekliğinde bulunan İsviçre’nin en ünlü kayak merkezlerinden olan St.Moritz kasabasındaki durağında inip ,kasabanın içinde bulunan Hanselman kafesinde sıcak çikolata içmeden ve Kulm oteli’nin önündeki faytonlar ile kasabayı gezmeden ,
 • Alpler turunu Bernina Ekpresi ile yapmadan
 • Avrupa’da yapacağınız en güzel tren yolculuğu,denildiği zaman aklımıza ilk Bernina Ekpress rotası ,bir diğeride Glacier Express turudur.İsviçre de bunlardan birini yapmadan dönmeyin,
 • 2253 metre yükseklikteki Bernina geçitini bu kırmızı tren ile geçmeden
(Visited 214 times, 1 visits today)