Brüksel Alışveriş Rehberi

Avrupa Birliği ve NATO ‘nun yönetim merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel alışveriş konusunda oldukça zengin bir şehirdir. Alışveriş için ucuz bir şehir değildir fakat alacağınız her ürünün kalitesinden kesinlikle şüphe etmeyin. Özellikle de aksesuar markalarının ve giyim deki büyük markaların , bira ve özellikle de dünyaca ünlü çikolatalarının en kaliteli ve lezzetlilerini Brüksel de bulabilirsiniz .

Brüksel Alışveriş Hakkında Bilgiler

Brüksel şehrinin para birimi Euro’dır. Türkiye’den geldiğiniz zaman mutlaka yanınızda Euro bulundurmalısınız. Yada Amerikan doları veya pound varsa döviz bürolarından bunu Euro ‘ya çevirmelisiniz. Şehirde çok sayıda döviz bürosu olduğu gibi kaldığınız otelde ve ya havaalanın’dan da bozdurabilirsiniz. En düşük kuru oteller uyguladığı için mecbur kalmadıkça oteller yerine şehir merkezlerinde ki döviz bürolarından bozdurmayı tercih edin.

Kredi kartı ise pazarlarda ve küçük dükkanlar dışında her yerde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Şehrin her yerinde çok sayıda ATM bulunduğu için bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Dikkat edeceğiniz nokta ; Çalıştığınız bankanızın size uyguladığı kurlara dikkat etmeniz olacaktır. Genellikle Türk bankaları komisyon almak için kuru daha düşük tutuyorlar. Aradaki farkı böylece kendileri alıyor.

KDV muafiyetinden (Free Tax ) yararlanabilmek için ise Brüksel’deki Global Refund üyesi mağazalardan alışveriş yaptığınız taktirde ödediğiniz KDV’yi havaalanlarından geri alabiliyorsunuz. Free Tax formunu doldurup faturası ile birlikte Havaalanlarında bulunan Global Refund ofislerine vererek % 21 lik KDV ‘yi geri alabilirsiniz. Yemek , benzin , otel , araba kiralama gibi harcamalarda Free Tax ‘dan yararlanamıyorsunuz.

Brüksel ‘de mağazalar genellikle saat 10.00 ‘da açılıp 18.00 da kapanıyor. Bazı mağazalar ise 19.00 ‘a kadar açık olabiliyor.Cuma günleri 1 veya 2 saat daha geç kapanırken ,Cumartesi günleri ise 1 veya 2 saat daha geç açılabiliyor. Pazar günleri ise kapalıdır.

Brüksel ‘de Alışveriş Yapılacak Yerler

Brüksel Alışveriş Merkezleri

Alışveriş merkezlerinin içinde en büyük ve popüler olanları City 2 ve Woluwe ‘dir. Brüksel şehrinin en büyük alışveriş merkezlerinden olan City 2 ‘nin içinde 100 ‘ün üzerinde mağaza , cafe ve restoran bulunmaktadır. Brüksel de en merkezi konumda bulunduğu için her zaman çok kalabalıktır.

Brüksel’in en büyük alışveriş merkezi olan Inno Department ile birlikte bulunan Woluwe ise 200 2 yakın mağazaları , restoranları ve kafeleri ile görülmeye değer bir alışveriş merkezidir. Pazar günleri kapalı olan Woluwe Awenue Paul Hymans ve Boulevard de la Woluwe caddelerinin kesişiminde bulunmaktadır.

Brüksel Sokak Pazarları

Avrupa’nın hemen hemen her şehrinde bulunan sokak pazarları özellikle de turistlerin ilgisini çok çekmektedir. Brükselde çok sayıda bulunan sokak pazarları da son derece keyifli ve renklidir. Bu pazarların bir kaçından bahsetmek gerekirse ;

Grand Placa (Grote Markt) : Çiçek pazarı olan Grote Markt ,Brüksel’in merkezi sayılan Grand Place’ da yer almaktadır.UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan bu pazar her gün 08.00-20.00 saatleri arasında açıktır.

Marche du Midi : Avrupa’nın en büyük pazar yerlerinden olan Marche du Midi , Brüksel de Tren İstasyonu’nun hemen yanına kuruluyor. Yüzlerce yiyecek ve içecek çeşidinin yanı sıra uygun fiyatlara satılan hazır giyim ve deri ürünleri de bulunmaktadır.

Place du Grand Sablon : Antika ve kitapların satıldığı bu pazar sadece hafta sonları kurulur. Saat 09.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Antikaya özel bir ilginiz varsa mutlaka görmeniz gereken bir pazardır.

Brüksel’den Ne Alınır

Daha önce “Brüksel’den Ne Alınır” yazımda daha detaylı olarak anlatmıştım .Brüksel Alışveriş Rehberinde de kısaca anlatmak gerekirse ; Belçika denildiği zaman ilk akla tabi ki Belçika çikolataları gelir. Belçika, Dünya’nın en iyi çikolata üreticisi olarak geçer.13 adet çikolata fabrikası ,16 adet çikolata müzesi ve 300 adet çikolata satan mağazası vardır. En iyi çikolata markalarından bir kaçını yazacak olursak ;Wittamer,Elisabeth , Pierre Marcolini ,godiva gibi markalar gelir. Daha sonra Belçika birası , dantel ,karikatür kitapları , Brüksel ‘den alabileceğiniz hediyelik eşyalardır. Belçika da yerel üreticiler ile birlikte yaklaşık 600 üzerinde Belçika birası çeşidi vardır.Fiyatları biranın alkol oranının yüksekliğine göre değişir. En yüksek alkollü birası ise St.Bernarrdus Abt.12 aynı zamanda da en ünlü birasıdır. Bu birayı Türkiye deki marketlerde de bulabilirsiniz. Diğer ünlü bira markaları Rate Beer v, Beer Advocate.Bu arada Brüksel pahalı bir şehirdir. Brüksel’e gittiğiniz zaman mutlaka çikolata ve bira almak isteyeceksinizdir. Brüksel’in ana sokaklarında satılan çikolata markalarının büyük marketlerden ve alışveriş merkezlerinden çok daha ucuza alabilirsiniz.

(Visited 5 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir