Brüksel Gezi Rehberi

 • Brüksel Gezi Rehberi Genel Bilgiler
 • Brüksel’e Ne Zaman Gidilir
 • Brüksel’de Nerede Kalınır
 • Brüksel’de Gezilecek Yerler
 • Brüksel’de Ne Yapılır
 • Brüksel Ulaşım
 • Brussels Card (Şehir içi Ulaşım Kartı)
 • Brüksel’de Alışveriş
 • Brüksel’de Yeme İçme
 • Brüksel Gece Hayatı
 • Brüksel’e Yakın Yerler
 • Brüksel’de Yapmadan Dönme

Brüksel Gezi Rehberi Genel Bilgiler

Resmi olarak 979 yılında kurulan Brüksel ,Brugge , Gent ve Köln arasında bulunan ticaret rotasının merkezinde bulunmasından dolayı ekonomik açıdan çok güçlü olmuş bir şehirdir.1830 yılında bağımsızlığını kazanan Brüksel , 20.Yüzyılın başında düzenlenen uluslararası fuar ve konferansların temelleri atılmaya başlamış.1989 yılında Belçika’nın 3 federal bölgesinden biri olarak geçmiş.1,2 milyona yakın nüfusu ile dünyanın en kalabalık şehirleri arasında olan Brüksel’de nüfusun çoğunluğu Fransızca ,daha sonra flemenkçe konuşulmaktadır. Bu iki dil resmi dil olarak kabul edilmektedir. Avrupa Birliğinin yönetim merkezi olduğu için ingilizce bir çok yerde konuşulmaktadır. Brüksel’e Türkiye’den THY ve Pegasus Havayolları yaklaşık 3 saat 30 dakika içerisinde direkt olarak uçmaktadır. Brüksel’e Avrupa’nın diğer şehirlerinden ulaşmak isterseniz en konforlu, hızlı ve ucuz ulaşım aracı tren’dir. Brüksel ile ilgili daha detaylı bilgi için “Brüksel Nerede ? Brüksel’e Nasıl Giderim “ sayfasında daha detaylı anlatılmaktadır.

Brüksel’e Ne Zaman Gidilir

Brüksel Okyanus ikliminin etkisi altında olan bir şehirdir. Bundan dolayı şehir yılın 200 günü yağmurludur. Kışlar oldukça sert ve soğuk geçer. En güzel gezilecek dönem ise , Nisan ayı ile Eylül arasıdır. Bu dönem aralığında en sıcak, pahalı ve kalabalık ay ise Temmuz ayıdır. Bu dönemde şehirde çok sayıda kültürel ve spor aktiveteleri yapılmaktadır. Nisan ayında gidecek olursanız Ronde Van Vlaandaren ,Fleche -Wallane ve Liege -Bastogne Liege gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Temmuz ayında ise Orta çağ ,Ağustos ayında müzik ve dans temalı iki etkinlik yapılmaktadır. Sanat ve Çiçek Halı Festivalleri ise yaz sezonu boyunca devam etmektedir.

Brüksel’de Nerede Kalınır ?

Brüksel şehrinin tarihi dokusu ile içi içe olmak ,yeme -içme ,alışveriş ve eğlence gibi olanaklardan yararlanmak isteyenler için şehrin en popüler konaklam bölgesi Grand Place ve civarıdır. Aynı zamanda bu bölge Brüksel’in en pahalı bölgesidir.

Avrupa’nın diğer şehirlerinden gelenler için veya Belçika ülkesi sınırları içinde rahat gezmek için ise Brüksel Merkez Tren İstasyonu’na yakın civarlarda her bütçeye göre otel bulabilirsiniz. Booking.com sitesini kullanarak şehirdeki indirimli otelleri bulma şansını da bulabilirsiniz.

Eğer tatilinizin asıl amacı alışveriş ise Brüksel’in popüler alışveriş caddesi Avenue Louise ‘de bulunan Ixelles et Saint Gilles de konaklayabilirsiniz.

Eğer Türklerin yoğun yaşadığı bölgede kalmak isterseniz Saint Josse ten Noode bölgesinde ama iş için gidiyorsanız Kraliyet Sarayı’nın da bulunduğu European Quarter bölgesinde konaklayabilirsiniz. Konaklama ile ilgili detayları “Brüksel’de Nerede Kalınır”, yazımda okuyabilirsiniz.

Otel rezervasyonu konusunda ise , kendi gezilerimde internet üzerinden en güvenilir bulduğum rezervasyon sitesi olan Booking.com ‘u kullanıyorum. Rezervasyonunuza göre ödemenizi kapıda yapabilir yada önceden ödeyebilirsiniz. İsterseniz son dakikaya kadar iptal seçenekli rezervasyon yaptırabilirsiniz. Booking.com ‘da yer alan Brüksel otellerini görmek için tıklayın.

Brüksel’de Gezilecek Yerler

Mimari eserler ile ilgili binaların bir çoğu şehrin kalbi sayılan Grand Place çevresinde yer almaktadır. Brüksel Belediye Binası olarak kullanılan Hotel de Ville ve Kent Müzesinin bulunduğu Breadhouse bu meydanda bulunan en önemli yapılardandır. Şehrin diğer bölgelerinde bulunan St. Micheal ve St. Gudula Katedrali ,Borsa Binası ,Basilica of the Sacred Heart , Kraliyet Sarayı , Cinquantenaire Parkı gibi mekanlarda gezilip görülmeye değer yerlerdir.

Brüksel’de müze olarak ise Kraliyet Silah ve Askeri Tarih ile Brüksel Şehir Müzelerini de gezinize ekleyebilirsiniz.

Belçika Karikatür ,Autooworld ,Kraliyet Güzel Sanatlar Müzik Enstrümanları Müzeleri’de Brükselde ki diğer kültürel yerlerdir.

Atomium veya Mont des Arts’a giderek şehrin manzarasını seyredip güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. “Brüksel Gezilecek Yerler” sayfasını tıklayarak daha detaylı okuyabilirsiniz.

Brüksel’de Ne Yapılır

Brüksel denildiği zaman herkesin aklına Avrupa Birliği Merkezi olduğundan dolayı ticaret , finans ve siyaset şehri olarak geçer.Fakat , Brüksel’de zengin bir mimari ,eğlence hayatı ,yeme ve içme kültürü vardır. Bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Başlıca yapılacak aktiviteler;

 • Şehri bisiklet kiralayarak veya tekne turlarına katılarak keşfedebilirsiniz.
 • Brüksel’in renkli gece hayatına katılarak şehrin farklı bir yüzünü görebilirsiniz.
 • Tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.
 • Çikolata , dantel ve müzik enstrümanları gibi temalı müzeleri ziyaret edebilirsiniz.
 • Çok güzel parklara sahip olan Brüksel’de şehri gezerken bu parklarda dinlenebilirsiniz.
 • Ünlü Belçika birasını , çikolatasını ve Waffle’nın tadına farklı mekanlarda bakabilirsiniz.
 • Bu aktiviteler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ” Brüksel ‘de Ne Yapılır” ” Brüksel’de Yapılacak Listesi ” başlıklı yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Brükseldeki turlara katılmak isterseniz yada popüler aktivetelerin biletlerini önceden almak isterseniz benim de çok kullandığım “Getyourguide” sitesini kullanabilirsiniz. En popüler turları görmek için ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Brüksel’de Ulaşım

Belçika’nın başkenti Brüksel ulaşım konusunda Avrupa ülkelerinde ilk 10’a girebilir. Şehirde 2 havaalanı , 5 tren garı ,4 hattan oluşan metro ağı , gece gündüz sefer yapan otobüsler bulunmakta. THY ile uçacaksanız Brüksel Havaalanı’na inersiniz. Buradan kent merkezine gitmek için tren veya otobüs kullanarak çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Pegasus Havayolları ise Charleroi Havaalanı’nı kullanmakta. Şehir merkezine daha uzak olan bu havaalanın’dan da servis otobüsleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Brüksel şehri yürüyerek gezebileceğiniz bir şehirdir. Şehirde sadece yayalar için 50 hektarlık bir alan ayrılmıştır. Yürüyerek gezmek istemez iseniz bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. Şehri gezmenin diğer bir yolu ise su otobüsleridir. Daha turistik bir gezi olduğu için zenne üzerinde sefer yapan tekneler ile gezebilirsiniz.

Şehri sesli rehberlik hizmeti veren hop on off otobüs turları ile de gezebilirsiniz. Özellikle de city sightseeing ,2 farklı rotaya sahip , her birinde 22 durak bulunan rotası ile Brüksel’i baştan başa gezebilirsiniz. Brüksel’de ulaşım ile ilgili detaylı bilgileri “Brüksel Ulaşım Rehberi” , “Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi” ve ” Brüksel Şehir İçi Ulaşım Rehberi” yazılarında daha detaylı okuyabilirsiniz.

Brussels Card ( Şehir İçi İndirim Kartı)

Brussels Card , Brüksel’de iki günden fazla sürede kalacak turistler için tavsiye edilen bir karttır. 24 , 48 ve 72 saat geçerliliğe sahip 3 seçenek halinde olan bu kartları satın alabilirsiniz. Kullanmadan önce ilk olarak STIB (Şehir içi ulaşım ağını yöneten sistem) 375 GO adlı otomatlardan size özel biletin çıktısını almanız gerekiyor. Bu kartların tek avantajı sadece şehir içi ulaşım ile kalmıyor .Brussels Card ‘ı aldığınızda şehirde bulunan 39 Müzeye giriş ücreti ödemeden girme şansını elde edebiliyorsunuz. Sadece indirim özelliğinden yararlanmak isterseniz 26 € ‘dan başlayan fiyatlarla , toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmek için ise 33,50 € ‘dan başlayan fiyatlarla bu kartı satın alabilirsiniz.

Brüksel’de Alışveriş

Brüksel denilince alışverişte ilk akla bira ,çikolata , dantel , karikatür kitabı , waffle , şekerleme gelir. Şehrin en popüler alışveriş caddesi olan Rue Neuve‘ de yerel butiklerden ,zincir mağazalara kadar bir çok alışveriş mağazası bulunmakta.

Grand Place ise şehrin en ünlü sokak pazarı olarak geçer.En büyük alışveriş yapılan yerler ise AVM’lerdir. Brüksel’de alışveriş konusunda daha detaylı bilgiyi “Brüksel Alışveriş Rehberi ” ve “Brüksel ‘den Ne Alınır” sayfalarından okuyabilirsiniz.

Brüksel’de Yeme İçme

Benelüx turlarının vazgeçilmez noktalarından olan Brüksel’de yemek kültürü oldukça iyidir. Özellikle de deniz ürünleri ve et çok yaygın olarak tüketilir. Sabah kahvaltısında tipik Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kruvasan ,reçelli ekmek ve kahve vardır. Öğlen yemeklerini atıştırmalıklar ile geçirmeyi seven Belçikalılar akşam yemeklerine çok önem verirler. Akşam yemeklerini sosyalleşme olarak görürler. Şehri en ünlü atıştırmalıkları kızartılmış patates , midye ve tabi ki waffle ‘dır. Brüksel’de çok fazla Türk yaşadığı için şehrin her yerinde dönerciler bulunmaktadır. Bu yemeklerin yanında tabi ki dünyaca ünlü Belçika birasını içmeyi unutmayınız. “Brüksel Yemek Rehberi” ,”Brüksel’de Ne Yenir” sayfalarından daha detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Gece Hayatı

Brüksel ,gece hayatı konusunda çok renkli bir şehirdir. Irish publardan , Caz kulüplerine kadar çeşitli alternatif sunan mekanlar bulunmaktadır. Bazı gece kulüpleri saat 23.00 ‘da açılıp sabaha kadar hizmet veriyorlar. ” Le Nostalgia ” da giriş ücreti alınmıyor fakat giyim konusunda oldukça katılar. Tekno müziği dinlemek isteyenler için ise “Fuse” Konsept bar olan “You” şehirdeki en popüler gece kulüpleridir. “İşiyen Çocuk Heykeli’nin ” tam karşısında bulunan “Poechenellekelder” de popüler mekanlardan biridir. Farklı bira çeşitlerini denemek isterseniz ise “Le Corbea “ ya gidebilirsiniz.

Brüksel’e Yakın Yerler

Brüksel’den Avrupa’nın bir çok şehrine ulaşım çok kolaydır. Brüksel’de geçireceğiniz tatil esnasında , Brüksel’in çevresindeki şehirlere tren ile çok rahat ulaşabilirsiniz. Tek dikkat edeceğiniz şey tren biletlerinizi önceden almak olacaktır. Böylece hem daha ucuza hem de bilet bulamama gibi risklere karşılaşmazsınız.

Brüksel’e en yakın diğer Belçika ülkeleri ise Brugge ,Gent ve Antwerp’dir. Bu şehirlere tren ile gitmek isterseniz Belçika’ya ait tren seferlerini düzenleyen SNCB şirketinden biletlerinizi alabilirsiniz. Biletinizi gidiş – dönüş şeklinde alırsanız tek yön bilete göre daha ucuza alabilirsiniz. Kendi başınıza gitmek istemez iseniz Brüksel’den Brugge ve Gent’e günübirlik turlar ile de gidebilirsiniz.

 • Brüksel’den günübirlik Gent ve Brugge Turu . 9,5 saat sürüyor.Kişi başı 45 € ‘dan başlıyor.

Brugge , Antwerp ve Gent hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki sayfalardan okuyabilirsiniz.

 • Brugge Gezilecek Yerler
 • Brugge’da Nerede Kalınır
 • Brugge Kanal Turu Hakkında Bilgiler
 • Gent’te Nerede Kalınır
 • Gent Kanal Turu Hakkında Bilgi
 • Antwerp ‘te Nerede Kalınır

Paris , Lüksemburg , Amsterdam

Belçika dışına çıkmak isterseniz ise Avrupa’nın diğer Benelüx ülkelerinden olan Paris , Lüksemburg ve Amsterdam ‘a gidebilirsiniz. Brüksel Paris arasını “Thalys” ve “Izy” şirketleri tarafından düzenlenen hızlı trenler ile konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Lüksemburg’a ise saat başı ,SNCB firması tarafından alacağınız biletler ile ulaşabilirsiniz. Lüksemburg seferleri şehirler arası trenler ile yapılmaktadır. Amsterdam ise Lüksemburg gibi SNCB firması tarafından alacağınız biletler ile ulaşabilirsiniz. Brüksel’den günübirlik Amsterdam ve Lüksemburg’a turlar bulunmakta.

Brüksel’den Amsterdam’a günübirlik turlar . 12,5 saat sürüyor. Kişi başı 60 € ‘dan başlıyor.

Brüksel’den Lüksemburg’a günübirlik turlar : 12 saat sürüyor. Kişi başı 61 € ‘dan başlıyor. Paris ve Amsterdam ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz.

 • Paris Gezi Rehberi
 • Paris Brüksel Hızlı Tren Seferleri
 • Amsterdam Gezi Rehberi
 • Amsterdam Brüksel Hızlı Tren Seferleri

Brüksel’de Yapmadan Dönme

 • Bisiklet kiralayarak tüm şehri gezmeden,
 • Teknelere binerek Brüksel’i gezmeden
 • Tarihi yapılarını gezmeden
 • Müzelerine girmeden
 • Birbirinden güzel Belçika biralarının tadına bakmadan,
 • Midye ,waffle ,çikolata yemeden,
 • Hediye olarak dantel almadan,
 • Parklarında dinlenmeden,
 • Renkli gece hayatını yaşamadan,
 • Brüksel ‘den DÖNME
(Visited 6 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir