BRÜKSEL GEZİLECEK YERLER

Brüksel Gezilecek Yerler

Belçika’nın başkenti Brüksel ,NATO ve Avrupa Birliğine ev sahipliği yapması dışında , Brüksel Gezilecek Yerler konusunda Avrupa’nın güzel şehirlerinden bir tanesidir. Brüksel , müzeleri , parkları çevresindeki komşuları olan Paris, Lüksemburg ve Amsterdam ile görülmeyi hak eden bir şehirdir.

Brüksel Gezilecek Yerler Listesi

Grand Place

Brüksel’de gezilecek yerler listesinde ilk sırayı Brüksel’in kalbi’nin attığı ve Avrupa’nın en güzel , hareketli ve etkileyici meydanlarından olan Grand Place Meydanı yer alıyor. Küçük ve sevimli bir meydan olan Grand Place ‘da Belediye binası , Brüksel Kent Müzesi , Breadhouse gibi tarihi yapılar bulunmaktadır.

İki yılda bir Ağustos ayında düzenlenen ” Çiçek Halı Festivali “ ile meydan daha çok hareketlenmektedir. Belçika Bira imalatçıları Müzesinin ‘de bulunduğu bu meydan da birbirinden sevimli kafe ve restoranlarında oturup hem dinlenebilirsiniz hem de etrafı seyredip keyifli saatler geçirebilirsiniz. Eğer konaklamanızı bu canlı meydanda yapmak isterseniz 4 yıldızlı Grandplace otelde yapmanızı tavsiye ederim.

Manneken Pis ( İşiyen Çocuk heykeli )

Grand Place Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Manneken Pis yani İşiyen Çocuk Heykeli Brüksel’in simgesi haline gelmiştir. Hakkında çok sayıda şehir efsanesi yazılmış olan Manneken Pis 1618 yılından sonra defalarca çalınmış olup ,her seferinde de yerine yenisi dikilen bu heykel , işiyen bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. 900 ‘e aşkın kıyafeti bulunan Manneken Pis ‘e özel günlerde gardırobunda’ki kıyafetler giydirilerek kutlamalar yapılıyor. 61 cm uzunluğundaki küçük heykel aynı zamanda şehrin maskotu olmuştur.

Atomium

Expo 1958 için inşa edilmiş olup demir kristalin 165 milyar kez büyütülmüş halini anlatan Atomium her biri 18 metre çapında olan 9 küreden oluşan modern bir yapıdır. Mimar Andre Waterkey tarafından tasarlanan yapının sadece 6 küresi gezilebiliniyor. En üst katında Brüksel şehir manzarasını 360 derecelik bir açıyla seyredebileceğiniz bir restoran bulunmakta .Bu restoran’a isterseniz yürüyen merdivenler ile yada yürüyerek çıkabilirsiniz. Gecesi ve gündüzü ayrı güzellikte olan bu modern yapıyı görmeden Brüksel şehrinden ayrılmayın.

Ziyaret Saatleri : Her gün saat 10.00- 18.00 arası

Adres : Square de I’Atomium , 1020 Broxells ,Belçika

Giriş Ücreti : Yetişkin 15 € ,Öğrenci 8 €

Web : atomium.be

St.Michael ve St. Gudula Katedrali

9. Yüzyılda St.Michael’e adanmış Brüksel’de bulunan en ihtişamlı dini yapı olan St.Michael ve St. Gudula Katedrali , içerisinde değerli eşyaların sergilendiği bir müze olarak hizmet vermekte .11. yüzyılda kiliseye çevrilerek halka açılmıştır.

Adres : Place Sainte – Gudule , 1000 Bruxells ,Belçika

Ziyaret Saatleri : Her gün saat 7.30 – 18.00 arası

Giriş ücreti : Hazine bölümü 2 €

Brüksel Kraliyet Sarayı

1783 yılında yapılmaya başlanan ve 20. yüzyılın başlarına kadar devam eden Brüksel Kraliyet Sarayı Federal Parlamento Binasının hemen çok yakınındadır. İçerisinde Belçika tarihinin anlatıldığı Musee Belvue bulunmaktadır. Brüksel Kraliyet Sarayı , Kraliyet ailesinin düzenlediği davetler ve kutlamalar için kullanılmaktadır.

Adres : Rue Brederode 16 ,B-1 1000 Bruxells , Belçika

Ziyaret Saatleri : 10.30 – 15.45

Hotel de Ville

Belediye Binası anlamına gelen Hotel de Ville, Grand Place Meydanında bulunan en önemli tarihi yapılardandır. 96 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile görenleri büyülüyor. Kraliyet ailesine özel günlerde ev sahipliği yapan Hotel de Ville ‘nin önünde bulunan heykellerin gerçekleri Kent Müzesinde bulunmaktadır.

Adres: Grand Place 8 , 1000 Bruxelles

Cinquantenaire Parkı

188 yılında Belçika’nın özgürlüğünün 50. yılı anısına kurulan Cinquantenaire Parkı 30 hektarlık bir alana sahip olup içinde çok sayıda gölet , bahçe , şelale ,değerli eserlerin bulunduğu “judelpark” bulunmaktadır. Parkın güneyinde bulunan Zafer takının hemen yakınında Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi , Autoworld , Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi ve müslümanlar için birde Cami bulunmakta .Brüksel şehrinde bulunan bu güzel parka gidip dinlenip çevresini gezmeden Brüksel’den ayrılmayın.

Galeries Royales Saint -Hubert

Galeries Royales Saint -Hubert 1847 yılında mimar Jean Pierre Cluysenaer tarafından inşa edilmiş Brüksel’in en ünlü pasajıdır. Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele II. ve St.Petersburg’da bulunan The Passage ‘a benzetilen Galleries Royales Saint -Hubert , 100 metreden fazla uzunluğa sahip olan iki ayrı girişi olan bu pasaj alışveriş tutkunlarının vazgeçemediği yerlerdendir. ünlü markalara ve birbirinden şık kafelere ev sahipliği yapan bu pasajı görmeden Brüksel’den ayrılmayın.

Adres : Galerie du Roi 5, 1000 Bruxelles

Mont des Arts

Expo 1919 için geçici olarak kurulan Mont de Arts halkın çok ilgisini çekmesinden dolayı kalıcı olmasına karar verilmiş.Brüksel’de şehir merkezinde bulunan bahçe , Kral II. Leopold’ın fikri olup mimar Pierre Vacherot tarafından yapılmıştır. Bu bahçe Kraliyet Sarayı ile Grand Place’ı birbirine bağlıyor. Bir bölümü Belçika Kraliyet Kütüphanesi ve Kongre Sarayı ile çevrili yeşil alan , dinlenmek ve güzel şehir manzarası seyretmek için güzel bir alan.

Adres : Mont des Arts , 1000 Brüksel Belçika

Brüksel Şehir Müzesi (Brussels City Museum)

1887 yılında açılan Brüksel Şehir Müzesi Grand place Meydanında bulunmaktadır. İçerisinde Brüksel şehrinin kurtuluşundan itibaren tüm dönemleri anlatan tablolar , heykeller , gravürler bulunmaktadır. Ayrıca koleksiyon ve en son katında da Brüksel’in simgesi olan İşiyen Çocuk Heykeli ‘nin kıyafetlerini ve komik videolarını izleyebilirsiniz. Grand Place’ın merkezi değil ama yakın çevresinde konaklamak isterseniz İbis Hotel Brussels off Grand Place tavsiye ederim.

Adres : Grand Place 1000 Bruxelles ,Belçika

Ziyaret Saatleri : Pazartesi günleri kapalı .Diğer günler saat 10: 00-17.00 arasında gezebilirsiniz.

Giriş Ücreti : Yetişkin 8 € ,Öğrenci 4 € , Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz

Brüksel’de Gezilecek Diğer Yerler

 • Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi
 • Basilica of the Sacred Heart
 • Belçika Karikatür Müzesi
 • Autoworld
 • Müzik Enstrümanları Müzesi
 • Çikolata Müzesi
 • Horta Müzesi
 • Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi
 • Borsa Binası (Bourse de Bruxelles )
 • Notre Dame du Sablon
 • Belçika Bira Müzesi (Museum of Belgian Brewers)
 • Brüksel Doğa Bilimleri Müzesi
 • Kraliyet Botanik Bahçesi

Brüksel’de Merkezi , Ekonomik Otel Tavsiyesi

Brüksel küçük bir şehir olduğu için , şehirde gezip görülecek yerlerin çoğu birbirine yürüme mesafesindedir. Şehir merkezi olarak geçen yerin ismi de Grand Place Meydanı ‘dır. Yani Brüksel’in kalbinin attığı yerdir. Bu meydan veya çevresinde bulunan otellerde konaklarsanız ulaşım konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Grand Place Meydanına ikinci alternatif ise tren garı çevresindeki otellerde konaklamak olacaktır. Konaklama ile ilgili daha detaylı bilgi için Brüksel’de Nerede Kalınır yazısını okumanızı tavsiye ederim.

 • 3 * İbis Hotel Brussels Centre Ste Catherine
 • 3 * Bedford Hotel
 • 4 * The Hotel Brussels
 • 4 * Hotel Pullman Brussels Centre
 • 4 * Grandplace Hotel
 • 5 * Warwick Brussels
(Visited 97 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir