Brüksel Nerede ? Brüksel’e Nasıl Gidilir ?

Brüksel Nerede ve Brüksel’e Nasıl Gidilir

Belçika’nın başkenti Brüksel , Avrupa Birliği ve Nato’nun yönetim merkezlerinden biri olmasına rağmen turistik açıdan da çok çekici bir Avrupa şehridir.

Brüksel Nerede

Atlas okyanusuna kıyısı olan Brüksel , Belçika’nın başkentidir. Hollada’nın Amsterdam , Lüksemburg ve Fransa’nın Paris şehrine komşudur.. Benelüx ülkelerinin tam ortasında yer almaktadır. Atlas okyanusundan 110 km içeride , deniz seviyesinden 57 metre yüksekliktedir. Brüksel’e bağlı 19 yerleşim yeri bulunan bu şehirdeki turistik anlamda en önemlisi Bruxelles (Brussel) Grand Place , Place St. Gery ve Rue Antonie Dansaert’dir. Ixelles (Elsene) sınırları içerisinde ise azınlıklara özgü lezzetlerin bulunduğu restoranları bulabilirsiniz.

Bu bölgedeki gezilecek görülecek yerleri detaylı bir şekilde “Brüksel Gezilecek Yerler” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Brüksel’e Ne Zaman Gidilir

Brüksel okyanus ikliminin etkisi altında olduğu için çok yağmurlu bir bölgedir. Yılın 200 günü yağmurlu geçmektedir. Kışın havanın çok soğuk ve yağmurlu olmasından dolayı gezginler tarafından Brüksel kışın çok tercih edilmez. En güzel olduğu dönem Nisan ile Ekim ayları arasıdır. Yazın özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklığı en üst düzeye çıkmaktadır. Ama yağmurlar yaz mevsiminde dahi her an yağabilir. Brüksel’e hangi mevsimde giderseniz gidin bavulunuza şemsiye koymayı unutmayın. Temmuz ayında Brüksel ,en yoğun ve en pahalı olduğu dönemi yaşar. Yazın gitmek isterseniz Ağustos ayı ,Temmuz ayına nazaran daha tenha ve ucuzdur. Tercihinizi Ağustos ayından yana yapmalısınız.

Brüksel’e Nasıl Gidilir

Türkiye’den gidecekseniz tabi ki uçak ile gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan direkt olarak Brüksel’e yaklaşık 3,5 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Avrupa’nın diğer ülkelerinden gelecek iseniz uçağın yanında hızlı trenleri yada otobüsleri kullanabilirsiniz.

Brüksel’e Hava Yolu ile Ulaşım

Brüksel’de iki Havaalanı bulunmaktadır. Brüksel Havaalanı şehir merkezine 11 km uzaklıkta olup ,Türkiye’den THY da bu Havaaalnına iniş yapmaktadır. Şehir merkezine 42 km uzaklıkta bulunan Brüksel Charleroi Havalimanı ise daha çok ekonomik fiyatlı firmaların iniş yaptığı havaalanıdır. Türkiye’den Pegasus Havayolları bu Havaalanına iniş yapmaktadır. Havayolların’dan transfer ücretleri ve saatleri ile ilgili detaylı bilgi için “Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi “ yazısını okuyabilirsiniz.

Brüksel’e Tren ile Ulaşım

Brüksel , Paris , Lüksemburg ve Amsterdam’a yakınlığı nedeni ile Brüksel’e ulaşım için en çok tercih edilen araç tren’dir. Thalys ,yüksek hızlı tren seferleri ile Paris ,Amsterdam’dan Köln ‘e en hızlı şekilde ulaşmanız mümkün ,Paris’ten Brüksel’e daha ucuz gelmek isterseniz “Izy” firmasının biletleri daha ucuzdur. Lüksemburg’dan ise Belçika’nın Ulusal Demiryolu şirketi olan SNCB ile saat başı seferler düzenleniyor. Brüksel’de konaklama konusunda ” Brüksel’de Nerede Kalınır” ve “Brüksel Gezi Rehberi “ başlıklı yazılarımı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

(Visited 96 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir