Brüksel Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Belçika’nın başkenti Brüksel , Avrupa Birliği ve NATO‘nun merkezlerinden birisi olan bu şehri farklı alternatifler ile gezebilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Brüksel’in ulaşım ağını STIB isimli firma gerçekleştirmektedir. Şehirdeki tüm metro , metro ve tramvay seferleri saat 06.00 da başlar 00.30 da biter. 00.30 dan sonra ise gece seferleri devam etmektedir.

Yürüyerek Brüksel

Brüksel küçük bir şehir olduğu için yürüyerek çok rahat gezebilirsiniz. Şehirde bulunan 50 hektarlık yayalar için ayrılan yol ile Avrupa’da Venedik’ten sonraki ikinci sıradadır. Eğer konaklamanızı Tarihi Şehir (Grand Place ) ve ya çevresinde yaparsanız her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Tarihi Kent sokaklarının geneli Arnavut kaldırımından oluşmuştur.Bu yüzden şehirde yürürken rahat bir ayakkabı seçmeyi unutmayın. Brüksel Okyanus ikliminin görüldüğü bir şehir olduğu için yılın her ayı yağmur yağabileceği için gezinizi planlarken yürüyüş ayakkabınızın su geçirmemesi gerekiyor. Konaklama konusunda karar vermeden önce “Brüksel’de Nerede Kalınır” yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bisiklet ile Brüksel

Tüm Belçikada olduğu gibi Brükselde de bisiklet kültürü oldukça yaygındır. Brüksel küçük ve düz bir şehir olduğu için çok rahat ve ucuz bir şekilde şehri keşfedebilirsiniz. Bisiklet kiralama konusunda ise ,Villo ve Provelo firmalarını tavsiye ederim.

Villo firmasına ait 200 ‘ün üzerinde istasyon bulunmakta. 1 günlük üyelik ücreti 1,60 € .Kiraladığınız andan itibaren ilk 30 dakikası ücretsizdir. Sonrasında ise saat başı 0.5-2 € arasında ücrete ekleniyor.

Provelo firması ise günlük kiralamaya 15€ ,saatlik kiralamaya ise 7 € alıyor. Firmanın 14 farklı rotada rehberli turları da bulunmakta.

Metro ile Brüksel

En hızlı ulaşım aracı olan metro şehirde en çok kullanılan ulaşım araçlarındandır. Toplam 4 hatta sahip olan metro 1A , 1B ve 2 numaralı hatları sizin en çok kullanmanız gereken turistik hatlardır. 3 ile 10 dakika aralıklarla duraklara uğrarlar. Hafta sonu ise sefer aralığı 5 dakika da birdir. Varacağınız metro durağına gelmek üzereyken turuncu düğmelere basmayı unutmayın. Tek kullanımlık metro bileti ise 2.10 € . 10 kullanımlık kart ise 11.50 € .Bir günlük bilet ise 4.50 € .

Otobüs ile Brüksel

Metro kadar seferi olmayan otobüsleri özelliklede metro ağının bulunmadığı noktalarda kullanabilirsiniz. Otobüs kullanmanız gerektiği zaman otobüs duraklarında asılı olan zaman çizelgelerine bakarak gezi planınızı yapmanızı öneririm. Ya da telefonunuza STIB firması tarafından hazırlanan mobil uygulamayı indirebilirsiniz.

Saat 00.30 dan sonra şehirde gece otobüsleri devreye giriyor. Bu otobüsler Brüksel Merkez Tren Garın’dan şehrin 11 farklı noktasına gişelerden alırsanız 2.10 € ,otobüsün içinden alırsanız 2.50 € ya seferler düzenliyor. Sabah saat 03.00 ‘de biten gece otobüslerinin sefer aralığı 30 dakikadır.

Tramvay ile Brüksel

Benim gezilerimde en çok tercih ettiğim ulaşım aracı olan tramvaylar kentin tarihi dokusunu görmenizi sağlar. Metro kadar hızlı olmayan tramvayların toplam 17 hattı bulunmaktadır. Siz 32 , 33 , 51 , 92 ve 94 numaralı hatları kullanarak şehirde görmeniz gereken turistik yerlere ulaşabilirsiniz. Şehrin biraz dışında bulunan Atomium ve Mini Avrupa ‘nın bulunduğu Brupark’a gitmek için 51 numaralı tramvaya binmeniz gerekiyor. Brüksel parkı , Brüksel Kraliyet Sarayı ,Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi , Adalet Sarayına ise 92 ve 94 numaralı tramvaylar gitmektedir.

Su Otobüsleri ile Brüksel

Brüksel’de su otobüsleri ,Zenne kanalı’nın Brüksel ile Vilvarde arasında kalan 10 kilometrelik mesafeyi 7 iskelede durarak tamamlıyor. Brüksel’i gezmenin en güzel yollarından bir tanesi de bu su otobüsleridir. 1 Mayıs31 Ocak arası çalışan bu otobüsler her gün 09.00-17.00 saatleri arasında çalışıyor. A ve B rotası olarak ikiye bölünen seferlerin ücreti kişi başı 2 € .Her iki rotayı da isterseniz 3 €, 3 yaşına kadar ise ücretsizdir. 3-12 yaş arası çocuklarda yarı fiyat ödenir.

Taksi ile Brüksel

Hız , konfor ve zaman sizin için önemli ise ve ya taksi kullanmak zorunda kalırsanız ,taksilerin açılış gündüz ücreti 2,40 € ‘dır. Gece ise 4.40 € . Şehir merkezinde bu kilometre başına 1,66 € , banliyölerde ise 2.70 € eklenir. Taksiyi bekletmek isterseniz ise saat başı 30 € ödemeniz gerekiyor. Brükselde’ki yasal taksicilerin hepsi yolcu inerken ücretin yazılı olduğu bir makbuz vermek zorundalar. Bu makbuzu istemeyi unutmayın.

Hop On Hop Off Otobüsleri ile Brüksel

Bir çok gezginin tercih ettiği bu otobüsler ile şehrin her yerini oturarak konforlu bir şekilde gezmenizi sağlayan otobüslerdir. City Sightseeing firmasına ait bu otobüslerin 24 saatlik ve 48 saatlik olmak üzere iki turları vardır. Mavi ve kırmızı olmak üzere 2 ayrı rotası var.Mavi rota şehrin kuzeyini , kırmızı rota ise şehrin güneyini gezdiriyor. Toplam 22 durağı olan hop on hop off otobüsleri Temmuz ve Ağustos ayları arasında seferlerini 9.30 ‘da başlatıp her 15 dakikada bir sefer düzenliyor. Kışın ise saat 10 ‘da başlayıp sefer aralığı 30 dakikaya çıkıyor. Türkçe hariç 8 dilde rehberlik hizmeti veren bu otobüslerin 24 saatlik turu 25 € ‘dan 48 saatlik olanı ise 32 € ‘dan başlıyor. Eğer internet’ten alırsanız 2 € indirim yapılıyor. 4-12 yaş arası ise 13 € ,3 yaşına kadar ücretsiz.Eğer Brussels Card alırsanız bu turlar ücretsiz.

(Visited 69 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir