Brüksel Ulaşım Rehberi

Brüksel’de Ulaşım

Belçika‘nın başkenti Brüksel , ulaşım konusunda çok gelişmiş bir şehirdir. Çok sayıda ulaşım seçeneği vardır.

Brüksel Hava alanın’dan Şehir Merkezi Ulaşım

Brüksel’de iki hava alanı bulunmaktadır. Türk Havayolları da dahil çok sayıda hava yolu şirketi tarafından kullanılan Brüksel Havalimanı şehir merkezine 11 km uzaklıktadır. Pegasus , Rynair ve Wizzair gibi firmalar ise Charlerio Havalimanı‘na iniş yapmaktadır. Şehir merkezine daha uzak olan bu havalimanı ise 42 km ‘dir.

Brüksel Havalimanın’dan şehir merkezine ucuz bir şekilde gitmenin yollarından biri de tren’dir. Terminal binasının hemen altında bulunan tren istasyonu hem uluslararası hem de yerel hat ile bağlantısı vardır. Diğer bir seçenek ise otobüslerdir. STIB firmasına ait 12 numaralı otobüs ekspres olduğu için her durakta durmaz. 21 numaralı otobüs ise gece otobüsüdür. De Lijne firmasına ait 272 ve 471 numaralı otobüsler ise Grand Place yakınındaki Brüksel Nord Tren istasyonu’na gidiyor. Taksi ile gitmek isterseniz 11 km yol için yaklaşık 40-45 € ödersiniz.

Charleroi Havalimanın’dan geleceksiniz ise Brussels City Shuttle otobüsleri daha çok tercih ediliyor. Midi Tren Garından her 30 dakikada bir seferleri bulunuyor. Diğer bir otobüs seçeneği ise TEC BUS A otobüsleri ile daha uzun sürede Charleroi South Tren Garı‘na ulaşabilirsiniz. “Brüksel Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi ” başlıklı yazımdan daha detaylı okuyabilirsiniz.

Brüksel Tren Ulaşımı

Brüksel’in komşusu olan Paris ,Lüksemburg ve Amsterdam gibi şehirlerden Brüksel’e gelmek isterseniz biraz daha uzak olan Londra , Köln , Frankfurt gibi şehirlere direk tren bulabilirsiniz. Thalys , Eurostar , TGV şirketleri biletlerini aynı hava yolları gibi satarlar. Ne kadar önce alırsanız o kadar ucuza bilet bulabilirsiniz.

En ekonomik bilet ise Izy firmasına ait Brüksel- Paris hattıdır. Lüksemburg hariç diğer şehirler için hızlı tren bulabilirsiniz. Brüksel’den Lüksemburg’a gitmek isterseniz SNCB firmasına ait saat başı kalkan trenler ile ulaşabilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Brüksel’de şehir içi ulaşımı taksi , otobüs , tramvay ,bisiklet , metro , yürüyerek , su otobüsü , hop on hop off otobüsleri ile yapabilirsiniz.

Yürüyerek Brüksel

Brüksel küçük bir şehir olduğu için yürüyerek gezmek bence en güzeli . Brüksel şehri yayalar için Eski Şehri kapsayan 50 hektarlık alanda motorlu taşıtların girişine izin verilmiyor.Caddelerin bazıları Arnavut kaldırımlı olduğu için spor ayakkabısı dışındaki ayakkabılar ile yürümede zorluk çekebilirsiniz. “Brüksel Gezilecek Yerlerlistesinde bulunan yerleri okuyup gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

Bisiklet ile Brüksel

Flaman kültüründe bisikletin yeri çok önemlidir. Özellikle de Brüksel’in komşusu Amsterdam da çok sayıda bisiklet vardır.Brüksel’i bisiklet ile çok rahat ve keyifli bir şekilde gezebilirsiniz. İster kiralayarak isterseniz de rehberli turlarla bisiklet ile şehri keşfedebilirsiniz.

Metro ile Brüksel

Brüksel’de metro en hızlı ulaşım aracıdır. Bruxells- Central , Ste -Catherine ve Schuman gibi ana duraklardan oluşan toplam 4 metro hattı bulunmaktadır. Turistler en çok 1A , 1B ve 2 numaralı hatları kullanmalılar. Bu hatlar Brüksel’de gezilip görülecek her yerin önünden geçmektedir.

Otobüs ile Brüksel

Brüksel’de otobüsü metronun gitmediği yerler için kullanmanızı öneririm. Otobüs duraklarının önlerinde zaman çizelgeleri bulunmakta. Bu çizelgeleri okuyarak hafta içi ve hafta sonu otobüs saatlerini öğrenebilirsiniz. ya da STIB firmasının mobil uygulamasını telefonunuza indirerek otobüs saatlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Tramvay ile Brüksel

Brüksel’de ulaşım için metro’dan sonra tramvay çok kullanılır. Metro kadar hızlı olmasa da çok keyifli ve nostaljiktir. 17 farklı güzergahı vardır. Şehirdeki popüler turistik mekanları 32 ,33 , 51 , 92 ve 94 numaralı tramvaylara binerek gezebilirsiniz.

Su Otobüsleri ile Brüksel

Brüksel’de ulaşımı zevke dönüştürmek isterseniz , Zenne kanalı üzerinde 7 duraktan oluşan su otobüslerine binebilirsiniz. Bu otobüsler ile hem ulaşımı sağlarsınız hem de küçük bir şehir turu yapmış olusunuz. A ve B rotası olarak 2 ayrı rotası vardır. Fiyatları da seçtiğiniz rotaya göre değişir. Ancak su otobüsleri 1 Mayıs – 31 Ocak arası çalışır.

Taksi ile Brüksel

Brüksel’de taksi zorda kalınmadığı sürece çok kullanmayı tavsiye etmem . Gündüz ve gece tarifeleri aynı Türkiye gibi farklıdır. Rezervasyon yaptırarak taksi çağırırsanız lisanslı taksilere binebilirsiniz. Yoldan çevireceğiniz taksiler lisanslı olmayabilir.

Hop on Hop off Otobüsleri ile Brüksel

Turistler tarafından tercih edilen hop on hop off otobüsleri şehirde her biri 22 duraktan oluşan 2 ayrı hatta sahiptir.Bilet fiyatları ise 25 ve 32 € dır. Her iki rotada da Merkez Tren Garından kalkar. Yolculuk sırasında 8 farklı dilde (Türkçe yok) 15 ile 30 dakika ‘da bir duraklardan geçerek hizmet verir. Daha detaylı bilgi için City Sightseeing ofislerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Brüksel Şehir İçi Ulaşım Fiyatları ve Brussels Card

Brüksel’de 1 veya 2 gün kalacaksanız toplu taşım araçlarında geçerli olan standart biletleri kullanmanız gerekiyor. Bu biletleri gişe ve otomatlardan 2.10 € , araçların içerisinden ise 2.50 € ödeyerek alabilirsiniz. Biletlerin geçerlilik süresi 1 saat’dir. Eğer 3 kişiden fazla iseniz MOBIB adlı 5 € ‘lık bakiye kartlarını alarak daha ucuza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Brüksel’de 2 günden daha fazla süre kalacak iseniz Brussels Card almanız çok daha iyi olacaktır. Brussels Card 24 , 48 ve 72 saat geçerli olmak üzere 3 çeşittir. Bu kartı alarak sadece ulaşımdan değil Brüksel’de bulunan 39 müzeye ücretsiz olarak girebilirsiniz. Anlaşmalı bir çok yerde de indirimli girebilirsiniz. 3 yaşına kadar ücretsiz olan biletler ,yetişkinler için 23 € ‘dan 4-12 yaş için 13 € ‘dan başlıyor.

Ulaşım dışında Brüksel ile ilgili merak ettiğiniz diğer şeyleri “Brüksel Gezi Rehberi sayfamdan otel önerileri için ise Brüksel’de Nerede Kalınır” sayfamdan okuyabilirsiniz.

(Visited 73 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir