Brüksel Yemek Rehberi

Brüksel’de Yeme İçme

Belçika’nın başkenti Brüksel sadece tarihi açıdan değil gastronomik açıdan da zengin bir şehirdir. Brüksel Yemek Rehberi yazımda şehrin yeme içme kültürünü ve alışkanlıklarını anlatmak istiyorum.

Brüksel’de Yeme İçme Hakkında Bilgi

Brüksel’de Restoranların Açılış Saatleri : Brüksel’de restoran ve kafeler öğlen saat 12.00’da açılır. 23.00 – 24.00 ‘da kapanır. Daha lüks olan restoranlar ise 15.00 -18.00 saatleri arasında hizmet verirler.Kahvaltı mekanları ise sabah 09.00 da başlar 12.00 ‘a kadar hizmet verirler. Brüksel başkent olduğu için şehirde sayısı az da olsa 24 saat hizmet veren mekanlar bulunmaktadır.

Brüksel’de Yeme İçme Kültürü: Belçika mutfağı başta domuz eti olmak üzere , sığır ,ve tavuk içeren et ağırlıklı bir mutfaktır. Çok fazla sos kullanmayı severler . Kuzey denizinden gelen deniz ürünlerini de şehrin bir çok restoranında bulabilirsiniz. Brüksel’de kahvaltı kültürü diğer Avrupa şehirlerinde de olduğu gibi kruvasan ve kahve ağırlıklıdır. Bazende reçelli kızarmış ekmek bulabilirsiniz. Öğle yemeklerini diğer başkentlerde de olduğu gibi daha çok hızlı bir şekilde veya take-away olarak tüketiyorlar. Fakat Brüksel’de iş amaçlı gelen iş adamları için saat 12.00 – 16.00 arasında hizmet veren çok şık restoranlar bulunmaktadır. Akşam yemekleri ise Brüksel’in en önemli öğünü olarak geçer. Bir çeşit sosyalleşme olarak gören halk , akşam yemeklerine çok önem verirler. Akşam yemekleri saat 19.0020.00 arasında başlar 24.00’a kadar devam eder.

Brüksel Restoranlarında Rezervasyon : Brüksel’de 2000’den fazla restoran bulunmakta. Brüksel’de toplam 31 adet Michelin yıldızlı restoranları bulunarak Avrupa’nın Michelin en çok yıldız alan 10. şehridir. Çok özel restoranların haricinde şehirde çoğu restorana rezervasyonsuz girebilirsiniz.

Brüksel’de İçecek: Belçika’da içki söz konusu olduğunda ilk akla ünlü Belçika biraları gelir. Belçika dünyada en iyi bira üreticisi ülkeleri arasında ilk 3’dedir. Ülkedeki bira imalathanelerinin büyük çoğunluğu Brükselde’dir. Şehirde büyük bira markalarından tutun , butik ve yerel imalatçılar olmak üzere 400’ün üzerinde bira imalathanesi bulunmaktadır. Lambic Beer ,Troppist Beer , Fruit Beer ve Blonde olmak üzere 4 farklı bira çeşidi vardır. En ünlü belçika birası ise %10 alkol oranı ile St.Bernardus Abt.12 .Genelde fiyatları ucuz olan belçika birasını yerel halk başta olmak üzere şehre gelen turistlerde bu biraların tadına bakmaktan keyif alıyorlar. Brüksel’de tabi ki sadece bira içilmiyor. .Yemeklerin yanında şarap’da tüketiliyor. Fakat , Belçika şarap üreten bir ülke olmadığı için şarapların hepsi ithaldir. Alkolsüz içecek olarak da Belçika da en çok kahve ve çeşitleri tüketilir.

Brüksel ucuz bir şehir olmadığı gibi yemek ücretleri de ne çok ucuz nede çok pahalıdır. Günlük 25-45 € ayırarak 3 öğününüzü geçirebilirsiniz.

Brüksel’de Öğün Fiyatları :Brüksel’de Kruvasan ve kahveden oluşan bir kahvaltı yaklaşık 4-6 € civarındadır. Öğle yemekleri ise ayakta yerseniz 8-10€ civarında ,oturarak yemek isterseniz 10-20 € civarında Akşam yemeklerini restoranda oturarak yediğinizde 20-40 € civarındadır.

Brüksel’de Ne Yenir

Lezzet açısından Fransız mutfağına benzeyen Brüksel mutfağı sunum açısından ise Kuzey Avrupa ülkelerine benzer.Brüksel mutfağının en önemli özelliği yemeklerin kalitesidir. Yemeklerde kullandıkları tüm malzemeler kalitelidir. Brüksel mutfağı et , deniz ürünleri ve soslardan oluşur.Özellikle de Brüksel’de bulacağınız yemek seçeneklerinden ” Brüksel’de Ne Yenir” yazımda daha detaylı olarak bahsettim.

Atıştırmalıklar

Türkiye’den oldukça iyi bildiğimiz döner dürüm Brüksel’de çok sık atıştırmalık olarak tüketiliyor. Patates kızartması olmazsa olmazlardan , fırında patates ve midye şehirde her yerde bulabileceğimiz atıştırmalıklardır.

Yemekler

Brüksel’de çok sayıda Türk yaşadığı için Türk ,İtalyan , Hint , Meksika veya Çin yemeği bulabilirsiniz. Yerel yemek tercih ederseniz ünlü belçika birası ile pişirilen domuz ve sığır etinden yapılan Carbonnade Flamande , bira ile pişirilen diğer yemek ise Stoofvlees deniz ürünleri tabağı ,karides kroket bolca tüketilen yemeklerdendir.

Tatlılar

Belçika’da tatlı denildiği zaman ilk akla tabi ki Waffle gelir. Buna ek olarak , çikolata soslu tatlı , çikolatalı sufle , çikolatalı kek , çikolata soslu dondurma Dame Blanche en çok tercih edilen tatlılardandır.

Brüksel’de Türk Restoranları

Müslümanlar maalesef yurt dışında yemek konusunda sıkıntı çekebiliyorlar. Özellikle de domuz eti bizim damak tadımıza uygun olmadığı için şehirde Türk restoranı arıyorlar. Avrupa’nın her şehrinde olduğu gibi Türk restoranları kurtarıcı olabiliyor. Brüksel’de Türklerin yoğun yaşadığı bir şehir olduğu için çok sayıda Türk restoranı bulunmaktadır. Brüksel Yemek Rehberi yazımda yemek konusunda Brüksel de bulunan bir kaç Türk restoranı önereceğim.

Tekince Kebap: Orta seviyeli fiyatları ile Konyalı bir aile tarafından işletilen Tekinci Kebap ‘da ana yemekler 10-15 € arasındadır. İki şubesi bulunan Tekinci Kebap’da lezzetli Türk yemekleri yiyebilirsiniz. Adres: Rue Verte 245 1030 Schaerbeek 10.00- 04.00 saatleri arası açık .

Tekince Tantuni : Mersin’in ünlü yemeği tantuniyi Brüksel’de Tekinci tantuni de bulabilirsiniz. Hem fiyatı uygun hem de çok lezzetli . Adres : Place Liedts 1 1030 Schaerbeek , her gün 11.00-02.00 saatleri arası açık.

Emirdağ Köftecisi : Sadece köfte değil aynı zamanda döneri ile de çok ünlüdür. İster dürüm şeklinde isteseniz tabakta yiyebilirsiniz. Adres: Place Liedts 20 ,1030 Schaerbeek her gün 08.00 -00.00 arası açık

Brüksel seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri “Brüksel’de Nerede Kalınır Brüksel gezi rehberi ve “Brüksel Gezilecek Yerler yazılarımdan okuyabilirsiniz.

(Visited 115 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir