Brüksel’de Ne Yapılır

Brüksel’de Ne Yapılır

Belçika’nın başkenti Brüksel Avrupa Birliği’nin yönetim yeri olmasından dolayı resmi bir şehirmiş gibi geliyor. Fakat Brüksel çok renkli , eğlenceli ve tarih kokan bir şehirdir. Brüksel’de Ne Yapılır yazısında ister turistik , isterseniz iş amaçlı yapılacak çok şey var.

Brüksel’in Tarihi ve Turistik Yapılarını Görebilirsiniz

Brüksel, modern ile tarihi eserlerin karışımının birlikte bulunduğu bir şehirdir. Şehirde çok sayıda tarihi bina vardır. Bunlardan başlıcaları ;

Grand Place : Brüksel’in kalbinin attığı yer olarak geçer. Brüksel’in ana meydanı olan Grand Place tarihte de çok önemli bir yere sahiptir. Ana meydanında kurulan çiçek pazarı ile de görülmeye değer bir meydandır. Geçmişte Kraliyet Ailesi’nin de törenler düzenlediği Grand Place günümüzde gündüzü ve gecesi ayrı güzellikleri ile Brüksel gezisinde ilk sırayı alıyor.

Koekelberg Bazilikası : Yapımı 1970 yılında tamamlanan Art Deco sitili ile Koekelberg Bazilikası şehrin aynı isminde olan Koekelberg de yer alıyor.Dünyadaki en büyük 5 kilise içinde yer alan kilise Paris’teki Sacre Coeur’dan örnek alınarak yapılmış. Brüksel’de Ne Yapılır yazısında en etkileyici kilise Koekelberg bazilikasıdır. Kilisenin kulesine çıkıp nefes kesici Brüksel manzarasını seyretmeyi unutmayın.

Mannekin Pis (İşiyen Çocuk Heykeli ) : 60 cm büyüklüğünde ki işiyen çocuk heykeli Brüksel’in simgesi haline gelmiştir. Brüksel’de fotoğrafı en çok çekilen yapıdır. Brüksel’de Grand Place Meydanına 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Mannekin Pis Rue de I’Etuve caddesinde bulunuyor. Brüksel şehir müzesinin en üst katında 600’ü aşkın kıyafetinin bulunduğu işiyen çocuk heykelleri turist akınına uğramakta.

Atomium : Brüksel’in diğer bir simgesi olan Atomium 100 metre yüksekliği ile görenleri etkileyen bir atom modeli .Mimar Andre Waterkey tarafından tasarlanan bu sıra dışı yapı demir molekülünün 165 milyon katı büyüklüğündeki yapısı ile görenleri etkilemekte. Asansör ile en üst katında bulunan restoranda muhteşem Brüksel manzarası eşliğinde ünlü Belçika birasını içebilirsiniz.

Kraliyet Sarayı : Eskiden Kraliyet Ailesi tarafından kullanılan Kraliyet Sarayı günümüzde turistik ziyaretleri açıktır. Sarayın bahçesi ve yanında bulunan The Palais des Academic ve The palais des Beaux -Arts binaları mutlaka ziyaret edilmeli.

Notre Dame Du Sablon Kilisesi: Brüksel’de mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan olan Notre dame du sablon kilisesi ,Belçika’nın en güzel Gotik tarzında yapılmış kiliselerindendir. Hastalıkları iyileştiren güce sahip olduğuna inanılan Madonna Heykeli de bu kilisede yer alıyor. İçindeki renkli camlar sayesinde muhteşem ışık oyunları gerçekleşiyor.

St. Michel Katedrali : Brüksel’de 12. ve 15. yüzyıllar arasında yapılmış olan Gotik tarzı ile St. Michel Katedrali , Brüksel’de Ne Yapılır sorusunun cevaplarından bir tanesidir. Hem iç hemde dış cephesi ile görenleri büyüler.

Mini Europe (Mini Avrupa) : Atomium ‘un hemen yanında bulunan Mini Europe’ya giderek küçük bir Avrupa turu yapmış kadar olursunuz. 25 hektarlık alanın içinde kurulmuş olan bu Tema Parkındaki yapılar 1.25 ölçüsünde küçültülerek sergilenmektedir.

Brüksel’in Değişik Sıra dışı Müzelerini Gezin

Dantel Müzesi : Eskiden tüm Belçikalı kız çocuklarının dantel öğrenme zorunluluğu olan ülkede günümüzde ise sayıları az olan Brüksel’de zamanınız varsa mutlaka görülmesi gereken biz müze. Müzede dantel kullanılarak yapılmış her tür aksesuar ve giysilerin sergilendiği büyük bir koleksiyon var.

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi : İki müzeden oluşan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesinin ilki Antik Dönem Sanat Eserleri Müzesi , diğeri ise Modern Sanatlar Müzesidir.Başta resim ve heykel olmak üzere yüzlerce eserin bulunduğu bu müze Dünyadaki en büyük ve en güzel galerileri arasındadır.

Magritte Müzesi : Belçika’nın en ünlü sanatçısı Rene Magritte’ye adanmış müzede 250’den fazla eser bulunmakta. Sürrealizmi seven sanat severlerin kaçırmaması gereken bir müzedir.

Müzik Enstrümanları Müzesi : Müzik tutkunlarının Brüksel’de Ne Yapılır sorusuna cevap olarak mutlaka görmeleri gereken bir müzedir. İçerisinde antik çağlardan kalma enstrümanlar , Dünya’nın her yerinden getirilmiş modern müzik aletlerinden oluşan zengin bir müzedir.

Brüksel’in Parklarında ve Yeşil Alanlarında Dinlenin

Brüksel tarihi yapılarının yanı sıra parkları ile de çok ünlü bir başkenttir. Kentte çok sayıda yem yeşil parklar bulunmaktadır. Atomium’un hemen yanında bulunan Heysel Park , Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesine ev sahipliği yapan şehir merkezindeki Cinquantenaire Parkı , Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı yerde bulunan Laeken Parkını görmenizi tavsiye ederim.

Brüksel’e Özgü Lezzetleri Tadın

Brüksel’de Ne Yenir yazısında daha detaylı anlattığım gibi burada da kısaca anlatmak gerekirse , Belçika mutfağı sadece çikolata, waffle , patates kızarmasından oluşmuyor. Birbirinden lezzetli et ve balık yemeklerinin de bulunduğu bir mutfaktır. Tabi ki şehirde çikolatanın ayrı bir yeri bulunmakta .Fakat mutlaka özel soslar ile yapılmış et yemeklerinin ve balık ürünlerinin tadına bakmayı unutmayın . Bunun yanında dünyaca ünlü belçika birasının , waffle ve çikolatanın da tadına bakmadan dönmeyin.

Brüksel Gece Hayatı’nın Tadını Çıkartın

Şehirde her kesime hitap eden yüzlerce gece kulübü bulunmakta. Brüksel’de gece hayatı oldukça hareketlidir. İçlerinde Madam Mustache en popüler olanlarındandır. Brüksel’e gitmeden önce Brüksel’de Nerede Kalınır , Brüksel Gezi Rehberi ve Brüksel Gezilecek Yerler yazılarımı da okuyarak güzel bir Brüksel tatili yapabilirsiniz.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir