Brüksel’de Ne Yenir

Brüksel’de Ne Yenir

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ne yenir sorusunun çok fazla cevabı var. Et ve balık ‘ta oldukça başarılı olan Brüksel , mutfağı ile ününü duyuramamıştır. Bunun sebebi de çikolata , waffle ve birası ile çok ünlü olduğu için Belçika mutfağı biraz geride kalmıştır. Brüksel’de ne yenir yazısında özellikle yerel mutfağı anlatmak istiyorum.

Brüksel’de Ne Yenir

Atıştırmalıklar

Brüksel’de atıştırmalıklar günlük hayatın hızına yetişemeyen herkesi kurtarır. Özellikle de büyük şehirlerde zaman probleminden dolayı çok fazla tercih edilir. Ucuz ve doyurucu olmasından dolayı turistlerde tercih eder. Brüksel de atıştırmalık olarak en çok midye , fırında patates , patates kızartması , dürüm kebap yer alır.

Fırında Patates

Türkiye de yenilen kumpirin hemen hemen aynısı sayılır. Fırınlanmış kumpirin ortadan yararak içine istediğiniz sebze , et ve çeşitli soslar koyarak yenilen doyurucu ve ucuz bir yemek alternatifidir.

Midye

Beyaz şarap ve bira ile marine edilip içine kremalı sos koyularak yenilen Belçika’ya özgü bir yiyecektir. Bizim çok fazla damak tadımıza uymamakla birlikte Brüksel’e gidip de midye yenmeden dönülmez.

Patates Kızartması

Brüksel de en çok tüketilen atıştırmalıkların başında patates kızartması gelir. Hemen hemen her köşede bir patates kızartan küçük dükkanlar vardır. 4000 den fazla olan bu dükkanlar ister sade isterseniz de üzerine sos koyarak tüketebilirsiniz. Külahlara koyularak servis edilen patates kızartmalarını elinize alıp ,şehri gezebilirsiniz. Diğer bir alternatif olark da ekmek arasına koyularak üzerine de sos gezdirilerek yenilen yiyeceğe de Brüksel’de Mitraillette denir .

Döner Dürüm

Brüksel’de yaşayan Türkler tarafından işletilen kebapçılar atıştırmalık olarak Türk turistlere çok hitap eder. Döner dürüm hem çok ucuz hem de bildiğimiz bir tat olduğu için çok tercih ediliyor.

Ana Yemekler

Genellikle soğuk iklime sahip ülkelerin mutfağında et ve yağlı yemekler başı çeker. Brüksel de insanlar hemen hemen hiç bir yemeği sossuz yemezler. Brüksel’de çok sayıda Dünya mutfakları da bulunur. Fakat Brüksel’e kadar gelmişken yerel yemekleri tatmak gerekir.

Carbonnade Flamande

Bira ile marine edilen sığır etinden yapılan bir et yemeğidir. Yanında sebze ile servis edilir. Carbonnade Flamande‘yi Brüksel’de en iyi Fin de Siecle ‘de yersiniz.

Deniz Ürünleri Tabağı

Brüksel Kuzey denizine yakın bir yerde olduğu için deniz ürünleri konusunda çok zengin bir mutfağa sahiptir. Brüksel’de ne yenir sorusuna ilk cevap , istiridye , istakoz , gri karidesten oluşan deniz ürünleri tabağıdır. Brüksel’de en iyi deniz ürünleri tabağını Brasseries Georges ‘de yiyebilirsiniz.

Karides Kroket

Belçika’da öğle yemeklerinde karides kroket çok fazla tüketilir. Gri karideslerden yapılan bu yemeğin içi yumuşak ,dışı ise çıtır çıtır kızarmıştır.

Köfte (Boulets)

Domuz etinden ve sığır etinden yapılan Belçika köfteleri domates sosu içeresinde servis edilir. Birkaç faklı çeşidi vardır. Frikadellen , tereyağında kızartılarak , Boulets Liegeois , meyve şuruplarından oluşan sos ile servis edilir. Brüksel’de en iyi Belçika köftesini Balls a Glory’de yiyebilirsiniz.

Erikli Tavşan Eti

Brüksel’de sıra dışı bir yemek isterseniz hafif tatlı bir yemek olan erikli tavşan etini yemelisiniz. Brüksel’in yerel yemeklerinden olan bu yemeği Restobieres’de yiyebilirsiniz.

Steak Tartore

Daha çok soğuk ülkelerde tüketilen sığır etinin soğan , tabasco sosu , yumurta sarısı ve kapari ile birlikte pişirildiği bir çeşit biftek.

Kuşkonmaz

Brüksel’de ana yemeklerin yanında çok sık tüketilen bir yiyecektir. Özellikle de mevsimi olduğu Nisan -Temmuz ayları arasında çok tüketilir. Yemek olarak da tüketmek isterseniz önce haşlayıp ardından yumurta ve tereyağı sosunda fırınlanarak tüketebilirsiniz.

Tatlılar

Brüksel’de tatlı denildiğinde ilk akla çikolata , dondurma , waffle ,kek be dame Blanche gelir. Waffle Belçika da sadece tatlı olarak değil aynı zamanda atıştırmalık olarak da tüketilir. Brüksel’de her köşe başında görebileceğiniz waffle’cılarda dondurmalı , çikolatalı veya meyvalı olarak yiyebilirsiniz. Brüksel’de Gaufre de Bruxelles Waffle ‘ını yemeden dönmeyin.

Brüksel gezi planınızı yapmadan önce , Brüksel’de nerede kalınır ? ,Brüksel gezi rehberi , Brüksel gezilecek yerler başlıklı yazılarımı okuyabilirsiniz.

(Visited 68 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir