Brüksel’de Nerede Kalınır

Brüksel’de Nerede Kalınır

“Bataklığın içindeki yerleşim yeri ” anlamına gelen Belçika’nın başkenti Brüksel , Avrupa’nın en önemli şehirleri arasındadır. Belçika’ya her yıl özellikle Brüksel’i , Brugge ve Antwerp gibi şehirleri görmeye milyonlarca turist geliyor. “Brüksel’de Nerede Kalınır” ” Brüksel’de Nerede Kalmalı” sorularının cevabını şehri bölgelere ayırarak yazdım.

Brüksel’de Nerede Kalınır yazısında aşağıdaki başlıkları bulabilirsiniz.

.Konaklama Yapılacak Bölgeler

.Brüksel Otel Fiyatları

Brüksel’de Nerede Kalınır Konaklama Yapılacak Bölgeler

Brüksel 19 ana yerleşim bölgesine ayrılmış bir başkenttir. Bu bölgelerin 6’sı konaklama için uygundur.

Brüksel’de Konaklama Yapabileceğiniz 6 Bölge

  1. Grand Place ve Çevresindeki Yapılarla Çevrili Meydan Eski Şehir Merkezi
  2. Ixelles / Elsene (Avenue Louise Çevresi)
  3. Sanatı ile öne çıkan Saint Gilles
  4. Türk mahallesine yakın bölge Saint Josse ten Noode
  5. Kentin modern yüzü olan Europen Quarter
  6. Eski Şehir ve tren istasyonu arasında kalan Les Morelles ve Sablon

1.Eski Şehir Merkezi ( Grand Place ve Çevresi ) ve Saint Gery ; Brüksel’de nerede kalınır sorusuna ilk sırada yer alan ve Brüksel’in kalbinin attığı yer olarak bilinen Grand Place Meydanı ve çevresinin oluşturduğu Eski Şehir Meydanı şık restoranların , kafelerin ,tarihi yapıların hemen hemen hepsinin , butik mağazaların bulunduğu meydandır.Brüksel gezilecek yerler listesinde en önemli yapılardan Brüksel Belediye Binası , İşiyen çocuk heykeli , St. Micheal ve St. Gudula Katedrali gibi yapıların bulunduğu bölgedir. Grand Place ve çevresinde bulunan oteller diğer bölgelere nazaran daha pahalıdır. Eğer bu bölgedeki oteller size pahalı gelir ise bu bölgeye 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Brüksel Merkez Tren İstasyonu’nun bulunduğu bölgedeki otellerde konaklayabilirsiniz.

Grand Place Bölgesindeki En Popüler Oteller

5 * Warwick Brussels : Brüksel’in tarihi merkezinde bulunuyor.

4 * Radisson Blu Royal Hotel : Brüksel Merkez Tren İstasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehrin en popüler otelleri arasındadır.

4 * NH Colection Brussels Centre : Şehrin merkezinde olup fitness ve sauna gibi hizmetler sunan bir oteldir. Kahvaltısı ile ünlüdür.

3 * EasyHotel Brussels City Centre : Grand Place meydanına 500 metre uzaklıkta bir oteldir.

2. Ixelles / Elsene (Avenue Louise Çevresi )

Ixelles bölgesi merkezin güneyinde yer almaktadır. Grand Place’dan sonra şehrin merkezi olarak 2. sırada yer alıyor. Daha çok yerel halkın yaşadığı ve gezindiği bir bölgedir. Uygun fiyatlı otelleri ile gezginlerin tercih ettiği bir bölgedir. Ixelles’in kuzeyi Brüksel’in tarihi merkezine daha yakındır. Otelinizi bu taraftan alırsanız yürüyerek tarihi yapıları görme şansınız olur. Brüksel’in en lüks alışveriş caddesi olan Avenue Louise bu bölgede yer alıyor.

Ixelles Bölgesindeki en Popüler Oteller

5 * Hotel Le Chatelain : Avenue Louise’e 50 metre uzaklıkta alışveriş noktalarına yakın lüks bir oteldir.

4 * Renaissance Brussels Hotel : Merkezi ve kaliteli bir oteldir.

3 * Hotel Agenda Louise : Avenue Louise ‘e 100 metre mesafede bulunan şehrin popüler otellerindendir.

3. Saint Gilles Bölgesi

“Brüksel’de Nerede Kalınır” sorusunun 3. bölgesi olan Saint Gilles bölgesi . Bu bölge Brüksel’in sanat ve kültür bölgesi olarak geçer. Şehrin güneyinde bulunan Saint Gilles , Arnavut kaldırımlı sokakların güzelliği ile meşhurdur. Bu bölgedeki otel fiyatları orta seviyededir. Daha çok yerel halkın bulunduğu çok turistik bir bölge değildir. Bölge’de çok sayıda kafe , restoran ,pub ve bar bulunmakta.Çok güzel sokak pazarları vardır. Bu bölgede konaklamasanız bile buradaki restoranlara gelip yerel yemeklerin tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Saint Gilles Bölgesindeki En Popüler Oteller

5 * Hotel Manos Premier : Louis Bulvarına yürüme mesafesinde popüler bir oteldir.

4 * Mercure Hotel Brussels Centre Midi : Kaliteli ama çok pahalı olmayan bir oteldir.

3 * İbis Hotel Brussels Centre Gare du Midi : Brüksel Tren İstasyonunun karşısında ekonomik bir oteldir.

4. Saint Josse ten Noode Bölgesi

Brüksel’de nerede kalınır sorusunun cevabı Brüksel’de Türk yerleşiminin yoğun olduğu , modern binaların , gökdelenlerin ve iyi otellerin bulunduğu Saint Josse ten Noode bölgesi .Şehrin kuzeydoğusunda bulunan bu bölge şehir merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bölgede klas otellerin yanında uygun ücretli otellerde bulunmaktadır. Brüksel kuzey Tren garına yakınlığından dolayı tercih edilen bir bölgedir. Türk nüfusunun yoğun olduğu bu semtte Türk restoranlarından dolayı yemek konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Türk mahallesindeki Nasrettin Hoca heykelini de görmeden gelmeyin.

Bölgedeki En Popüler Oteller

4 * Hotel Crowne Plaza Brussels -Le Palace : Hem merkeze yakın hem de tenha bir bölgede yer almaktadır.

4 * NH Brussels Bloom : Botanique metro istasyonuna yakın olup kahvaltısı ile ünlüdür.

3 * Hotel Meribel : Grand Place ve şehir merkezine yürüme mesafesinde ekonomik bir oteldir.

5. European Quarter Bölgesi

“Brüksel’de Nerede Kalınır” sorusunun 5. bölgesi European Quarter daha çok şehre iş için gelenlere hitap eder.Avrupa binasının bulunduğu bölgedir. Bölgede Avrupa Birliği binasının yanı sıra müzeler , tiyatrolar ve yemyeşil parklar da bulunmakta. Şehir merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Yürümek istemezseniz toplu taşıtın çok sık olduğu bir bölgedir. En iyi iş otellerinin bulunduğu bölgede Trone ve Schuman metro istasyonlarının burada bulunmasından dolayı şehri çok rahat gezebilirsiniz. Ünlü Royal Palace ve Wiertz Müzesi , Belçika Kraliyet Doğa Bilimleri Enstitüsü Royal Military Museum bu bölgede bulunuyor. Arabalara merakınız varsa Autoworld Museum ‘ı gezip sonrasında Park Leopold veya Brussels Parkında dinlenebilirsiniz.

Bölgedeki En Popüler Oteller

5* Sofiitel Brussels Europe : Merkeze yakın kaliteli bir oteldir.

4 * Courtyard by Marriott Brussels : Şehre yürüme mesafesinde konforlu bir oteldir.

4 * Aloft Brussels Schuman : Avrupa Parlamentosuna çok yakın olup şık bir oteldir.

6.Les Morelles (Marollen) ve Sablon Bölgesi

Brüksel’de nerede kalınır sorusunun son bölgesi şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Les Morelles’dir. Güney Tren İstasyonuna yakın olan bölge de daha çok Türkler , İspanyollar , Afrikalı azınlıklar ikamet ettiği için çok kültürlü ve renkli bir yaşam vardır. Ekonomik oteller en fazla bu bölgede yer alıyor. Bölgede çok sayıda restoran ve kafe bulunmakta. Hafta sonları antika ve ikinci el kitapların satıldığı antika pazarı bulunmakta.

Bölgedeki En Popüler Oteller

4 * Noveotel Brussels Centre Midi : Brüksel Güney Tren istasyonunun hemen yanında bulunan konforlu bir oteldir.

4 * Hilton Garden In Brussels City : Louise alışveriş bölgesine 2 dakikalık yürüme mesafesinde kaliteli bir otel .

3 * The Pantone Hote Brussels : Ekonomik butik bir oteldir.

Brüksel Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Brükselde’ki otellerin hizmet kaliteleri ortalamanın üzerinde olup fiyatları ise Avrupadaki diğer başkentlere nazaran daha ucuzdur. Çift kişilik oda fiyatları 60-200 arasında değişiyor. Otel rezervasyonlarınızı otellerin kendi internet sayfasından yapabilirsiniz. Daha fazla seçeneği ve promosyonlu otelleri görmek isterseniz otel rezervasyon sitelerinden yaptırabilirsiniz. Bu konuda en iyi çalışan Booking. com sitesidir. Booking . com sitesinden rezervasyonunuzu isterseniz 24 saat kalaya kadar ücretsiz iptal yaptırabilir ücreti de otele gittiğiniz de ödeyebilirsiniz.

Brüksel gezisine gitmeden önce Brüksel gezi rehberi “,” Brüksel gezilecek yerler” , “Brüksel alışveriş rehberi “sayfalarım’dan okuyabilirsiniz.

(Visited 148 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir