Brüksel’den Ne Alınır

En Güzel Hediye Seçenekleri

Belçika’nın başkenti Brüksel’den Ne Alınır sorusunun ilk cevabı tabi ki çikolata , şekerlemeler ,ünlü Belçika birası , kristalleri , waffle , karikatür kitapları ,dantelleri ,sanat eserleri gibi bir çok şey satın alabilirsiniz.Eğer mücevhere düşkünseniz Belçika’nın dünyadaki en büyük elmas ihracatçısı olduğunu unutmayın. De Beers’a giderek pırlanta takılardan alabilirsiniz. Brüksel’den Ne Alınır yazısını okuyarak Brüksel’e gittiğinizde nereden ne alacağınıza dair bilgi sahibi olursunuz.

Brüksel’den Ne Alınır

Çikolata : Hem kendinize hem de sevdiklerinize Brüksel’den çikolata almadan dönmeyin derim. Peki Belçika çikolatası neden bu kadar ünlü ? Belçika’da üretilen çikolataların % 35 saf kakao’dan ve % 100 kakao yağıyla üretildiği için Belçika çikolatasının kalitesinin yüksek olmasını sağlıyor. Belçika çikolata üretimi konusunda standartlara uyduğu için ülkede nereden çikolata alırsanız alın lezzeti değişmez. Brüksel’de çok sayıda çikolata mağazası var. Büyük alışveriş merkezlerinden tutun sokak aralarındaki butik mağazalara kadar her yerde çikolata mağazası bulabilirsiniz. Fakat şehir merkezinde bulunan Chocolatier Pierre Marcolini bu işi sanata dönüştürmüş durumda . Her gün saat 10.00 da açılıp 19.00 ‘da kapanan bu mağazada sadece çikolata değil , çeşitli makaron , şekerleme gibi ürünlerde bulabilirsiniz. Brüksel’e yolunuz düşerse sevdiklerinizi 1’er kutu çikolata ile mutlu edebilirsiniz.

Waffle : Brüksel’den Ne Alınır sorusunun 2. cevabı ise 2. sırada waffle var. Brüksel’e giden herkesin mutlaka waffle yemesi gerekiyor. Tüm dünyaya ünü yayılan bu waffler’dan sevdiklerinize de getirebilirsiniz. Brüksel’den iki çeşit waffle yapılıyor. Brüksel waffle , dikdörtgen şeklinde mayalanmış hamurdan yapıldığı için daha hafif ve çıtırdır. Diğer waffle ise Liege Waffle, bu waffle da ekmek hamuruna benzeyen daha kalın bir hamurdan yapılıyor. İçine konulan bol şekerden dolayı karamelleşmesine Liege Waffle deniliyor. Yani Brüksel Waffle ‘ı daha sade ve ince Liege ise daha şekerli ve kalındır. Tercih sizin .Brüksel’de en iyi waffle Le Funambule ‘de yiyebilirsiniz. Rue de I’Etuve 42 hergün saat 08.00 ‘de açılıp 22.00 ‘da kapanıyor. (En iyi yerde waffle ‘a ödeyeceğiniz rakam yaklaşık 8 €.)

Brüksel Birası : Belçika neyi ile ünlü denildiği zaman ilk akla “çikolata ve bira ” gelir. Belçikalıların sudan çok bira içtiği söylenir. Ülkede bulunan 6 Troppist Manastırında üretilen Troppist biraları ile ünlüdür. Yüzlerce çeşit birası ile dünyada bira çeşiti açısından ilk sıralarda yer alıyor. Brükselde en fazla bira çeşitini bulacağınız Delices et Caprices mağazasından hediyelik bira alabilirsiniz. 68 Rue des Bouchers adresinde bulunan bu mağaza salı ve çarşamba günü kapalı diğer günlerde 14.00- 20.00 arası açık .Ülkenin en ünlü birası ise %10 alcol oranı ile St. Bernardus Abt.12

Karikatür Kitapları : Brüksel karikatür sanatı konusunda son derece popüler ve iyi bir şehirdir. şehrin her yerinde ve insanların ellerinde karikatür kitaplarını bulabilirsiniz. Hatta Brüksel’de karikatür müzesi bile vardır. İngilizce olarak da yazılan karikatür kitaplarını hediyelik eşya mağazalarında , kitapçılarda sokak pazarlarında bulabilirsiniz. Brüksel’den sevdiklerinize hediye olarak yiyecek dışında bu kitapları alabilirsiniz.

Dantel Ürünleri : Brüksel’de geçmişte dantel , kraliyet saraylarında kullanılan bir süs olup dantel ticaretininde merkeziymiş. İmparator 5. Charles kız çocuklarına dantel işlemeyi zorunlu hale getirmiş. Günümüzde bu sayı çok azalsa da Brüksel’de çok sayıda hala dantel ürünler satan mağazalar bulunmakta. Hediyelik olarak dantel’den yapılmış yelpaze alabilirsiniz. Brüksel’de en çok çeşidin bulunduğu mağaza Manufacture Belge de Dentelles S.A hergün saat 10.00- 18.00 arası açık olan mağazanın adresi : Galerie De La Reine , 1000

Küçük Hediyelik Eşyalar : Brüksel’den kendimize küçük bir hatıra yada sevdiklerimize ucuz bir hediye almak isteyebilirsiniz. .Hediyelik eşya mağazalarından magnet , işiyen çocuk heykeli , kupa , bira şişesi ve bardaklarının minyatürleri , yastık , şehrin isminin yazıldığı çanta veya tişört satın alabilirsiniz.

“Brüksel’de Nerede Kalınır” ” Brüksel Gezi Rehberi ” ,” Brüksel Gezilecek Yerler ” yazılarımı okuyarak Brüksel ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

(Visited 119 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir