Cinque Terre

                                         İTALYA’NIN  BİRBİRİNDEN  GÜZEL  BEŞ  KÖYÜ

                                                                                CINQUE  TERRE

CİNQUE TERRE GEZİSİ

Cinque Terre Gezisi Rehberi

Cinque Terre nerede ?Cinque Terre ,İtalya’nın batı sahilinde bulunan Cenova şehrinden başlayıp bir liman şehri olan La Spezia  arasında bulunan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan birbirinden güzel dünya harikası 5 köyden oluşur. Cenova tarafından başlayarak sırasıyla Monteresso , Vernezza , Corniglia , Manarola , Riomaggiore köyleridir. Bu bölge balıkçılıkla geçindiği için deniz ürünleri ve sarp kayalıklarda bulunan üzüm bağlarından dolayı şarapları ile ünlüdür.

                                           CINQUE  TERRE’YE  NASIL  GİDİLİR

Cinque Terre’ye ulaşım. Cinque Terre de Havalimanı bulunmadığı için bu beş köye İtalya’nın bir çok şehrinden ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan direk uçabileceğiniz şehirlerin başında Cinque Terre’ye en yakın olan Cenova şehridir. Pisa , Bologna , Milano veya Roma’ya uçarak daha sonra bu şehirlerden tren ile Cinque Terre’nin bağlı bulunduğu liman şehri olan La Spezia şehrine ulaşabilirsiniz.

Tren ile ,

Cenova – La Spezia = 1 saat 10 €               Bologna – La Spezia = 3 saa  20€

Pisa – La Spezia =      1 saat 11€                Roma   – La Spezzia = 3 saat  30€

Otobüs ile ; 

Pisa – La Spezia = 1,5 saat 8 €

Floransa- La Spezia = 2,5 saat 20 €      Roma-La Spezia= 3 saat 30€

ödeyerek ulaşabilirsiniz. La Spezia’ya ulaştıktan sonra buradan Cinque Terre trenine binerek istediğiniz köye ulaşabilirsiniz.Yada La Spezia da konaklayarak bu köyleri günübirlik gezebilirsiniz.

                             CINQUE  TERRE  KÖYLERİ   ARASI  ULAŞIM

Bu 5 köyü gezmenin en kolay yolu  La Spezia ‘dan kalkan tekne veya trenler iledir. Köyleri ,kara yolu olmadığı için araba veya otobüs ile gezmek mümkün değil. Cinque Terre’yi tekne ile gezmek isterseniz Nisan -Ekim ayları arasında La Spezia , Lerici ,Levanta veya Portovenere’den hergün kalkan seferler ile gezebilirsiniz. Sadece  Corniglia köyü  tepenin üzerinde kurulu olduğu için deniz yolu ile ulaşamazsınız. Bu köyleri gezmenin en güzel yolu da teknedir. Günlük bütün köyler için geçerli tekne biletleri 33€.Tek bir köy için ise 25€ ‘dır. Trenle gezmek isterseniz ise ,Cinque Terre kart almalısınız. Bu kart ile La Spezia -Levanto arasındaki trenlere sınırsız binme hakkını elde ettiğiniz gibi birde köylerde wifi ‘den ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Tekne ile gidilemiyen Corniglia köyüne de ücretsiz servisler bulunuyor. Bu kartı aldığınızda size birde tren saatlerinin bulunduğu çizelge veriliyor.Bu çizelge sayesinde köyler arası ulaşımı çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

12 /69  yaş arası Cinque Terre Kart; 1 günlük 16€  ,2 günlük 29 €

 4/12 yaş arası Cinque Terre Kart : 1 günlük 10 €

Aile için (2 yetişkin , 2 çocuk ) : 1 günlük 42 €                                                                                                                                                                                                kartı kullanırken sarı makinalara okutmayı unutmayın ve tüm gün yanınızdan biletleri ayırmayın . Aksi taktirde 50 € ödemek zorunda kalabilirsiniz.

                              CINQUE  TERRE’Yİ  YÜRÜYEREK  GEZMEK

Cinque Terreyi de yürüyerek gezmek de ayrı güzeldir. 4 etaptan oluşan bu yürüyüş parkurları sahil şeridi boyunca muazzam manzaralar eşliğinde toplam 12 km den oluşmaktadır. Bu parkurun İtalyanca ismi “Sentiero Azzuro” yani “mavi yol” anlamına gelen ve toplam saat de tamamlanabilecek bir yoldur. Bazen bu parkurlar hava şartlarına göre kapalı olabiliyor. Bunu La Spezia tren istasyonunda bulunan Cinque Terre Turizm ofislerinden öğrenebilirsiniz. Bu  parkurlar

       Monterasso -Vernazza arası = 3,5 km ,yürüyüş süresi 2 saat

   Vernazza -Corniglia arası = 4 km,yürüyüş süresi 2,3 saat

                  Corniglia -Manarola arası = 3 km ,yürüyüş süresi 1,5 saat

Manarola -Riamaggiore arası = 1 km ,yürüyüş süresi 20 dakika

  Bu köyleri yürüyerek gezmek isterseniz Cinque Terre Trekking kart almalısınız.Böylece bazı köylerdeki ücretsiz servislerden yararlanma şansını elde edebilirsiniz.

                                      12-69 yaş arası 1 günlük kart 7,5 €

     12-69 yaş arası 2 günlük kart 14,5 € 

                                       4-12 yaş arası 1 günlük kart 4,5 € 

                                                             4-12 yaş arası 2 günlük kart 7,2 €                                                                                                                                     

                                  CINQUE  TERRE’YE   NE  ZAMAN  GİDİLİR

İtalya’da Akdeniz iklimi görüldüğü için yazları sıcak , kışları ise ılık geçer. Sıcaklık ortalama 20-28 derece arasında değişmektedir. Her mevsim gidebilecek bir yerdir. Fakat Haziran ,Temmuz  ve özellikle Ağustos ayları arası Turistin en yoğun olduğu ve en kalabalık olduğu dönemdir. Dolayısıyla en pahalı olduğu zamanda bu dönemdir. Mayıs ayı ise Cinque Terre’yi gezmenin en güzel olduğu zamandır.

                                         CINQUE  TERRE’DE   NEREDE   KALINIR

Bu birbirinden güzel beş balıkçı köyünde konaklamak biraz pahalı olabilir. Köylerde konaklama yerinin az olmasından dolayı hem pahalı hem de yer bulmak zor. Genede Cinque Terre köylerinde konaklamak isterseniz içlerinde en uygun fiyata yer bulabileceğiniz köy Riomaggiore köyüdür. Bir sonraki köy ise Manarola , şarapları ile ünlü olan bu köyde köylere nazaran daha ucuzdur. Corniglia ise manzarası ile ünlüdür.Fakat ulaşım açısından en zor olan köy de burasıdır. Tren istasyonundan indikten sonra bu köye ulaşmak için 382 basamak çıkmanız gerekiyor yada otobüslere binmeniz gerekiyor. Vernezza ise Cinque Terre köyleri arasında en popüler olanıdır. Küçük kumsalı ve limanı ile turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği köydür. Fakat konaklamanın da en pahalı olduğu köy burasıdır. Erken rezervasyon yapmadan bu köyde yer bulmak çok zordur. Son köy ise Monteresso, Cinque Terre’deki en uzun ve en büyük sahile sahip olan tek köydür. Bu yüzden genelde çocuklu aileler tercih eder bu köyü Diğer bir konaklama imkanı ise içlerinde en ucuz olanı La Spezia şehridir. La Spezia bir liman şehri olup Cinque Terre köylerine giden tren istasyonunun bulunduğu şehirdir. Liman şehri olduğu için burada konaklama Cinque Terre köylerine göre daha ucuzdur. La Spezia ‘da konaklayıp Cinque Terre köylerini tren veya tekneler ile günübirlik  gezebilirsiniz.

                                         CINQUE  TERRE  KAÇ  GÜNDE  GEZİLİR

Bu 5 köyü rahat rahat ,keyif ala ala gezmek istiyorsanız en az 2 gece 3 gün kalmalısınız. Eğer vaktiniz kısıtlı ve sadece 1 gün ayıra biliyorsanız bu 5 köyün içinden ulaşım zorluğundan dolayı ve vakit kaybı olmaması için Corniglia köyünü atlayabilirsiniz.Bunun yerine Manorola ve Riamoggiore köylerinde daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

                                                   CINQUE  TERRE  KÖYLERİ

MONTEROSSO  AL  MARE  Bölgenin en kuzeyinde bulunan bu köy ,Cinque Terre köyleri arasında en uzun ve en büyük sahile sahip olduğu için ailelerin en çok tercih ettiği köydür. Aynı zamanda 3 ve 4 yıldızlı otellerin bulunduğu tek köydür. 1000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu köy, ismini dağların kızıl pembe renklerinden alır. Bu 5 köy arasında en turistik ve kalabalık olanı bu köydür.

VERNAZZA

Cinque Terre köyleri arasında en çekici ve güzel köylerden biridir. Küçük bir sahili ve limanı ile özellikle kafa dinlemek için gelen çiftlerin tercihidir. Üzüm bağları ve denizin arasında sıkışmış kalmış bu köyün manzarası mükemmeldir.

CORNIGLIA 

 Cinque Terre’nin tam ortasında bulunan bu köy deniz kenarında olmayıp dağın tepesinde kurulu olduğu için ulaşım açısından en zor olan köydür. Bu köye deniz kenarında olmadığı için sadece tren ile ulaşabilirsiniz. Trenden indikten sonra 380 basamak çıkarak yada sabah saat 08.00 – 19.30 arasında 10 dakika ara ile kalkan otobüsler ile 1.5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Eğer Cinque Terre kartınız varsa ücretsiz. Ulaşımın zorluğundan dolayı en tenha ve en sessiz köydür. Santa Maria Terasına çıkarak muhteşem bir manzara görebilirsiniz.

MANAROLA 

Denizden yükselen kayalıkların üzerine sıralanmış rengarenk evlerin olduğu muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir köydür. Köy kayalıklar üzerine kurulu olduğu için ,herkes denize kayalıkların üzerine havlusunu koyarak güneşlenip denize giriyor. Cinque Terre’nin en ünlü restorantı olan “Trattoria Dal Billy” bu köyde bulunmaktadır. Rezervasyonsuz yer bulamayacağınız bu restorantın fiyatları ise orta derecededir. Gün batımı manzarasının Riomaggiore’den sonra  en iyi seyredildiği köy burasıdır.

RIOMAGGIORE 

La Spezia tarafından gezmeye başlayanlar için ilk köy burasıdır. Yani Cinque Terre’nin en güneyidir. Riomaggiore Cinque Terre’nin en kuzeyinde bulunan Monteresso köyünden sonraki en büyük ikinci köydür.Dik yamaçların üzerine kurulu bu balıkçı köyü “take away ” deniz ürünleri ile çok ünlüdür. Ana caddesinin üzerinde 6 € ‘ya külahta çok lezzetli kalamar, fish and cips gibi balık ürünleri alıp , elinizde hem köyün sokaklarını gezebilir hem de karnınızı doyurabilirsiniz

                                        CINQUE  TERREDE  YAPMADAN  DÖNME

-Monterosso köyünün uzun ve berrak  sahilinde  denize girmeden,

-Köyleri tekne ile gezmeden,

-Riomaggiore köyünde külahta kalamar yemeden,

-Manorola köyünde bulunan Cinque Terre’nin en ünlü restorantı olan “Trattoria Dal Billy” de yemek yemeden

-Corniglia köyünde bulunan Santa Maria Terasına çıkmadan ,

-Vernezza köyünde “Galeteria Vernezza” da dondurma yemeden ,

-Köylerden limon likörü almadan ,

-Cinque Terre’ye  tren ile 2 durak uzaklıktaki Portofino’ya gitmeden,

DÖNME

(Visited 238 times, 1 visits today)