Colmar

                           ALMANYA   FRANSA  İSVİÇRE’NİN  PAYLAŞAMADIĞI  ŞEHİR
                                                                           COLMAR

COLMAR  GEZİSİ

Colmar Gezi Rehberi

Colmar nerede ? Şarap’ın başkenti diye geçen bu büyüleyici, şirin ve küçük şehir, Fransa’nın kuzey doğusunda , İsviçre ve Almanya ile komşu olup ,Ren Nehri’nin batı yakasında Alsace Lorraine (Alsaz-Loren) olarak bilinen ve Alsace Şarap yolu içinde kalan aynı zamanda bölgenin başkenti olarak geçen ,yüzyıllarca İsviçre , Almanya ve Fransa tarafından paylaşılamamış olup,1945 yılında yapılan Colmar savaşı ile Fransızlara geçen büyüleyici ve masalsı bir şehirdir. Colmar da gezerken kendinizi geçmişte ,masal diyarında hissedebilirsiniz. Colmar , çiçeklerle kaplı sokakları,ahşap renkli evleri , Arnavut kaldırımlı sokakları,köprüleri ,kanalları,nostaljik kafeleri , ışıl ışıl dükkanları ile insanı büyüler.

                                                                              COLMAR’A  NASIL  GİDİLİR

Colmar’a ulaşım.Fransa’nın Colmar şehrine 2 şekilde ulaşabilirsiniz.Birincisi ve en kolay ve ucuz olanı,İsviçre’nin Basel şehrine uçmak. Basel Mulhouse diğer bir adıyla EuroAirport Havaalanı küçük bir havaalanı olduğu için vergilerinin düşüklüğünden dolayı uçak biletini en ucuz alabileceğiniz bir uçuş noktasıdır. Adından da anlaşıldığı gibi EuroAirport yani Fransa,Almanya ve İsviçre’nin ortak kullandıkları bir havalimanıdır. İstanbul’dan her gün Basel’e yaklaşık 2,5 saat süren bir yolculuk ile Basel’e düzenli uçuş bulabilirsiniz. Basel Mulhouse Havalimanınıa indikten sonra Fransa,Almanya ve İsviçre çıkış tabelalarını göreceksiniz. Siz hangi ülkeye çıkış yapmak isterseniz o ülkenin tabelasını takip ederek çıkış yapacaksınız. Hangi ülkeden çıkarsanız çıkın Colmar’a ulaşmanız mümkün Fransa’dan çıkarsanız ,havaalanının çıkışında 30 dakikada bir kalkan 11 nolu otobüsler ile 2,5€ ödeyerek önce Fransa’nın St.Lous tren istasyonuna gitmeniz gerekiyor.Daha sonra bu tren istasyonundan Colmar’a bilet alarak yaklaşık 10-15 € ödeyerek 45 dakika içinde Colmar tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.(istasyon girişindeki sarı makinalara biletinizi okutmayı unutmayın)Basel Mulhouse Havalimanında’dan İsviçre çıkışından çıkarsanız ise;Havalimanının çıkışında 50 numaralı otobüslere binerek İsviçrenin SBB tren istasyonuna ulaşırsınız. Buradan da Colmar bileti alarak 30 dakika içinde 17 isviçre frangı ödeyerek ulaşabilirsiniz. Basel Mulhouse Havalimanın’dan Almanya çıkışından çıkacak iseniz de Havalimanının çıkış kapısında Frankfurt yönüne giden otobüslere binerek 1 saat içinde yaklaşık 10-15 € ödeyerek Colmar Tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Colmar’a ulaşmanın 2. yolu ise;Strazburg’a uçmak Strazburg- Colmar arası 62 km. Bu mesafeyi yaklaşık 1 saat içinde 10-15 € ödeyerek Colmar’a ödeyebilirsiniz. Sadece yaz aylarında İzmir’den Strasbourg’a Sunexpress Havayolu uçup buradan da tren ile  Colmar’a ulaşabilirsiniz.

                                        

                                        COLMAR’A   NE ZAMAN  GİDİLİR

Colmar, hem yazın hem de kışın gidilebilecek kadar güzel bir şehirdir. Kışın özellikle yılbaşı zamanı ışıklar ile süslenen evler ve noel pazarları ile Noel’in en güzel kutlandığı şehirlerdendir. Bahar ve yaz aylarında giderseniz ise yemyeşil doğası ve çiçeklerle süslenmiş bir şehir karşılar sizi. Yazın giderseniz ise de diğer köylerdeki üzüm bağlarını da gezme şansınız olur. Colmar da dikkat etmeniz gereken ,hangi mevsim giderseniz gidin yanınızda mutlaka şemsiye bulundurmanız gerekiyor.

                                       

                                       

COLMAR’DA KAÇ  GÜN  KALINIR

Colmar, yürüyerek gezilebilecek kadar küçük bir şehirdir. Colmar’ın her yerini 2 gün içinde gezebilirsiniz Ama Colmar’a kadar gelmişken üzüm bağlarının bulunduğu diğer köyleri de  gezerim derseniz 4 gün buraya ayırmalısınız.   


COLMAR’DA  NEREDE  KALINIR                                                   

Colmarda Konaklama .Colmar 3 bölgeden oluşur.Quartier Ctre.Şehrin en turistik ve tabi ki en kalabalık bölgesidir. Bu bölgede çok sayıda alışveriş merkezi, restorantlar , barlar ve oteller vardır. Şehir merkezini yürüyerek gezmek isterseniz bu bölgedeki otellerde kalmanız gerekiyor. Şehir merkezinde genelde lüks oteller bulunduğu için otel fiyatları daha pahalıdır. Daha uygun fiyat da konaklamak isterseniz ise Merkez istasyonunun bulunduğu place de la Gare ‘da bulunan otellerde konaklayabilirsiniz. Bu bölgede hem lüks hem de uygun fiyatlı apart oteller ve oteller bulabilirsiniz. Şehir merkezine uzak diğer bölge ise Quartier Saint Leon burada da ucuz ve konforlu oteller bulmanız mümkün .En uygun otelleri ise seyahatinizden iki,üç, ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz.

                                                     

             COLMAR’DA  NE  YENİR

Colmar denilince ilk akla “Tarte Flambee” denilen Fransızların meşhur lahmacunu gelir. Lahmacun hamuru gibi ince ince bir hamur üzerine taze krem peynir ve pastırma ,jambon ,mantar , soğan gibi çeşitli malzemeler eklenerek pişirilen çok lezzetli ,geleneksel bir Fransız yemeğidir. Tabi ki flambeyi Alsace  şarabı ile içmeyi unutmayın. 2 çeşit Alsace  şarabı vardır. Gewürztraminer şarabı tatlı ve aromalıdır. Reisling şarabı ise sek’tir. Tarte flambee yaklaşık 8-10 € şarapların kadehi de 3€ civarındadır. Colmar pastane ve tatlıları ile de çok ünlüdür. Özellikle de Kugelhopf  tatlısını yemeden gelmeyin. Bu tatlı bölgenin en ünlü tatlısıdır. Üzerinde toz şeker ve üzüm olan çok lezzetli bir tatlıdır.

                                                      

                COLMAR’DA  NE  İÇİLİR

Alsace bölgesi ,Fransa’nın şarap üretimi ile ünlüdür. Bu rota üzerinde bir çok sayıda şarap üreticileri bulunur. “Routes des Vines”yani şarap rotası adında bir turdur. Sadece Şarap tatmak için yapılan bir turdur. En ünlü şarapları ise Muscat ve Gewürztraminer ‘dir Muscat tatlı, diğeri ise daha tatlıdır.

 

 

                                                   COLMAR’DA  GEZİLECEK  YERLER

Petite Venice (Küçük Venedik)

Colmar’a geldiğinde ilk yapmanız gereken şey ;Petit Venice’de gondol kiralayıp (6 € kişi başı) Colmar’ın rengarenk evlerini , çiçeklerini ve ahşap evlerini bu gondollar ile  gezmek olmalı. Little Venice diğer adıyla Petite Venice , Colmar’ın en sevimli bölgesidir. Bu bölgenin içinden geçen su kanalları , Colmar’da yaşayanlar için evlerine ulaşım sağlıyor. Turisler için ise tam bir görsel şölen sunuyor. Özellikle de Mayıs ve Ekim ayları arasında çiçeğin her tonunu ve çeşidini görmeniz mümkün. Little Venice ‘de bu kanal turu sabah saat 10:00 dan akşam 18:00 ‘e arasında yapılıyor. Yaklaşık 25 dakika sürüyor.

 

Colmar Özgürlük Heykeli

 Colmar’ın Kuzey girişinden girer girmez ,ABD’nin sembolü olan Özgürlük Heykeli’nin küçük bir replikası karşılıyor. Bu heykeli Frederic Auguste Bartholdi isimli ,Colmar doğumlu heykeltıraş tarafından yapılmış. Colmar’da bu heykelin müzesi de bulunmaktadır.

 

Old Town

 500 yıllık bir geçmişi olan Colmar , hala aynı güzellikte olup geçmişini unutmayan şehirlerin arasında .Kathedral meydanından başlayarak ,Rue des Marchands , Rue des clefs , Rue des jetes sokaklarını özellikle yürürken tarihte bir yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Old Town trafiğe kapalı olduğu için çok rahat bir şekilde yürüyerek gezebilirsiniz. Eğer yürümek istemez iseniz küçük gezi trenleri ile de gezebilirsiniz.

 

St.Martin Kilisesi: 

Colmar’da 130 yılda inşa edilmiş olan ve Eski Şehir’in tam ortasında bulunan bu kilise büyüklüğü , işçiliği  ve gotik mimarisi ile herkesi büyülüyor.

                 

       COLMAR’DA  YAPMADAN  DÖNME

Bölgeninin en ünlü yiyeceği olan Tarte Flambee’yi denemeden,

-Alsace Bölgesinin ünlü beyaz şaraplarını denemeden,

-Çevresindeki köyleri ,şarap bağlarını gezmeden,

-Pastanelerinde ki lezzetli bretzeller’in tadına bakmadan,DÖNMEYİN.


COLMAR’DA  DİKKAT  EDİLMESİ  GEREKENLER

-Colmar’da Pazar günleri bazı restorantlar hariç her yer kapalıdır.

-Colmar’da su ve bunun gibi içecekler bulmanız saat 19:00-20:00 sonrasında zor olabiliyor. En uygun  fiyata alabileceğiniz market Grand Rue’daki Cacino shop .

-Colmar’ı yürüyerek gezmek istemez iseniz Unterlin Müzesinin önünden kalkan yeşil trenler ile gezebilirsiniz.

-Colmar’dan diğer Alsace köylerine otobüs ile gidecek olursanız grev yapmadıklarından  emin olun .Köylere gidip geri dönemeye bilirsiniz. Ayrıca köylerde taksi bulmak çok zor.

(Visited 394 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir