Cordoba

MEDENİYETLER ŞEHRİ CORDOBA

CORDOBA GEZİSİ

Cordoba Gezi Rehberi

Cordoba nerede? Güney İspanya’da Endülüs bölgesinde yer alan Cordoba şehri , Endülüs bölgesinin 3. büyük şehri olup İlk Romalılar tarafından kurulmuştur. İslam kültürü , Museviler ve Eski Roma’nın izlerinin bulunduğu Cordoba , büyüleyici mimarisi ,görkemli tarihi ,beyaz badanalı evleri ,dar sokakları ile görülmeye değerdir. 10.ve 11. yüzyıllarda Yahudilerin,Hıristiyanların ve Müslümanların barış içinde yaşadığı Cordoba şehrinde önemli Filozof ,bilim adamı ve sanatçılarının da katkısı ile Avrupa’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olmuş.UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasına giren Cordoba , büyüleyici tarihi ,mimarisi ,avluları , çeşmeleri , çiçek bahçeleri , meydanları , lezzetli yemekleri ,flamenko yemeği ve matadorları ile İspanya’nın en iyi korunmuş ve en ilgi çeken tatil noktaları arasındadır.

CORDOBA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Cordoba ,Akdeniz iklimine sahip bir Güney İspanya şehri olduğu için yazları çok sıcak ,kışları ise ılık geçer.Yazın sıcaklık 35-40 dereceye kadar çıkabiliyor.Kışın ise sıcaklık ortalama 5-17 derece arasındadır. Cordoba ,en güzel Nisan, Mayıs , Eylül ve Ekim aylarında gezilir. Cordoba’ya Ocak ve Şubat aylarında giderseniz “Carnival”e, yaz aylarında 1-12 Temmuz arasında “Festival de la Guitarra’ya, Mart ve Nisan aylarında “Holly Weeks” , Mayıs ayında “Cruces de Mayo , Ferio de Cordoba” ve “Patio Festival” ine katılabilirsiniz.

CORDOBA’YA NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Cordoba şehrine direkt uçuş bulunmadığı için 2 şekilde ulaşabilirsiniz. 1.Cordoba’ya 162 km uzaklıktaki bir diğer Endülüs şehri olan Malaga şehri üzerinden THY ile haftanın her günü 4 saat 30 dakika süren uçuş ile uçup buradan da hızlı trenler ile ulaşabilirsiniz. 2.Madrid üzerinden Cordoba’ya THY , İberia Airlines yada Pegasus Havayolları ile haftanın her günü 4 saat 30 dakika süren direkt uçuşları ile uçup buradan Madrid Santa Justa Tren istasyonundan yaklaşık 2 saat süren hızlı trenler ile ulaşabilirsiniz.

CORDOBA’DA NEREDE KALINIR

CORDOBA ‘DA KONAKLAMA

San Pedro Bölgesi: Cordoba şehri’nin güneyinde yer alan çok merkezi bir bölgedir. Cordoba da genelde fiyatlar uygundur.Genelde yerel halkın yaşadığı bu bölgede de her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz.

San Andres San Pablo Bölgesi:Şehir merkezine çok yakın olan bu bölgede konaklama diğer bölgelere nazaran daha pahalıdır. Bu bölgede konaklayarak şehrin birçok yerine şehir içi otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Old Town Bölgesi :

Tarihi mimarisi ile turistlerin en çok ilgisini çeken ve tercih ettiği bölgedir. Aynı zamanda şehrin en kalabalık bölgesi olan Old Town da konaklayarak şehri yürüyerek gezme şansınız olur. Her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz.

CORDOBA KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Cordoba küçük bir şehir olduğu için 1 gece konaklamanız yeterli olacaktır. Ya da diğer Endülüs şehirlerinde konaklayarak Cordaba’ya hızlı trenler ile gelip günübirlik de gezebilirsiniz. Cordoba’dan Sevilla şehri 125 km ,Granada 214 km ,Malaga 162 km uzaklıktadır.

CORDOBA’DA GEZİLECEK YERLER

Mezquita (Kurtuba Cami): 

Kurtuba Camisi Nerede

Cordoba şehrinde UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kurtuba camisi bu şehirde gezmeye başlayacağınız ilk yerdir. Şehrin en ihtişamlı Camisidir. İspanyolca’da Mescit kelimesinden türemiş olan Mezquita yani Kurtuba Cami ,Endülüs Emevileri’nin başkenti olan Cordoba’da o dönemde inşa edilmiş.

Dünya’nın en eski ve en büyük camilerinden olan Mezquita kırmızı ve beyaz mermerlerden oluşmuş toplam 1293 sütuna sahiptir. Hıristiyanların şehri tekrar ele geçirmesi ile ,Cami 1236 yılında Katedrale dönüştürülmüş olup günümüzde Katedral olarak hizmet vermektedir.

içinde bir katolik kilisesi bulunan bu camii ve bahçesini saat 10.00-19.00 arası 10 € ödeyerek ,Çan kulesini ise saat 9.30-14.30 arası 2 € ödeyerek gezebilirsiniz. Cami sabahları ibadet için halka açık olduğundan sabah saat 10.00’a kadar ücretsiz olarak gezilebilirsiniz.

Roman Bridge 

(Roma Köprüsü):

Gualdalquivir Nehri üzerinde bulunan bu köprü Romalılar tarafından Milattan önce 1.yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. 247 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğe sahip bu kemerli köprüyü gece ve gündüz ayrıca görmelisiniz.

Endülüs Müzesi :

Tarihi Mağlip kalesi ,Torre de la Calahorro’da yer alan Endülüs Müzesi Roma Köprüsü’nün sonunda yer alır. Müzede,Endülüs Emevilerine ait kültür , sanat ve bilim alanında eserler yer alır. Saat 10.00-19.00 saatleri arasında 4,5 € ödeyerek bu müzeyi gezebilirsiniz.

Alcazar Sarayı

(Kraliyet Sarayı):

Eski şehirde ,Mezquita ve Guadalquivir Nehri’ne yakın bölgede konumlanan 8. yüzyılda inşa edilen saray 160 yıl boyunca İspanyol hanedanına ikametgah ve hapishane olarak hizmet vermiştir. Günümüzde saat 08.30-20.45 arası 4.5 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Calle de las Flores :

Çiçekler Sokağı

Kurtuba Camisi’nin kuzey batıında bulunan ve Cordoba’nın en popüler ve turistik caddesi olan Calle de las Flores ,rengarenk çiçekleri ile herkesin fotoğraf çektirmek istediği sevimli küçük bir caddedir. Beyaz balkonlu evlerin yer aldığı tarihi cadde de çok sayıda hediyelik eşya satan mağazalar vardır.

CORDOBA MUTFAĞI

Cordoba da ne yenir ? Güçlü bir tarihe sahip olan ve bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Endülüs mutfağı baharatlı yemekleri , tapasları ve et yemekleri ile ünlüdür. En ünlü yemekleri ise soğuk domates çorbası “gazpacho”,”rabo de torro”,fileto solomillo de cerda .

CORDOBA’DA YAPMADAN DÖNME

  • Tarihi sokaklarında kaybolarak gezmeden,
  • Flamenko gecesine katılmadan,
  • Kurtuba camisinin tepesine çıkıp Cordoba şehrini izlemeden,
  • Endülüs mutfağının lezzetli yemeklerini tatmadan
  • DÖNME
(Visited 46 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir