Disneyland

                                                              
                                                                     

MASAL ŞEHİR DİSNEYLAND PARİS


PARİS DİSNEYLAND GEZİSİ

Paris Disneyland Gezi Rehberi

Paris Disneyland nerede ? Şehir merkezine 32 km uzaklıkta yer alan bu eğlence parkı , yalnızca küçükler için değil aynı zamanda büyükler için de çok keyifli vakit geçirilebilinecek bir THEME parkıdır.Burası tam bir masal şehirdir. İçindeki çocuğu yaşatan herkesin zevk alacağı bir yerdir. Disneyland Paris 2 bin hektarlık bir alanda toplam 2 eğlence parkı , 7 otel ve alışveriş merkezleri ile restorantların bulunduğu bir bölüm , golf sahası ve yapay bir gölden oluşuyor. Disneyland park ve Walt Disney Studious olmak üzere iki temel bölümden oluşuyor. Disneyland Paris’in oteller dışında kalan bölümleri ise ;alışveriş merkezleri ve yeme içme mekanlarının ağırlıklı olduğu Disney Village de bulunuyor.

                                                                             

DİSNEYLAND PARİS BİLETLERİNİ NASIL VE NEREDEN ALIRIM

Kapı girişlerinden alabilirsiniz fakat bu hem zaman kaybettirir hem de size daha pahalıya gelir. En iyi yöntem Disneyland’ın internet sitesidir.  www.disneylandparis.com sitesidir.
internetten bilet alırken dikkat edilmesi gerekenler ;
-Bileti, internet’ten satın aldığınız tarihin bir gün sonrasından itibaren kullanabiliyorsunuz. Ama gün ve tarih kısıtlamasına çok dikkat etmek gerekiyor.
-İnternet’ten aldığınız bileti yazıcıdan çıkarıp gitmeyi unutmayın yoksa sizde o kapıdaki uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalırsınız.
-İnternet’ten satın alınan bilet hiçbir şekilde iade edilmiyor. Ancak kapı giriş fiyatı farkı ödemek şartıyla Disneyland girişinde değiştirebiliyorsunuz.
-Aldığınız bilet ile parka gün içinde giriş çıkış yapmak mümkün .
-Yıllık Disneyland bileti alabilmeniz için Fransa’da bir adres göstermeniz gerekiyor.

                                                                                                           

DİSNEYLAND PARİS BİLET ÇEŞİTLERİ

SUPER MAGIC PLUS TICKET : En pahalı olanıdır. Çünkü, 1 yıl boyunca , yılın her günü geçerlidir.
SUPER MAGIC TICKET

Tarih kısıtlaması olan biletlerdir. Takvime bakarak satın alabileceğiniz bilet grubudur.
MINI MAGIC TICKET

Genelde hafta içi günlerde geçerlidir. Döneme göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

Disneyland kapı girişi ücretleri yaklaşık olarak

1 gün 2 park için 12 yaş üzeri 94 €
1 gün 2 park için 3-11 yaş 86 €
internetten alırsanız ;
1 gün 1 park Ticket Süper Magic Plus : +12 yaş = 79 € , 3-11 yaş = 71 €
1 gün 2 park Ticket Süper Magic Plus : +12 yaş = 94 € , 3-11 yaş = 86 €

1 gün 1 park Ticket Süper Magic : +12 yaş = 73 € , 3-11 yaş = 66 €
1 gün 2 park Ticket Süper Magic : +12 yaş = 88 € , 3-11 yaş = 81 €

1 gün 1 park Ticket magic : +12 yaş = 63 € , 3-11 yaş = 56 €
1 gün 2 park Ticket Magic : +12 yaş = 78 € , 3-11 yaş = 71 €

1 gün 1 park Ticket Mini : +12 yaş = 49 € , 3-11 yaş = 42 €
1 gün 2 park Ticket Mini : +12 yaş = 64 € , 3-11 yaş = 57 €

2 gün 2 park bileti : +12 yaş =147 €     ,  3-11 yaş = 130 € (Fiyatlar 2017  senesine göre yazılmıştır. Güncel fiyatlar için internet sitesinden bakmanız gerekiyor.)

                       

HAVAALANIN’DAN DİSNEYLANDA NASIL GİDİLİR

Charles de Gaulle Havaalanından -Disneyland arası ulaşım 

Önce RER treni B hattı Massy- Palaiseau yönüne binmeniz gerekiyor. Sonra da Chatelet -Les Halles istasyonunda inip , RER treni A hattı Marne -la- vallee chessy yönüne doğru giden trene geçmeniz lazım. Yaklaşık 1,5 saatte 9,5 € ödeyerek  Disneyland’a ulaşabilirsiniz. İkinci bir seçenek ise ; Havaalanın’dan çıktığınızda karşınıza çıkacak Disneyland Shuttle ile Disneyland’a giden kırmızı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.. (shuttle ücretsiz) daha sonra VEA adlı otobüsler ile yetişkinler 17 € , çocuk 10 €, karşılığında yaklaşık 1 saat içerisinde Disneyland’a ulaşabilirsiniz . Üçüncü seçenek ise ; gideceğiniz otel ile iletişime geçip transfer isteyebilirsiniz.( yaklaşık 70,80 € )  .Dördüncü seçenek ise taksi oda, yaklaşık 100 € civarındadır.

                               

ORLY HAVAALANIN’DAN  DİSNEYLAND  PARİSE  ULAŞIM

Disneyland’a buradan ulaşmak biraz daha zor. Önce Orly havaalanın’dan Antony istasyonuna yaklaşık 10 dakikalık bir ORLYVAL tren yolculuğu yapmanız gerekiyor. Sonrasında Antony istasyonundan Charles de Gaulle Havaalanı yönüne doğru giden RER B trenine binmeniz ve Chatelet -les Halles istasyonunda inmeniz gerekiyor. Sonrasında Chateles les Halles istasyonuna varınca , RER treni A hattı Marne -la- vallee chessy yönüne doğru olan trene geçmeniz gerekiyor. Yaklaşık bir saat sürede ulaşabilirsiniz. 2. seçenek ise shuttle ile 17 € karşılığında 45 dakikada ulaşabilirsiniz ve son seçenek taksi, onunda size maliyeti yaklaşık 60, 70 €’dır.

Her iki hava alanı içinde kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise, PARİS DOLMUŞU.Tamamen Türkçe olarak Türkler tarafından sağlanan bir hizmettir. Her iki havaalanın’dan Paris yada Disneyland’a konforlu araçlarla transfer yapan bir şirkettir. Ücreti kişi sayısı ve mesafelere göre değişmektedir. Araçları en fazla 8 yolcu alabiliyor. parisdolmusu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

                                             

DİSNEYLAND  PARİS  ARASI  ULAŞIM

Paris 5. bölgede ve şehir merkezine 32 km uzaklıktadır. RER-A trenleri ile Marne la Vallee Chessy -Disneyland duraklarından birinden binerek Paris’e 6,5 € karşılığında yaklaşık 35 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

DİSNEYLAND PARİS ÜCRETSİZ ALANLAR

Disney Village , Disneyland Paris’in hemen girişinde bulunan , biletsiz girebileceğiniz , ücretsiz bir alandır. İçerisinde sinema , planet Hollywood gibi yemek yiyebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz mekanların bulunduğu bir bölgedir.

La Vallee Village

Burası Disneylan’da yürüme mesafesinde yada tren ile gitmek isterseniz 1 durak sonra ineceğiniz bir outlet alışveriş merkezidir. İçerisinde aynı zamanda Akvaryum da bulunuyor. Geceleri de burada ışık gösterileri , havai fişek gösterileri ve Disney kahramanlarının barkovizyon gösterileri yer alıyor.

                       

DİSNEYLAND’IN İÇİNDE PASS CARD KULLANIMI 

“Hızlı geçiş kartı ” zaman kazandıran bir uygulamadır. Bazı popüler aktivitelerin  önünde fastpass gişeleri var. Giriş biletinizi bu gişeye okutup o aktivite yada oyuncak için randevu alıyorsunuz. Size o anki yoğunluğa göre 2-3 saat sonrası için randevu veriyor, sizde o saate kadar başka aktivetelere katılabiliyorsunuz, zamanı gelince de fastpass aldığınız oyuncağa geri dönüp kısa bir kuyruğa giriyorsunuz. Ama aldığınız fastpass saati dolana kadar başka bir oyuncaktan fastpass alamıyorsunuz. Fastpast’inizi kullandıktan sonra gidip diğer bir aktiviteden fastpass alabiliyorsunuz.

                                              

DİSNEYLAND’A NASIL GİDİLİR

Kapı girişinde verilen park haritasında bütün oyuncaklar hakkında  kısa bilgi , restorantlar , yemek fiyatları , oyuncakların seviyeleri gibi bilgiler bulunuyor. Harita ile birlikte verilen günlük programda ise , hangi parkta hangi etkinliğin hangi saatte düzenleneceği belirtiliyor.Parka hafta içi gitmenizi öneririm çünkü park her mevsim çok kalabalık ama hafta sonu kalabalık iki katına çıkıyor. Özellikle popüler oyuncaklarda bekleme süreleri 5 ila 100 dakikaya kadar değişebiliyor. Saat 5’te ana cadde üzerinde geçit töreni var buraya önceden gidip yerinizi almanızı tavsiye ederim. Gelelim oyuncaklara; park 5 bölümden oluşuyor.

 Main Street

Parkın giriş kısmıdır. Sağlı sollu dükkanlar ve ortada koca bir şato var, Uyuyan Güzelin Şatosu.Saat 5 ‘te yapılan geçit töreni de bu cadde üzerinde başlar.

Discoveryland

 Uzay temalı atraksiyonların olduğu bölümdür. Parkın sağ tarafında kalıyor.En eğlenceli bölümlerdendir. Parkı gezmeye buradan başlayabilirsiniz. Burada başlıca binmeniz gereken oyuncaklar şunlardır.

-Buzzy Lightyear Laser Blast. (fastpass var)

-Star Tours Space Mountain (fastpass var )

-Space Mountain (132 cm boy sınırı var)

Autopia(arabalar)

Adventurland

Maceraperestlerin bölümü. Parkın sol tarafında

Indiana Jones and The Temple of Peril(parkın en eğlenceli oyuncağıdır. fast pass var)

Pirates of the Caribbean

Pirates Beach ve Enchanted Passage (çocuklar için)

Fronterland

Vahşi batı rüzgarları esiyor. Parkın sol tarafında kalıyor.

Big Thunder Mountain ( fast pass var)

-Phantom Manor

Thunder Mesa Teknesi

Pacahontos Indian Village ve Legend of Wild (çocuklar için)

Fantasyland

Daha çok çocuklu aileler için

-Peter Pan’s flight (fast pass var)

Snow White and Seven Drawfs

Dumbo the flying Elephant

Pinochio’s Fantastic Flight

                                                                                                           

WALT DİSNEY STUDIOS PARK

Disney film ve çizgi filimlerinin nasıl çekildiğini anlatan atraksiyonlar ve yetişkinlere yönelik süper roller coasterlar var. Mutlaka binilmesi gereken oyuncaklar ise ;

Rock’ın Roller Coaster : Bir rock konseri treni, hem de adrenalin dolu…

Twilingh Zone Tower of Terror  Korku dolu bir asansör. Terkedilmiş perili bir otelin asansörü sizi en üst kata kadar çıkarıp serbest düşüşe bırakıyor.

Crush’ s Coaster

Kaplumbağalara bindirerek uçuruyor.

Studio Tram Tour : Sizi bir tramvaya bindirip film setlerine gezmeye götürüyorlar. Bir yerde duraklıyor,sel ve yangın simülasyonu yapılıyor. Tramway sular içinde  kaldığı için , cam kenarında oturanlar hafif ıslanabilir.

                                         

DİSNEYLAND’DA KONAKLAMA 

Parkın hemen yanındaki Disney’in kendi otelleri ; bu oteller Disneyland’a yakınlığından dolayı en pahalı otellerdir. Disneyland’ın kendi otelleri ;Disneyland Hotel , Disney’s Hotel New York , Disney’s Newport Bay Club , Disney’s Sequoia Lodge, Hotel Cheyenne , Disney’s Hotel Santa Fe , Disney’s Davy Crockett Ranch

Disneyland’ın Anlaşmalı Otelleri

Vienna International ,Dream Castle Hotel , Magic Circus Hotel , Radisson Blu Hotel , Hotel I ‘ Elysee Val d’Europe , Algonquin’s Explorers Hotel  ,Kyriad Hotel , Adagio Marne la Vallee Val d’Europe

Disney ile Anlaşması Olmayan Yakın Oteller

Hipark Serris Val D’Europe, Residhome Val  d’Europe , Sejours et Affaires , Marriott Village d’lle de France , İbis Val Europe

        

DİSNEYLAND HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

1.Sabah saat 10:00 ‘da kapılar açılıyor. Eğer biletinizi internet’den aldıysanız sıraya girmeden Disney otelin bulunduğu alandan çıktısını aldığınız biletinizin barkotunu makinalara okutarak girebilirsiniz.

2.Disney’in anlaşmalı otellerinde kalıyorsanız parka saat 9.30 da giriş yapabilirsiniz.

3. Parkın içerisine yiyecek ve içecek sokmak serbest .

4. Parkın içinde fasspast(hızlı geçiş) hakkınızı  planlı bir şekilde kullanırsanız, parkı daha hızlı gezebilirsiniz.

5.Hediyelik eşyalarınızı Disney Village’den alırsanız daha ucuza alma şansınız olur. Böylece Disney Parkın içerisinde hediye almak için zaman kaybetmemiş olursunuz.

6 .Parkın içerisindeki restorantlar da kuyruklar çok fazla olduğu için, Parkın içindeki otelden yemek yemenizi tavsiye ederim.

7.Parka gün içerisinde biletinizi yanınızda bulundurduğunuz sürece giriş çıkış yapabilirsiniz.

8.Parka ,Temmuz ve Ağustos aylarında giderseniz gece saat 23:00 da 30 dakika süren  muhteşem bir havai fişek ve ışık  gösterisini görme şansını bulabilirsiniz.

(Visited 269 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir