Floransa

RÖNESANS’IN DOĞDUĞU ŞEHİR FLORANSA

FLORANSA GEZİ REHBERİ

Floransa Gezisi

Floransa Nerede ? Kuzey İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa ,Arno nehri çevresinde kurulmuş olup ,İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biridir. Floransa,tarihi yapıları , mimarisi ,ara sokakları özelliklede Ufizi Müzesi ile turistlerin en çok ziyaret etmek istediği İtalyan şehirleri arasındadır. Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa , Leonarda da Vinci ve Michelangelo ve Dante gibi sanatçıları ile ünlenmiştir.Yılda 10 milyon turist ağırlayan bu Rönesans şehrinin en önemli geçim kaynağı turizmdir.

FLORANSA’YA NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Floransa’ya direkt uçuş bulunmadığı için İtalya’nın Bologna veya Pisa şehirlerine uçmak gerekiyor. Bologna’ya İstanbul’dan THY ,Pegasus Airlines ile haftanın her günü 3 saat 30 dakika süren yolculuk ile ilk önce Bologna Guglielmo Marconi havaalanına iniş yapıp buradan Bologna Centrale Tren istasyonundan hızlı trenler ile 15 € ödeyerek yaklaşık 35-40 dakika içinde Floransa’ya ulaşabilirsiniz.Diğer alternatif ise İstanbul’dan haftanın her günü kalkan THY direk uçuşları ile 3 saat 30 dakika süren yolculuk ile Pisa şehrine buradan da hızlı trenler ile 9 € ödeyerek yaklaşık 1 saat içinde Floransa Tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.

FLORANSA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Akdeniz iklimine sahip olan Floransa’da yazlar sıcak, kışlar ise çok soğuk geçer. Yazın hava ne kadar sıcak olursa olsun her an yağmur yağma riski vardır.Floransa en güzel ilkbahar ve sonbahar aylarında gezilir .Floransa çok turistik bir şehir olduğu için yaz mevsiminde artan talepten dolayı hem çok pahalı hem de müzelerin önünde uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında fiyatlar düşer ve kalabalık olmadığı için bu tarih kokan şehri rahat rahat gezebilirsiniz.

FLORANSA’DA NEREDE KALINIR

Floransa’da Konaklama

1.Duomo ve Signoria Meydanı ve Çevresi: Tarihi şehir merkezine olan Duomo ve Signoria Meydanı UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan tarihi eserleri yürüyerek gezme imkanı sağlar.Çok sayıda Cafe ,restorantların ve hediyelik eşya mağazalarının bulunduğu bir bölgedir. Floransa’yı en iyi şekilde yaşayabileceğiniz bu bölge otel açısından biraz pahalı bir bölgedir. Floransa otel rezarvasyonunuzu ne kadar önce yaparsanız o kadar ucuza yer ayırtabilirsiniz.

2.Santa Maria Novella Tren İstasyonu ve Çevresi : Tren İstasyonunun çevresinde her bütçeye ait otel bulabilirsiniz. Floransa’ya tren ile geleceğiniz için bu bölge ulaşım açısından çok avantajlıdır. Günübirlik Pisa şehrine gitmek isterseniz gene bu tren istasyonunu kullanacaksınız.Bölge şehir merkezine yürüyerek 10 dakika uzaklıktadır.

3.Santa Croce Çevresi: Şehir merkezinin doğusunda kalan bölge çok sayıda kafe, restorant, butik mağazalar ile çevrilidir. Tarihi merkeze yürüyerek 15 dakikada ulaşabileceğiniz bu bölgede otel fiyatları diğer bölgelere oranla daha ucuzdur.

4.Oltrarno : Nehrin diğer tarafında bulunan bu bölge Pitti Sarayı ve Boboli Bahçelerine yakındır. Yerel kültürü en fazla görebileceğiniz bölgedir.Bölge gece hayatı ile ünlüdür. Şehir merkezine vasıta ile gitmek zorunda olduğunuz bir bölge olduğu için otel fiyatları daha uygundur.

FLORANSA’DA GEZİLECEK YERLER

Floransa’da Ne Yapılır

Signoria Meydanı:

Açık hava müzesini andıran Signoria Meydanı ,dünya çapında ünlü bir çok heykeltıraşın eserleri ile doludur. Michelangelo’nun ünlü “Davud” heykelide gene bu meydanda yer alıyor. Meydan da ayrıca “Neptün Çeşmesi ” ve Uffizi Müzesi ve Palazzo Vecchio da gene bu meydan da yer almaktadır.

Floransa Katedrali : (DUOMO)

Rönesansın en meşhur kiliselerinden olan Santa Maria del Fiore 1296 -1436 yılları arasında gotik tarzda inşa edilmiş ve 150 yılda tamamlanmış .Floransa’nın en büyük ve ünlü dini yapısıdır. Katedralin en ünlü kısmı giriş kısmındaki saattir. Diğeri ise katedralin kubbesidir. Floransa şehrinin en iyi izlenildiği bu kubbe’ye katedralin dışından girip 500 basamağı tırmanarak çıkabilirsiniz. Floransa Katedrali Duomo ‘ya giriş ücretsizdir .Fakat kubbesine çıkış 15€.

Ponte Vecchio Köprüsü : 1345 yılında Medici Ailesi için yapılan köprü Palazza Pitti ile Palazzo Vecchio arasındaki mesafeyi halka görünmeden yapabilmeleri için yapılan Ponte Vecchio ,II.Dünya savaşı sırasında Floransa’da yıkılmayan tek köprüymüş. Arno nehri üzerinde kurulmuş olan bu köprü günümüzde ,köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı bulunarak alışveriş imkanı sağlamaktadır.

Ufizi Müzesi :

Dünyaca ünlü Uffizi Galerisi 1560-1580 yılları arasında mimar Giorgio Vasari tarafından Dük I.Cosimo için çalışma ofisi olarak yapılmış tarihi bir binada bulunan Uffizi galerisi ,zengin koleksiyonu ile sanatseverlerin Avrupada görmek istedikleri 2. müzedir. İçerisinde Leonardo da Vinci ,Botticelli ,Michelangelo gibi sanatçıların yanı sıra Medici Ailesin’den kalma eserlerinde sergilendiği bölümler bulunmakta .Uffizi müzesinin girişinin önündeki kuyruklarda beklemek istemiyorsanız biletinizi internet’ten alabilirsiniz. Müzeye 08.15-18.50 saatleri arasında kişi başı 8 € ödeyerek girebilirsiniz.

Vecchio Sarayı:

1298-1341 yılları arasında yapılan Vecchio Sarayı 94 metre yüksekliğindeki çan kulesi ile kale görünümündeki saray, hükümet binası olarak Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiş.1872 yılından günümüze kadar ise belediye sarayı olarak kullanılmıştır. İçerisinde Michelangelo’nun ünlü “Zafer Heykelini ” görebilirsiniz. Sarayı p.tesi ,çarşamba ,cuma günleri saat 09.00-19.00 arasında, perşembe ise saat 09.00-14.00 arasında 10 € ödeyerek gezebilirsiniz.

Piazzale Michelangelo: Michelangelo Tepesi muhteşem Floransa manzarası için mutlaka gidilmesi gereken bir tepedir. Tepeden Arno nehrini ,Ponte Vecchio , Duomo Katedrali, Santa Croce Kilisesi ve Palazzo Vecchio ‘yu seyredip ,resimlerini çekebilirsiniz.

Tepede ayrıca Michelangelo’nun Davud heykelinin bir başka kopyası da bulunmakta .Özellikle de gün batarken ki manzara muhteşem. Tepe şehir merkezinden biraz uzakta bulunmakta (3 km),şehir içi otobüsleri ile bu tepeye 10 dakika içinde çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Boboli Bahçeleri:(Giardino di Boboli):

Ponte Vecchio köprüsünü geçtikten ve Pitti Sarayını geçer geçmez Sarayın hemen arkasında bulunan Boboli Bahçeleri ,Dük I.Cozima tarafından eşi için tasarlanmıştır. Bahçenin içinde Roma döneminden kalma 16. ve 17. yüzyıldan kalma eserler bulunmaktadır. Bahçenin sulaması ise Arno Nehri’nin yakınlarında bir kanal inşa edilerek yapılan sulama sistemi ile yapılmaktadır.

Bahçenin içinde ayrıca Amfitiyatro,Viottolane ,porselen Müzesi , Gratta Grande ,limonluk bulunmaktadır.45 bin metrekarelik alana yayılmış olan Boboli Bahçelerini kışın saat 08.15-16.30 arası ,yazın ise 08.15-19.30 arasında 13 € ödeyerek gezebilirsiniz.

Pitti Sarayı :

1457 yılında Floransa’nın önde gelen Pitti ailesi için inşa edilmiş ve Floransa’nın en büyük mimari yapısıdır. Bir dönem saray Pitti ailesi için inşa edilen saray 16. yüzyılda Medici ailesine satılmıştır.Sarayın içinde Medici ailesine ait eşya ve eserleri görebilirsiniz. Saray’ın içinde 5 adet önemli müze ve galeri bulunmaktadır. Sarayın içinde çok sayıda Rönesans dönemine ait Barok tarzında eserler görebilirsiniz.Sarayı salı-pazar günleri 08.15-18.50 saatleri arasında 20 € ödeyerek gezebilirsiniz.

Piazza della Repubblica : Kentin merkezi olarak geçen bu meydan, Roma imparatorluğundan günümüze kadar Floransa’nın ticari ve siyasi kalbi olmuştur. Floransa’nın en lüks maydanı olarak geçer. Gene bu meydan da 1733 yılından beri bulunan Floransa’nın en ünlü ve eski pastahanesi Cafe Gilli  de oturup tiramisu ve yanında kahve içerek meydanı izleyebilirsiniz.

FLORANSA’DA YAPMADAN DÖNME

  • Sanat kokan bu şehrin ara sokaklarında kaybolmadan ,
  • Ünlü İtalyan pizzalarının tadına bakmadan,
  • Floransa’nın en ünlü kafesi olan Cafe Gilli’de oturmadan,
  • Michalengelo Tepesinde günbatımını seyretmeden,
  • Floransa’ya 85 km uzaklıktaki Pisa kulesini görmeden,
  • Ünlü Toscana şarabı olan “chanti” şaraplarının tadına bakmadan DÖNME

(Visited 63 times, 1 visits today)