Grand Place (Grote Markt)

Brüksel’in Kalbi Grand Place (Grote Markt)

Grand Place Brüksel’in en önemli meydanıdır. Brüksel şehrinin ticari , idari ,politik ve sosyal açıdan da hareketli olduğu bu meydanı herkesin görmesi gerekir. Grote Markt yani Büyük Pazar anlamına gelen bu meydan ‘da günümüzde belediye binası olarak kullanılan Hotel de Ville ve “lonca” yani eskiden esnafların ikametgah ettiği bina ile çevrilidir. Bu etkileyici mimariler 1660 ‘lü yıllarda Fransızlar tarafından bombalanmasına rağmen yenisi yapılmış olup günümüzde hala çok etkileyici binalardır. Her yıl Dünya’nın her yerinden bu meydanı görmek için milyonlarca turist gelmektedir.

Bu güzel meydanın çevresinde birbirinden şık kafeler , restoranlar ve mağazalar bulunmakta.Şehri gezerken bu meydan da kahvenizi içerek keyifli bir şekilde çevreyi izleyebilirsiniz.

Grand Place Meydanı Tarihi

M.S. 6. y.y.’da o dönemde bataklık olan bu meydanda bir kilisenin inşa edilmesi ile başlayan toplum hayatı günümüzde Brüksel şehrini meydana getirmiş. Bu toplum ticari faaliyetleri de Grand Place dediğimiz meydanda yapılırmış.1402 yılında Hotel de Ville yani Belediye Binası olarak yapılan bu bina ile yönetim binasına devredilmiş.Daha sonra etrafına çeşitli “lonca” lar yapılmaya başlanmış.Meydandaki binalara dikkatlice bakıldığında ,bir çoğunun üzerinde heykel bulunmaktadır. Bu heykeller ait oldukları loncaları simgelermiş. Tuhafiyeciler,biracılar,dericiler,denizciler,okçular,marangozlar gibi loncalar bulunurmuş.

1695 yılında Fransızlar tarafından meydanın bombalanması ile özellikle de hedeflere Belediye Binası olan Hotel de Ville ‘i bombalayarak meydan da hiç bir şey kalmamıştır.Bombalandıktan beş yıl sonra meydan eski haline benzetilerek tekrardan yapılmış. Grand Place Meydanı günümüzde olduğu gibi eskiden de pazarların kurulduğu ,kutlamaların yapıldığı ,geçit törenlerinin yapıldığı ,halkın buluşma noktası olan bir meydandır.

Grand Place Meydanın’da Gezilecek Yerler

Grand Place Meydanı’nın çevresinde çok sayıda gezilecek yer vardır. Gran Place Meydanı başlıca kendisi çok keyifli bir yerdir. Meydandaki kafeler de bir şeyler yiyerek ve içerek çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Brükselde ki tüm gezilecek yerlerin toplandığı “Brüksel Gezilecek Yerler” yazımı da okuyabilirsiniz .

1.Çiçek Halısı (Tapis de Fleurs): Her iki yıl da bir Ağustos ayında düzenlenen festivalde 5 gün boyunca meydanın yerlerinin çiçeklerden halı şeklinde kaplanması ile yapılan bir festivaldir. Brüksel’e yolunuz Ağustos ayına denk gelir ise tatilinizi bu 5 güne denk getirmeye çalışın.

2.Belediye Binası ( Hotel de Ville ) : Günümüzde Belediye Binası olarak , geçmişte de şehrin İdari Merkezi olarak kullanılan Hotel de Ville Mimar Jacob Van Thienen tarafından 1420 yılında tamamlanan bina ,1695 yılılnda tamamen yıkılıp sonrasında aslına uygun şekilde tekrardan yapılmış.

Viershaer salonunda düğünlerinde yapıldığı Hotel de Ville her yıl Mart-Ekim ayları arasında çiçek pazarına ev sahipliği yapıyor. Brüksel’in zenginliğini gösteren bu gotik mimarinin en güzel örneklerinden olan Hotel de Ville dış Cephesi ve iç dekorasyonu ile görenleri etkiliyor. Kulenin üstündeki melek Mikail Heykeli’de görülmeye değer.

3. Le Renard (Tuhafiyeciler Loncası) : 4 kıtayı ve gözleri bağlı Adalet’i simgeleyen heykellerin bulunduğu Le Renard Fransızca’da “tilki” anlamına gelmektedir. Le Renard ön cephesindeki tilki heykeli ile ünlüdür.

4. Le Cornet (Tekneciler Loncası) : Tekne yapım esnafının evi olan Le Cornet Antoine Pastorana tarafından deniz temalı olarak süslenmiştir.

5. Maison des Boulangers (Frıncılar Loncası) : Mimar Jean Cosyn tarafından yapılmış günümüzde kafe olarak hizmet vermektedir. Kulenin en üstünde şöhreti ve rüzgar gölünü temsil eden 6 adet figür ,ekmek yapımını temsil etmektedir.

6.Maison du Roi (Kral Evi – Brüksel Kent Müzesi ) : Hotel de Ville’nin tam karşısında yer alan Maison du Roi Kral V. Karl’ın burayı alması ile Kral Evi olarak kalmış. Günümüzde Maison du Roi Brüksel Kent Müzesi olarak hizmet vermektedir. İçerisinde yüzlerce esere ev sahipliği yapan bir koleksiyona sahip Müzenin son katında ise Brüksel’in simgesi haline gelmiş çişini yapan çocuk heykeli olan Mannekin Pis ‘in değişik kıyafetlerinin bulunduğu salon vardır. Brüksel Kent Müzesini Salı-Pazar günleri arasında saat 10.00-17.00 arası 8 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

7. Maison des Ducks de Barbant (Barbant Dükleri Evi) : Barbant Dükleri’nin evi olan bu bina 1698 yılında Neo Klasik Tarzda yapılmış 6 evden oluşmuştur.

8. Maison des Brassears (Biracılar Loncası) : Granda Place da bulunan en önemli yapıların içinde olan Biracılar Loncası , Biracılık Müzesi ‘ne sahip.

9.Maison du Cygne (Kasaplar Loncası) : Geçmişte Karl Marx ve Fridrich Engels’ın evi olmuş bu bina kasaplar loncası tarafından satın alınmış. Günümüzde alt katında iki tane restorant bulunmakta.

Grand Place Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir

Brüksel Parkının batısında , Brüksel’in şehir merkezinde bulunan Grand Place ‘a her yerden çok rahat ulaşabilirsiniz. Metro ile gelmek isterseniz Centrale ,Bourse ve De Broukere Metro istasyonlarından birinde inerek Grand Place ‘a çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir