Helsinki

                                                                  

KUZEY’İN BEYAZ ŞEHRİ HELSİNKİ

HELSİNKİ GEZİSİ

Helsinki Gezi Rehberi

Helsinki nerede ? Helsinki Finlandiya’nın başkenti olup, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Helsinki , Baltık Denizi’nin Finlandiya  Körfezinde bulunan ve 315 adadan oluşan bir adalar şehridir. Aynı zamanda dünya üzerinde en fazla göle sahip ülkedir.Çok sayıda müze ,galeri ve sanat merkezlerine sahip olmasıyla tam bir kültür şehridir. 5 milyon nüfusa sahip olan Helsinki insana , huzuru , sakinliği , düzeni ,medeniyeti ve teknolojiyi sunuyor. Aynı zamanda dünyadaki en iyi eğitim sistemine sahip bir ülkedir. Finlandiya internet kullanımında şanslı ülkelerden , internetin şehrin her yerinde üctersiz olarak kullanıldığı bu ülkeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

                                       HELSİNKİ’YE   NEDEN  GİTMELİ

-Kültür şehri olduğu için,

-Kış aylarında gün ışığının çok az olduğu ,yazında güneşin batmadığı bu ülkedeki insanların nasıl yaşadığını görmek için,

-Ülkenin kuzey bölgesine çıktıkça yılın 200 gününde Kuzey ışıklarını görebilme şansını elde edebilmek için,

-Rovaniemi’de yaşayan “Santa Claus” yani Noel Baba’yı ziyaret etmek için ,
-Kahve ve sütün en çok tüketildiği bu şehri görmek için,

-Cruise gemileri ile 80 km uzaklıktaki Tallinn, 480 km uzaklıktaki Stockholm ve 390 km uzaklıktaki St.Petersburg’a gitmek için,

-Ülkede 3 milyondan fazla bulunan dünyaca ünlü “Fin sauna ”  kültürünü yaşamak için,

-Ülkenin kuzeyinde bulunan Lapland bölgesindeki Ren geyiklerini ve Husky köpeklerini görmek için,

Geyik etinin ,somon balığının tadına bakmak için,

HELSİNKİ’YE  NASIL  GİDİLİR

THY ile İstanbul’dan haftanın her günü , günde 4 sefer olup 3 saat 30 dakikada süren direkt uçuşları  ile  Helsinki Vanta Havaalanına ulaşabilirsiniz. THY’nın dönem dönem İstanbul -Helsinki arası uçuşlarında indirimler oluyor. Biletinizi gideceğiniz tarihten en az 3 ay öncesinde alırsanız yaklaşık olarak 500-800 TL arasında bilet bulabilirsiniz.Tarihler yaklaştıkça ücretlerin yükseldiğini unutmayalım.

                                                                                                       

          HELSİNKİ HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM     

Helsinki Vanta Havaalanı , şehir merkezine 20 km uzaklıktadır.İki terminal vardır.Her iki terminalinde çıkışında 615 ve 615 T numaralı otobüsler ile şehir merkezine 5 € ödeyerek 40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. (her 15 dakikada bir kalkar)Diğer bir  seçenek ise Fin Air otobüsleri , daha hızlı ve konforludur.30 dakika içinde 6,5 € karşılığında şehir merkezine ulaştırır. (20 dakikada bir kalkar) 3. seçenek ise ,T2 terminalinin çıkışından kalkan trenlerdir. 5 € ödeyerek 30 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Son ama en pahalı ulaşım ise taksi’dir. Yaklaşık 50 € karşılığında 20 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

HELSİNKİ’YE NE ZAMAN GİDİLİR

Kış ayları oldukça soğuk ve karlı geçer . Genelde sıcaklık -5 ile -20 derece arasında değişir.Ayrıca kışın gündüzler 6-7 saate düşer. Hava öğleden sonra 3 gibi kararıp , sabah 9 gibi de aydınlanmaya başlar. Mayıs ,Haziran ,Temmuz ve Ağustos aylarında havanın en sıcak olduğu aylardır. Yaz aylarında gündüzler 18-19 saate kadar çıkmaktadır. Sıcaklık ise 19-22 dereceyi bulur.

                                                     

HELSİNKİ KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Helsinki küçük ve gezilmesi kolay bir şehirdir. Şehri yürüyerek gezmek mümkündür yada şehrin her tarafına giden tramvaylara binerek de gezebilirsiniz. Helsinki 2 günde gezilebilecek bir şehirdir ama gelmişken hemen 80 km uzaklıktaki Estonya’nı başkenti olan Talin’e ,380 km uzaklıktaki Rusya’nın St. petersburg şehrine , 400 km uzaklıktaki İsveç’in Stockholm şehrine de gidebilirsiniz.  Kuzey Kutup sınırında olan Rovaniemi’ye de gitmek isterseniz de gezimizi en az 7 gün olacak şekilde planlamalısınız.

                                                         

HELSİNKİ İÇİN VİZE 

Schengen Bölgesi ülkelerinden olup Finlandiya Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Yeşil pasaport sahiplerine 90 günü aşmamak şartı ile vize uygulanmamaktadır.

HELSİNKİ’NİN PARA BİRİMİ VE DİLİ

Kuzey Avrupa da bulunan Helsinki de para birimi olarak Euro kullanılmaktadır  ve çok pahalı bir şehirdir. Resmi dili ise Fincedir. Tüm halkı iyi derecede İngilizce konuşabiliyor.

       

HELSİNKİ DE NEREDE KALINIR

Helsinki konaklama.Tüm İskandinav ülkelerinde olduğu gibi Helsinki’de de oteller çok pahalıdır. Helsinki de otel fiyatları hafta içi iş seyahatine gelenlerden dolayı hafta sonuna göre daha pahalıdır. Konaklamanızı hafta sonuna denk getirirseniz daha ucuza konaklayabilirsiniz. Şehrin güneyi eski Helsinki , daha tarihi ve turistik , şehrin kuzeyi ise yeni Helsinki ,yürüyerek gezebileceğiniz bir şehirdir. Yürüyerek gezmek isteyenler için ise şehrin her yerinden geçen tramway hattı bulunmaktadır.

Kauppatori Bölgesi

Bu bölge güneyinde Helsinki Limanı , batısında da Etalaesplanadi bölgesinin tam ortasında kalır. Özellikle alışveriş tutkunları için ideal bir bölgedir. “Suomenlinna Kalesi” turu yapmak isterseniz ,feribotlar da bu bölgeden kalkıyor. Market meydanı , Vanha kauppahalli tarihi pazar ,Başkanlık Sarayı , Belediye Binası ve Helsinki katedrali bu bölgede yürüyerek gezebileceğiniz yerlerdir.

Kamppi Bölgesi

Tüm toplu taşıma araçlarının da geçtiği bölge olmasından dolayı şehrin en kalabalık bölgesidir. Helsinki’deki en eski ahşap binalara sahip olması ile tanınıyor. Bu bölgede ,Helsinki Sanat Müzesi , Finlandiya Ulusal Müzesi gibi pek çok müze ve galeriyi bulabileceğiniz bir bölgedir.

Designkortteli Design Bölgesi

25 cadde , 150 tasarım mağazası ,butik takı mağazaları , sanat galerileri , butik restorantları ve kafeleri  ile ünlü bir bölgedir.

Töölö Bölgesi

 Mimari güzellikleri ile ünlü bir bölgedir. Heitoniemi Mezarlığı Sibelius Anıtı ,Töölü  Koyu ve Olimpik Stadyum , Hesperia Parkı ,Kış bahçelerini bu bölgede görebilirsiniz. Daha çok yerli halk yaşar bu bölgede.

Kallio Bölgesi

Öğrenci yoğunluğundan dolayı daha ucuz otellerin bulunduğu bölgedir. Şehir merkezinden yaklaşık 1 km uzaklıktadır. Gece hayatının en yoğun geçtiği bölgedir.

                                             

HELSİNKİ DE NE YENİR

 -Ren geyiği sotesi

-Somon ve Ringa balığı

-Hernekeitto (bezelye çorbası)

-Kalakukko (balık ve domuz etinin çavdar ekmeğine doldurulması)

   – Balık çorbası

   -Ekmek çeşitleri

  -Tatlıları


                                             

HELSİNKİ GEZİLECEK YERLER

Suomenlinna Adası

Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunan bu ada Helsinki’den feribot ile 15 dakikada ulaşabileceğiniz uzaklıktadır. Ada’da bulunan İsveç kalesi 18. yüzyılda Rusların Baltık’a erişimini engellemek için yapılmış.Daha sonra Finlilerin eline geçen ada “Fin Kalesi” adını almıştır. 1960 yılından sonra Askerler tarafından sivil yetkililere verilen ada ,bugün günümüzde kültür ve eğlence amaçlı kullanıma  dönüştürülmüş ve restore edilmiştir. Adanın içerisinde çeşitli kafe ,restoran ve dükkanlar da bulunmaktadır. Yaz aylarında Helsinki halkı adaya piknik yapmak için gitmektedir. Adaya , market square’den kalkan tekneler ile 3 € ödeyerek yaklaşık 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Senato Meydanı

Şehrin en güzel noktalarından biridir. Sade “Nordik” bir mimariye sahiptir. Çeşitli organizasyonların düzenlendiği meydandır. Helsinki katedrali ,Helsinki üniversitesi ,Finlandiya Ulusal Kütüphanesi Binası , Hükümet Sarayı ve hemen karşısında Finlandiya Bankası bulunuyor.

Uspenski Katedrali

Helsinki’de görebileceğiniz en güzel yapılardan bir diğeri olan bu katedral , Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks yapısıdır. Senato Meydanından denize doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkan bu Rus etkilerini  göreceğiniz katedrali hem gece hem de gündüz görmenizi öneririm.Giriş ücretsizdir saat 09.30- 16.30 arasında açıktır.

Temppeliaukio Kilisesi

“Rock church” Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından tasarlanmış olup, kayaların içi oyularak inşa edilmiş bir kilisedir. Kilisenin muhteşem akustiğinden dolayı konser salonu olarak da kullanılmaktadır. Giriş , konser olmadığı günler ücretsizdir.

Market Square (Kauppatori) Esplanade park’ın bitiminde , liman tarafında (kışın pazar günleri hariç) her gün kurulan yerel bir pazardır. Burası,yerel yemeklerin tadına bakabileceğiniz ,hediyelik eşya satın alabileceğiniz bir pazardır.

Kiosma Müzesi

Helsinki’nin çağdaş sanatlar müzesi olarak bilinen ve içerisinde çok sayıda kitapları ile insanı büyüleyen bir müzedir. Giriş 10 € ve pazartesi günleri kapalıdır. Saat 10.00-17.00 arası açıktır.

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

İstasyon Meydanı’nın güneyinde bulunan bu müze , daha çok kütüphane olarak biliniyor. İçinde en iyi sanat koleksiyonlarının bulunduğu bir müzedir. Pazartesi günleri kapalıdır.

Mannerheimintie (Mannerheim Caddesi)

Merkez Tren istasyonundan ana postanenin karşısına kadar uzanan Helsinki ‘nin önemli ve işlek caddelerin’dendir. Çevresinde çok kaliteli restoranlar vardır. Tüm otobüs ve tramvayların geçiş noktasıdır.

Helsinki Demir Yolu İstasyonu

 Helsinki’deki Kluuvi mahallesinde bulunan 150 yılda tamamlanan bu istasyon BBC tarafından dünyanın en güzel tren istasyonlarından biri seçilmiştir. 1919 yılında inşa edilen tren istasyonunun sağ tarafında 48 metre yüksekliğinde saat kulesi vardır.

Sibelius Anıtı

  Finli besteci Jean Sibelius adına yapılmış olan bu park ,şehrin biraz dışında kalıyor.

                         

        

HELSİNKİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

-Şehrin her noktasında ücretsiz internet bulunuyor.

-dünyanın en çok heavy metal gurubuna sahip ülkesi

-Dünyada en çok kahve ve süt tüketilen ülkedir.

-Dünya’nın en güvenli şehirlerindendir.

-Gün ışığı kışın 6-7  saati geçmiyor. Yazın da tam tersi 16-17 saati buluyor.

-“Santa Claus” yani Noel Baba Finlandiya’nın kuzeyinde bulunan Rovaniemi şehrinde yaşıyor. Finlandiya’ya gelmişken gidilmelidir.

-Kuzey ışıkları yılın 200 günü Eylül ile Mart ayı arasındaki dönemde görünebiliniyor.

-Türkiye ile saat farkı yok ama bu sene (2018) Türkiye’de saatler  geri alınmadığı için Finlandiya bir saat geridir.

-Kışın hava sıcaklığı , gece -30 derecelere kadar düşse de rüzgar olmadığı için  soğuk çok fazla hissedilmiyor.

-Eğitimde Dünyada 1. sıradalar ve gelirlerinin %50 sini eğitime harcıyorlar.

-Finlandiya özellikle Helsinki çok pahalı bir şehirdir.

HELSİNKİ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

PORVOO

Finlandiya’nın en eski 2. şehridir. Porvoo ,nehir kenarındaki kırmızı ahşap evleri ile ünlüdür. Helsinki Porvoo arası 47 km’dir. Porvoo’ya 30 dakikada bir kalkan otobüsler ile yaklaşık 50 dakikada 3 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Porvoo’da başlıca gezilecek yerler; Old town , Cathedral of porvoo, Porvoo Museum , Brunberg Candy Factory, Porvoo Doll and Toy Museum.

,

TURKU

Turku ,Finlandiya’nın güneyinde yaklaşık Helsinki’den 168 km uzaklıkta bir şehirdir. Helsinki’den önce uzun yıllar Finlandiya’nın en önemli kültür ve ticaret aynı zamanda bir liman kentidir. Finlandiya’da İsveççe eğitim veren tek üniversite olan “Bo” Üniversitesi ile tam bir öğrenci şehridir. Turku’da başta Turku Kalesi, Wainö Aaltonen Museum of Art,Aboa Vetus ,Forum Marinum ve Suomen Joutsen başlıca görülmesi gereken yerlerdir. Helsinki’den Turku’ya intercity ile yaklaşık 20-40 €’ya yaklaşık  1,5-2 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

OULU

Oulu ,Finlandiya’nın kuzeyinde bulunan teknolojisi ile ünlüdür kentidir. Ülkenin 6. büyük kenti ve en önemli şehirlerindendir. Helsinkiden sonraki en işlek havaalanı Oulu Havalimanıdır. Oulu’da başlıca gezilecek yerler; Oulu Sanat Müzesi , Tietomoa Bilim Merkezi , Oulu Kalesi , Oulu şehri Tiyatrosu, Plaza Sinema ‘dır. Helsinki-Oulu arası 606 km’dir. Oulu’ya , Pendelina hızlı treni ile 6 saatte  30-50 € ödeyerek yada Onnibus  otobüsleri ile 8 saatte 10-15 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

KEMİ

Kemi Finlandiya’nın kuzeyinde Laponya bölgesine ait bir şehirdir. Botniya Körfezi’nin hemen kıyısında bulunur. Kemi, Helsinki’den 710 km uzaklıkta bir şehirdir. Buraya tren ile yaklaşık 7 saatte ,otobüs ile 10 saatte uçak ile ise 1,5 saat içinde ulaşabilirsiniz. Kemi , “Sampo” isimli Fin buzkıran gemisi ile ünlenmiştir. Bu gemi dünyadaki tek turistik buzkıran gemisidir. Sampo gemisi Kemi şehrindeki Ajos kıyısında demirlidir. Kalkış noktası da burasıdır. 1960 yılında inşaa edilen bu devasa büyüklüğündeki gemi , kutupların sert koşullar için inşa edilmiştir. 1988’den sonra da turizm amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. İlk turunu 14 Nisan 1988 ‘de yapmıştır. Geminin kapasitesi 150 yolcudur. Yılda yaklaşık 10 bin turist ağırlamaktadır. Tur esnasında buzulların üzerine çıkarak benzersiz bir deneyim elde edebilir,isterseniz özel kıyafetler ile buzlu denizde  yüzebilirsiniz. 4 saat süren bu turun ücreti kişi başı 168 € . Kemi şehrinde bir başka yapılacak aktivite ise “Buz Şatosudur.” Lumi Linna insanlarının buzdan yaptığı bir şaheserdir. Her yıl Ocak ayı ile Nisan ayları arasında açık olan bu şatonun giriş ücreti 10€.

ROVANİEMİ

Finlandiya’nın kuzeyinde yer alan bu şehir, aynı zamanda Lapland(Laponya) bölgesinin başkentidir. Kuzey Kutup Dairesinde (Artric Circle) yer alan ve Kuzey Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerdendir. Yarı kutup iklimi hakim olan Rovaniemi , Santa Claus  (Noel Babanın doğduğu yer) kasabası ,doğal güzelliği , kuzey ışıklarını görme şansı ,Husky ,Ren geyiği safari turları ve buz oteli ile ünlenmiş bir bölgedir. Bu bölgede bitmeyen bir Noel kutlanır. Rovaniemide görülmesi gereken bir diğer yer ise “Arktikum” müzesidir. Rovaniemi şehrin merkezinde olan bu müzede kutup yaşamı üzerine bilgi veriliyor. Laponya halkının hayatı, tarihi ve kültürleri , sami kıyafetleri ,(Northern Light Theatre) Kuzey ışıkları Tiyatrosu bu müzede görebilecekleriniz arasındadır. Müze pazartesi günleri kapalı olup giriş ücreti kişi başı 12 €.

                                       HELSİNKİDE  YAPMADAN  DÖNME

-Birbirinden güzel kafelerin de oturup, ünlü kahvelerini içmeden,-Ünlü Fin saunalarına girmeden,

-Feribot ile Soumenlina Adasına gitmeden,

-Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Uspenski Katedralini görmeden,

-Cruise gemileri yada feribotlar ile günübirlik Tallinn’e gitmeden,

-Ülkenin Kuzeyine gidip husky  köpekleri ve ren geyikleri ile safari yapmadan,

-Ülkenin kuzeyinde bulunan Kemi şehrindeki SAMPO buzkıran gemisi ile kuzey yaşamını görmeden,

-Rovaniemi şehrinde bulunan “Santa Claus” Noel Baba ‘nın köyünü görmeden,

DÖNME!

(Visited 322 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir