Hotel de Ville Brüksel Belediye Binası

Hotel de Ville( Brüksel Belediye Binası )

Brüksel Belediye Binası anlamına gelen Hotel de Ville Belçika’nın başkenti Brüksel ‘in kalbinin attığı Grand Place da bulunuyor. 1402 yılında Mimar Jacob ve Thienen tarafından binanın batı yakası , 1452 yılında da Mimar Guillaume tarafından sağ kanadı 13.yüzyılda yapılan Belediye Binasına ek olarak inşa edilmiştir. 96 metrelik kuleye sahip olan bu yapı Brüksel’de en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelir. Kulesi asimetrik olan binanın inşaatı Mimar Jan Van Ruysbroek tarafından tasarlanmış ve daha sonra mimar kuledeki hataları fark ettikten sonra bunu kabul edemediği için kendisini kuleden atmıştır.

Kulenin hemen altında Aziz Mikail heykeli bulunmakta.Günümüzde de “King’s House ” da muhafaza edilen Hotel de Ville ‘nın dış yüzündeki soylular ve azizleri anlatan süslemeler bulunmaktadır.

1965 yılında Fransızlar tarafından bombalanan Hotel de Ville çok zarar görmüştür. Tekrardan yenilenerek hatta ekleme çalışmaları yapılarak günümüzdeki görünümünü almıştır. Günümüzde halen Hotel de Ville Kraliyet ailesinin düğün gibi özel günleri için kullanılmaktadır. Brüksel’de Grand Place meydanında bulunan bu yapıyı 16.ve 17. yüzyıldan kalma eserleri görmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.“Brüksel Gezilecek Yerler listesini okuyarak Brükselde’ki diğer gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hotel de Ville Ziyaret Bilgileri

  • Nisan-Eylül ayları arası Salı ve Çarşamba günleri saat 15.15 Pazar günleri ise saat 10.45 ve 12.15
  • Ekim -Mart ayları arası Salı ve Çarşamba günleri saat 15.15 de ziyaret edebilirsiniz.
  • Adres; Grand Place ,1000 Bruxelles
  • Giriş ücreti; yetişkinler için 6 € , öğrenciler ve 6-12 yaş arası çocuklar 3 € , 6 yaşına kadar ise ücretsizdir.

Hotel de Ville ‘ye Nasıl gidilir

Hotel de Ville Merkez Tren istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Binaya 3 , 4 yada 32 nolu tramvay hatlarını kullanarak yada metro ile gelecekseniz ,Cenrale ,Bourse ve De Broukere duraklarında inerek ulaşabilirsiniz.

Işık Şovu (Sound and light show at Grand Place)

Her yıl 1 Temmuz’da başlayıp 30 Eylül de son bulan bu ışık şovu görülmeye değer.2006 yılından bu yana gerçekleşen bu ışık ve müzik şovu Hotel de Ville binasında muhteşem bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

(Visited 74 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir