Karlovy Vary

 ÇEK   CUMHURİYETİ’NİN   KAPLICALARI   İLE   ÜNLÜ   ŞEHRİ

KARLOVY  VARY

                                                                

KARLOVY  VARY GEZİSİ

Karlovy Vary Gezi Rehberi

Karlovy Vary nerede ? Karlovy Vary , Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a 110 km ,Almanya sınırına ise 170 km uzaklıkta bulunan “Kralın Banyosu” anlamına gelen bir sağlık şehridir. Dünya’nın en önemli sağlık şehirlerinden biri olan Karlovy Vary Termal kaplıcaları , doğal kaynakları ,Uluslararası Flim Festivali ve ünlü Çek içkisi “Becherovka” ile ünlenmiştir. Dünya’nın her yerinden tedavi amaçlı gelinen Karlovy Vary’de  toplam 12 tane sıcak su kaynağı bulunmaktadır. 17.ve 18. yüzyıl’da Avrupa sosyetesinin uğrak yeri olan Karlovy Vary ‘i 1918’de Atatürk böbrek rahatsızlığından dolayı bu şifalı güzel şehri ziyaret etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra Beethoven,Goethe ,Karl Marx ,Johann Wolfgang gibi ünlülerde zamanında bu şehirde şifa aramıştır.

                                   KARLOVY   VARY’E   NASIL   GİDİLİR

İstanbul’dan  Karlovy Vary şehrine direkt uçuş yoktur. Karlovy Vary’e ulaşmak için önce İstanbul’dan Prag’a gitmek gerekiyor. İstanbul-Prag ‘a THY ve Pegasus Havayolları’nın her gün günde 2 seferi bulunmaktadır. Prag’dan Karlovy Vary’e ise 2 şekilde ulaşabilirsiniz. İlk olarak Prag şehir merkezinde bulunan Hlavni Nadrazi Tren istasyonundan Karlovy Vary şehrine yaklaşık 2 saat içinde 15 € ödeyerek tren ile ulaşabilirsiniz. Diğer seçenek ise Prag şehir merkezinde bulunan Florenc otobüs terminalinden “Students Agency”firması ile 6 € ödeyerek yaklaşık 2,5 saat içinde Karlovy Vary’e ulaşabilirsiniz. Karlovy Vary’nin şehir merkezine ise 1 € ödeyerek 4 numaralı otobüsler ile ulaşmak mümkün.Yada taksiye 5 € ödeyerek de ulaşabilirsiniz.

                                   KARLOVY   VARY’E  NE ZAMAN  GİDİLİR

Karasal iklimin görüldüğü Karlovy Vary’de , kış ayları oldukça soğuk , yaz ayları sıcak ve kurak geçer. Şehri en güzel gezebileceğiniz zaman yaz ve bahar aylarıdır. Amacınız sadece kaplıcaları gezmek ise her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Her mevsimin ayrı güzel olduğu Karlovy Vary’i her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir.Ama Temmuz ayında ziyaret ederseniz Karlovy Vary Film Festivaline de katılabilirsiniz.

                                   KARLOVY  VARY’DE   NEREDE  KALINIR

Karlovy Vary’de Konaklama Karlovy Vary yaklaşık 400 otelin bulunduğu bir şehirdir. Otellerin en yoğun olduğu dönem Festival dönemidir. Bu dönem hariç otel fiyatları çok uygundur. iki kişi geceliği 20 € dan 150 € ya  kadar otel bulmanız mümkündür. Karlovy Vary ‘nin en meşhur oteli ise Grand hotel Pupp. Atatürk’ün kaldığı otel ise Carlsbad Plaza ve Savoy Westend Otelidir. Bu otellerin günlüğü yaklaşık 150 € civarındadır.

                                     KARLOVY   VARY’DE  GEZİLECEK  YERLER

Aziz Peter &Paul Katedrali

Mimar Gustov Widemann tarafından dekore edilmiş Bizans tarzı bu kilise kasabanın batısında Westend bölgesinde bulunmaktadır. Rus tarzında olan bu kilise saat 09:00 -18:00 arasında açıktır. Yeşillikler içinde bulunan bu kiliseye şegir içinden 4 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 4 €.

Jan Becher Müzesi  Karlovy Vary’nin milli içeceği olan Becherovka likörünün yapım aşamalarını izleyebileceğiniz bu müzede bu likörü de satın alabilirsiniz. Müze P.tesileri hariç haftanın her günü saat 09:00 ile 17:00 arası açıktır. Giriş ücreti 5 €.

St.Luke House of Wax Müzesi

Orjinal vitray pencerelere ve ahşap oyma tavanına sahip olan bu balmumu müzesi ,içerisinde 120 yılın önemli kişilerinin balmumu heykelleri yer almaktadır. saat 09.00 ile 18.00 arası açık olan bu müzenin giriş ücreti 5 €.

Moser Cam Müzesi

 El yapımı cam ürünlerinin sergilendiği bu müzede cam ustalarının şovlarını da seyredebilirsiniz.İçerisinde 150 yıllık cam işçiliğini anlatan bir sergi bulunmaktadır.Müze her gün 09:00 – 16:00 arası açıktır.  Giriş ücreti 7 € .

Dvorak Parkı

 200 yaşında ve 23 metre uzunluğundaki çınar ağacı ile park,paten kaymak isteyen gençlerin ve yürüyüş yapmak isteyen halka ve dinlenmek isteyen turistler için çok güzel bir mekandır. Kaldırımlarını ressamlar , sokak sanatçıları ve müzisyenler canlandırmaktadır.

                                         KARLOVY  VARY  FİLM  FESTİVALİ

Avrupa’nın en ünlü Film Festivallerinden biri olan Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali her yıl Temmuz ayında bir hafta boyunca kutlanır. Festival , Dünya’nın en eski film festivallerinden biri ve Orta Doğu Avrupa’nın da önde gelen film etkinliklerinden biri olarak kabul edilir. Karlovy Vary’i yazın ziyaret edecekseniz ,Temmuz ayında yoğun olacağı için rezervasyonunuzu en az 3 ay öncesinden yaparak hem yer sıkıntısı yaşamazsınız hem de daha ucuza konaklamış olursunuz.

                                     KARLOVY  VARY ‘DE  NE YENİR EN İÇİLİR

Genelde et yemekleri ve hamur işleri tüketilmektedir. Çek mutfağı , Alman ve Macar mutfağından etkilenen bir mutfaktır. Çok fazla pizza seçeneğinin bulunmasından dolayı turistler yemek konusunda sıkıntı yaşamazlar. En ünlü yemekleri ise ;Houbova Omacka, özellikle yılbaşı zamanı tüketilen balık şinitzeli “Kapr” , ince ince biftek ile hazırlanan koprova Omacka çok lezzetlidir. İçecek ise “becherovka” Karlovy Vary ‘de Jan Becher adlı bir doktor tarafından bulunan Becherovka , mide hastalıklarına iyi gelmesi için 16 çeşit baharatlı bitkinin karışımından yapılmaktadır. İçtikten sonra dudakları uyuşturan ,baharatlı aroması ile Çek Cumhuriyetinin milli içkisi olmuştur. Becherovka’yı en ucuz Karlovy Vary’den alabilirsiniz.

                                       KARLOVY  VARY’DE YAPMADAN  DÖNME

-Termal otellerinde kalmadan,

-Becherovka isimli milli içkisinin tadına bakmadan,

-Dünyaca ünlü Çek porselenlerinden almadan,

-Her yıl Temmuz ayında düzenlenen Film Festivaline katılmadan,

-Faytonla gezmeden

DÖNME

(Visited 66 times, 1 visits today)