KATALAN ULUSAL SANAT MÜZESİ

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Barselona şehrinin dünyaca ünlü Sanat Müzesidir. 12.yüzyıldan kalma Romanesk koleksiyonunun sergilendiği Katalan Ulusal Sanat Müzesi dünyanın en büyükleri arasındadır. Barselona şehrinde Palau Nacional Sarayın da yer alan bu müzede , binlerce yıllık Katalan Sanatının sergilendiği eserleri görmek için her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Barselona’nın en önemli ziyaret noktalarından biri olan Katalan Sanat Müzesi iki ana bölüme ayrılmıştır. Katalan Ulusal Sanat Müzesinin en ünlü koleksiyonu “Romanesk Fresk” koleksiyonudur.Müzenin içinde ayrıca fotoğrafçılığın anlatıldığı bir sergi ve M.Ö .altıncı yüzyıldan günümüze kadar madeni para ,kağıt koleksiyonu ve madalyon bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde cafe-bar,hediyelik eşya mağazası ,sanat kütüphanesi ve Oleum adında muhteşem Barselona şehir manzarası sunan bir müze restoranı bulunmaktadır. Barselona da bulunan bu dünyaca ünlü sanat galerisini mutlaka Barselona gezilecek yerler listesine eklemelisiniz.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Katalan Sanat Müzesi Montjuic Tepesinde bulunmaktadır. Bu müzeye ulaşmanın bir çok yolu vardır. Katalan müzesine fünikeleri kullanarak ulaşmak isterseniz Paralel lel istasyonundan binerek metro için kullandığınız biletler ile çok hızlı ve ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise Barselona Vell Limanından kalkan teleferiklere binerek ulaşmak olacaktır ki bu en zevkli olanıdır. Limandan kalkan bu teleferiklere yaklaşık 5 € ödeyerek tepeden Barselona manzarasını seyrederek ulaşabilirsiniz. Katalan Sanat Müzesine direk olarak gitmek isterseniz ise Plaça d’Espanya metro durağından kırmızı hat üzerindeki L1 üzerindeki metroya binerek yaklaşık 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz de şehrin bir çok noktasından kalkan 13, 50 ve 91 numaralı otobüsler ile yaklaşık 20-25 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Yürüyerek gitmek isterseniz 1 saat gibi bir süre içinde ulaşmanız mümkün.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi Giriş Saatleri ve Ücreti

 • Ekim – Nisan ayları arasında Salı – Cumartesi günleri saat 10.00 – 18.00 arası ,Pazar ve tatil günleri 10.00-15.00 arası
 • Mayıs ve Eylül ayları arasında ,Salı-Cumartesi saat 10.00-20.00 arası
 • Tatil günleri hariç Pazartesi günleri kapalıdır.
 • Yıllık kapanış 1 Ocak ,2 Nisan ,25 Aralık
 • Giriş ücreti ise genel bilet 12 € , kombine bilet (genel bilet +sesli rehber ) 14 €
 • Terasa çıkış 2 €
 • 16 yaşın altı ve 65 yaş üstü ücretsiz.
 • Her ayın ilk pazar günleri ,18 Mayıs , Uluslararası Müze Günü , 11 Eylül ücretsizdir.

Magic Fountain of Montjuic (Sihirli Çeşme)

La Font Magica olağanüstü güzellikte ,renkli , hareketli ,ses ve ışıkla birlikte yapılan bir su akrobasi gösterisidir. Katalanya Ulusal Sanat Müzesinin önünde gerçekleştirilen La Font Magica ,yani sihirli çeşme ilk gösterisini 19 Mayıs 1929 yılında Dünya Ticaret Fuarı’nın açılışı için yapmıştır. O günden günümüze kadar ücretsiz olarak yapılmaktadır. 1 yıl içinde 3000 işçinin çalışması sonucu tamamlanan bu şov izleyenleri büyülemektedir.

Gösteri sırasında 30 müzikal eser çalınmaktadır. Her yıl bu muhteşem gösteriyi yaklaşık 2,5 milyon insan izlemektedir.

La Font Magica ‘nın Gösteri Saatleri

 • Nisan -Mayıs aylarında Perşembe-Cumartesi saat 21.00-22.00 arası
 • Haziran-Eylül ayları arasında Çarşamba-Pazar saat 21.30-22.30 arası
 • Ekim ayında Perşembe -Cumartesi 21.00-22.00 arası
 • Kasım -Mart Perşembe -Cumartesi saat 20.00-21.00 arası
 • 7 Ocak ile 28 Şubat arası Pazar ve Pazartesi günleri kapalı
 • Giriş ücretsizdir.
(Visited 45 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir