Lapland-Rovaniemi

                                                              KUZEYİN BÜYÜLÜ ŞEHRİ

                                                                LAPLAND -ROVANIEMI

LAPLAND ROVANİEMİ GEZİSİ

Lapland Rovaniemi Gezi Rehberi

Lapland Rovaniemi nerede ? Arctic Circle (Kuzey Kutup Dairesi ) üzerinde yer alan bölgelere Lapland denir. Bu bölgeler , Kuzey Kutup Dairesinin içinde bulunan Finlandiya , İsveç , Norveç  ve Rusya’nın kuzey kesimlerindeki bölgeleri kapsar. Sami ırkından gelen Laponların yaşadığı bölgedir. Bunların içinde en popüler olanı ise Noel Baba’nın kasabasının da bu şehirde bulunmasından dolayı Finlandiya’nın kuzey kesiminde bulunan Rovaniemi şehridir. Ounasjoki ve Kemijoki nehirleri arasında bulunan Rovaniemi , Avrupa’daki en büyük şehirlerden biri olmasına rağmen 60.000 nüfusa sahiptir. Rovaniemi , başta Kuzey ışıkları olmak üzere , müthiş kar manzaraları , doğal yaşamı , gece yarısı güneşi , Ren geyikleri , Husky köpekleri , buz otelleri , igloo evleri ve Noel Baba’nın kasabası olarak bilinen Santa Claus ile çok ünlüdür ve Kuzey ışıklarının en iyi görüldüğü noktalardan biridir. Rovaniemi de sıcaklık kışın -40 dereceye kadar düşebilmektedir. Yaz aylarında ise sıcaklık 20 dereceye kadar çıkıyormuş. Rovaniemi sadece kışın değil yazın da sürekli gündüzün yaşanmasını sağlayan “Gece yarısı güneşi” sayesinde bir çok turistin gitmek istediği bir şehirdir. Rovaniemi , haziran ayında düzenlenen “Gece yarısı güneşi “film festivali ile de görülmeye değer bir şehirdir.

                          LAPLAND’E -ROVANİEMİ’YE NEDEN GİTMELİ

–Kuzey Kutup Dairesini görmek için

Kışın “kuzey Işıklarını ” ,yazın da “Gece Yarısı Güneşini ” görmek için.

Kutup Yaşamını anlamak için .

-Çılgın Husky köpeklerinin çektiği kızaklarla ormanda safari turu yapmak için.                                                          

Ren geyiklerini besleyip , Ren geyiklerinin çektiği safari turuna katılmak için.

-Donmuş göllerin üzerinde kar motorları ile   gezinmek için,                 

-İgloo evlerini ve buz otellerini görmek için,

-Kemi şehrinde bulunan Sampi buz kıran gemisi ile donmuş denizde yüzmek için.

                                    

                       LAPLAND ROVANİEMİ’YE NE ZAMAN GİDİLMELİ                                   

Lapland’da kutup iklimi görüldüğü için Mart ve Nisan aylarında bile bölge karlarla kaplıdır. Sıcaklık Ocak ve Mart ayları arasında -35 dereceye kadar düşebiliyor. Ama bölgeye özellikle Kuzey Işıklarını görmek için gitmek istiyorsanız Aralık’tan Mart’a kadar olan zamanda hem bitmeyen yılbaşını , hem de kuzey ışıklarını görme şansını elde edebilirsiniz. Bölgenin en pahalı ve popüler olduğu dönem ise Noel dönemidir.Bölgeye yazın gitmek istiyorsanız ise , Haziran ayında düzenlenen “Gece Yarısı Film festivali ““ döneminde ne gitmenizi tavsiye ederim.

LAPLAND  ROVANİEMİ’YE  NASIL  GİDİLİR

                                                     

İstanbul’dan  kışın Lapland bölgesindeki Rovaniemi şehrine direkt uçuş yok .İlk olarak Helsinki’ye gitmeniz gerekiyor. Helsinki’den  de Rovaniemi’ye . İstanbul-Helsinki uçuşu ise sadece THY ile mümkün. Günde 3 seferi olan THY’nın uçak biletleri yaklaşık 500-800 TL (erken alırsanız) bu fiyatlar seyahatiniz yaklaştıkça 1.400 TL ‘ye kadar çıkabiliyor. İkinci alternatif ise Estonya’nın başkenti Talin’e gidip buradan gemi ile Helsinki’ye geçmek olabilir. Bahar ve Yaz aylarında gitmek isterseniz Antalya- Helsinki arası Fin Air ile yada İzmir-Helsinki  arasını Sunexpress ile daha ucuza ulaşabilirsiniz. Helsinki’den Rovaniemi’ye  ise Fin Air yada Norweign Havayolları ile yaklaşık 1 saat 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Eğer tren ile gitmek isterseniz ,yaklaşık 10 saat süren bir yolculuk ile 50-100 € arasında bir ücret ödeyerek Rovaniemi’ye ulaşabilirsiniz.

               ROVANİEMİ  HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Şehir  merkezine 6 km uzaklıkta olan Rovaniemi Havaalanı The Official Airport of Santa Claus olarak geçiyor. yani Noel Baba’nı resmi havaalanı .Bildiğimiz havaalanlarına hiç benzemiyor. Havaalanına indiğiniz anda sizi geyikler , Noel Baba figürleri , maskeler karşılıyor. Havaalanın dan şehir merkezine gidecek olursanız , havaalanının hemen çıkışında shuttle hizmeti var. Kişi başı 7 € ödeyerek merkezdeki büyük otellere uğrayarak sizi Rovaniemi’nin içine götürüyor. Santa Claus çevresindeki otellerde kalacak iseniz otelinize gitmeden 2 gün öncesinden e- mail ile bilgi verip talep etmeniz halinde ,

oteliniz sizi hava alanında

karşılıyor ve ücretsiz olarak transferinizi sağlıyorlar. Aynı hizmeti ücretsiz olarak dönüşte de sunuyorlar.

                            

LAPLAND ROVANIEMİ’DE NEREDE KALINIR

Rovaniemi , küçük bir şehir olmasına rağmen konaklama açısından çok fazla seçenek sunuyor. Şehir merkezindeki otel veya hosteller fiyat açısından en uygun olanlarıdır. Diğer alternatiflerden  biride Ounasvaara nehrinin yanındaki  kayak merkezinin çevresinde bulunan butik oteller. Tabi ki bu otellerin fiyatları şehir içindeki otellerden daha pahalı fakat sundukları hizmet kaliteli, manzara çok güzeldir.  Bir diğer alternatif ve benim kesinlikle tavsiyem olan , Noel Baba’nın da bulunduğu “Santa Claus Holiday Village” tatil köyüdür.Burada içinde sauna ve mutfakları olan kabin evlerde konaklıyorsunuz . Şehir merkezinde de kalsanız gezmek için zaten buraya geleceksiniz. Çünkü bütün olay bu tatil köyünün çevresinde  ve içinde geçiyor. Burası sadece bir tatil köyü değil , size bitmeyen bir Noel atmosferi sunuyor.Kendinizi büyülü bir dünyada hissediyorsunuz ve ara sıra kendinize ” burası gerçek olabilir mi diye ” sorular sorduracak kadar güzel bir yer. Otelin bünyesinde Ren geyiği ,Husky safari ve kuzey ışıkları turu gibi turların satış noktası var. Bu turlara buradan katılabilirsiniz. Her türlü aktivitelerin burada yapılacağını düşünürseniz konaklamanızı mutlaka bu bölgedeki otellerden birinde yapmanızı tavsiye ederim. Bu bölgede kalınabilecek diğer oteller ise , Arctic TreeHouse Hotel , Nova Skyland Hotel ve son olarak tabi ki bölgenin en popüler ve pahalı konaklama şekli olan Santa Claus Holiday Village’in 110 m uzaklığında arkasında bulunan buz otelin bünyesinde çalıştırılan Santa’s Igloos Arctic Circle Hotel.

                                       LAPLAND- ROVANIEMI’ DE NE YAPILIR                                                     

KUZEY IŞIKLARI TURU 

Kuzey Işıkları , yani Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora  Borealis , dünyanın manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalar dır. Gökyüzünü rengarenk aydınlatarak insanı büyüleyen kutup ışıklarının  en iyi görme noktalarından biri Rovaniemi şehri.Buradan akşam saat 10’dan sonra düzenlenen turlar ile (kişi başı 100 € ) kuzey ışıkları turuna katılabilirsiniz. Ne yazık ki ışıkları görme garantiniz yok. Bunun için önce havanın bulutlu olmaması , gökyüzü ne kadar açık olursa şansınız artıyor. Kar yağmaması da gerekiyor. İstatistiklere göre 23 Eylül ile 21 Mart arası en yaygın görüldüğü zamanmış. Bu tura katılmadan önce internette “AuroraForecast” diye bir site var. Bu siteden ışıkların hangi ülkeden , hangi saatler ve konumda en iyi izleyebileceğinize bakmanızı tavsiye ederim. www.aurora-service.eu Bizim gittiğimiz zamanda (28 Ocak 2018 ) hava çok bulutlu olduğu için malesef göremedik.

SANTA CLAUS VILLAGE

Rovaniemi’den 10 km uzaklıkta Kuzey Kutup Dairesinde bulunan bu masalsı Noel Baba’nın köyünü yılda 300.000 kişi ziyaret ediyormuş. Burası aynı zamanda bir tatil köyü olarak da işletiliyor. İster konaklayın ,ister dışarıdan gelerek köyü ziyaret edin. Burada Noel Baba ile tanışıp resim çektirebilir, sevdiklerinize Noel Baba’nın resmi ofisinden üzerinde Kuzey Kutbu pulu olan kart atabilirsiniz. Kuzey Kutup çizgisini geçtiğiniz için sertifikalarınızı alabilirsiniz. (tabi ki ücretli) .Köyün içerisinde bulunan birbirinden güzel geleneksel Lapland’e özgü kafelerinde veya restorantların da bir şeyler içip ,yemeğinizi yiyebilirsiniz. (tatil köyünde kalanlara %20 indirimli) Birbirinden güzel hediyelik eşya mağazalarından alışveriş yapıp , çeşitli safari turlarına , özellikle de kuzey ışıkları ,Ren geyiği ve Husky safari turları en popüler olanlarıdır. Bu köy saat 10:00-17:00 saatleri arasında çalışıyor. Gezi planınızı buna göre yapmanızı öneririm. Ayrıca bu köye Rovaniemi’nin içinden gelecek iseniz tren garından  kalkan 8 nolu otobüsler ile 2,5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.Taksi ise 25€ civarında.

                                                                       

SANTA PARK

Santa Claus Holiday Village tarafından işletilen bu park , dünyadaki Chrismas temalı tek Theme  parktır. Şehir merkezine 6 km uzaklıktaki bu park , çocuklar için yapılmış tam bir masal evidir. Bir dağın içine kurulu olup , içerisinde tarihi bir postane , eski arabalar , yedi cücelerin evi ve Noel Baba var.10:00-17:00 saatleri arasında çalışıyor. Giriş ücreti yetişkinler için 17,5 €  çocuklar için 15 €.

                                                        

SNOWMAN IGLOO HOTEL

 Rovaniemi’den  6 km uzaklıkta bulunan  ve Santa Claus Holiday Village’in hemen arkasında bulunan bu buz oteli mutlaka görmenizi tavsiye ederim.10-12 adet yataklı odalardan oluşan , içinde birde buzdan barı ve restorantı olan çeşitli buzdan yapılmış heykeller’den oluşan hoş bir otel. Otelin dışında bulunan kızak pistinde eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Çalışma saatleri ise 10:00    -17:00 arası giriş ücreti ise kişi başı  25€.

                                                                    

HUSKY SAFARI

      

 Ormanın içinde , müthiş manzaralar eşliğinde 8-10 adet Sibirya Husky köpekleri  tarafından gerçekleşen bir tur. Yerlerinde duramayan ,sürekli koşmak isteyen bu Husky köpeklerinin gözlerinin hepsi açık mavi. İlk görüşte ürkütücü gelen bu hayvanlar bu bölgede çok evcil

hale gelmiş,hiçbir riski yok .Bu turun sonunda Husky çiftliklerine götürülüp ,köpekler hakkında bilgi veriliyor.2 saatlik olan bu tur öğle yemeği dahil 160 €

                                                           

REN GEYİĞİ TURU

 

İster şehir merkezindeki seyahat acentaları ile , ister Santa Claus köyünden yapabileceğiniz bu tur, 8-10 adet Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla ormanın içinde gerçekleşen, size unutamayacağınız manzaralar sunan bir turdur. Kızakların üstünde ren geyiği postunun üzerinde 2 kişi yan yana oturarak ,    at arabası sürer gibi , çok yavaş bir şekilde gerçekleşen bir tur. Geyikler belli bir süre sonra yoruldukları için durmak istiyorlar. Biraz dinlendikten sonra tekrar yola devam ediyorlar. 1 saatlik olan bu tur 125 €.

SNOW MOBILING TURU:

Ormanların içinde ,donmuş göllerin üzerinden geçerek ,-40 dereceye kadar koruyan ve tur şirketleri tarafından verilen özel termal kıyafetler ile gerçekleşen mükemmel bir turdur. Bu tura ,14 yaşından küçük çocuklar için uygun olmadığını düşünerek kabul edilmiyorlar. Sürücü ehliyeti olmasını şart koşuyorlar. Bu tur yaklaşık 4 saat sürüyor ve öğle yemeği de  dahil kişi başı 150 € ‘dır.

OUNASVAARA KAYAK MERKEZİ

Rovaniemi şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan bu kayak merkezi Ounasvaara dağlarının ortasında konumlanmış olup ,bünyesinde modern bir kayak merkezi , snowboard yada çocuklar için ayrıca bir kayak pistinin bulunduğu çok güzel bir kayak merkezidir. Ayrıca hemen çevresinde konaklamak için butik oteller bulunuyor. Yada şehir merkezinde konaklayıp buraya kayak merkezinin servisleri ile de ulaşabilirsiniz. Sabah 10:00 açılıp 19:00 da kapanıyor.

ARKTIKUM SCIENCE MUSEUM

Rovaniemi’nin içerisinde bulunan , Arktikum hem bir müze hem de bir bilim merkezidir. Bu müze , Lapland kültürünü ve tarihini anlatan ve aynı zamanda da interaktif araçlarla global ısınma hakkında ve kutuptaki yaşamla ilgili bilgi alabileceğiniz bir müze ,hafta içi  saat 10:00-18:00 saatleri arasında çalışıyor. Giriş ücreti ise 13 €.

KEMİ TURU

 Rovaniemi’den yaklaşık 117 km uzaklıkta olan Bothania Körfezinde bulunan Kemi şehrine tren ile 1,5 saat içinde ulaşabiliyorsunuz. Burada Sampo  isimli buzkıran gemisi ile yaklaşık 4 saat süren bu turda size verilen özel kıyafetler ile buzlu denizde yüzebilirsiniz. Bu turun ücreti 168 €. 

                           LAPLAND -ROVANIEMI’DE YAPMADAN DÖNME

-Karlı kaplı ormanların muhteşem manzaraları eşliğinde Ren geyiklerinin çektiği kızaklarla safari turuna çıkmadan

Çılgın Husky köpeklerinin çektiği kızaklarla safari turuna çıkmadan,

-Donmuş buzların üzerinde kar motorları ile safariye katılmadan,

-Ronaniemi şehrinde  bulunan Noel Baba’nın köyünü ziyaret etmeden,

-Rovaniemi şehrinde bulunan buz oteli ziyaret etmeden,

-Baltık Denizindeki Sampo Buzkıran gemisi ile donmuş denizin üzerinde yüzmeden,

-Ren geyiği eti yemeden DÖNMEYİN.

(Visited 587 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir