Liguarya Sahili

              İTALYA’NIN  RİVEARASI  LİGURYA  SAHİLLERİ

LİGURYA  SAHİLLERİ GEZİSİ

Ligurya Sahilleri Gezi Rehberi

Ligurya sahilleri nerede ? İtalya’nın La Spezia şehrinden başlayıp Menton şehrine kadar olan bölgenin adı Ligurya Sahilidir.  Ligurya Denizi , Akdeniz’in bir kolu olup İtalyan Rivierası ile Korsika ve Elba  Adaları arasında kalır. Bölgenin başkenti ise Cenova’dır. Bu bölgede doğudan başlayarak  sırasıyla görülmesi gereken yerler La Spezia, Cinque Terre ,Portovenere , Sestri Levante ,Santa Margherita  , Portofino , San Fruttuosa ve Camoglidir.

   LİGURYA  SAHİLLERİNE  NEDEN  GİDİLMELİ

-Dağlarla denizin buluştuğu bölgede ,turuncunun her tonuna boyanmış şirin evlerin olduğu kasabaları görmek için,

-UNESCO tarafından korumaya alınan “Cinque Terre” isimli yan yana dizili 5 birbirinden güzel italyan köylerini görmek için,

-San Fruttuosada ki cam gibi denizde yüzmek için ,

-Renk renk yan yana dizili bir birinden güzel Camogli evlerini görmek için,

-Aşıklar şehri olarak anılan Portofino’yu görmek için,

-Bölgenin başkenti olan Cenova şehrini görmek için,

                                

LİGURYA SAHİLLERİNE NASIL GİDİLİR

Bu bölgeye gitmenin birkaç yolu vardır. Birincisi , İstanbul’dan bölgenin başkenti olan Cenova ‘ya uçmak .Fakat İstanbul’dan Genova’ya sadece Air France ve KLM’in uçuşları var .Bu havayollarının promosyon uçuşlarına dek gelmezseniz bilet fiyatları size çok pahalıya gelir. Diğer seçenekler ise İtalya’nın Pisa ,Bologna yada Roma şehirlerinden birine gidip buradan hızlı trenler ile ulaşmaktır. İstanbul’dan bu şehirlere THY’nın ve Pegasus Havayollarının günde 3  seferi bulunmaktadır. Bu üç şehirden en ucuz olan bileti alıp ,hızlı trenler ile La Speziaya’ya, Pisa şehrinden 1 saat, Bologna’dan 3 saat , Roma’dan ise 3.15 dakika  süren bir yolculuk ile ortalama 10 €  ile  30€  arasında ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

   

LİGURYA SAHİLLERİNE NE ZAMAN GİDİLİR                        

Bölgede Akdeniz iklimi görüldüğü için en uygun dönem bahar ayları ve yaz dönemidir. Kışın da hava çok soğuk olmadığı için gidilebilir.Yaz aylarında ise ortalama sıcaklık 25 derecedir. Temmuz ve Ağustos aylarında ise sıcaklık 30 dereceye kadar çıkabiliyor.

   LİGURYA  SAHİLLERİ   KAÇ  GÜNDE  GEZİLİR

Bölge gezilecek ve görülecek yerler açısından çok zengin olduğu için en az 5 gün kalınmalıdır.Gitmişken denize de girmek isterseniz en az bir hafta kalınmalıdır.

                                         

LİGURYA SAHİLLERİN DE NEREDE KALINIR

Ligurya bölgesi popüler ve pahalı bir bölge olduğu için otel rezarvasyonunuzu ne kadar önce yaparsanız ,ucuza otel bulma şansınız bir o  kadar artabilir.Bu bölgede hem ucuz hem de konforlu bir şekilde konaklayacağınız bölge liman şehri olmasından kaynaklı “La Spezia” şehridir. Buradan tren veya tekneler ile tüm ligurya sahilini gezebilirsiniz. Deniz yolu ile gezmek isterseniz “Travelingtürks” firmasını kullanabilirsiniz.

                                

LİGURYA SAHİLLERİN DE GEZİLECEK YERLER

CENOVA

Ligurya Bölgesinin başkentidir. Cenova , dar sokakları ,tarihi binaları ve sıcakkanlı insanları ile tipik bir italyan şehridir. Cenova yürüyerek gezilebilecek küçüklükte bir şehirdir. Aynı zamanda Italya’nın en büyük liman şehridir. Cenova’da gezilecek yerler ise ;

-Porto Antica(Eski Liman ) : Burası Cenova’nın en canlı bölgesidir. Burada ,Akvaryum ve Galata Deniz Müzesi ‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Piazza Ferrori (Ferrari Meydanı): Şehrin en büyük ve merkezi meydanıdır. Burada borsa Binası ,PTT binası ,Dükler Sarayı ve Opera Binası görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Cristof Colomb’un Evi : Dante Meydanında bulunan bu küçük ve eski evin Cristof Colomb’un yaşadığı ev olduğu ev olduğu iddia ediliyor

-Castelleto Tepesi : Burası Cenova’yı 180 derece panoramik olarak görebileceğiniz en yüksek gözlem platformudur.

Palazzo Ducale (Dükler Sarayı ) : Ferrari Meydanı üzerindeki bu tarihi yapı ,yüksek kulesi ve kulesinde dalgalanana Cenova bayrağı ile dikkat çeker.

-Via Garibaldi : Cenova’nın en meşhur caddelerinden olan bu caddede UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiş en güzel sarayları görebilirsiniz. Bu sarayların bir çoğu Banka olarak kullanılıyor.

LA SPEZIA 

İtalya’ da ki en önemli ticari ,sivil ve ana İtalyan Askeri limanı niteliğindedir. Şehirde ,İtalya’nın en önemli askeri Savunma Sanayi üretim tesisleri bulunmaktadır. La Spezia ,Cinque Terre köylerine yakınlığından ve ucuzluğundan dolayı konaklama için en uygun yerdir. Burada ,Saint Giorgia kilisesi ,ulaşım müzesi ve Denizcilik Müzesi görülmesi gereken yerlerdir. Marinanın etrafında gece hayatı da çok popülerdir. Bu bölgede birçok bar ,restoran ve cafe bulunmaktadır.

Cinque Terre

İtalya’nın en  çok fotoğraflanan bölgelerinden biridir. İtalyanca “beş toprak” anlamına gelen Cinque Terre ,deniz kıyısında dik olarak gelen yamaçlara kurulan 5 balıkçı köyünden oluşuyor. Sırasıyla Riomoggiore , Monorola ,Corniglia , Vernazzo ve Monterosso al Mare .Patikalar ile bölünmüş yürüyüş rotaları ile yürüyüşü sevenler için muazzam güzellikte yerlerdir. Köylerin tamamı ve sahilleri Cinque Terre ulusal parkı içinde ve UNESCO listesinde yer almaktadır. Burada konaklama çok kısıtlı ve pahalıdır. Bundan dolayı La Spezia da konaklayıp bu köyleri günübirlik tren veya tekneler ile gezebilirsiniz. Burayı tren ile gezmek isterseniz “cinque terre card ” adında 12 € ödeyerek alabileceğiniz bir kart var. Bu kart ile bütün gün istediğiniz köyde inip binebiliyorsunuz. Kartın geçerliliği 24 saattir. Köyler arası yolculuk 5 dakika sürüyor.Diğer alternatif olan tekne ile gezmek isterseniz ise günlük 30€ karşılığında aynı tern gibi istediğiniz köyde inip binebilirsiniz .Tabi ki bu köyleri denizden görmek çok daha güzel.Bu köyleri yürüyerek de gezebilirsiniz .Köyler arası yürüyüş parkur mesafeleri şöyledir;

Rio Maggiore-Monorala= 1,5 km  20 dakika

Monorola-Cornegli=2,5 km  45 dakika

Corneglia-Vernezza= 3,5 km 90 dakika

Vernezza – Monterossa = 3 km 90 dakika

Cinque terre bir balıkçı köyü olduğu için burada deniz ürünlerinin tadına bakmadan dönmeyin derim .İster külahta kalamar , karidesleri yürüyerek , ister deniz ürünleri ile övünen balık restorantların da  özellikle deniz mahsüllü makarna yiyebilirsiniz.

PORTOVENERE

Burası La Spezia ile Cinque Terre arasında kalmış ,geniş bir limanı ve bu limanda yan yana dizilmiş rengarenk evleri ile kartpostallık bir balıkçı kasabasıdır. Burası çok küçük ama çok renkli ve zengin bir yerdir. Tepedeki hisara doğru renkli evler ve tekneler eşliğinde uzanan harika bir sayfiye görüntüsü içerisinde deniz meraklıları için hemen karşısında “palmino adası” vardır.Bu adaya 5€ karşılığında  tekne turları düzenlenmektedir . Portovenere’ye La Spezia’dan gelmek isterseniz 110 nolu otobüs ile 2,5 ödeyerek 5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

SESTRİ LEVANTE

Bu kasaba Ligurya sahilinin tam ortasında yer almaktadır. Portofino,Cinque Terre kadar popüler olmadığı için turist yoğunluğundan uzak ,sakin ve huzurlu bir yerdir. Burası genellikle yerel turistlerin geldiği bir yerdir. Denize girmek için çok güzel iki güzel koy vardır. Biri taşlık olan Baia delle Favole ,diğeri ise kumluk olan Baia del Silenzio. Buraya La Spezia’dan tren ile 30 dakika içinde 4,5 € ödeyerek ulaşmak mümkündür.

SANTA MARGHERİTA

Burası Portofino’ya gitmek için kalkan feribotların ana durağıdır. Genelde turistik gezi turlarının uğradığı bir bölgedir.Çok büyük olmayan bir limanı vardır. Diğer kasabalar gibi balıkçılıktır. Sahile paralel renkli evleri ve çiçekleri ile tipik bir ligurya sahil beldesidir. Fakat diğerlerinden farkı lüks villaları ile dolu zengin bir kasaba olmasıdır. Komşusu Portofino kadar ünlü olmadığı için daha sakin ve ucuzdur. Buraya tren ile ulaşmak isterseniz 5 € ödeyerek 50 dakika süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

CAMOGLİ

Portofino yarımadasının batısında kalan çok güzel ve şirin bir balıkçı kasabasıdır. Camogli, turuncunun her tonundaki evleri ,yemyeşil pencereleri ve güler yüzlü halkı ile Ligurya’nın en güzel yerlerinden biridir. Portofino’ya göre daha ucuzdur. Fakat genede pahalı bir kasabadır.Son yılların balayı rotalarından biri olmasından dolayı fiyatlar diğer kasabalara göre daha pahalıdır. Camogli, La Spezia’dan 87 km uzaklıktadır.La Spezia’dan tren ile 6.60 € ‘ya 1.10 dakikada ulaşabilirsiniz.

PORTOFINO

Portofino İtalya da lüksün sembolüdür. Zenginlik yarımadaya ayak basmadan yatların çevrelediği limanda başlıyor. Portofino’ya tekne ile kıyısına yaklaşmaya başladığınızda Portofino’ya aşık olacağınız kesin. Portofino uğruna aşk şarkıları ,şiirleri yazılan bir kasabadır. Limanda teknelerin sıra sıra dizildiği, pastel renkli panjurları ile evlerin görüntüsü  tabloyu andırır. Dünyanın en güzel sahil kasabası olarak geçmektedir. Kasabanın nüfusu 400 kişiden oluşuyor. Burada satılık ev olmadığı için ev satın almanız mümkün değil. 1920 yılında doğal park ilan edilen kasabada bir tek taş bile yerinden oynatılmamış ,evlerin rengi değiştirilmemiş .Bu kasabada Castello Brown kalesine mutlaka çıkın. Giriş 5 €. Portofino limanı bu kaleden olduğu gibi gören müthiş bir manzaraya sahip. Portofino’ya La Spezia’dan gelecek iseniz önce La Spezia -Santa Margherita trenine bineceksiniz(50 dakika 5 € ) buradan da iskeleye gidip 9 € ödeyerek 30 dakika süren ve hayatınız boyunca unutamayacağınız manzaralar eşliğinde Portofino’ya ulaşabilirsiniz. Buraya gelmişken hemen bir sonraki teknenin durağı olan San Fruttosa koyuna mutlaka gidin derim.Cam gibi denizi ve minicik bir plajı olan dağlık bir kıyı burası aynı zamanda bir deniz kıyısı manastırına ev sahipliği yapması ve bu kıyıda su altında kalmış Christ of the Abbys adlı İsa heykelinin bulunması ile de ünlüdür. Buraya aynı zamanda meraklıları için dalış turları vardır. Santa Margherita limanından portofino biletini alırken San Fruttuosa’yı da ekletirseniz 11€ ödeyerek Portofino’dan aynı tekne ile burayı görme şansını elde edersiniz.

                                       İTALYAN RİVİERASIN DA YAPMADAN DÖNME           

Cinque Terre köylerini tekne ile gezmeden ,

Portofino’dan kaleye çıkıp o muhteşem manzarayı fotoğraflamadan,

Deniz mahsüllü makarnalaları’nın tadına bakmadan ,

-Köyler arası trekking yollarından en az bir tanesini gerçekleştirmeden,

-La Speziada ki gece kulüplerine gitmeden

-Cenova’da pesto soslu makarna yemeden,

-Camogli de motorsiklet kiralayıp çevredeki köyleri gezmeden,

-San Frutuso’nın cam gibi denizine girmeden DÖNMEYİN

(Visited 189 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir