Madrid

                 

BAŞKENT MADRİD

MADRİD GEZİSİ

Madrid gezi Rehberi

Madrid Nerede ? İspanya’nın tam ortasında bulunan Madrid,İspanya Krallığı’nın başkenti ve en büyük şehridir.Bu sakin ve güzel şehirde, kültürden eğlenceye çok sayıda gezilecek yer vardır. Madrid denilince ilk akla kültür, sanat ve gece yaşamı gelir. Madrid, Londra ve Berlin’den sonra en büyük üçüncü ve en kalabalık Avrupa şehridir. Dünyanın en gelişmiş metro hatlarından birine sahiptir. Büyük şehir olmasına rağmen trafik yok denecek kadar azdır. Tarih kokan tertemiz sokaklara sahip olan Madrid, tapas barları, Sangria içeceği ve  Real Madrid ile çok ünlüdür. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuzdur. İhtişamlı binaları ve geniş caddeleri ile göz kamaştırır. 105 bin kişilik Santiago Bernabeu Stadı ile dünyadaki en büyük statlardan birine sahiptir.

                   

MADRİD DE NEREDE KALINIR

Madrid de Konaklama

1.Puerto del Sol Meydanı: Şehrin kalbi olarak geçen bu meydan ve çevresi şehrin en önemli alışveriş caddesi olan Grand Via’da çok sayıda gezilecek yer , kafe ve restorantlar vardır. Şehri yürüyerek gezebileceğiniz bir bölgedir.En güvenli bölgelerden olan bu bölge gece gündüz çok hareketli olup merkezi konumundan dolayı otel fiyatları yüksektir.

2.Austrias:

Sol Meydanı’nın hemen yanında yer alan Austrias bölgesinde saraylar , kiliseler,manastırlar ve gezilecek yerlere yakınlığı ile bölge konaklama için uygundur.Şehrin en önemli meydanlarından olan Plaza Mayor,Kraliyet Sarayı, Almudena Katedrali, San Miguel Market ve Puerto del sol meydanı’na yürüme mesafesinde olup otel fiyatları yüksektir.

3.Salamanca:

Ünlü Retira parkı’nın kuzeyinde bulunan Salamanca bölgesi ,tarihi binaları ile şehrin en zengin kesiminin yaşadığı yerdir. Gran Via caddesine çok yakın olup caddedeki Prada ,Gucci, Louis Vuitton gibi dünya markalarına kolaylıkla ulaşıp alışveriş yapabilirsiniz. Otel fiyatları yüksektir. 

Lavapies:

Merkezin güneyinde kalan bu bölge özellikle gece hayatı ile ünlüdür. Yerel halk ile iç içe olmak ve konaklama için yüksek ücret ödemek istemeyenler için güzel bir bölgedir. Madrid Tren istasyonuna yürüme mesafesindedir.

                         M

MADRİD’E NE ZAMAN GİDİLİR

 

Madrid karasal iklime sahip bir şehir olduğu için kışlar soğuk ve yağışlı, yazları ise bunaltıcı sıcaklığa sahiptir. Madrid’i gezmek için en güzel dönem Mart ile Mayıs ayı arasındaki dönem ile Eylül ve Kasım ayları arasında kalan dönemdir.

                             

                 

MADRİD’E NASIL GİDİLİR

MADRİD HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

İstanbul’dan her gün THY, Pegasus Airlines ve Atlas Global Firmaları ile yaklaşık 4 saat 30 dakika süren uçuş ile direkt olarak ulaşabilirsiniz.Ayrıca Avrupa’nın diğer şehirlerinden de hızlı trenler ile ulaşmak mümkün.

                                                   

Madrid-Barajas Uluslararası Havalimanı

şehir merkezine 12 km uzaklıktadır. Toplam 4 Terminal binası bulunup 1,2 ve 3 nolu binalar birbirine çok yakındır. Terminal 4 ise daha uzakta olup diğer Terminallerden ulaşım ücretsizdir. THY , Pegasus Havayolları Terminal 1 , Atlas Global Terminal 3’ü kullanmaktadır. Şehir merkezine en kolay ulaşım ise metro kullanmaktır. 8 numaralı hat ile 4.5 € ödeyerek 15 dakika içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise her terminalin önünden kalkan otobüsler ile Atocha Tren istasyonuna 40 dakika içinde 5€ ödeyerek ulaşabilirsiniz. 3.tercih ise tren.Terminal 4’ün üzerinden metro Ligero hatlı trene 4,5 € ödeyerek 20 dakika içinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi kullanarak gitmek isterseniz ise ortalama 25 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

                   

MADRİD DE GEZİLECEK YERLER

Madrid Kraliyet Sarayı

İspanya Kraliyet Ailesi’nin ikametgah ettiği yerdir.Bu saray genelde Devlet törenleri için kullanılmaktadır. Madrid’in en güzel binalarından biridir. Taç Salonu , Gasparini Odası ve Kraliyet Şapeli gibi ihtişamlı bölümleri ile görülmeye değerdir.Saat 10:00 – 20:00 arası yetişkinler 10 € ,çocuk ise 6 € ödeyerek bu sarayı gezebilirler.

Prado Müzesi 

Şehrin en ünlü müzesi olan Prado, 8.600 tablo ve 700’ün üzerinde heykel ile dev bir koleksiyona sahiptir. Prado Müzesi İspanyol Sanatının değişik dönemleri hakkında bilgi vermektedir. Saat 10:00-20:00 arasında 15 € ödeyerek gezebilirsiniz.

Puerto Del Sol Meydanı: 

Madrid şehri’nin kalbidir bu meydan. Kültürel ,siyasi ve sosyal hayatının yaşandığı meydandır. Calle Mayor ,Calle Arsenal ve Calle Arcala gibi tarihi sokaklara bağlantısı vardır. Şehrin en işlek yerlerinden olan Puerto del sol meydanın da sokak sanatçılarının renk kattığı bu meydanda yan kesicilere de dikkat etmek gerekir.

Mercado de San Miguel Pazarı

Madrid şehir merkezinin en önemli noktalarından birinde olup İspanyol mutfağına ait lezzetli yemekleri ile renkli bir pazardır. Taze deniz ürünlerinden meşhur içecekleri olan sangria ya kadar her şeyi bu pazarda bulabilirsiniz.

Plaza Mayor                      

Madrid’in en tanınmış meydanıdır. Eskiden boğa güreşleri ,pazarlar , turnuvaların gösterildiği etrafı kapalı bir meydan iken,günümüzde turistik dükkanlar , kafeler ve restoranları ile çevrilmiş büyüleyici bir meydandır.

 

Parque del Retiro

Madrid kent merkezindeki 14 kilometrekarelik en büyük yeşil alana sahip olan Parque del Retiro ‘nın ortasında küçük sandallarla gezinti yapabileceğiniz yapay bir göl bulunmaktadır. 

MADRİD DE YAPMADAN DÖNME

  • Prado müzesini gezmeden ,
  • Yemyeşil parklarında uzanmadan,
  • Tapas yemeden,sangria içmeden,
  • Sokaklarında kaybolmadan,
  • Flamenko gösterisi izlemeden
  • Espadril sandalet almadan,
  • Flamenko etkisi yaratan yelpazelerinden almadan
  • DÖNME
(Visited 50 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir