Manneken Pis (İşiyen Çocuk Heykeli)

Brüksel’in Simgesi Manneken Pis (İşiyen Çocuk Heykeli)

Belçika’nın başkenti Brüksel’in simgesi olan “Manneken Pis” yani işiyen çocuk heykeli Brüksel şehrinin simgesi haline gelmiştir. Brüksel’in kalbi olan Grand Place meydanına çok yakın mesafede bulunan Manneken Pis’te işiyen bir çocuk anlatılmaktadır.

61 cm uzunluğundaki bu heykel ,17.yüzyılın başında yapılmaya başlanmıştır. Halka açık bir çeşme olup zamanla Belçika’nın maskotu haline gelmiştir. “Brüksel Gezilecek Yerlerlistesinde ilk sıralarda yer alır. Dünyanın çeşitli yerlerinden hediye gelen yaklaşık 800’e yakın kıyafet ‘ten oluşmuş bir gardırobu bulunmaktadır. İçlerinde Santa Claus kıyafeti ise gardırobun en ilgi çekici parçasıdır. Grand Place meydanında bulunan Brüksel Kent Müzesinin son katında Manneken Pis ‘in değişik kıyafetleri ile giydirilmiş örneklerinin bulunduğu bir salon bulunmaktadır.

Manneken Pis’in Hikayesi

Orta çağ döneminde kelimenin tam anlamıyla ,“çişini yapan küçük erkek çocuğu”‘dır. Manneken Pis ile ilgili Çeşmeye dair geçmişten yüzlerce masal ,hikaye , destan bulabilirsiniz. Bu hikayelerin içinde en inandırıcı olan ise Brüksel şehrini kurtaran bu oğlan çocuğuymuş.Zamanında Brükselde’ki düşmanlar geri çekilme taklidi yapar fakat kentin altına barut saklamışlar. Julien isimli küçük kız çocuk alev alan sigortayı görür ve üzerine işer. Bunun üzerine halk büyük bir faciayı önleyen bu çocuğun heykelini yaptırırlar. Manneken Pis 1452 yılında ismi Petit Julien olarak anılırdı ve aynı caddenin köşesindeki bir çeşmenin parçasıydı.1619 yılında bu heykel Hieronymus Duqesnoy tarafından yapılan bronz bir heykel ile değiştirilmiş. Zamanıda orjinali korunmadığı için kopyasının orjinaline benzeyip benzemediği bilinmiyor. Heykelin şimdiki hali ise 1965’te Manneken Pis tekrar kaybolduktan sonra yapıldı. Bir kaç ay sonra kırık olarak bulunan heykel şu anda Grand Place meydanındaki Maisondu Roi’de bulunuyor.

Manneken Pis Ziyaret Bilgileri

Adres: Rue de I’Etuve ve Rue du Chene’nin köşesinde yer almaktadır.

Ulaşım: Merkez Tren İstasyonun’dan 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Metro ile gelecekseniz ise Anneessens , Central ya ada Bourse istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir