Milano

MODA’NIN BAŞKENTİ MİLANO

MİLANO GEZİSİ

Milano nerede? Milano, Kuzey İtalya’da Lombardiya bölgesinin başkenti olup , moda ,sanat ,ticaret , eğitim , tasarım açısından İtalya’nın turizm başkentidir. Milano’da hem tarihi hem de modern dünyayı birlikle yaşayabilirsiniz. Şehir merkezinde dünyanın en büyük gotik tarzdaki katedrali “Duomo di Milano , dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden olan “Galleria Vittorio Emanuele II ” ve dünyanın en büyük tiyatro binalarından “La Scala “ ile Milano enlerin şehridir. Milano , İtalya’da modern binaları ile de çok ünlüdür.30 katlı Piazza della Repubblica , 36 katlı Pirelli Gökdeleni ile modern hayatın içinde dikkat çekmektedir. Uluslararası fuarları ile Milano Avrupa’nın ticaret merkezi haline gelmiştir.

MİLANO’YA NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Milano’ya haftanın her günü THY veya Pegasus Havayolları ile 2 saat 55 dakika süren yolculuk ile direkt ulaşabilirsiniz. Milano’da iki havaalanı bulunmaktadır. THY , Malpensa Havaalanına Pegasus ise Bergamo Havalimanına iniş yapmaktadır.

MALPENSA HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Şehir merkezine 40 km uzaklıktaki Malpensa Havalimanın’dan ulaşımı “Malpensa Ekpress” ile yapmak isterseniz Terminal 1 ‘den Piazza Cadorna ‘ya 30 dakika içinde 13 € ,Merkez Tren istasyonu’na gitmek isterseniz ise 50 dakika içinde 13 € ödeyerek Malpensa Ekpress ile ulaşabilirsiniz. (her 30 dakikada bir kalkar)

Malpensa Shuttle Bus : Bu küçük minübüsler ile şehir merkezine 15-20 dakika içinde 15€ ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Terravision Firması : Bu firmaya ait otobüsler ile gitmek isterseniz 50 dakika içinde 8 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler Terminal 1 den kalkarak terminal 2 ye de uğrayarak şehir merkezi yada Merkez Tren istasyonu’na gidiyor. Tren ile gitmek isterseniz ise 30 dakika içinde 13 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

MİLANO BERGAMO HAVAALANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Milano’ya 45 km uzaklıktaki Bergamo havaalanından şehir merkezine en hızlı ve ucuz ulaşım aracı otobüstür. Biletinizi terrevision .eu adresinden alırsanız 5 € ödeyerek 30-40 dakika içinde Milano’ya ulaşabilirsiniz. Otobüs saatini kaçırsanız bile bir sonraki otobüse binebilirsiniz. Bergamo havaalanından tren ise aktarma yapmak zorunda olduğunuz için çok tercih edilmiyor.

MİLANO’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Milano her mevsim güzel bir şehirdir. Milano’da karasal iklim görüldüğü için Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak ve kalabalıktır. Nisan ve Kasım ayları ılık ve güneşli geçer.Ekim ve Kasım ayları da çok yağmurlu olabiliyor. Kışın ise ara sıra kar yağışlı ve soğuk geçer.Kışın Alp dağlarının eteğinde bulunan bu şehir geceleri -1 ‘e kadar düştüğü görülüyor.

MİLANO KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Milano’da 2 gece konaklayarak milano’nun hemen hemen her yerini gezebilirsiniz. Milano’ya gelmişken çevresindeki Como Gölü ve Bergama şehirlerini de gezmek isterseniz konaklamanızı 3 gece’ye çıkarmalısınız.

MİLANO’DA KONAKLAMA _MİLANO’DA NEREDE KALINIR

Duomo Bölgesi : Milano şehrinin en canlı ve hareketli bölgesidir. Görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Konaklama biraz pahalı olabilir. Ortalama 60 € -700€ ödeyerek konaklayabilirsiniz.

Navigli Bölgesi : Milano’nun kanalları ile ünlü bölgesidir. Navigli bölgesi sakin bir bölgedir.Şehir merkezine biraz uzak bir bölgedir fakat konaklama için uygun fiyatların olduğu bir bölgedir.Günlük 40 € -300€ ödeyerek konaklayabilirsiniz.

Merkez Tren istasyonu Bölgesi : Konaklama açısından en popüler bölgedir. Her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. Ayrıca Şehrin ana tren istasyonu olduğu için ülkeler arası yolculuk yapacaklar içinde avantajlıdır.40€-200€ ödeyerek bu bölgede konaklayabilirsiniz.

MİLANO ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI

Milano şehir içi ulaşım için metro , tramvay , otobüs ve taksi kullanarak her yere çok kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün .Milano da en çok kullanılan ulaşım aracı ise metrodur. Metro tek kullanımlık bilet 1.50€ , 24 saatlik sınırsız bilet 4,50€ , 48 saatlik sınırsız bilet ise 8,25€.Tramvay ise genelde metro ile ulaşımın olmadığı yerlerde var .Şehrin her yerinden tarihi eski tramvaylar geçmektedir.Metro için aldığınız biletleri tramvaylar içinde kullanabilirsiniz. Otobüs Milano şehrinde çok tercih edilmiyor. Gece otobüsleri genellikle daha fazla kullanılıyor. Taksi ise beyaz taksiler ile yapılıyor. Fakat ücretleri diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha pahalı.Taksimetrenin açılış ücreti 5€.

MİLANO GEZİLECEK YERLER

Duomo di Katedrali Milano : Dünya’nın 4.büyük katedrali olan Duomo di Milano ,tarihi zenginliğ ve muhteşem mimarisi ile ,Milano’da ilk gezilmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Milano’nun simgesi haline gelen bu ihtişamlı katedral 11.700 metrekarelik bir alanın içinde yer almaktadır. İnşaatı 500 yıl sürmüş olan restorasyon çalışmaları halen sürmektedir. Dışı olduğu kadar içininde güzelliği insanı büyüler .Çatı katına çıkıp gün batımını seyredebilirsiniz. 08.00-19.00 saatleri arasında 3,5 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz. Terasına asansör ile çıkmak isterseniz ise 9,5 € ödeyerek çıkabilirsiniz.

Galllria Vittoria Emanuele II. : Dünya’nın en eski alışveriş merkezlerinden biridir. 1865-1877 yılları arasında inşa edilmiş olan bu alışveriş merkezi Katedral ile La Scala Opera Evi’nin arasında yer alır. Cam kubbesi ile ziyaretçilerin gözlerini kamaştırır.Bu görkemli kubbenin hemen altında tarihte İtalya’ya başkentlik yapmış 3 kentin aromaları var. Bu aromalardan Torino şehrine ait boğa simgesi’nin çevresi şans getirdiğine inanıldığı için her zaman kalabalıktır.

Yine aynı yerde Afrika . Asya , Avrupa ve Amerika kıtalarını temsil eden mozaik çalışmasınıda görebilirsiniz. Adını İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarlarından alan pasajda Prada ,Louis Vuitton ve Gucci gibi lüks markaların bulunduğu mağazalar ve restorantlar bulunmaktadır.

La Scala Opera Binası: Galleria Vittorio Emanuele II ‘nin arkasında bulunan bu ihtişamlı bina ,kendisi ile aynı isimdeki Piazza della Scala isimli meydanda bulunmakta.Hem İtalyan hem de dünyanın her yerinden sanatçıların sahne aldığı binlerce opera gösterisi ve konserlerinin düzenlendiği La Scala 2.030 kişilik izleyici kapasitesine sahiptir. 10 € ödeyerek içini gezebilirsiniz.

Santa Maria delle Grazie : Rönesans döneminin en önemli sanatçılarından olan Floransalı Leonardo Da Vinci’nin en önemli eseri olan “Son Yemek ” adlı eserini bu bazilikanın duvarına yapmıştır. Dünya’nın her yerinden turistlerin geldiği bu kiliseye saat 09.00-17.30 arası 10 € ödeyerek girebilirsiniz.Her ayın pazar günü griş ücretsizdir.

Sforzeco Kalesi : Avrupa’nın en büyük kalelerindendir.15.yüzyılda eski kentin yakınlarına kurulmuş olan bu Sforzesco Kalesi’nin bahçesini 24 saat ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Milano dükü I. Francesco Sforza’nın emri ile yapılan şato’nun içerisinde Antik çağ sanatları müzesi bulunmaktadır. Müzeyi saaat 07.00-19.30 arası 5 € ödeyerek gezebilirsiniz.

Brera Sanat Galerisi (Pinacoteca di Brera): 1773 yılında Maria Theresia’nın Güzel Sanatlar Akademisini kurmasıyla başlayıp 1882 yılında akademi bünyesinden çıkıp bağımsız bir kuruluş haline gelmiştir. İtalya’nın en önemli kültüren yapılarından biri olmuştur. 32 adet salona sahip sanat galerisinde Rafaello , Montegna , Hayez ve Caravaggio başta olmak üzere bir çok ünlüye ait eserler bulunmaktadır. Avlusunda ise Napolyon heykeli bulunmaktadır.

Brera Bölgesi : Eski Milano olarak geçen Brera bölgesi ,parke taşlı ara sokaklarındaki dizayn mağazaları , şık kafeleri ,sanat galerileri ile şehrin en büyük ve en önemli müzesi “Pinacoteca di Brera” ile Milanoda’ki nezih halkın bulunduğu bir bölgedir. “Orta Botanico di Brera ” isimli botanik bahçeside gene bu bölgede bulunmaktadır. “Amorino” isimli ünlü dondurmacı bu bölgede yer almaktadır.

Altın Dörtgen ( quadrilatero d’Oro): “Altın Dörtgen “adı ile anılan bölge ,Milano’nun en şık alışveriş caddelerinin bulunduğu bölgedir. Başta Via Monten Apoleone ve Via Spiga olmak üzere kentin bu bölgesindeki caddelerde Prada ,Gucci , Versace , Bulgari ve Moschino gibi dünya markalarını görebilirsiniz. Tam bir alışveriş cennetidir.

MİLANO STARBUCKS RESERVE

Dünyada , ilki Seattle Roastry , ikinciside Sanghay ‘daki Roastry ‘de bulunan Starbucks Roastry Reserve 3. Milanoda açılmış..2008 Eylül ayında açılan Piazza Cordusio’daki tarihi Posta binasının içinde 2.300 metrekarelik Starbucks Reserve Roastry ,Milano’da kahve kavurma ,demleme,ve miksoloji gösterisi sunuyor. Bu gösterişli binaya girdiğinizde ,girişi çevreleyen ,zeminden tavana kadar Starbuck’ın tarihinin ve kahvesinin anlatıldığı bir görsel bulunuyor. 115 ‘den fazla farklı içeceği ve İtalya’nın ünlü pastahanesi Princi tarafından üretilen tatlıları ile büyülüyor.

MİLANO’DA YAPMADAN DÖNME

-Dünya’nın en eski alışveriş mağazalarından biri olan Galleria Vittorio Emanuele’i gezmeden

-Bu güzel alışveriş merkezinin üst katında bulunan “Terazza Aperol” da Duomo katedrali manzarasına karşı Aperol spritz içmeden,

-Brera bölgesinde bulunan “Colori” mağazasını gezmeden,

-Leonarda da Vinci’nin son akşam yemeği tablosunu görmeden,

-Ara sokaklarında kaybolmadan,

-Sforzesco kalesini gezmeden,

-Tarihi tramwaylar ile şehri gezmeden

-Navigli bölgesini gezmeden,

-Como Corsa caddesinde bulunan “Como corsa 10 ” tasarım mağazasını gezip içinde bulunan kafesinde kahve içmeden,

-2018 Eylül ayında açılan ,tarihi posta binasında açılan Starbucks Reserve Roastry ‘e gitmeden,

-Milanoya kadar gelmişken İtalya’nın Tirano şehrinden kalkan Alp dağlarına kadar giden Avrupa’nın en güzel 10 treninden biri olan Bernina Express Tren Turu Yapmadan Dönme.

(Visited 104 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir