Nice

                                             

                                                                               

FRANSIZ  RİVİERASI’NIN  BAŞKENTİ  NİCE

NİCE GEZİSİ

Nice Gezi Rehberi

Nice nerede? “Mavi Kıyı” anlamına gelen Fransa’nın güneyinde bulunan , başkenti Nice olmak üzere ve çevresindeki çok sayıda şehir ve kasabasıyla içine alan bölgeye Cote d’Azur veya Fransız Rivierası denilir. şık ve pahalı bir şehir olduğu için Fransız Riviersı’nın kraliçesi olarak geçer. Başta Fransa olmak üzere Avrupa sosyetesinin gözde tatil mekanıdır. Fransa’nın 5. büyük şehri olan Nice, adı gibi güzel , renkli ve canlı yaşamıyla ,kozmopolit yapısı,eğlence hayatı ,kumarhaneleri, turkuaz renkli plajları , dar sokakları, lüks restorantları , butik mağazaları ve tarihi mekanları ile herkesi kendine hayran bırakan çok canlı bir şehirdir.Fransa’da Paris’ten sonra en çok ziyaret edilen turizm şehridir.

                                             

NİCE ŞEHRİNE NEDEN GİDİLİR

-Cote d’Azur bölgesinin en gözde olan şehrini görmek için,

-Dünya Jet sosyetesi’nin yazlık evlerini görmek için,

-Cannes ,St.Tropez ,Monaco,Monte Carlo’ya çok yakın olduğu için,

-Parklarında dinlenmek için,

-Güneş,deniz ve tarih tatilini bir arada yapmak için,

-Birbirinden güzel butik mağazalarından alışveriş yapmak için,

-Moda olan ne varsa Nice şehrinde olduğu için,

-Antikaların ve sanatın buluştuğu yer olduğu için ,

-Kozmetiğin ve parfüm’ün ana vatanı olduğu için,

-Ünlü kumarhaneleri için,

-Upuzun sahillerinde güneşin tadını çıkarmak için,

                                            

NİCE ŞEHRİNE NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Nice’e haftanın her günü Pegasus ve Türk Havayolları’nın direk uçuşları ile 3 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Bu bölgeye talep’in çok olmasından dolayı uçak biletleri biraz pahalıdır. Avrupa’nın şehirlerinden Nice’e ulaşabilirsiniz.

                          

NİCE  HAVAALANI’NDAN  ŞEHİR  MERKEZİNE  ULAŞIM

Nice Cote d’Azur Havaalanı ülkenin en yoğun çalışan 3. havaalanıdır. Şehir merkezine uzaklığı 6 km’dir. Nice şehrine uçarken denize inen tek havaalanıdır. 98 veya 99 numaralı otobüsler ile 6 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz yada ana yola çıkıp Cannes’dan veya Saint Paul’den gelen otobüsler ile 1€ ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

                                           

NİCE  ŞEHRİNDE  NEREDE  KALINIR

Nice’de 5 bölge vardır.

-Jean-Medicin Bölgesi 

Halk tarafından “The Avenue” olarak bahsedilen ve şehir merkezi olarak kabul edilen popüler bir bölgedir. Hem lüks hemde uygun fiyatlara da otel bulmanız mümkün.

-Vieille Ville Bölgesi 

Burası old town olarak bilinir. şehrin tarihi bölgesidir. Hem sahile hemde şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Bu bölgede genellikle lüks oteller bulunmaktadır.

                           

Gambetto Bölgesi 

Merkeze yakın bir bölgedir. Daha çok ev kiralamak isteyenler için daha uygundur.Hem lüks hemde uygun fiyatlara oteller bulabilirsiniz.

Fabron Bölgesi

Hem havaalanı hemde şehir merkezi arasında kalan bölgedir. Lüks oteller bu bölgede daha ucuzdur.

Havalimanı Bölgesi

Hem lüks hemde uygun fiyata bu çevrede çok sayıda otel bulabilirsiniz. Havaalanı şehir merkezine 6 km uzaklıktadır.

                         

NİCE ŞEHRİNE HANGİ MEVSİM GİDİLİR

Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde yazları sıcak ve yağışsız .Hava sıcaklığı ortalama gündüz 25-30 derece arasında olurken ,geceleri sıcaklık 19 derece olur. Kışları ise serin ve yağmurlu geçer. Eğer denize girmek isterseniz, Nice’e Temmuz ayında gitmenizi öneririm. Deniz suyu sıcaklığı 24 derecedir.

                                                 

NİCE ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI

Otobüs, tramvay ve taksi şehir içinde kullanılan araçlardır. Nice şehrinde trafik problemi bulunmadığından dolayı Nice ve çevresini en güzel araba kiralayarak gezebilirsiniz. En yaygın ve ucuz ulaşım aracı ise otobüstür. Nice’den Cannes , Monaco , Monte Carlo ‘ya hatta İtalya sınırında bulunan Menton şehrine kadar 1,5 € ödeyerek kilimalı belediye otobüsleri ile ulaşmanız mümkün. Bir diğer ulaşım aracı ise trendir. Nice’in şehir merkezinden çevresindeki her yere tren vardır .Otobüsten tek farkı ise biraz daha pahalı ama daha hızlıdır.

                                      

NİCE ŞEHRİNDE NE YENİR

Akdeniz şehri olduğu için , yemek kültürleri daha çok deniz ürünleri ağırlıktadır.Uzun yıllar İtalyan devletlerinin bir parçası olduğu için de italyan mutfağının etkisinde kalmıştır. Take a way pizza şehirde çok yaygındır. Pizzasını alan Nice sahilinde oturup yer. “socca” nohut unundan yapılan ve krep gibi büyük tepsilere dökülüp odun ateş ve taş fırında pişiyor.3-5 € arasında satılıyor.

                                NİCE  ŞEHRİNDE GEZİLECEK YERLER

VIEUX NICE (ESKİ ŞEHİR)

Eski şehir bölgesi ,Nice’in tarihi ve rengarenk evleri arasında konumlanmıştır. Ara sokaklarında gezerken kendinizi eski dönemde masalsı bir yolculuk içinde hissedersiniz. Orta çağ’dan beri kentin en önemli yeri olmuştur. Bu bölgede çok sayıda  eski binalar , sanat galerileri ,hediyelik eşya mağazaları, cafeler ve restorantlar bulunur.

PLACE MASSENA (MASSENA MEYDANI)

 Bu meydan şehrin en kalabalık bölgesidir. Meydanın çevresinde mimari açıdan çok güzel yapılar vardır. Akşamları bu meydanı ışıklandırılmış haliyle görmek ayrı bir güzellik. Özellikle de cafe , restaurant ve mağazaları ile çok canlıdır.

COLLINE DU CHATEAU (NICE KALESİ)

Kayalıklar üzerine kurulmuş olan bu kale , Eski şehir Nice tarafındadır. Şehrin en güzel manzarası tabi ki bu kaledendir.

PROMENADE DES ANGLAIS (İNGİLİZ SAHİL YOLU)

Palmiye ağaçlarının altında kalan bu yürüyüş yolu turistlerin en yoğun olduğu yerdir. Bu yol Nice şehrinin simgesi haline gelmiştir. Akşamları turistler bu yolda yürüyüş yapıp ,havanın ve denizin tadını çıkarırlar.

PROMENADE  DES ANGLAIS

2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. 7 km uzunluğundaki bu yolda bisiklet sürenleri ve yürüyüş yapanları görebilirsiniz.Nice Karnavalı gibi etkinlikler bu yolda düzenlenir.

NİCE COURS SALEYA PAZARI

Eski şehirde bulunan bu açık pazarda ,rengarenk çiçekler ,yöresel lezzetler,hediyelik eşyalar , mis kokulu sabunlar, çevresinde birbirinden güzel cafe ve restaurant hepsi bu meydandadır. Her yıl 13 Şubat ile 1 Mart arasında Nice Karnavalı bu meydanda gerçekleşir.

                                                     NİCE  ÇEVRESİ

Nice-Eze = 12,5 km uzaklıkta olup araba ile 25 dakika mesafede yer alır. 82 nolu otobüsler ile 1,5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. 

Nice-Monaco= TER trenleri ile 3,7 € ödeyerek 23 dakikada veya 112 , 100 nolu otobüsler ile 1,5 € ödeyerek 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Nice-Cannes= TGV trenleri ile 9 € ödeyerek 23 dakikada, TER trenleri ile 4,7€ ödeyerek 40 dakikada yada 200 nolu otobüs ile 1,5 € ödeyerek 1,5 saat içerisinde ulaşabilirsiniz.

Nice- St.Paul = 400 nolu otobüs ile 1,5 € ödeyerek 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Bu köye tren ulaşımı yoktur.

Nice-Menton= 100 nolu otobüs ile 1,5€ ödeyerek 1 saat içerisinde yada 5,3€ ödeyerek 38 dakikada tren ile ulaşabilirsiniz.

Nice -Grasse= Lignes d’Azur’un 500 nolu otobüsleri ile 1,5€ ödeyerek 1 saat 20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.Bu köye tren yoktur.

Nice-Antibes = TGV trenleri ile 6,4 € ödeyerek 13 dakikada ,TER trenleri ile 4,6 € ödeyerek 27 dakikada yada Lignes d’Azur otobüslerinin Cannes yönündeki 200 nolu otobüsü ile 1 saat içinde 1,5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Nice-Saint jean Cap Ferrat: Lignes d’Azur’un 81 nolu otobüsleri ile 1,5 € ödeyerek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Nice-Marsilya = SNCF trenleri ile gidiş dönüş 20 € ödeyerek ulaşabilirsiniz.

                                      NİCE  ŞEHRİNDE  YAPMADAN  DÖNME

-Parklarında vakit geçirmeden,

-Hareketli sahilinde yürüyüş yapmadan ,

-Nice şehrinden diğer Cote de Azur kasabalarına günübirlik de olsa gitmeden,

-Butik mağazalarından alışveriş yapmadan,

-Eskişehir’in dar sokaklarında kaybolmadan,

-Kumarhanelerinde vakit geçirmeden,

-Denize girmeden,

DÖNME

(Visited 133 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir