Paris

                                                                                 
                                                             

PARİS

AŞIKLAR  ŞEHRİ

PARİS GEZİSİ

Paris Gezi Rehberi

Paris nerede ? Paris , Fransa’nın başkenti ve ile-de France bölgesinin merkezidir. Seine Nehri’nin üzerine kurulmuştur.Moda şehri ,aşıklar şehri ve ışıklar şehri Paris….. bu sıfatların hepsine sahip bir şehirdir.Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Paris, Avrupa’nın en güzel şehirlerindendir.Köprüleri, meydanları, binaları, anıtları, sanatsal ve kültürel faaliyetleri, iki bin yıllık tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir.

PARİS’E  NEDEN  GİTMELİ

-Dünya’nın en romantik şehirlerinden biri olduğu için,
-Paris’te bulunan bir çok ünlü yapı UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer aldığı için,
-Moda ve lüksün Dünya başkenti olduğu için,
-Fransız Mutfağı’nın yemeklerinin tadına bakmak için,
-Sanat ve sanata saygının ne demek olduğunu görmek için,
-Dünyada ilk kez sokak aydınlatmalarını kullanan ve geceleri ışıl ışıl olan bu “ışık şehri”ni görmek için,
-Disneyland ta çocuklar gibi eğlenmek için,

PARİS’E  NASIL  GİDİLİR


İstanbul’dan Paris’e THY,Air France,Pegasus ve Onur Air gibi havayollarının  direkt uçuşları var. Paris biletini ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza bilet bulmanız mümkündür. Skyscanner’ dan sürekli arama yaparak promosyon uçak biletlerine ulaşmanız mümkündür. Yaklaşık 600-1200 TL arası bilet bulabilirsiniz.

PARİS’E  NE  ZAMAN  GİDİLMELİ

Paris ,dört mevsim ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Paris’in en kalabalık olduğu dönem Haziran ve Ekim arasıdır. En tenha olduğu dönem ise, Ocak ile Mart aylarıdır. Paris, yaz ayında güneşli ve ılık olur.Ortalama sıcaklık 24 derecedir ve en pahalı mevsimdir.Kışın ise karlı ve yağmurlu geçtiği için en ucuz mevsimdir.Ortalama sıcaklık 6 derecedir. İlkbahar aylarında ise sisli ve bulutlu bir hava vardır. Sıcaklık 15 derece civarındadır. Paris, yılın her günü yağmur yağma olasılığı olan bir şehir olduğu için yanınıza mutlaka şemsiyenizi almayı unutmayın.

PARİS  KAÇ  GÜNDE GEZİLİR

Paris, gezilecek yerler bakımından çok renkli bir şehirdir. Paris’i rahat rahat gezmek istiyorum derseniz en az 3 gün ,ayrıca Disneyland’a da gidip çocuklar gibi eğlenmek istiyorum derseniz de ,en az 5 gün ayırmalısınız.

PARİS’TE KONAKLAMA

Paris 20 bölgeden oluşur. Bölge numaraları merkezden başlayarak ,dışa doğru genişleyerek gider. Konaklama konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli konu otelinizin metro istasyonuna olan uzaklığıdır. Çünkü, Paris’te en çok kullanacağınız araç metrodur.
1.Bölge : Louvre müzesi, Eyfel Kulesi, Sen Nehri ve Concorde Meydanı’nın bulunduğu bölgedir. Konaklama bu bölgede çok pahalıdır fakat buraları yürüyerek gezmek istiyorsanız otelinizi bu bölgeden bulmalısınız.
2.Bölge :Kafeleri ve alışveriş mağazaları ile ünlü bir bölgedir. Merkez olduğu için konaklama pahalıdır ve çok gürültülü bir bölgedir.
3.ve 4. Bölge: Turistlerin en çok tercih ettiği bölgedir. Turistik yerlere yürüme mesafesinde olup 1. ve 2. bölgelere göre otel fiyatları daha uygundur.
4.ve 5. Bölge : Uluslararası öğrencilerin ve Fransız gençlerinin takıldığı bölgedir. Ucuz otellerin bulunabileceği ve şehrin tarihi yapılarına ve kiliselerine yakın bir bölgedir.
5. ve 6. Bölge: Orsay Müzesine , Lüksemburg bahçelerine Notre Dome katedraline yakın bir bölgedir.Otel fiyatları orta derecededir.
6. ve 7. Bölge: Şanzelize caddesinin bulunduğu bölgedir.Zafer Takı ve Concorde Meydanına yakındır. Muhteşem bir bölgedir fakat oteller çok pahalıdır.
8. ve 9. Bölge : Paris’te gezilecek yerler arasında birçok yeri bu bölgede bulabilirsiniz. Fakat, ara sokaklarından uzak durmaya çalışın.Otel fiyatları da orta derecededir.
9.11.12. Bölge: Bu bölge daha çok eğlenceli bir Paris gezisi için çok güzeldir. Çok popüler bir bölgedir. Oteller bu bölgede pahalıdır ama turistik yerlere yürüme mesafesindedir.
10.13. Bölge : Şehrin en ucuz bölgelerindendir. Kafeleri, barları ve restorantları ile popülerdir. Turistik yerlere metro ile ulaşabilirsiniz.

PARİS HAVAALANIN’DAN  ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Paris’te iki ana havaalanı bulunur. Bir tanesi THY ve Air France gibi büyük havayolu şirketlerinin iniş yaptığı Charles de Gaulle havaalanı , diğeri ise Pegasus ve Onur Air gibi havayollarının iniş yaptığı ORLY havaalanı .

CHARLES DE GAULLE

Şehir merkezine buradan en hızlı ve en ucuz yol, expres tren (RER) dir. 2. seçenek ise Rossybus’dır. Havaalanının 1 ve 2 nolu terminallerinden kalkan RER trenlerine binerek gitmeyi tercih ederseniz 10 Euro karşılığında Pariste ki ilk ana tren istasyonu olan “Gare du Nord” ‘a 25-30 dakika içinde , şehir merkezine ise yaklaşık 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek olan Roissybus’lar ile 1 saat içinde 11 Euro karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler sabah saat 06:00 , akşam 19:00 arasında yaklaşık 30 dakikada bir kalkar. Diğer bir tercih ise taksidir. Havaalanın’dan şehir merkezine uzaklık 34 km’dir. 50-60 Euro karşılığında trafiğe bağlı olarak yaklaşık 1 saat civarında ulaşabilirsiniz.


ORLY HAVAALANIN’DAN 

 ise; metro, orlybus,orlyval,tren, hattı ve RER trenleri ile şehir merkezine  ulaşabilirsiniz. Orlybus ile gidecekseniz merkeze yaklaşık 8 Euro civarında ulaşabilirsiniz. Orlybus durağı havaalanının çıkış kapısından çıktığınızda hemen karşınızda olacaktır.
RER trenleri ile gidecekseniz , tren hattına bağlanmak için önce metro ile tren istasyonuna gitmeniz gerekecek (6 dakikada) daha sonra tren hattına ulaşabilirsiniz. sabah 06:00′ dan gece 23:00′ e kadar beş dakikada bir tren var.(9.30 euro) yada 183 no lu Belediye otobüsü ile 60 dakikada 2 euro karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüsler 40 dakikada bir kalkar. Taksi ile şehir merkezine 35-40 euro civarında bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

PARİS’TE GEZİLECEK YERLER


ŞANZELİZE CADDESİ

Gün boyu çok kalabalık ve muhteşem bir atmosfere sahip olan Şanzelize caddesi, akşamları da bir o kadar güzeldir. Kafelerde ki ışıklar, şık mağazalarda alışveriş yapan insanlar bu caddeyi akşamları daha güzel hale getirmektedir.. Bu caddeyi başından sonuna kadar( zafer takıya )kadar mutlaka yürüyün.

ZAFER TAKI :(Arc de Triamphe) :

Charles de Gaulle Meydanı’nın ortasında bulunan zafer takı , şanzelize caddesinin yukarısında bulunuyor. Tak, dünyanın en büyük döner kavşaklarından birinde yer alır. Tam 12 caddenin birleşim noktasıdır. Takı’nın en özel bölümlerinden biri takın tam altında bulunan “Meçhul Askerin Mezarı” dır. 1. Dünya savaşında hayatını kaybeden askerlerden birinin cenazesi bu bölüme gömülmüştür. Mezarın en büyük özelliği de bu alanda bulunan “sönmeyen ateştir”. Her akşam 18:30 ‘da ise ateş sembolik olarak canlandırılmaktadır. Takın en önemli bölümlerinden biri Seyir Terası’dır. Zafer Takı’nın en üst katına çıkarak muhteşem Paris manzarasını seyredip, resimler çekebilirsiniz. Müzeye ve seyir terasına giriş ücreti 12 euro. Çocuklar ve 17 yaşına kadar olan öğrenciler için ücretsizdir. Zafer Takı’ya ulaşmak için alt geçit tünellerini kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, aylarının ilk pazar günü girişler ücretsiz.

CONCORDE MEYDANI

Tuileries ve Şanzelize caddesi arasında bulunan concorde Meydanı , Paris’in en büyük meydanı olarak biliniyor. 1972 yılında ,1119 kişinin bu meydana kurulan giyotinde idam edilmesi , meydanın acıklı bir tarihinin olduğunu gösterir. Meydanın her köşesinde yapılan 8 heykel, Fransa şehirlerinin isimleri ile biliniyor. Meydanın en önemli yapıları ise , meydanın tam ortasında bulunan ,mısırdan getirilen ,23 metre uzunluğundaki dikili taş ve hemen yanında bulunan iki çeşmesi .

NOTRE DAME KATEDRALİ

Dünyanın en etkileyici Katedrallerinden biri olan Notre Dame Katedrali Paris’in en popüler yerlerinden biridir. Bu gotik yapı , 100 yıllık çalışmalar sonucunda yapılmış ve 14. yy’nın başlarında tamamlanmıştır. Bu dini yapıyı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

EYFEL KULESİ

Pariste ki en önemli yerlerden biridir.Kuleden ,güneşin batışını hemen kulenin yanında bulunan parktan seyredebilir, muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle akşamları ,ışıkları yandıktan sonra mutlaka görmelisiniz. Bu kuleyi gezmek için saatlerce kuyrukta beklemek istemiyorsanız ya sabah erken saatte gidin yada biletinizi online olarak alın. Eyfel Kulesinin 1. kat giriş ücreti 4.5 euro, 2. kat giriş ücreti 8 euro, 3. kat giriş ücreti ise 13 euro’dır.

LOUVRE MÜZESİ

Dünya’nın en popüler ve en büyük müzesi olan bu müze, Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Mısır antikalarını , Antik Yunan eserlerini ve Roman heykellerini bulabileceğiniz bu müzede , ayrıca bir çok ünlü sanatçının resimlerini ve eserlerini de bulabilirsiniz. 70.000′ den fazla sanat eserinin bulunduğu bu müzenin en önemli eseri tabi ki “Mona Lisa” tablosudur. Müze’nin ana girişi (piramitin olduğu giriş)
çok kalabalıktır. Bu yüzden müzenin diğer girişlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Giriş ücreti 15 euro’dur. Ekim ve Mart ayları arasında her ayın ilk pazar günü ise ücretsizdir. Pazartesi günleri ise kapalıdır.

ORSAY MÜZESİ

Dünya’nın en zengin koleksiyonlarına sahip müzelerinden biridir. Monet, Vegas,Van Gogh, Rodin gibi ünlü sanatçıların eserleri bu müzede yer alıyor. Giriş ücreti 12 euro, 18 yaşından küçükler için ise ücretsizdir.

LÜKSEMBURG BAHÇESİ VE SARAYI

1612 yılında Kraliçe Marie de Medici’nin girişimiyle oluşturulmuş renkli bir bahçedir. Bahçenin hemen karşısında Lüksemburg sarayı bulunmaktadır. Paris’te biraz dinlenmek ,çimlere yayılmak isterseniz bu büyük parkların olduğu bahçeye mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

RESSAMLAR  TEPESİ (MONTMARTE)

Paris’in en renkli bölgelerinden biridir. Paris’in kuzeyinde yer alan tepenin yüksekliği 130 metreye kadar çıkar. Paris’in gece hayatı içinde oldukça ideal bölgedir. Montmarte’de portre resminizi çizdirebilir, muhteşem paris manzarasını seyredebilir, kafelerinde dinlenebilirsiniz. Bu tepede ayrıca Sacre Coeur Bazilikasını da gezebilirsiniz.

VERSAY  SARAYI

Eskiden Fransız Kraliyet Ailesi’nin ikamet yeri ve Hükümet merkezi olan Versay Sarayı Paris’te mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Şehir merkezinden 1 -1.5 saat uzaklıktadır. Sarayda 357 aynanın bulunduğu aynalar salonu Sarayın en güzel bölümlerindendir. Ayrıca bahçelerini de mutlaka gezmelisiniz.

OPERA GARNİER

19. yy mimari şaheseri olan Garnier opera binası , paris te mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında gelmeli .Opera’ya giriş ücreti 11 euro,25 yaşın altındakiler ise 7.5 euro.

GALERIES LAFEYETTE

Dünya’nın en ünlü moda tasarımcıları’nın eserlerinin sergilendiği bu moda galerisine ücretsiz olarak girebilir ve modaya ilginiz varsa gösterileri seyredebilirsiniz. İçerisindeki çok sayıda restorant, kafe ve mağazaları ile çok görkemli bir alışveriş merkezidir. Mutlaka gezilmelidir.

TUILERIES BAHÇESI

Concorde Meydanı ve Louvre müzesi arasında bulunuyor.

Oldukça popüler olan bu bahçede  sera müzesini, bir çok heykeli ve        Tuileries Sarayını da  görebilirsiniz.

                                

42 NO’LU OTOBÜS İLE PARİS TURU

42 no’lu otobüs Paris’te hizmet veren bir belediye otobüsüdür. Paris’te görmeniz gereken en güzel yerleri oturduğunuz yerden ve sadece 2 € ödeyerek gezebileceğiniz bir otobüstür. Bu otobüsün kalkış noktası Gare du Nord(Kuzey Garı). Biletinizi otobüsün içinden şoförden alabilirsiniz. Eğer Mobilis,Paris Visite yada Navigo Decouverte gibi kartlardan birine sahip iseniz bu otobüs için bilet almanız gerekmiyor.Bu otobüsün ,haftanın her günü sabah saat 07.00’dan gece 12.30 ‘a kadar 10-15 dakika arayla seferleri var.42 nolu otobüsün Gare du Nord ‘dan hareket edip hemen aşağıya doğru dönüp Galeries Lafayette’ye kadar yaklaşık 10 dakika süren yolculuk ile Paris’in güzel binaları hariç çok ilgi çekici bir yer yok. Galeries Lafayette’ye vardıktan sonra sola döndüğünüzde karşınıza Paris’in en güzel noktalarından biri olan Opera Garnier-Palais Garnier’i önce arkasından sonra da yandan görebiliyorsunuz. Ön cephesini görmeniz için inmeniz gerekiyor. İsterseniz bu durakta inip Opera Garnier’i gezdikten sonra (en az yarım gününüzü alır)tekrar aynı duraktan binip devam edebilirsiniz. Opera Garnier’den sağa dönüp biraz ilerleyip sol tarafa döndüğünüzde karşımıza Eglise de la Madeleine (Madeleine Kilisesi) çıkıyor.Bu kilisenin etrafında yarım tur attıktan sonra Paris’in en lüks mağazalarının bulunduğu Rue Royal’e doğru ilerliyorsunuz. Bu caddenin bitiminde sizi Concorde Meydanındaki dönme dolap ve dikili taş karşılıyor. Otobüsün sağ tarafında kalan bölge ise Jardin des Tuileries (Tuileries Bahçesi)dir. Sen Nehri’nin hemen karşısında ise Fransa Ulusal Meclisi’ni otobüsün içerisinden görebiliyorsunuz. Biraz daha ilerledikten sonra ise sol tarafta Petit Palais ve Grand Palais çıkıyor karşınıza .Buradan sola döndüğünüzde otobüsün sağ tarafında karşınıza Paris’in meşhur caddesi olan Champs -Elysees(Şanzelize Caddesi) çıkıyor.Boydan boya bu caddeyi gördükten sonra Champs Elysees’den sola dönüp sonra sizi gene Paris’in en güzel caddelerinden olan Avenue Montaigne bulvarına doğru götürüyor. Paris’in en güzel otellerinden biri olan Plaza Athenee’nin önünden geçerek Avenue Montaigne’ye ulaşıyor ve karşınıza Place de I’Alma Meydanı çıkıyor.Bu Meydan’dan sola dönüp Eiffel Kulesi’nin önünden geçerek Seine Nehri tarafına geçiyor. Köprüyü geçtikten sonra önce sağa dönüp Seine Nehri boyunca ilerledikten sonra La- Tour Eiffel durağından soldan içeriye girerek Eiffel Kulesinin dibine kadar gelmiş oluyorsunuz.İster burada inip, Eiffel Kulesine çıkıp müthiş Paris manzarasını seyredebilirsiniz yada Eiffel’den sonraki Champ de Mars Suffren durağında inerek yolun karşısına geçip ,aynı otobüsün ters istikameti ile aynı rotayı tersten gezebilirsiniz. Eiffel Kulesinde inmeyip son durak olan Dubleie durağında inip ,buradan 6 numaralı metro ile Champs-Elysees deki Zafer Takının olduğu noktaya geri dönebilirsiniz.

                                                                                                                     

PARİS ‘TE YAPMADAN  DÖNME

                               
-Eyfel Kulesi’nin en üst katına çıkıp Paris’in muhteşem manzarasını seyretmeden,
-Louvre Müzesinde ki , muhteşem tabloları görmeden,
-Opera Garnier’i görmeden,
-Ressamlar tepesine çıkıp portre resminizi çizdirmeden,
-Şanzelize caddesini baştan sona gezmeden ve alışveriş yapmadan,
-Sen Nehri üzerindeki tekne turlarına katılıp şehrin simgelerini görmeden,
-Notre Dame Katedralini görmeden,

-Disneyland da çocuklar gibi eğlenmeden,
-Zafer Takının seyir terasına çıkıp , şanzelize ve Paris’in mükemmel manzarasını seyretmeden,
-Paris’in ünlü gece kulübü Moulin Rouge’u da bir kabare izlemeden,
-Bistrolarında ünlü Fransız şarabını içmeden,
-Ara sokaklarında kaybolmadan,
-Ünlü kreplerin’den yemeden     DÖNMEYİN…..

(Visited 119 times, 1 visits today)

Paris” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir