Park Güell

GAUDİ’NİN SIRA DIŞI ESERLERİNDEN PARK GÜELL

Park Güell Hakkında Genel Bilgi ve Tarihi

Dünya’nın en ilginç parklarından birisi olan Park Güell ,Antoni Gaudi’nin eşsiz ve sıra dışı eserlerinden birisi olup Barselona Gezilecek Yerler listesinde olması gereken muhteşem bir yapıttır.1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına alınmıştır.

Katalan sanayici Eusebi Güell Barselona’nın kuzeyinde yüksek bir tepesinde olan Gracia bölgesinde 42 dönümlük bir arazi satın alarak “Park Güell “ kalkınma projesi olarak yapılmaya başlatılmıştır.Bu kalkınma projesinde 60’a yakın konutun yanında çok sayıda kamu binaları da varmış.

1900 yılında Eusebi Güell bu iş için arkadaşı Gaudi başta olmak üzere Josep M.Jupol ve Frances Berenguer gibi mimarların yardımı ile bahçeli yerleşim köyü çalışmaları tamamlanmıştır.Ancak çalışmalar istedikleri gibi gitmemiştir. E.Güell hiç ev satamadığı için 1918 yılında Barselona hükümeti bölgeyi satın almış ve 1922 yılında bir park olarak halka açılmıştır.

Parkın en önemli yapıtı olan köşkler ve parkın girişindeki merdivenler Gaudi tarafından tasarlanmıştır.Merdivenlerin başında bulunan kertenkele görünümündeki ejderha heykeli Park Güell’in bir sembolüdür.

PARK GÜELL BÖLÜMLERİ

Park Güell içinde Modernizm akımının en güzel ve sıra dışı örnekleri ile toplam 7 bölümden oluşmaktadır.Toplam 7 bölümden oluşan Park Güelli en fazla 3 saat içerisinde gezebilirsiniz.

Giriş Pavyonları

Masallar diyarını anlatan Park Güell ,renkli seramikler ,ile kaplanmış olan dış cephesi ve kuleleri ile Hansel & Gratel Masalını anımsatarak sizi karşılamaktadır.

Çifte Merdiven

Park Güell’in simgesi olan Ejderha heykeli çifte merdivenlerin tom ortasında bulunarak ziyaretçileri görkemli bir şekilde karşılamaktadır.

Meydan

Çifte merdivenleri çıktıktan sonra ulaşılan meydan parkın tam ortasında muhteşem Barselona manzarasıyla yer almaktadır. Buradaki en ilgi çekici eserlerden olan renkli ve kırık seramiklerle kaplı yılanı andıran banklar tüm meydanı kaplamaktadır. Bu banklarda oturup Barselona’nın büyüleyici manzarasını seyredip fotoğraf çekebilirsiniz.

Heypostyle Salonu

86 sütunun bulunduğu salonun tavanlarında güneş mozaikleri bulunmaktadır.Bu mozaikler Guell Parkının meydanını taşımaktadır.

Viyadükler

Park Güell viyadükleri Gaudi Parkın farklı bölümleri arasında kolay ulaşım sağlamak için her biri farklı tarzlarda üç seviyeli viyadük inşa etmiştir.

Sala Hospitalia (Konukseverlik Salonu)

Sitenin pazar yeri olarak inşaat edilmiş olan 100 sütunlu salonun işlemeleri dikkat çekmektedir. Gaudi bu 100 sütunlu salonu Yunanistan’ın Apollo Tapınağından esinlenmiştir.

Su Semenderi

Su Semenderi figürü Barselona’nın La Sagrada Familia Bazilikası ile birlikte Barcelona’nın en önemli sembolünden biridir. Park Güell’in ana giriş kapısından girildiğinde sizi çeşme görevi gören su kemeri karşılamaktadır.

Park Güell Giriş Ücretleri

Dünyadaki en sıra dışı parklardan olan Park Güell ‘in giriş ücreti kapıdan alacak olursanız 8 € İnternet sitesinden alacak olursanız 10 €. Eğer yaz mevsiminde gidecekseniz internet’ten almanızı öneririm.Çünkü internet’ten satın aldığınızda size ziyaret edeceğiniz saati seçmenizi istiyor böylece uzun kuyruklarda beklemeden girebiliyorsunuz. Ama kış döneminde gidecekseniz buna gerek yok . Barselona kart ile alırsanız bu ücret 7,5 € . Rehberli almak isterseniz 31€. 6 yaşına kadar olan çocuklar ücretsiz.

Park Güell Ziyaret Gün ve Saatleri

  • Mayıs ve Ağustos ayları arasında saat 10.00-21.00
  • Eylül ayında saat 10.00-20.00
  • Ekim ayında saat 10.00-19.00
  • Kasım ve Şubat ayları arasında saat 10.00-18.00
  • Mart ayında saat 10.00-19.00
  • Nisan ayında saat 10.00-20.00 ziyaret edebilirsiniz.

Park Güell ‘e Nasıl Gidilir

Park Güell’in 3 girişi vardır. Ana giriş olan Carrer de Larrard Caddesinde ,2. ise Carretera del Carmel Sokağında ,3. ise Passatge de Sant Josep de la Mutanya Sokağında .

3 numaralı metro ile Lesseps İstasyonunda inip ,15 dakika yürüdükten sonra Parkın 3. girişinden girebilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz ise H6 ve 32 numaralı otobüsler ile Travessera de Dalt durağında inip yaklaşık 10 dakika yürüyerek Parkın 3. girişinden girebilirsiniz.

Parkın ikinci girişinden girmek isterseniz 24 numaralı otobüsler ile Carratera Carmel Park Güell durağında inip 5 dakika yürüdükten sonra Parka ulaşabilirsiniz.

Parkın ana kapısından girmek isterseniz ise 92 numaralı otobüsler ile Carretera Carmel-Park Güell durağında inerek birkaç dakikalık yürüyüş sonrasında Parka ulaşabilirsiniz.

(Visited 84 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir