Pisa

TOSKANA’NIN EN KÜÇÜK ŞEHRİ PİSA

PİSA GEZİSİ

Pisa Nerededir ?

İtalya’nın kuzeyinde Toskana bölgesinde yer alan ve yılda bir milyondan fazla turisti ağırlayan Pisa şehri adını herkesin bildiği tamamı mermerden yapılmış eğik kulesi ile tanınır. Tarihin önemli bilim adamı ve filozofların’dan olan Galileo Galilei’nin doğduğu şehirdir. Küçücük olan bu şehir İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerindendir. Pisa şehri sadece kulesi ile değil “San Giuliano” kaplıcaları ile de çok ünlüdür.

PISA’YA NASIL GİDİLİR

İstanbul’dan Pisa şehrine yaklaşık 2 saat 50 dakika süren direkt uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Bu uçuşlar kış aylarında seyrek olmasına karşın ,yazın haftanın her günü THY ve Pegasus Havayolları ‘nın direk uçuşları ile ulaşabilirsiniz.

PISA HAVALİMANIN’DAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Adını ünlü bilim adamı ve filozof’tan alan Galiieo Galilei Havalimanı , şehir merkezine 1 km uzaklıktadır. Havalimanı’nın önünden kalkan otobüsler ile 1.20 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yada 6-10€ arasında bir ücret ödeyerek taksi ile ulaşabilirsiniz. Diğer bir tercih ise havalimanı’nın çıkışında sol tarafta bulunan Aeroporto Tren istasyonun’dan 1.30 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

PISA ‘YA NE ZAMAN GİDİLİR

Akdeniz ikliminin görüldüğü Pisa şehrini dört mevsim ziyaret edebilirsiniz.Ama bahar ve yaz aylarında etkinliklerin çok olması sebebiyle en güzel dönem festivallerin olduğu dönemdir.16 Haziran’da “Luminara Cadde Şenliği” , 17 Haziran’da “San Ranieri Günü ” ,Haziranın son pazar günü “Gioco del Ponte “, Aralık ayının ilk pazarın’dan itibaren “Noel Pazarı” kurulur.

PISA ‘DA NEREDE KALINIR

Pisa’da konaklama Pisa küçük bir şehir olduğu için genellikle Floransa da konaklayıp Pisa’ya günübirlik gidebilirsiniz.. Ama Pisa’da konaklamak isterseniz ,Pisa Kulesi’nin bulunduğu tarihi merkez , konaklama için en pahalı ve en güzel bölgedir. Tarihi merkezden uzaklaştıkça fiyatlar düşer. Pisa Tren İstasyonu’nun çevresinde daha ucuza konaklayabilirsiniz. 20 dakikalık yürüme mesafesi ile Tren istasyonun’dan merkeze ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Pisa şehrine 5 km uzaklıktaki San Giuliano Terme bölgesindeki birbirinden güzel kaplıca otellerinde konaklamak olacaktır.

PISA’DA GEZİLECEK YERLER

Pisa kulesi nerede ,Pisa kulesi kaç katlı, Pisa kulesi kaç metre

PISA KULESİ : Mucizeler meydanın’da bulunan Pisa kulesi II. Yüzyılda inşaatında yapılan yanlış hesaplar yüzünden eğik bir yapı olarak tarihe geçmiştir. Pisa kulesi 57 metre uzunluğunda ve 8 katlı silindir biçimindedir.1173 yılında inşa edilmeye başlayan bu eğik kule , 5 yıl dik durabilmiş.Temelindeki killerin kuvvetli olmasından dolayı üçüncü katı tamamlandıktan sonra ağırlıktan dolayı eğilmeye başlamış. 100 yıl boyunca inşaatı durdurulduktan sonra 1272 yılında dördüncü kat eklenmiş ve kule dahada eğilmiş. 90’lı yıllarda daha da eğilen kule restorasyon sebebi ile 10 yıl kapalı kalmış. Günümüzde hala sağlam kalan kulenin yıkılmamasının sebebinin ağırlığı olduğu söyleniyor. Tamamı mermerden yapılmış olan bu kule bulunduğu mucizeler meydanı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiş. Kule’ye 300 basamak çıkarak kule’nin çan kısmına ulaşabilirsiniz. Yazın 09.00 -19.00 ,kışın ise 10.00- 17.00 satleri arasında 18 € ödeyerek Kule’ye çıkabilirsiniz.

PISA VAFTİZHANESİ : Pisa Kulesi ve Pisa Katedrali’nin hemen yanında Mucizeler Meydanında bulunan ve görülmesi gereken önemli eserlerdendir. İtalya’nın en büyük Vaftizhanesi olarak bilinen bu yapı ,55 metre yüksekliğindedir. Pisa şehrinde doğan ünlü İtalyan filozof Galileo Galilei , Pisa Vaftizhanesi’nde vaftiz edilmiştir. Vaftizhaneye 5 € ödeyerek girebilirsiniz.

Campo Santa Anıt Mezarı : Mucizeler Meydanında Pisa katedralinin yanında bulunan bu mezarlık Pisa’nın üst sınıfının mezarlığı olmuştur. Freskler ,heykeller ve lahitlerle dolu olan mezarlık 2. Dünya savaşı sırasında bombalardan etkilenen mezarlarda sergilenen freskleri canlandıran çizimler günümüzde Sinopie Müzesinde yer alıyor.

PİSA KULESİ’NE NASIL GİDİLİR

Floransa’dan Pisa’ya tren ile nasıl gidilir, Floransa Pisa arası kaç km

Pisa kulesine İtalyanın farklı şehirlerinden ulaşabilirsiniz. Ama en çok tercih edileni ise Floransa’dan Pisa kulesine gelmektir. Floransa’dan tren ile 8 € ödeyerek 1 saat içinde Pisa tren istasyonuna ulaşabilirsiniz.Tren istasyonundan indikten sonra ise 15 dakikalık yürüyüş sonrasında Mucizeler meydanına ve Pisa kulesine ulaşabilirsiniz.

PISA ‘DA YAPMADAN DÖNME

  • Rönesans dönemine ait eserlerin bulunduğu ve Toskana bölgesinin en küçük şehri olan Pisa’nın ara sokaklarında kaybolmadan,
  • Pisa Kulesi’nin önünde herkesin verdiği klasik kuleyi tutan resmini çektirmeden,
  • Mucizeler Meydanında bulunan UNESCO tarafından korunan yapıtları gezmeden,
  • Pisa Kulesinin tepesinden şehri seyretmeden ,
  • Kaplıca otellerinde konaklamadan,
  • Toskano bölgesine ait meşhur “chanti” şaraplarından almadan DÖNME

(Visited 56 times, 1 visits today)