Portofino

                                    İTALYA’NIN  EN  GÜZEL  SAHİL  KASABASI

                                                                    PORTOFINO

PORTOFİNO GEZİSİ

Portofino Gezi Rehberi

Portofino nerede? İtalyan Rivierası’nın bu güzel balıkçı kasabası 19.YY da İngilizler ve Kuzey Avrupalı zengin aristokratlar tarafından keşfedilmiştir. Fakat ünü italyan şarkıcı Vittoria Palentieri tarafından söylenen “Love in Portofino” şarkısı ile ünlenmiştir. Yeşil ile mavinin buluştuğu ,zenginlik ve güzelliğin bir arada olduğu , pastel renkli, yeşil panjurlu evleri ve küçük limanındaki birbirinden güzel tekneleri ve lüks yatları ile uğruna şiirler ve şarkılar yazılan bu İtalya’nın en güzel balıkçı kasabasının nüfusu sadece 400 kişiden oluşmaktadır. Satılık ev olmadığı için bu güzel balıkçı kasabasından ev almak mümkün değil. 1920 yılında Doğal Park ilan edilmesi ile kasabada evlerin renginden tutun hiçbir şeyin yeri değiştirilmemiş.Bundan dolayı kasaba hiçbir zaman dokusunu kaybetmemiştir.

                                            PORTOFINO’YA   NASIL  GİDİLİR

Portofino’ya en yakın havaalanı Genova şehridir. İstanbul’dan THY ile direk olarak Genova’ya uçabilirsiniz. Buradan da yaklaşık 45 dakika süren tren yolculuğu ile Santa Margerita’ya gidip buradan iskeleden kalkan tekneler ile yaklaşık 12 € ödeyerek 20 dakika içinde Portofino’ya ulaşabilirsiniz. Yada tekne yerine Santa Margerita’dan 82 no lu belediye otobüsleri ile bu 7 km uzaklıktaki yolu yaklaşık 20 dakikada 3 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Cenova’ya İstanbul’dan sadece THY ‘nın uçuşu olduğu için uçak biletleri biraz pahalı olabilir. Bunun yerine İtalya’nın Pisa şehrine daha sonra trenle Santa Margerita’ya gelip buradan tekne veya otobüsler ile Portofino’ya daha ekonomik ulaşabilirsiniz.

                                    PORTOFINO’DA   NEREDE  KALINIR

Portofino ‘da konaklama . Portofino, çok küçük bir kasaba olduğu için burayı en fazla yarım günde gezebilirsiniz. Ama illa Portofino da kalmak isterseniz ciddi bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Çünkü burası İtalya’nın en pahalı yerlerinden biridir. İtalya’nın en iyi otellerinden Hotel Continental , Hotel Metropele ve Hotel Imperiale Palace burada konaklayabileceğiniz otellerden birkaçıdır. Bu otellerden daha ucuza konaklayabileceğiniz yerler var fakat sayısı çok az olduğu için yer bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Daha uygun konaklayıp burayı günübirlik gezmek isterseniz ise Santa Margerita veya Rapolla da daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Santa Margeritadan tekne ile 20 dakikada , Rapolla’dan ise 30 dakika içinde Portofino’ya ulaşabilirsiniz.

                                                   PORTOFINO’YA  NE ZAMAN  GİDİLİR

Akdeniz iklimi hakim olduğu için hava genelde her mevsim ılık olur .Sadece Sonbaharda yağış çok görülür.Amacınız  Portofino’yu sadece görmek değil gitmişken çevresindeki muhteşem koylarda  denize de girmek istiyorsanız  Mayıs ile Eylül ayları arasında gitmelisiniz. Bu dönem çok kalabalık ve pahalı olduğu için rezervasyonunuzu  çok önce yapmalısınız. Denize girmek istemiyorum sadece bu güzel balıkçı köyünü görmek istiyorum diyorsanız ise Kışın giderek yaz dönemine nazaran çok daha ucuza görme fırsatını elde edersiniz.

                                                 PORTOFINO   GEZİLECEK  YERLER

La Piazzetta di Portofino 

 Birçok butik , sanat galerisi restaurant  ve kafelerin bulunduğu en popüler  yerdir. Buradaki kafelerden birinde oturarak portofinonun deniz trafiğini seyredebilirsiniz. Her an karşınıza  bir ünlü çıkabilir.

Castle Brown

 Portofino’yu düşmanlardan korumak için yapılmış olan bu kale Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanıyor.Muhteşem bir Portofino manzarasına sahip olan bu kale ismini İngiliz Konsolos Montague Yeats Brown ‘dan almış. Kale şuanda Sanat ve fotoğraf sergileri için kullanılıyor. Giriş ücreti 5 €.

Trekking in Portofino

Portofino’dan Santa Margherita’ya kadar 5,5 km den oluşan bu patika yolun tamamı kırmızı halı ile kaplıdır. Bu yolun bir kısmı sahilden bir kısmı ise yamaçlardan oluşan ve size muhteşem manzaralar sunan bir yoldur.

Marina di Portofino 

   Portofino marinası küçüklü büyüklü bir çok tekne ve yata ev sahipliği yapan sayılı marinalardan dır. Dünyanın en lüks yatlarını bu marinada görmek mümkündür.

Abbazia San Fruttuoso 

 St. Fruttosio Manastırının bulunduğu bu koya Portofino dağından aşağıya doğru inen iki patika yolundan ulaşmak mümkün. Yada tekneler ile 15 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

                           

                         PORTOFINO DA  YAPMADAN  DÖNME

-Muhteşem koylarında denize girmeden,

-Kaleye çıkıp muhteşem Portofino resmini çekmeden ,

-Kafelerinde oturup bir şeyler içmeden,

-Portofino- Santa Margherita arasında trekking yapmadan ,

DÖNME

(Visited 93 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir