ROMA

Yazıyı görüntüle

                                                      
                                                                            

TARİH  KOKAN  ŞEHİR

ROMA

ROMA  GEZİSİ

Roma Gezi Rehberi

Roma nerede ? Roma, İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerinde kurulu bir şehirdir. İtalya’nın başkentidir.Tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. Lazio bölgesinin başkentidir. Vatikan’ın burada bulunmasından dolayı iki devletin başkenti de denilmektedir. Roma şehri günümüzde 2.7 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ki 45 eserin Roma da yer aldığını düşünürsek , Roma Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında yer alır.

                                                 

 

ROMA’YA  NEDEN  GİTMELİ                       

Orta çağ, Barok ve Rönesans’ın izleri tüm meydanlarında ve sokaklarında hissedildiği için.
Avrupa’nın en romantik şehirlerinden biri olduğu için.
Dar sokaklarındaki ,insanı büyüleyen eşsiz Roma mimarisini görmek için.
Sanata doymak için.
-Dünyanın en küçük devleti ünvanına sahip olan Vatikan ‘ı görmek için .
-Ünlü Roma dondurmasının tadına bakmak için.
-Tarihi sokaklarının arasından çıkan tasarım mağazalarından alışveriş yapmak için.
-Avrupa’nın en büyüleyici şehirlerinden biri olduğu için.

                                   

ROMA’YA  NASIL  GİDİLİR

                   

                                                                  

İstanbul’dan Roma’ya THY , Pegasus ve Alitalia’nın direkt uçuşları var. Günde 3 sefer düzenleniyor. THY gidiş dönüş 600-800 TL , Pegasus ile 500-600 TL , Alitalia ile ise 800-1000 TL arasında değişmektedir.

                           

ROMA  HAVAALANIN’DAN  ŞEHİR  MERKEZİNE  ULAŞIM

 
Roma Fiumicino tren istasyonundan sabah saat 6 ‘dan 23:30’a kadar , 30 dakikada bir kalkan ve direkt giden Leonardo Express ile 14 euro’ya 30 dakikada Roma Termini’ye ulaşabilirsiniz. Yada zamanım var ,zaten termini tren istasyonuna gitmem gerekmiyor ve uygun fiyat benim için daha önemli diyorsanız, 15 dakikada bir kalkan Tiburtina 47 dakikada , Tuscolana 41 dakikada ,ostiense 32 dakikada ve Trastevere 26 dakikada duraklarında duran Sabina-Fiumincino (FR) hattı ile 8 euro ‘ya Roma merkezine ulaşabilirsiniz.Otelinize bakarak bu 4 duraktan birinde inip otelinize ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz ise; Terminal 2’nin önünden 5 euro karşılığında Roma Ulusal Müzesinde , Tiburtina istasyonunda inebilirsiniz.01:15, 02:15, 03:30, 05:00, 10:55, 12:00, 15:30 ve son otobüs 19:05 dir. Hafta sonları ise 19:00’dır.

                                     

ROMA’YA  HANGİ  MEVSİMDE  GİDİLİR
Roma’da ılıman Akdeniz iklimi görüldüğünden yılın her dönemi gitmek için uygundur. Ancak yaz ayları hem çok sıcak hemde turist akınına uğradığı için gitmenizi çok tavsiye etmem.Yaz ayları yoğun kalabalıktan dolayı otel fiyatlarınında en yüksek olduğu dönemdir. Roma , kışın ise çok yağışlı geçse de diğer Avrupa kentlerine göre daha sıcak bir hava vardır. Roma’nın en güzel dönemi ilkbahar dönemidir. Hem hava çok güzel, hemde otel fiyatları çok uygun ve kalabalık olmaz.

 

ROMA KAÇ GÜNDE GEZİLİR

 

 

Roma şehrini hakkı ile gezmek isterseniz en az 3 gün gerekli. Tüm müze ve tarihi yerlere de girmek isterseniz 4 veya 5 gün gereklidir.

                                           

                                                                                                                                                                                                     

ROMA’DA  NEREDE  KALINIR

                          
Roma da Konaklama .Roma da çok sayıda otel seçeneği vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.
-Otelimizden çıkıp hemen Navona Meydanı’na ,oradan da birçok turistik yere yürüyerek gitmek isterseniz lüks otel ve restorantları arıyorsanız ve şehrin tam merkezinde kalmak isterseniz Tarihi Kent Merkezi (The Centro Storico) bölgesinde kalabilirsiniz.
-Para problem değil , şehirdeki en popüler en iyi bölge neresi derseniz,lükse düşkünseniz 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklamak istiyorsanız ; Tridente ve via Veneto da kalmalısınız.
-Roma’nın gece hayatını merak ediyorsanız , kalabalıktan rahatsız olmuyorsanız ,ucuz otelleri tercih ediyorsanız ve geceleri gürültüden rahatsız olmam diyorsanız Trastevere Bölgesinde kalmalısınız.
-Çok ucuz oteller arıyorsanız ,şehir merkezi dışında da kalabilirim derseniz , havaalanın’dan rahatlıkla otelime ulaşabilirim diyorsanız, ana tren istasyonunun bulunduğu Termini Merkez Tren istasyonunda kalabilirsiniz.
-Navona Meydanı gibi şehrin önde gelen turistik yerlerine yakın olmak istiyorsanız , tarihi yapılara ve kiliselere yakın olsun diyorsanız,az kalabalık olan bir bölgede kalmak ve Roma kültürünü yakından takip etmek istiyorsanız Piazza Venezia bölgesinde diğer bir adıyla Yahudi Mahallesinde kalabilirsiniz.

-Kolezyuma yakın olmak istiyorsanız ,10-15 dakika yürüyerek Roma’nın turistik yerlerine gitmek istiyorsanız ,orta bütçeli oteller arıyorsanız;Celio bölgesinde konaklamalısınız.
Turistlerden uzak olmak istiyorsanız ve ucuz otel arıyorsanız ; Aventine bölgesinde konaklamalısınız.

ROMA’DA GEZİLECEK YERLER

KOLEZYUM/COLOSSEO

Taş ve demirden yapılan Kolezyum sadece Roma’nın değil ,dünyanında da en büyük amfi

tiyatrosudur. Kolezyumu sadece gündüz değil gecede mutlaka görmelisiniz. Geceleri ışıklandırılarak muhteşem bir görünüşe sahip oluyor. Giriş ücreti : 15.50 euro .Her ayın ilk pazar günü ise giriş ücretsizdir.

 

                                          

ROMA FORUMU/FORA ROMANO

Burası Antik Roma’nın kalbi, dünyanın en büyük arkeolojik alanı , Mimar Vitruvius tarafında inşa edilen forum , basit bir pazar yeriyken toplumsal yaşamın merkezine dönüşmüş burayı da aynı Kolezyum gibi mutlaka gecesini de görmek gerekir. Giriş ücreti 12 euro’dur. Her ayın pazar günü ücretsizdir.

 

                                 

PLATİNA TEPESİ /PALATINA                                                                                         

 

Efsaneya göre Romanın kurucuları Romulus ve Remus’un dişi bir kurt tarafından hayatlarının kurtarıldığı yer burası. Roma’nın 7 tepesinden en eski ve en merkezi olanıdır.

 

                                                                                                                          

CİRCUS MAXIMUS

Roma’nın en eski ve en büyük stadyumu, zamanında tekerlekli araba, at yarışlarının ve spor müsabakalarının düzenlediği stadyum 250 bin izleyici ağırlıyabiliyordu.

                                                       

TREVİ ÇEŞMESİ /FONTANA DI TREVİ

Bilinen adıyla Aşk Çeşmesi Roma’da Poli sarayının bir kenarına Nicolo Salvi tarafından Klasik ve Barok karışımı olarak yapılmış, dünyadaki en ünlü çeşmelerden biridir. Trevi italyanca “üç yol” anlamına geliyor. Bu ismin çeşmenin olduğu meydana çıkan 3 yoldan dolayı verildiği söyleniyor. Çeşmenin ünlü olmasının bir diğer sebebi ise ; çeşmeye dilek dileyip bozuk para atılmasıdır. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile arkasını dönerek çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Bu çeşmeden toplanan bozuk paralar ile de Romada ki hayır kurumlarına yardım

PANTHEON

Antik roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Pantheon’nun en önemli kısmı kubbesidir. Yapının bu devasa kubbesi , dünyanın en büyük takviyesi, beton kubbesi olarak bilinmektedir. Pantheon aynı zamanda krallar, ressamlar

 

ve mimarların mezarlarının bulunduğu bir yerdir. giriş ücretsizdir.

                                         

             

İSPANYOL MERDİVENLERİ 

Roma’nın en hareketli bölümlerinden biridir. Adını hemen yakınındaki İspanyol Elçiliğinden almıştır. Burası gece gündüz çok kalabalıktır. İspanyol Merdiveninin alt kısmına Roma’nın ünlü çeşmelerinden olan kayık şeklindeki Fontana Dello Barcaccia yer alır. Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan via Condotti de merdivenlerin hemen karşısında yer alır.

                                                                             

VATİKAN 

Roma’nın içinde yüksek duvarların arkasında kurulmuş olan Vatikan dünyanın en küçük devletidir. Katolik kilisesine ait olan ülke Papa tarafından yönetilir. Nüfusu ise 800 kişiden oluşmaktadır. Ülke ,İsviçre askerleri tarafından

korunmaktadır. Giriş ücretsiz ve pasaport gerekli değildir.

 

AZİZ PETROS MEYDANI

                                           

Vatikan’ın ünlü meydanıdır. Bu meydanda iki adet çeşme ve dikili taş bulunmaktadır.

 

 

 

SİSTİNE ŞAPELİ

Dünya’nın en değerli sanat eserleri burada bulunmaktadır.

 

 

ST. PİETRO KİLİSESİ

Vatikan’ın en göz çarpan binasıdır. Hiristiyanlığın en büyük kilisesidir burası. Dünyanın en önemli eserlerinden Michelangelo’nun “PİETA” heykeli de burada yer almaktadır.

                             

                

CASTEL  SANT’ANGELO

 

Tiber Nehri’nin kıyısında, Vatikan’ın karşısındaki bu görkemli yapı imparator Hadrian tarafından 2. yüzyılda mozole olarak yaptırıldı.

 

 

                                                       

NOVANO MEYDANI

Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından biridir. Şehrin kalbinde yer alan bu meydan gece gündüz çok hareketlidir. Kafeleri, seyyar satıcıları ve sokak göstericileri ile gün boyu hareketlidir. Meydanda 3 çeşme bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü olan Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesidir.Bu nehir 4 kıtada ki dört nehrin dört tanrısından gelir.

Afrika’daki Nil, Asya’daki Ganj, Avrupa’daki Tuna ve Amerika’daki Plata nehirleridir. Çeşmenin tasarımı da bir yarışma sonucunda belirlenmiştir.

                      

POPOLO MEYDANI

Roma’nın en büyük meydanıdır. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilir. Santa Maria Del Popolo Bazilikası da burada yer alıyor. Meydanın tam ortasında MÖ. 13. yüzyıl

dönemine ait olan ve Roma’nın en büyük obeliski bulunuyor. Konser ve yılbaşı kutlamaları da bu meydanda yapılıyor.

                                                   

PİAZZA  VENEZİA

Roma’nın en merkezi ve en popüler meydanıdır. Hem Antik Roma’ya ,Colezyuma ve Vatikana yakındır. Victor Emanuel II ‘nin heykelide bu meydanda yer alır. Bu heykel İtalya’nın birleşmesi kutlamak amacı ile yapılmıştır. Bu anıtı gecede ışıklandırılmış haliyle de görmenizi tavsiye ederim. Roma’daki otobüslerin hemen hemen hepsi bu meydan’dan geçer.

                                                        

CAMPO DE FİORİ

Roma’nın küçük ama en ünlü meydanlarından birisi olan Campo de Fioriri gece gündüz hareketli bir yerdir. Gündüzleri , meydanda kurulan pazarda sebze  , meyve ve hediyelik eşya satışı yapılıyor. Buradaki fiyatlar mağazalara göre daha uygundur. Meydanın tam ortasında ise fikirleri nedeni ile yakılan Filozof Giordon Bruno’nun bronz heykeli yer alıyor.

                                                            

VİLLA BORGHESE

1700 dönümlük bir sahip olan villa Borghese şehrin en büyük ve en popüler parklarındandır. Roma’nın en ünlü sanat galerilerinden olan Galleria Borghese’ın de bulunduğu parkta düzenli bahçeler, çeşmeler, heykeller, korular ve yürüyüş yolları ile bir su saati yer alıyor.

                                         

ROMA’DA  YAPMADAN  DÖNME
-Colosseum’u gecesini ve gündüzünü görmeden,
-İsponyol Merdivenlerinde en az bir akşam Roma’yı seyretmeden,
-Dar sokaklarında kaybolmadan,
-Dünya’nı en küçük şehri olan Vatikanı ziyaret etmeden,
-Ünlü Roma dondurmasını yemeden,
-Pantheon’un içerisinden şöyle bir gökyüzünü görmeye çalışmadan,
-Vespa ile Roma’ı gezmeden,
-Yerel halkın yaşadığı Trasteve bölgesinde bir akşam yemeği yemeden,
-Lezzetli italyan mutfağının tadına bakmadan,
-DÖNMEYİN

(Visited 79 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir