San Giminano

SAN GİMİGNANO İTALYA

San Gimignano Nerede?

İtalya’nın Toskana bölgesinde,Siena şehrine bağlı çok iyi korunmuş bir Ortaçağ kasabasıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan San Gimignano “Güzel Kuleler Kasabası” olarak bilinir. Surlarla çevrili San Gimignano’da 12. ve 13. yüzyıllardan kalma kulelerden günümüzde sadece 14 kule kalmıştır. Üzüm bağları , uzun selvi ağaçları , birbirinden güzel taş evleri ,yeşilin bin bir tonu , dar sokakları ,hediyelik mağazaları ve ödüllü dondurmacısı ile San Gimignano görülmeye değerdir.

SAN GİMİGNANO’YA NE ZAMAN GİDİLİR

San Giminano’yu en güzel Mayıs , Haziran , Eylül ve Ekim aylarında ziyaret etmelisiniz.San Gimignano yaz döneminde çok sıcak ve kalabalıktır. En sıcak yaz ayları ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kışın ise en soğuk ay Aralık ayıdır. Bu aylar dışında San Gimignano çok güzeldir.

SAN GİMİGNANO’YA NASIL GİDİLİR

Floransa’dan San gimignano’ya nasıl gidilir ? Siena’dan San Gimignano’ya nasıl gidilir ? San Gimignano’da malesef ne tren istasyonu , nede havaalanı bulunmaktadır.San Gimignano’ya ya araba kiralayarak yada Floransa’dan 2 saat süren ,Siena’dan ise 1 saat süren otobüsler ile yaklaşık 5 € ödeyerek ulaşabilirsiniz. Tren ile ulaşmanın tek yolu ise Floransa’dan kalkan trenler ile 8 € ödeyerek yaklaşık 1 saat içinde Paggibansi durağında inip buradan San Gimignano’ya kalkan 130 numaralı otobüse binerek yaklaşık 2 € ödeyerek 20 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

SAN GİMİGNANO’DA NEREDE KALINIR

San Gimignano ‘da konaklama imkanı ,kasabanın içinde bulunan taş oteller veya kasabanın dışında bulunan bağ evleri ,Toskano bölgesini hissettiren özel evler olduğu için daha pahalıdır. Kasabanın içinde ise her bütçeye ait taş otel bulabilirsiniz.

SAN GİMİGNANO FESTİVALLERİ

  • Santa Fina Festivali 12 Mart
  • San Gimignano Şöleni 31 Ocak
  • San Gimignano Karnavalı

SAN GİMİGNANO ‘DA GEZİLECEK YERLER

San Gimignano’da nereler gezilir ?

Duomo Katedrali : Duomo Meydanı’nın batısında bulunan diğer adıyla Collegiate Kilisesi ,Duomo kilisesi günümüzde hem kilise hem de sanat müzesi olarak kullanılmaktadır.

Torre Grassa : 14. yüzyıldan günümüze kadar kalabilmiş 14 kuleden bir tanesidir. Torre Grassa ,San Gimignano’nun en yüksek kulesidir. 54 metre yüksekliğindeki bu kule günümüzde müze olarak halka açıktır. 177 basamaklı bu kuleden Toskana’nın müthiş manzarasını izleyebilirsiniz.

Piazza della Cisterno : Adını meydanın tam ortasında bulunan sekizgen sarnıçtan alan bu meydanda kırmızı tuğladan yapılmış binalar ve kuleler birbirleriyle San Gimignano’nun Piazza della Ciesterno Meydanında bulunmakta .Ayrıca şehrin antik giriş kapısı ,cArco dei Becci e cugnanesi kemeri de bu güzel meydanda.

SAN GİMİGNANO ‘DA YAPMADAN DÖNME

  • En uzun kulesi olan Torre Grassa’ya çıkıp uçsuz bucaksız Toskano ovalarını seyretmeden,
  • Araba trafiğine kapalı olan bu kasabanın ara sokaklarında kaybolmadan ,
  • Toskano bölgesine ait Chanti şarabından almadan ,
  • Ödüllü dondurmacı Galeteria Dondoli’de dondurma yemeden,
  • DÖNME
(Visited 120 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir