Sevilla

                 ENDÜLÜS’ÜN KALBİ  SEVİLLA             

SEVİLLA GEZİSİ

Sevilla Gezi Rehberi

Sevilla Nerede ?İspanya’nın güneyinde bulunan Sevilla , Endülüs bölgesinin başkenti ve en modern şehridir.İspanyanın da 4. büyük şehri olup,keşifler çağının altın şehri olarak geçen Sevilla, Don Juan ve Carmen’in yaşadığı , Kristof Kolomb’un seferlerine çıktığı ,aynı zamanda mezarının da bulunduğu şehirdir. Sevilla ,ortaçağ’dan kalma labirentli sokakları , göz kamaştırıcı sarı-beyaz renkli yapıları , geniş avluları, minik meydanları, sarayları,tapas barları ve flamenko’nun merkezi olma özelliği ile İspanya’nın en kültürel şehridir.

                     S

SEVİLLA ‘YA NASIL GİDİLİR

SEVİLLA DA ULAŞIM

İstanbul’dan Sevilla’ya direkt uçuş bulunmadığı için Sevilla’ya 214 km uzaklıktaki Malaga şehri üzerinden THY ile haftanın her günü 4 saat 30 dakika süren uçuş ile ulaşabilirsiniz. Malaga’dan da 2 saat süren hızlı trenler ile Sevilla Santa Justa tren istasyonu’na ulaşabilirsiniz. Ya da Madrid üzerinden Sevilla’ya THY ,İberia Airlines yada Pegasus Havayolları ile haftanın her günü 4 saat 30 dakika süren direk uçuşlar ile Madrid Barajas Havalimanına ulaşabilirsiniz. Madrid havalimanın’dan T4 hattı ile 25 dakikada Puerto de Atocha Tren istasyonuna ulaştıktan sonra buradan yaklaşık 2,5 saat süren hızlı trenler ile Sevilla Santa Justa tren istasyonu’na ulaşabilirsiniz.

SEVİLLA ‘YA NE ZAMAN GİDİLİR

Akdeniz iklimine Sahip Sevilla’ya en iyi gidilecek dönem bahar aylarıdır.Mayıs ve Haziran ayları ise çok yağmurlu geçer fakat sıcaklık çok idealdir. Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak dönemdir. Sıcaklıklar 40-45 dereceyi ulaşabilir. Ocak ve Şubat aylarında ise en soğuk dönemdir. En soğuk geçen aylarda bile hava 15-20 derece arasındadır.

             

SEVİLLA’ DA NEREDE KALINIR

SEVİLLA ‘DA KONAKLAMA

Sevilla  konaklama açısından otel fiyatlarının uygun ve konforlu olduğu bir şehirdir.

Old Town (Centro ,Eski Şehir)

Sevilla da konaklamak için en popüler bölgedir.Tren istasyonuna en yakın bölge olduğu için ulaşım açısından çok avantajlıdır. Old Town ,hem tarihi yapıları görmek hem de sanat ile iç içe olmak isteyenlerin tercih edeceği bir bölgedir.Aynı zamanda alışveriş de yapabileceğiniz bir bölgedir.  Yıldızlı otellerin  yoğun bulunduğu bir bölgedir. Her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz.

Almeda Bölgesi :

Bu bölge Sevilla’nın turistik yapılarına ortalama 15 dakika yürüme mesafededir. Bölge konaklama açısından ucuz otellerin bulunduğu bir bölge olup renkli gece hayatı, kafeleri , ve canlı müzik yapan yerleri ile ünlüdür.

Santa Cruz :

Şehrin buram buram tarih kokan bölgesidir. Santa Cruz , Sevilla’nın en turistik ve en merkezi bölgesidir. Endülüs ‘te olduğunuzu bu bölgede tam anlamıyla hissedebilirsiniz. Yeme -içme açısından en zengin bölgedir. Otel Fiyatları diğer bölgelere nazaran daha yüksektir.

El Arenal Bölgesi :

Genç nüfusun bulunduğu bu bölge ,Boğa güreşlerinin yapıldığı Arena’ya yakın bir bölgedir. Konumu gereği Sevilla’nın yeni şehir ve eski şehrin ortasında kaldığı için gezilecek yerlere yürüyerek gidilebilirsiniz. 

Triana Bölgesi:

Flamenko’nun doğduğu bölgedir. Arsenal bölgesi’nin karşı kıyısında bulunuyor. Başta uzak gibi görünse de II.Isabel köprüsünü geçtikten sonra karşınıza çıkan bölgedir. Yerel halkın yaşadığı bir bölgedir. Otel fiyatları uygundur.

       

SEVİLLA KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Sevilla şehrinde gezilip görülecek çok fazla kültürel ve sosyal bir hayat olduğu için bunu doya doya yaşayarak gezmek isterseniz en az 3 gece konaklamanız gereken bir Endülüs şehridir. Sevilla düz bir alanda olduğu için yürüyerek gezebileceğiniz bir şehirdir.

                         

SEVİLLA MUTFAĞI

Sevilla , sayısız restoranları  ile tam bir restoran cennetidir.Başta paella olmak üzere tapas ,cale de toro , serranito de lomo gibi sayısız lezzetli yemeklerin olduğu bir şehirdir. Tabi ki İspanya’nın ünlü içkisi sangria eşliğinde. Özelliklede Santa Cruz bölgesindeki yerel restoranlarda sokak şarkıcılarının müzikleri eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

           

SEVİLLA DA GEZİLECEK YERLER

SEVİLLA KATEDRALİ & GİRALDA ÇAN KULESİ:

Sevilla Katedrali 11. yy’da Endülüs zamanında Ulu Cami olarak inşa edilmiş ve 16.yy da dünyanın en büyük Gotik tarzdaki  Katedraline dönüştürülmüş. Bundan dolayı 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş.Katedralin içinde Kristof Kolomb’un mezarıda bulunmakta.

Giralda Çan Kulesi ise ,104 metre uzunluğu ile yıkılan caminin günümüze kadar gelen tek bölümüdür. Çan kulenin tepesi muhteşem bir Sevilla manzarası sunar. 11.00-18.00 saatleri arası yetişkin 9€ , öğrenci 4€,14 yaş altı çocuk ücretsizdir.

Plaza de Espan:

Maria Luisa parkının içinde yer alan Plaza de Espana , Kral XIII. Alfanso’nun tahtta olduğu yıllarda İber -Amerikan Ticaret Fuarı için kullanıma açılmış.

Meydandaki ufak  kanallarda sandal turu ya da faytona binerek Katedrale kadar gidebilirsiniz. Tam tersini de yaparak Katedralin önündeki faytonlara binerek Plaza  de Espana’ya küçük bir şehir turu yaparak ulaşabilirsiniz.

Torre del Oro:

“Altın Kule ” anlamına gelen bu yapı ,13. yüzyılda Guadalquivir Nehri’ndeki trafiği kontrol etmek ve Sevilla limanını korumak amacı ile inşa edilmiş .Daha sonra kule ,gözlem kulesi , hapishane , Şapel ve barut deposu olarak da kullanılmış. Günümüzde ise kule Denizcilik müzesi olarak kullanılıyor. Torre del Ora  09.00-18.45 saatleri arası kişi başı 3 € ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Real Alcazar :

Real Alcazar dünyada halen kullanımda olan en eski Kraliyet Sarayıdır. “Kralın Evi” anlamına gelen Saray 913 yılında Sevilla’yı idare etmesi için Cordobalı yöneticiler için inşa edilmiştir.

Parque de Marie Luisa

:Kentin en büyük yeşil alanına sahip bu park 340 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Guadalquivir Nehri’nin kıyısında kurulan park Avrupada ki şehir parklarının içinde en güzelleri arasındadır. Parkın içinde çok sayıda anıt , çeşme , gölet bulunduğu gibi birde Arkeoloji ve Popüler Sanat Müzesi bulunmakta.

Saray 1987 yılında UNESCO tarafından korumaya alınmıştır. Sarayın üst katlarındaki bazı bölümler halen İspanya Kralı’nın Sevillada’ki resmi yerleşim yeridir.Saray geniş bir alana yayılmış olup toplamda bahçeler dahil 8 bölümden oluşmaktadır.

Yapının güzelliği III.Fernando’yu  bile etkilediği için bu sarayda oturmaya karar vermiş. Günümüzde Game of Thrones dizisi  ve film çekimleri için de kullanılan Alcazar Sarayını  09.00-19.00 saatleri arasında 9,5 € ödeyerek gezebilirsiniz. 

SEVİLLA DA YAPMADAN DÖNME

-Fayton ile şehri gezmeden ,
-Flamenko gecesine katılmadan,
-Santa Cruz Mahallesi’nin ara sokaklarında kaybolmadan,


-Triana bölgesini gezmeden,
-Giralda’ya tırmanıp şehri seyretmeden,
-Tapas barlarına gitmeden,
-Müslümanlardan kalma eşsiz bahçeleri ile çevrili Alcazar Sarayı’nı görmeden

DÖNME

(Visited 60 times, 1 visits today)