Siena

İTALYA’NIN EN GÜZEL ORTAÇAĞ’DAN KALMA ŞEHRİ  SİENA

İtalya’nın Kuzeyinde bulunan ve en çok turist çeken şehirlerden olan Siena, üç tepe üzerine kurulu olup,Toskana bölgesinin kalbidir.Siena tarihi dokusuyla UNESCO’‘nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.Kahverengimsi taş evleri ile Siena sizi tarihte zaman yolculuğuna çıkarıyor. Şehrin her yeri Ortaçağ’dan kalma mimari eserler ile dolu .Siena, deniz kabuğu şeklindeki “Piazza del Compo Meydanı” ile Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olarak kabul edilir. Siena , her yıl Temmuz ve Ağustos ayları arasında bu meydanda düzenlenen “palio” at yarışları festivali ile çok ünlenmiştir.

SİENA’YA NE ZAMAN GİDİLİR

Siena’yı gezmek için en güzel dönem Mayıs-Eylül ayları arasıdır. Siena şehri yazın çok sıcak ve kalabalıktır. Kışları ise ılık ve yağmurlu geçer. Kışın fiyatlar tabiki yaz mevsiminin çok altındadır.

SİENA DA ULAŞIM

Siena’ya nasıl gidilir ?Siena şehrinde havaalanı bulunmadığı için Siena’ya en yakın havaalanı Pisa şehri yada Bologna’dır. İstanbul’dan Pisa şehrine THY ile haftanın 4 günü , 2 saat 50 dakika süren uçuşlar ile Pisa Havalimanı’na direkt olarak uçabilirsiniz. Pisa Havalimanı’ndan Siena şehri ise 140 km uzaklıktadır.Pisa Havalimanın’dan , önce tren ile 5 dakika içinde Pisa Central Train Station oradan da tekrar tren ile Empoliye aktarmalı olarak yaklaşık 2 saat içinde 10 € ödeyerek Siena şehrine ulaşabilirsiniz.Bologna , Siena’ya 170 km uzaklıktadır. Bologna’dan Siena’ya Flixbus otobüsleri ile gitmek isterseniz 8 € ödeyerek 3,5 saat içinde ,tren ile gitmek isterseniz ise 15 € ödeyerek 2,5 saat içinde Siena şehrine ulaşabilirsiniz.

SİENA ‘DA KONAKLAMA

Siena da nerede kalınır? Siena şehrinde konaklama 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihleri arasında yapılan “Siena Palio at yarışları”nın yapılmasından dolayı konaklama bu dönemde çok pahalıdır.Bu tarihler arasında Siena’da şehir merkezinde konaklarsanız gezilip, görülecek bir çok yere yürüyerek gidebilirsiniz. Şehir merkezinde her bütçeye uygun otel bulmanız mümkün.Tarihi merkezde konaklamak isterseniz ise fiyatlar biraz daha yüksektir. Fakat bu bölgede Sieana’nın ruhunu tamamen hissedersiniz. Yada Floransa’da konaklayıp Siena şehrine günü birlik gidip gelirsiniz.

FLORANSA’DAN SİENA’YA ULAŞIM

Floransa Santa Maria Novella tren istasyonun’dan Siena Stazione Ferroviaria’ya 9 € ödeyerek 1,5 saat içinde ulaşabilirsiniz. Yada Siena’nın yol üstündeki diğer çok güzel ortaçağ kasabası olan San Gimignano’yu da gezmek isterseniz ,Floransa Santa Maria Novella tren istasyonu’nun alt sokağında bulunan otobüsler ile 4,80 €ödeyerek Poggibonsi’ye buradan da 2,5 € ödeyerek San Gimignano’ya . Burayı gezdikten sonra ise 8 € ödeyerek otobüs ile 30 dakika içinde Siena’ya ulaşabilirsiniz.Dönüşü tren ile yapabilirsiniz.(9 €)

SİENA’DA GEZİLECEK YERLER

Piazza del Campo Meydanı:   Piazza del Campo ,sadece Siena şehrinin değil aynı zamanda Avrupada ki bir çok şehir meydanlarının içinde en büyük olanıdır.Eskiden pazar yeri olarak kullanılan bu meydan deniz kabuğu şeklinde olup etrafı kafe ve restorantlar ile doludur.

Bu meydan da her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos tarihlerinde “Palio “ yarışları yapılmakta. Yılda 2 defa yapılan bu at yarışları için dünyanın bir çok yerinden ziyaretçiler geliyormuş.Toplam 90 saniye süren bu yarışa İtalyan Jokeyleri tüm yıl hazırlanıyorlar.

Palazza Pubblico  (Belediye Sarayı):Piazza del Campo meydanında bulunan bu ihtişamlı büyük bina 14.yy da gotik tarzda yapılmış olup günümüzde belediye binası olarak kullanılmaktadır. İlk katında ise Medici Hanadanı’na ait eşyaların bulunduğu bir de müze bulunmaktadır.

Santa Maria Assunta Katedrali:Duomo Meydanın’da yer alan bu gotik tarzda Nicola ve Giovanni Pisano tarafından yapılan katedral İtalya’da önde gelen yapılardan birisidir. Bu beyaz renkteki kathedral’in en çekici yeri ise duvar,tavan ve Şapel süslemeleridir. İçerisinde ayrıca sanat müzesi “Museo dell Opera del Duomo” ve mezar odası “Siena Crypt” gezebilirsiniz.

Mangia Kulesi.(Torre del Mangia):102 metre yüksekliği ile Palazzo Pubblico’nun ucunda bulunan ortaçağın en uzun kulelerinden biridir. 1338-1348 yılları arasında Minuccio ve Francesco di Rinaldo kardeşler tarafından yapılmıştır. Kule’ye çıkarak Siena’nın güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

SİENA’DA YAPMADAN DÖNME

  • Siena’nın ara sokaklarında kaybolarak gezmeden,
  • Piazza del Campo meydanı’nın çevresindeki kafelerde oturup meydanı izlemeden,
  • Bölgeye ait özel toskanı şarabı olan Chanti şarabının tadına bakmadan,
  • 48 km uzaklıktaki Ortaçağ kasabası olan San Gimignano’ya gitmeden,
  • 120 km uzaklıktaki Pisa kulesi ile ünlü Pisa şehrine gitmeden, DÖNME

(Visited 88 times, 1 visits today)