St.Moritz

ST. MORİTZ İSVİÇRE GEZİSİ

ST MORİTZ NEREDE

İsviçre kayak merkezi denildiği zaman ilk akla gelen yer St.Moritz’dir. İsviçrede Doğu Alp’lerin en yüksek noktası olan Piz Bernina’nın hemen bir kaç kilometre güneyinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1856 metre yükseklikte kurulu olan St.Moritz ,Dünya’nın en ünlü kayak merkezlerinden birisi ve en güneşli kayak merkezi olarak ününü duyurmuştur. Yılın 322 günü güneşli olmasına rağmen dağların konumundan dolayı ,kar yüksekliği ve kalitesi tüm sezon boyunca aynıdır. Yılda 250.000 turisti ağırlayan St.Moritz hem Orta seviye kayakçılar için hemde deneyimli kayakçılar için tam bir cennettir. Kayak , snowboard , buz pateni , kırmızı toplar ile karda oynayan golf ,buz hokeyi ,buzda polo ve kriket, kızak ve St. Moritz ‘in ününü duyuran White Turf At yarışları ile ve her yıl düzenlenen “gourmet festivali” ile St.Moritz görülmeye değerdir.

ST.MORİTZ ‘E NASIL GİDİLİR

ST.Moritz de bir havaalanı var fakat sadece özel uçaklara izin veriliyor. ST.Moritz’e ulaşmanın iki yolu var .Birincisi 202 km uzaklıktaki İsviçre’nin Zürih şehrine gitmek.İstanbul’dan Zürih’Havaalanına THY veya Pegasus Havayolları ile yaklaşık 3 saat süren yolculuk ile ulaşmanız mümkün. Zürih ‘den de ST.Moritz’e SBB firmasına ait trenler ile 3 saat süren bir yolculuk ile yaklaşık 40-45€ ödeyerek ulaşabilirsiniz. İkinci alternatif ise 170 km uzaklıktaki İtalya’nın Milano şehrine gitmek. İstanbul’dan Milano Malpensa havaalanı veya Bergamo Havaalanı’na THY veya Pegasus Havayolları ile 3.30 saat süren direkt uçuşlar ile ulaşıp buradan trainitalia firmasına ait trenler ile muhteşem manzaralar eşliğinde 2 aktarma yapıp 45 € ödeyerek 4.5 saat içinde ulaşabilirsiniz.

ST.MORİTZ OTELLERİ

ST.Moritz konaklama konusunda oldukça pahalı bir bölge. Çoğunlukla lüks ve pahalı otellerin bulunduğu bir bölge .Özellikle George Clooney ,Kate Mass gibi ünlülerin tercih ettiği bölge’nin en ünlü ve eski oteli ise 6 yıldızlı olan KULM Hotel ,ardından Badrutt’s Palace Hotel ,Carlton Hotel gibi lüks oteller bölgenin en çok tercih edilen otelleri arasında .Bu otellerin günlüğü yaklaşık 4000 TL civarında .Merkeze biraz uzaktaki otellerde kalmak isterseniz ise günlüğü 900-1500 TL arasında otel bulabilirsiniz.

WHİTE TURF AT YARIŞLARI

White Turf,İsviçre’nin en önemli etkinliklerinden biri olarak geçer. 1907 yılından beri donmuş bir göl üzerinde gerçekleştirilen bu etkinliğe St.Moritz’e her yıl şubat ayının 3 pazar günü bu yarışları izlemek için 30.000 turist akın eder.

NORDIC WALKING

Özel batonlar ile yapılan Nordic walking son yılların en popüler aktiviteleri arasındadır. St.Moritz de Crystal Events ile iletişime geçilerek bu aktiviteyi onların aracılığı ile yapabilirsiniz.

CRESTA RUN FESTİVALİ

1884 yılından beri ST.Moritz de Cresta Run Kızak Kulübü’nde sadece erkeklerin katılabileceği yüzükoyun şekilde kızakla kayma yarışıdır. Detaylı bilgiyi www.cresta-run.com sitesinden öğrenebilirsiniz.

BERNİNA EXPRESS

Bernina Express ,İsviçre Demir yollarının işlettiği ,İsviçre’nin Chur şehrinden başlayıp ,55 tünelden ,196 köprüden ve çok sayıda viyadükten geçerek , Alp dağları’nın muhteşem manzaraları eşliğinde İtalya’nın Tirano şehrinde biten ve 2008 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş bir tren hattıdır. ST.Moritz ‘e ister Tirano şehrinden ,isterseniz de Chur’dan ulaşabilirsiniz. Tirano – St.Moritz arası 35 CHF ödeyerek saatte 45 km hızla giden bu tavanı açık turistik trenler ile ulaşabilirsiniz. Yada İsviçrenin Chur kasabasından 35 CHF ödeyerek muhteşem manzaralar eşliğinde ulaşabilirsiniz. Bernina Express biletleri için www.rhb.ch sitesinden alabilirsiniz. Bernina Expres ile ilgili detaylı bilgiyi Bernina Express yazımda okuyabilirsiniz.

ST.MORİTZ’ DE YAPMADAN DÖNME

 • ST.Morit’in ana caddesinde bulunan HAUSER Cafe de hot chocalate (sıcak çikolata) içmeden ,
 • 350 km’lik pistlerinde kayak yapmadan,
 • Gucci,Chanel ,Bulgari,Hermes,Cavalli gibi Dünyaca ünlü markaların bulunduğu caddesinde gezmeden ,
 • Kayak pistlerinden birine çıkıp ST.Moritz’i tepeden seyretmeden ,
 • ST.Moritzi fayton ile gezmeden ,
 • ST.Moritz’e Bernina express ile ulaşmadan ,
 • Donmuş gölün üzerinde buz pateni yapmadan ,
 • Bir kış tatilini St.Moritz de geçirmeden,
 • Alp dağlarında bulunan Heidi’yi ziyaret etmeden,
 • İsviçre çikolatası almadan,
 • Kış sporlarından birini yapmadan,
(Visited 63 times, 1 visits today)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir