STRASBOURG

                                                                          
                                                                      

IŞIKLAR  ŞEHRİ 

STRASBOURG

STRASBOURG  GEZİSİ

Strasbourg Gezi Rehberi

Strasbourg nerede ? Strasbourg “Ville de Lumiere” yani “ışıklar şehri” ünvanına sahip bir şehir ve bu ünvana yakışır bir şekilde şıkır şıkır aydınlatılan  bir şehirdir. Strasbourg Fransa’nın

kuzeydoğusunda, Alsas bölgesinde konumlanmış olup ,ülkenin yüz idari ilinden biri olan Bas-Rhin bölümünün başkentidir. Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması , hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik ,sıcak ve romantik bir şehirdir.

                                    

STRASBOURG’A  NASIL  GİDİLİR

Sun  Express’in İzmir’den haftada iki kere direkt uçuşu haricinde İstanbul’dan Strasburg’a direkt uçuşu yok . Fakat özellikle KLM ve Air France gibi firmaların aktarmalı uçuşları ile yaklaşık 1000-1200 TL gidiş dönüş bileti olarak 5-6 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Yada Strasbourg’a en yakın havaalanı olan Basel-Mulhouse Freiberg ‘dır. Basel uluslararası havaalanı EuroAirport , Fransa ve İsviçrenin ortak işlettiği bir havaalanıdır. Dünyanın sayılı havaalanlarından biridir. İsviçre,Almanya ve Fransa olmak üzere 3 ülkeye çıkış kapısı vardır. Basel Havaalanına İstanbul’dan direkt uçuşlar var. Bu uçuşlar ile yaklaşık gidiş dönüş 600-800 TL ödeyerek 3 saat süren bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Buradan da 50 numaralı otobüsler ile havaalanından şehir merkezindeki Basel tren istasyonuna ulaşabilirsiniz . Buradan tren yada otobüs ile 10 euro ödeyerek 1 saat içerisinde Strasbourg’a ulaşabilirsiniz.

                                        

STRASBOURG’A  NE  ZAMAN  GİDİLİR

Strasbourg’da ılıman okyanusal iklim hakimdir. Yazlar ılık ,kışlar ise soğuk ve karlı geçer. Oldukça fazla yağış alan Strasbourg şehrinin yıllık ortalama sıcaklığı 10-12 derecedir. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında , en düşük sıcaklıklar ise Aralık ve Şubat ayında görülür. Şehri gezmenin en güzel dönemi Nisan-Eylül arasıdır. Hangi mevsimde giderseniz gidin  yanınıza şemsiye almayı unutmayın.
Strasbourg’a Nisan ayında giderseniz “Carnaval de Strasbourg” a ,Mayıs ayında “Müze Gecesin’e”, Haziran ayında “Dünya Müzik Günü Festivali’ne , Eylül ayında ise”Avrupa Fantastik Film Festivalin’e ,Kasım ayında da” Jazz Festivaline” katılma şansını bulabilirsiniz.

                                        

STRASBOURG  PARA BİRİMİ  VE  DİLİ 

Strasbourg’da Fransızca resmi dil olarak kabul edilir. İkinci dil ise Almancadır. Ama tüm halk ingilizce konuşabiliyor.Para birimi olarak Euro kullanılıyor.

                                           

FRANSA  VİZESİ

Diplomatik pasaport (siyah) , hizmet pasaportu(gri), ve hususi pasaport (yeşil) sahiplerinin 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vize uygulanmaz. umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerine ise vize uygulanmaktadır.

                                           

STRASBOURG  KAÇ  GÜNDE  GEZİLİR

Unesco’nun korumasında olan Strasbourg güzel ve küçük bir şehirdir. Sadece Strasbourg’u gezmek isterseniz en az iki gün ayırmanız gerekir. Çevresinde ki Alsace köylerini de dahil edecek olursanız bu bölge için en az bir hafta ayırmanız gerekli.

                                          

STRASBOURG’DA  KONAKLAMA

Strasbourg’da pek çok uygun fiyata 3 ve 4 yıldızlı oteller bulabilirsiniz. En ideal bölge şehrin tarihi merkezi olan Grande ile bölgesidir. Bu bölge turistik yerlere yakın olduğu için şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Diğer seçenekler ise Place de la Gare ve rue du Maire Kuss bölgelerinde daha ucuza konaklayabilirsiniz. Place de la Gare (tren istasyonu ) çevresinde kalmanızın avantajı ise şehre tren ile gelirseniz bu oteller hemen tren garının karşısında bulunuyor. Hem ulaşıma para vermek zorunda kalmazsınız hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

            

STRASBOURG  HAVAALANIN’DAN  ŞEHİR  MERKEZİNE  ULAŞIM

Entzheim Havaalanı Strasbourg şehir merkezinin 10 km güneybatısında , 20 dakikalık mesafededir. Terminal çıkışında “schuttle tren” ile 10 dakika içinde Strasbourg tren garına tek yön 4.30 Euro ödeyerek ulaşabilirsiniz.
Yada havaalanın’dan Strasbourg tren garına tek yön 2.60 Euro’ya ulaşabilirsiniz.
Diğer bir havaalanı ise İsviçre’nin Basel şehrindeki Basel-Mulhouse Freiburg havaalanı. Burası strasbourg’a 130 km uzaklıktadır.
Basel St. Louis tren istasyonundan 20-40 € ödeyerek 80-90 dakikada ulaşabilirsiniz. Basel havaalanından St.Louis tren garına 11 nolu otobüs ile ulaşabilirsiniz.
Yada SNCF-Fransız Demir yoluna ait hızlı trenleri ile 50 € karşılığında 30 dakikada , yada TGV treni ile 18-25 € karşılığında Basel tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Basel’den 10 € ödeyerek 2.5 saat içinde Strasbourg’a ulaşabilirsiniz.

 

STRASBOURG ‘DA  GEZİLECEK  YERLER

                                                     

 Notre Dame Katedrali

Şehrin merkezinde bulunan ,gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan katedralde pazar günleri ayinler yapılır. Bu katedral Dünya’nın en büyük 6. katedrali olarak geçer. Akşamları bu katedralde ışık şovları yapılır.

Astronomik saat

Notre Dame Katedrali’nde yer alan astronomik saat , mimari harikası olarak kabul edilir.

 Kammerzell Evi

Notre Dame Kilisesi’nin karşısında , tarihi kent merkezi olan Grande ile bölgesinde yer alan Kammerzell Evi , Strasbourg’un en ünlü yapılarındandır. Gotik mimarinin en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilir. Şuanda restoran olarak kullanılmaktadır.


 Rohan Sarayı

Bu saray , sanat tarihçilerine göre “Barok mimarisinin en üst noktasını temsil etmektedir” der. Notre Dame Kathedrali’nin hemen arkasında konumlanan Fransız Sarayı bugün Arkoloji müzesi ,dekoratif sanatlar müzesi ve güzel sanatlar müzesi olarak hizmet vermektedir. giriş ücreti 6.50 € ‘dır . Salı günleri ise kapalıdır.Saat 10:00-18:00 arası ziyarete açıktır.

Alsas Müzesi

Alsas bölgesinde yaşamış olan yahudilerin gündelik hayatta kullandıkları el yapımı malzemelerin sergilendiği zengin bir koleksiyonu , sanayi devrimi öncesi ve sanayileşmenin ilk dönemlerindeki yerel hayatı sergilemektedir. Giriş ücreti : 6,5 € ‘dır. Salı günleri kapalıdır. 10:00-18:00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Petite France

Strasbourg’un 16. yüzyıla ait meşhur ahşap evlerinin bulunduğu tarihi bölgedir. Masalsı bir görüntüye sahiptir. Petite France Nehri Orta Çağ’da değirmencilere ve balıkçılara ev sahipliği yapmıştır. Bugün ise Strasbourg’un en turistik bölgesidir. UNESCO  Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Orangeria Parkı

Avrupa Konseyi’nin karşısında bulunan orangeria parkı , 26 hektarlık alana yayılmış bir kent parkıdır. Küçük bir şelale ve gölün yer aldığı parkta küçük bir hayvanat bahçesi ,çocuklar ve gençler için çeşitli oyun ve eğlence alanları da bulunmaktadır.


Light show of the Cathedral

Bu show Notre Dame Kathedrali’nin arka tarafında sadece yaz aylarında yapılan bir ışık gösterisidir.
Temmuz ayında : 22.30 da başlar her yarım saatte bir gece 0.00 ‘a kadar sürer.
Ağustos ayında : 22.15 de başlar her yarım saatte bir gece 23.45 ‘e kadar sürer.
Eylül ayında : 21:15 de başlar her yarım saatte bir gece 22:15’e kadar devam eder.
Her 30 dakikada bir yapılan bu gösteri ücretsizdir.

                             

                                                                                                                                                                           

STRASBOURG ÇEVRESİNDE  GEZİLECEK YERLER

 ALSACE ŞARAP YOLU Strasbourg’dan Moulhouse’a kadar uzanan 170 km’lik muhteşem manzaralar sunan bir yoldur. Bu yol üzerinde 70 tane şarap üretimi yapan köy bulunmaktadır. Buradaki köyler “Romantik Yol” da ki köylerden daha da güzeldir. Strasbourg’dan sırasıyla en önemli ve güzel olanları ise şöyledir.Molsheim,Obernai , Kıntzheim, Ribeauville, Riquewihr,Kaysberg,Colmar , Eguisheim ‘dir. Bu köylere otobüs çok az olduğu için araba kiralayarak gezmenizi öneririm.

 EUROPARK

Eurodisney mantığı ile oluşturulmuş ,ancak tema olarak Avrupa’nın çeşitli ülkelerinin özellikleri vurgulanan bir eğlence parkıdır. Eurodisney’e göre daha küçük olan bu park Almanya’nın RUST kasabasında bulunmaktadır. Strasbourg’dan tren ile 58 km uzaklıktaki ve yaklaşık 1.5 saat süren bir yolculuk ile 15 € karşılığında bu kasabaya ulaşabilirsiniz.Parkın içinde konaklamak amaçlı otellerde vardır. İster günübirlik ister 1 gece konaklama yaparak Strasbourg’a dönebilirsiniz. Ya da dönüşünüzü bu parktan yaparak direkt Basel Havaalanına gidebilirsiniz.

                                                              

STRASBOURG DA YAPMADAN DÖNME


-Petite France ‘nin dar sokaklarında kaybolmadan,
-Ren Nehri üzerinde kanal turu yapmadan ,
-Galeria Gourmande’nin masalsı dükkanında birbirinden güzel kurabiyelerin tadına bakmadan ,
-Kammerzell Evin’de geleneksel Alsace yemeklerinden yemeden,
-Orangeria parkında piknik yapmadan,
-İncecik hamurun üzerine çeşitli malzemelerin konulduğu ve odun ateşinde pişen bu bölgenin en ünlü yemeği olan Tarte Flambe yemeden,
-Petite France bölgesindeki kafelerden birinde ünlü Alsace şarabının ve Fransız salatalarının tadına bakmadan,
-Notre Dame Kathedralinde yapılan ışık show’nu izlemeden DÖNME

(Visited 492 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir