Tallinn

                                                         

                                

BALTIK  DENİZİ’NİN  İNCİSİ  TALLİNN

TALLİNN GEZİSİ

Tallinn Gezisi

Tallinn nerede ? Estonya’nın başkenti olan Tallinn ,kelime anlamı “Danimarkalıların şehri” demektir. Tallinn , Baltık ülkelerinin en küçüğüdür ve Baltık denizinin Finlandiya Körfezi ile birleştiği yerdir. Estonya da diğer Baltık ülkeleri olan Litvanya ve Letonya gibi bağımsızlığını 1991 yılında Rusya’dan ayrılarak elde etmiştir. Bu yüzden nüfusun dörtte biri Rus kökenlidir. Talin aynı zamanda liman şehri olduğu için Rusya ile İskandinav ülkeleri arasında ticaretin gelişip ,artmasını kolaylaştırmıştır.Tallinn ,günümüzde tarihi yapısını çok iyi korumuş , arnavut kaldırımlı sokakları ile Orta çağı andıran çok şirin , güzel ve küçük bir başkent’tir. Talin’in “old town “bölgesi UNESCO tarafından korumaya alınmıştır.

                                                                          

TALLİNN’E  NEDEN  GİTMELİ 

-Kendinizi Orta çağ’da hissetmek için,

-Diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olduğu için,

-Baltık Denizi’nin en güzel şehirlerinden biri olduğu için

-Dik çatılı kurabiyeyi andıran şirin evlerini görmek için,

                                                                           

TALLİNN’E  NASIL  GİDİLİR

İstanbul’dan Tallinn’e direk giden tek Havayolu şirketi THY’dır. 3 saat 20 dakika içerisinde Talinn’e ulaşabilirsiniz. Talin bilet fiyatları pahalı olabiliyor.Bu yüzden THY’nın promosyonlarını takip edebilirsiniz yada Talinn’e yakın diğer Baltık ülkelerine gidip oradan gemi yada otobüsler ile Talinn’e ulaşabilirsiniz. Örneğin Talinn’e 80 km uzaklıktaki Helsinki’ye uçup oradan 1,5 saat süren gemiler ile Talinn’e ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise başka ülkelerden aktarmalı olarak Ukrayna Havayolları ,Norveç Havayolları , Fin Air , SAS  gibi  Havayolları ile daha ucuza ulaşabilirsiniz.

                                                                                                                                                

TALLİNN’E NE ZAMAN GİDİLİR

Tüm Baltık ülkeleri gibi Tallinn’e gitmek için en uygun dönem yaz dönemidir. Temmuz ve Ağustos ayları dışındaki aylar çok soğuktur.Soğuklar Ekim ayında başlar ve kışın hava sıcaklığı -15,-20 derecelere kadar düşebilir. Donan gölleri ,evlerin karlı kaplı çatıları ile Talin kışında ayrı güzeldir.

                                                             

TALİN’DE NEREDE KALINIR

Tallinn, ucuz bir şehir olduğu için hem uygun fiyatlı hemde yüksek kalitede hizmet alabileceğiniz oteller bulabilirsiniz. En iyi kalınacak bölge “old town” bölgesidir. Burada hem Orta çağ ruhunu yaşayabilirsiniz hemde binlerce yıllık binalardan dönüştürülmüş küçük butik otellerde konaklayabilirsiniz. Daha ucuz konaklamak isterseniz ise “old town” bölgesinden uzaklaşıp yeni şehir bölgesindeki otellerde kalmalısınız.

                                                                                                         

TALLİNN  HAVAALANIN’DAN  ŞEHİR MERKEZİNE  ULAŞIM

Tallinn Havaalanı Estonya’nın bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapmış Lennart Meri’nin adı ile anılmaktadır. Havaalanın’dan şehir merkezine ulaşım için iki seçeneğiniz var. İlk seçeneğiniz 20 dakikada bir  kalkan otobüsler ile kişi başı  2 € ödeyerek 15 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İkinci seçenek ise taksidir. Fakat Talinde 3 çeşit taksi vardır. En ucuz olanları beyaz, orta ücretli olanları sarı  ve en pahalı olanı ise siyah renkli taksilerdir. Hepside yasal taksilerdir. Şehir merkezine yaklaşık 10 € karşılığında bu taksiler ile ulaşabilirsiniz.

                                    

TALLİNN’DE  GEZİLECEK  YERLER

Old Town Square (Eskişehir Meydanı)

UNESCO tarafından korumaya alınmış olan Old Town ,Talin’de görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Arnavut kaldırımlı sokakları , tarihi pastahaneleri , kilise çanları ve güzel Estonya kızları ile kendinizi orta çağda yaşıyor hissedebilirsiniz. Meydanın tam ortasında ise 600 yıl önce yapılmış ve günümüze kadar çok iyi korunmuş olan Avrupa’nın bilinen en eski Belediye binası vardır. Günümüzde en önemli konser organizasyonları ve festivaller bu meydanda yapılmaktadır.Kışın Noel pazarı da bu meydanda kurulmaktadır. Eski şehrin sokaklarında gezdikten sonra bu meydandaki kafelerden birinde oturmayı unutmayın.

Aleksander Nevsky Ortodoks Katedrali

Eski şehrin  üst bölgesinde bulunan bu kilise Tallinn’in en eski Ortodoks kilisesidir ve en gösterişli ibadethanesidir. Rus mimarisinin şehirde yayılması için yapılmıştır.Katedral Rusya’nın hakimiyeti altındayken son derece bakımsızmış,Ülke bağımsızlığını aldıktan sonra Estonya devleti katedrali bakıma alıp Estonya ülkesinin kahramanı olan Aleksander Nevsky’nin adı verilmiştir. Günümüzde Talin’in en önemli yapıtlarından olmuştur. Giriş ücretsizdir . Fakat içerisinde resim çekmek yasaktır.

Toompea Tepesi ve Kalesi

Toompea tepesi ,şehir merkezinin hemen üstünde yer alan ve 7 hektar alana yayılmış olup eskiden soyluların ve din adamlarının yaşadığı yer alarak geçermiş. Günümüzde ise dinlenmek , manzara seyretmek ve fotoğraf çekmek için çok ideal bir bölgedir. At arabası şeklindeki tezgahlarda satılan acı badem şekerlemelerini yemeyi unutmayın. Ayrıca bu tepede bulunan kale ve eski manastırı da gezebilirsiniz.

Estonya Parlemanto Binası

Hemen Aleksander Nevsky Katedralinin karşısında yer alan pembe sade bina parlamento binasıdır.

Fat Margaret’s Kilisesi

Orta çağda şehrin savunma sistemini korumak için ve Talin limanını korumak amacı ile inşa edilmiştir. Daha sonraları ise hapishane olarak kullanılmıştır.Günümüzde ise yılda 400 bini aşkın ziyaretçisi ile Estonya Denizcilik Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Danish King’s Garden 

Tampoo tepesinin hemen yanındaki Talin kale duvarı ,St. Nicholas Kilisesi’nin karşısında yer alıyor. Bahçesindeki 3 keşiş heykeline dikkat ediniz.

Talin Aziz Olaf Kilisesi

124 metrelik kulesi ile Talin’in en dikkat çeken yapılarındandır. Kuleye çıkış 3 € .Bu yapıt 258 basamaklı bir kuledir. Seyir terasına çıktığınızda Helsinki’den gelen gemileri ve 80 km uzaklıktaki Helsinki’den bile görebilirsiniz.

St. Nicholas Kilisesi

Alman tüccarlar tarafından 13. yüzyılda yapılmış ve Aziz Nikolas’ın adına kutsallaştırılmıştır. O dönemde idama mahkum olanlar kaçıp bu kiliseye sığınabilirse idam edilmiyormuş. 1944 ‘te ise Rusların kızıl ordusu tarafından bombalanmış ve 1955- 1984 yılları arasında restore edilmiştir. 1984’ten beri kilise olarak değil, sanat müzesi ve konser salonu                      olarak kullanılıyor.

                                             

TALLİNN DE NE YENİR

Talin , bir İskandinav ülkesi olmamasına rağmen , Estonya’nın etrafı İskandinav şehirleri ile kaplıdır. Bu yüzden onların mutfağından çok etkilenmişlerdir. Estonya’da deniz ürünleri , kırmızı et ve patates baş yemek olarak geçer. Estonya da aynı bizim ülkemizde olduğu gibi ekmek tüketimi çok yaygındır. “karabuğday” ekmekleri çok ünlüdür. İçki olarak ise votka ve bira çok tüketilir. Tavuk suyu ve et suyu ile hazırlanan çorbalarına mutlaka süt , yoğurt veya ekşi krema eklerler. En ünlü çorbaları ise “leivasupp”dır. Bu tatlı bir çorbadır ve elma, krem şanti veya ekşi krema , şeker ve tarçın ile hazırlanır.

(Visited 83 times, 1 visits today)