Toscano

                                             RÖNESANS’IN  VE  ŞARABIN  VATANI  

                                                                TOSKANA   

                                                                                   

   NEDEN TOSKANA

 

-Göz alabildiğince  uzanan üzüm bağlarını görmek için ,

-Açıkhava müzesi niteliğindeki şehirleri görmek için,

-İtalyan Rönesansının merkezi Floransayı görmek için,

-Eğik Pisa kulesinin önünde resim çekilmek için ,

-Ortaçağda zaman yolculuğuna çıkaran Siena şehrini görmek için ,

-Kuleler şehri  San Gimignano’yu gezmek için,

-UNESCO Dünya Mirası Listesinde  en fazla yere sahip olduğu için,

-Bir film setine benzeyen Lucca şehrini görmek için,

-Mis kokan domateslerini ev yapımı makarnalarını , Chanti şaraplarını , lezzetli zeytinyağlarını ,peynir çeşitlerini , çıtır toskana ekmeklerini tadmak için ,

TOSKANA’YA  NASIL  GİDİLİR

Toskana’nın başkenti Floransadır. Floransaya da Türkiyeden direkt uçuş yok ama en yakın havaalanı Bologna’dır. Bologna’ya İstanbul’dan direk THY ve Pegasus Havayollarının günde iki seferi var. İstanbul- Bologna Pegasus havayolları ile yaklaşık 500  TL ,THY ile 700-800 TL civarında bilet bulabilirsiniz. Bologna’dan  da tren ile Floransa’ya geçebilirsiniz. Bologna Centrale Tren istasyonundan her 30 dk bir Floransaya hızlı tren var. Biletinizi gideceğiniz tarihten 3 ay öncesinden alırsanız 9 € dan başlayan fiyatlarla bilet bulabilirsiniz. 45 dakika süren bir yolculuk ile Floransaya ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gitmek isterseniz ise 10 € ödeyerek 1,5 saat içinde Floransaya ulaşabilirsiniz.

TOSKANA’YA HANGİ MEVSİM GİDİLİR

Toscana bölgesi yazları sıcak , kışları ise çok soğuk değildir. Yazın sıcaklık yaklaşık 24 derecedir. Kışın ise 6-7 derecedir. Toscano’nın en güzel zamanı ise ilkbahar ve sonbahardır. Özelliklede sonbahardaki Bağ bozumuna denk gelirseniz muhteşem manzaralar ile karşılaşabilirsiniz.

TOSKANA ‘NUN PARA BİRİMİ VE DİLİ

İtalya’da Euro kullanılmaktadır. Resmi dili İtalyancadır. İspanyolca , Fransızca ve ingilizce en çok konuşulan yabancı dillerdir.

 

TOSKANA  İÇİN  VİZE

İtalya schengen vizesi ister. Yeşil ve gri pasaport sahiplerinin 90 gün vizesiz gezme hakkı vardır. İtalya vizesi başvurduğunuz günden itibaren en geç 15 gün içinde çıkar.

 

TOSKANA  KAÇ GÜNDE GEZİLİR

Toskana , başta Floransa olmak üzere , Siena , Pisa , San Gimignano , Lucca , Chanti  Wine Region , Elba , Arezzo , Montepulciano , Monterriggioni, Pienza Toskana’nın başlıca gezilmesi gereken şehir ve kasabalarıdır.Floransa en az 2 gün ve diğer kasabaları da içine alan bir gezi düşünecek olursak en az 1 hafta gerekli.

TOSKANA ‘DA  KONAKLAMA

Toskana’nın başkenti Floransa’da konaklayabilirsiniz. Floransa’da kalıp araba kiralayarak Toskana bölgesini gezebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Siena şehridir. Buradan da araba kiralayarak bölgeyi gezebilirsiniz. Yada Floransa’dan başlayarak diğer toskana köylerinde de konaklayarak gezinizi tamamlayabilirsiniz.

                                          TOSKANA ‘DA  GEZİLECEK YERLER

 

FLORANSA = Toskana bölgesinin başkenti ve Rönesans’ın doğduğu şehirdir.Tam bir açık hava müzesidir. Çok sayıda müzesi , benzersiz sanat eserleri , kiliseleri ve galerileri ile Floransa mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Floransa da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Ufizi Müzesi gelir. Ufizi Floransa’nın en önemli sanat müzesidir. İtalya’nın en çok ziyaret edilen ikinci , Dünya’nın ise 25. müzesidir. Dünya’nın en değerli eserleri ; Boticelli , Tiziano , Martini , Ucello , Michelangelo, Rafaello , Remrandt ve Caravaggio buradadır.Floransa’da ayrıca Piazza del Duomo , Pante Vecchio , Santa croce Bazilikası , Pitti Sarayı , Signoria Meydanı,Vechio Sarayı , Piazza della Republica , Piazzale Michelangelo , Boboli Bahçeleri başlıca gezilecek yerlerdir.

 

 

SİENA = Toskana’nın kalbindedir.Çok iyi korunmuş tarihi merkezi ve ikinci palio olarak adlandırılan orta çağ’dan kalma at yarışlarıyla insanları tarihte bir yolculuğa çıkarır. Ayrıca ,Siena İtalya’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Unesco Dünya Mirasları Listesi’dedir. Üç tepe üzerine kurulmuştur.Siena’da her yıl temmuz ve ağustos ayları arasında Palio At yarışları Festivali düzenlenir.Başlıca gezilecek yerleri ; Tarihi yapısı , Ortaçağ evleri , Meydanlarının yanında Santa Assunta Katedrali ,Piazza del Campo Meydanı ,Siena’s Town Hall , Mangia Kulesi ,II Palio At Yarışları ,San Domenico

 

PİSA = Toskana’nın kuzeybatısında Arno nehri kıyısında konumlanan ve Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan bir şehirdir.. İsmini burada bulunan Pisa kulesi ile özdeşleştirmiştir. Gezilip görülecek çok sayıda tarihi ve kültürel değerler vardır. Başlıcaları , Pisa Kulesi , Pisa Katedrali ,Pisa Vaftizhanesi , Camposanto Anıt Mezarı ,Şövalyeler Meydanı’dır.

 

LUCCA = Lucca’da Toskana’nın bir diğer Unesco Dünya Mirası listesindeki şehridir. Bir ortaçağ şehridir. Rönesans’ın ihtişamlı duvarları ile çevrilmiştir. Mimarisi ile öne çıkan Lucca şehrinin  içinde çok sayıda kilise ve bahçe vardır.Görülmesi gereken yerler başlıca ; Guining Kulesi ,Piazza Anfiteatro ,

 

 

 

AREZZO = Dört vadinin birleştiği noktadaki bir tepede yer alan Arezzo , eskiden önemli bir ticaret merkezidir. Arezzo aynı zamanda Joust of Saracens adında bir orta çağ Festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

 

MONTEPULCINO= Toskana’nın güneyinde yer alan montepulcino,  çok güzel bir ortaçağ şehridir. Bu şehir özellikle şarapları ile ünlüdür. İtalya’nın en iyi şaraplarından biri olan Vino Nobile burada üretilir.

 

VAL D’ORCIA = Büyüleyici köyleri ,kaleleri,çiftlikleri ile turistleri çeker . Bölgenin tamamı doğal park ilan edilmiştir. Başlıca görmeniz gereken yerler , ortaçağ kaleleri, pienza köyü ,Rodicofani köyü ve Montalcino köyleri .

 

ELBA = Napolyon’un sürgüne gönderildiği ada olarak ünlenen Elba,  Toskana takımadalarının en ünlü olanı ve İtalya’nın en büyük 3. adasıdır. 150 plaja sahiptir. Burada özellikle Napolyo’nun konakladığı ev ziyaret edilmelidir.

 

SAN GIMIGNANO = Ortaçağ da Toskana’yı merak edenler Toskanayı gezmeye bu şehirden başlamalıdır. Küçük bir ortaçağ şehri olan S.Gimignano  Toskananın en meşhur şehirlerindendir. Geçmişi 8. yüzyıla kadar dayanan şehirde 72 kuleden 14 tanesi hala ayaktadır. Kuleleri , Zeytin ağaçları ve üzüm bağları ile mutlaka görülmesi gereken Toskana şehirlerindendir.

 

CHAINTI WINE REGION = Toskana denildiğinde ilk akla gelen bölgedir.Chanti , Floransa ,Siena arasındaki bölge ile Val d’Elsa ve Valdarno  bölgelerini kapsayan 65 km ‘lik üzüm ve zeytin bahçelri ile kaplı bir bölgedir. Bölge chanti şarapları ile ünlüdür ve özellikle italyanların diğerlerinden ayrı tuttuğu bir kırmızı şarap türüdür. Chanti’de şarap tadım turlarına katılıp bu meşhur şarap’ın hikayesini ve yapımın öğrenebilirsiniz.

Toskana da zamanınız varsa ; Grave, Raddo , Gaiole kasabalarınıda gezebilirsiniz.

 

TOSKANA’DA  YAPMADAN  DÖNME

-Üzüm bağlarında , şarap tadım turlarına katılmadan ,

-Ünlü ve lezzetli chanti şaraplarının tadına bakmadan,

-Eski tip Mugella buharlı tren ile Pisitia’dan çıkışlı  tren ile Toskana bölgesindeki köyleri gezmeden,

-Toskana köylerinin arasında doğa yürüyüşleri yapmadan,

-San Gimignano’nun ara sokaklarında kaybolmadan,

-Pisa kulesinin önünde fotoğraf çektirmeden,

-Sienada Palio festivaline katılmadan,

-Floransa’nın meşhur floransa bifteğini yemeden ,

DÖNME

 

 

 

,

 

 

 

 

 

(Visited 325 times, 1 visits today)