Venedik

                                        
                                                                             

DÜNYA’NIN   MÜHENDİSLİK   HARİKASI   ŞEHRİ

VENEDİK

VENEDİK  GEZİSİ

Venedik gezi Rehberi

Venedik nerede ? İtalya’nın kuzeydoğusunda bulunan ve 300.00 kişiye yaşam alanı sunan ,kanallar şehri olarak bilinen ,118 adadan ve 150 kanaldan, irili ufaklı 400 köprüsüyle İtalya’nın vazgeçilmez şehirlerindendir.Su üstünde yüzer gibi görünen bu şehir kanalları, gondolları ve romantik turları ile dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerindendir. Her türlü şehir içi ulaşım kanallar yoluyla sağlanır.

Venedik kazıkların üzerine kurulu bir şehirdir.Peki nasıl şehirleşti; önce çevredeki ormanlardan kestikleri kütükleri yüz düre yüz düre getirmişler, sonra minik çamur odacıkları’nın arasındaki kanalları derinleştirip çıkan çamurla bunların zeminini biraz daha güçlendirmişler ve sonra da kazıkları bir bir çakarak çamurla sıvadıktan sonra yaşam alanlarını yaratmışlar. Kazıkların bir kısmı şuan Slovenya ve Hırvatistan’dan getirilmiş ve meşe,karaçam gibi suya dayanıklı ağaçlardan oluşmuş. İnsanın aklına direkt şu geliyor.”bu zamana kadar bu ahşap kazıklar nasıl olur da çürümez” ahşabın çürüyebilmesi için hem hava hem de suyun aynı anda ahşaba nüfus etmesi gerekirmiş.Suyun altında oksijen olmadığı için lagün suyunun zengin alivyonları ve killi toprağı kazığın etrafına toplamasıyla aksine ahşap kazıklar bir kaya kadar güçlenip kazığın çürü memesini  sağlıyormuş. Bence bu bir evrenin mucizesi…

VENEDİK’E  NEDEN  GİTMELİ

-Ölmeden önce görülmesi gereken şehirlerin arasında olduğu için,
-Venedik’te bulunan pek çok tarihi eser UNESCO Dünya Mirasları Listesine alındığı için,
-Venedik, bir sanat ve kültür şehri olduğu için,
-Her yıl 40 gün süren Venedik Karnavalına katılmak için,
-Lacivert çizgili tişörtlü, hasır şapkalı ve yanık tenli gondolcuları görmek için,
-Dünyanın en tasarım harikası şehrini görmek için,
– Karnavalları, film festivalleri ve konserleri ile bir dünya şehri olduğu için,
-Camları ile ünlü Murano ve Burano adalarını görmek için,
-Birbirinden güzel maskelerin satıldığı mağazaları görmek için,

VENEDİK ‘E  NASIL  GİDİLİR


Venedik Havaalanına İstanbul’dan günde 2 sefer düzenleniyor. Yaklaşık 600-700 TL civarında.Eğer biletinizi aylar öncesinden alırsanız bu 400-500 TL kadar düşer. Yada İstanbul’dan Pegasus Havayolları ile Bologna’ya 300-400 TL kadar kampanyalı bilet bulup oradan da tren ile Venedik’e geçebilirsiniz.Yolculuk yaklaşık 45 dakika sürüyor ve biletinizi seyahat tarihinden 3 ay öncesi alırsanız 9 euro’ya bilet bulma şansını elde edersiniz.

 

VENEDİK’E  NE  ZAMAN  GİDİLİR

En güzel zaman ilkbahar veya Sonbahardır. Özellikle de Nisan ve Mayıs ayı en güzel dönemdir. Bu dönem hem kalabalık olmaz hem de ucuz olur. Venedik’te en büyük problem konaklamadır. Venedik otelleri çok pahalıdır, yer bulma konusunda da zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden Nisan ve Mayıs ayları bu konuda problem yaşamayacağınız en güzel aylardır.
Yaz dönemi ise , çok kalabalık , pahalı ve en sıcak olduğu dönemdir. Özellikle de Ağustos ayında kesinlikle gitmememenizi öneririm.  Bu ayda aşırı kalabalık’tan dolayı aşırı nemden kaynaklanan tuhaf kokulara ve sivrisineklere maruz kalabilirsiniz.Yazın gitmek isterseniz Haziran veya Temmuz başı olarak seyahatinizi planlayınız.
Kışın ise ;Şubat ayı hariç Venedik’in en sakin dönemdir. Şubat ayı karnavaldan dolayı çok kalabalık ve pahalıdır. Diğer aylar hem sakin hem de ucuzdur.Fakat kışın Venedik’te Acqua Alta dedikleri su baskınları ile karşılaşabilirsiniz. Yağışlar en çok Ekim-Kasım ayları arasında görülüyor.Bu dönemi çok tavsiye etmiyorum. Su baskınlarından dolayı gezemeyebilirsiniz.

VENEDİK PARA BİRİMİ VE DİLİ
İtalya’da para birimi Euro’dur. Resmi dili italyancadır.Turistik bir şehir olduğu için halkın çoğu ingilizce konuşabiliyor.

VENEDİK  KAÇ  GÜNDE  GEZİLİR

                                                    
Venedik küçük bir şehirdir.Tamamı yürüyerek ve gerektiğinde de vaperotta denilen deniz araçlarına binilerek kolayca gezilir. Bu nedenle 2 veya 3 günde gezebilirsiniz.Ama çevresini de görmek isterseniz bu süreyi 4-5 güne kadar uzatabilirsiniz.

VENEDİK’TE  NEREDE  KALINIR

Venedik Konaklama
Venedik Grand Canal’ın iki yakasına dağılmış 6 bölgeden oluşuyor.Yani oteliniz bu 6 bölgeden birinde olmalı . Venedik’e eğer tren ile gidecekseniz, tren istasyonuna yakın mesafedeki otelleri tavsiye ederim.Bu bölge merkeze yakın bölgedir hem de daha ucuzdur.Daha merkeze gittikçe otel fiyatlarının yükseldiğini unutmayınız.Ayrıca Venedik otellerinden çok beklentiniz olmasın, tüm oteller eski binalarda yer alıyor, bu nedenle oteli sadece gecelemek için kullanacağınızı unutmayın. Booking.com üzerinden erken rezarvasyon yaparsanız hem ucuz hemde istediğiniz bölgede otel seçme şansınız olur.

VENEDİK HAVAALANIN’DAN ŞEHİR  MERKEZİNE ULAŞIM


Marca Polo Havaalanın’dan Venedik’e ACTV dedikleri otobüsler ile yaklaşık 20 dakikada Venedik merkezine ulaşabilirsiniz.Otobüs biletlerinizi Havaalanında ki Hellovenezia noktasından , bavulları aldığınız bantların olduğu yerdeki makinalar’dan ve otobüs duraklarındaki  bilet makinalarından tek gidiş 6 euro’a alabilirsiniz.ikinci seçenek ise havaalanından Alilaguana şirketine ait 3 adet botu var.Bunlar Linea Blu, Linea Arancio,Linea Rossa ulaşım haritalarında BA VE R olarak gösteriliyor.Bunların tek yön biletleri ise 14 euro.

VENEDİK  ÇEVRESİ


Burano Adası

Bu adaya Venedik’ten LN hattı ile gidebilirsiniz.Adanın en güzel yanı otantik ,rengarenk evleri ve dünyanın en güzel dantelleridir. Buradaki Dantel müzesini gezmek isterseniz giriş ücreti 5 euro.

Murano Adası

Bu adaya Venedik’ten DM,LN 41 ve 42 nolu vaporetto hatları ile ulaşabilirsiniz. Murano adası cam işletmeciliği ile ünlüdür. Burada da cam müzesini 13 euro’ya gezebilirsiniz.


Lido

Venedik’in sayfiye bölgesidir. San Marco meydanından R ve B hatları ile gidebilirsiniz. 1 ve 2 nolu vaperottalar ile gidebilirsiniz. Lido ,Venedik lagününü Adriyatik denizinin şiddetinden doğal dalgakıran gibi koruyan biraz da sosyetik bir adadır. Lido’yu sosyetik bir ada yapan ise Henry Ford’un Hotel Excelsior’a gelmesi ile başlamış. Henry Ford lido adasına Golf sahasını getiren adamdır.Ayrıca Venedik Film Festivali de bu adada yapılmaktadır.

                                               VENEDİK  GEZİLECEK  YERLER

       
Büyük Kanal 

Venedik su trafiğinin ana hattıdır. Şehrin en güzel ve en önemli noktasıdır. “S” şeklindedir. Vaperotta adı verilen deniz otobüsleri yada gondollar ile kanalda gezebilirsiniz.

San Marco Meydanı

Venedik’in en ünlü ve en hareketli noktasıdır. Şehrin en önemli yapıları buradadır. San Marco Bazilikası ,Aziz Mark’ın çan kulesi , Dükler Sarayı ,Torre dell Orolagio adındaki saat kulesi.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

99 metrelik yüksekliği ile Venedik’in simgelerindendir. San Marco meydanında yer alır. Kuleye çıkarak muhteşem Venedik manzarasını seyredebilirsiniz.

San Marco Bazilikası

“Altınların Kilisesi” olarak da adlandırılan bazilika, Venedik’in en önemli dini yapılarındandır. İstanbulda ki Ayasofya Müzesi’nin bu kiliseye ilham vermiş olduğu söylenir.

Dükler Sarayı

9. yüzyılda inşa edilen bu saray , Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuştur.

Rialto Köprüsü

16. yüzyılda ,Büyük Kanal üzerinde inşa edilen bu köprü venedik’in en ünlü köprüsüdür. Çevresinde mücevher , ipek, cam ürünler ve hediyelik eşya satışı yapılan bir çok dükkan bulunur.

Ahlar Köprüsü

1602 yılında inşa edilen bu köprü, Lord Byron tarafından 19. yüzyılda köprüye verilen bu adın mahkumların Venedik’e son kez bakıp iç geçirmesinden kaynaklandığı söylenmektedir.

Accademia Galerisi

 Resim ,heykel ve mimari alanında koleksiyonların sergilendiği galeri , Venedik’in en önemli sanat galerilerinden biridir.

                             

VENEDİK ‘TE  YAPMADAN  DÖNME


-Gondol ile kanal gezintisi yapmadan,
-Murano ve Burano adalarını görmeden,
-San Marco Bazilikasını ziyaret etmeden,
-Aziz Mark’ın Çan Kulesine çıkmadan,
-Piazza San Marco meydanındaki dünyanın en meşhur kafelerinden biri olan “Cafe Floriana’ya gitmeden,
-Büyük Kanal’ın üzerinde yer alan 16. yüzyıldan kalma Rialto Köprüsü’nde gün batımını izlemeden,

-Harry’s Barda şeftali suyu ve şampanyanın karışımı ile elde edilen italyan içkisi Bellini’yi içmeden,
-Ara sokaklarında kaybolmadan ,
-Lazanya yemeden

DÖNMEYİN…..

(Visited 120 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir